Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czy to projektował jakiś nawiedzony artysta :lol:

 

:lol: prawda że piękne :wink:

mam tylko nadzieję że jest to dzieło sztuki użytkowej(użytecznej) a nie jakaś abstrakcja :wink:

Pozdrawiam

Piękne może jest, tylko, czy będzie łatwe w użytkowaniu.

Masz wykonaną inwentaryzację geodezyjną tego kolektora ?

Jeżeli nie to za kilka lat może spotkać Cię niespodzianka, jak Ty lub następny właściciel posesji nieopacznie wykopie tak zakopane przewody.

Jeśli nie masz tego zrobione, to radzę to zrobić, póki wykopy świeże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załamka :( :( :( :(

 

Ceny pc poszły w przeciągu m-ca ostro w góre, a przoduje NIBE.

Moje zastanawianie sie dalo efekt ze musze dolozyc ok 5k wiecej :(

 

Bylem mocno nastawiony na pc NIBE ale firma namawia mnie na STIEBEL'a poniewaz mają serwis fabryczny. Cena ta sama, ale niestety nie znalazlem na forum zbyt wiele o Stiebelu, podzieli sie ktos informacją? moze ktos uzytkuje ? :-?

 

Ostatnia, najświeższa oferta wygląda tak:

 

1a.Kolektor pionowy 2 x75m = 17,5k (Stiebel)

1b.Kolektor pionowy 2x80m= 18,7 (NIBE)

 

2a.Pc Stiebel WPF 7 S/W 7,8kW z podgrzewczem wody 300L, bufor 100L+ całość = 35,5k

2b. Pc Nibe 1140 8kW z VPA 300/200 + całość = 35k

 

3a.Robocizna + materiały = 7,2k

3b.Robocizna+ materiały = 8,3k

 

4.Ogrzewanie podłogowe 175m2 = 22k

 

5.Wod-kan ( 16 poborów) = 7,7k

 

RAZEM: Stiebel = 90k netto

Nibe = 91,8k netto

 

troche duuzoo :o

a ja musze sie szybko decydowac bo pc maja znow wywindowac w gore :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tego bym nie robił. 8)

Może mieć kłopoty z przyjęciem do zasobów geodezyjnych i narazić się na mandat-chyba , że ma 100% kolektora zawarte w projekcie.

Lepiej nagrać sobie kamerą video. :lol:

Twoja decyzja.

Jednak, gdy tego nie zrobisz narażasz się na to, że ktoś prędzej, czy później natknie się na taką rurkę i może ją uszkodzić.

Czy za 20 - 30 lat ktoś będzie jeszcze pamiętał gdzie te rury są zakopane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartez

Bylo do przewidzenia , że po nowym roku ceny pójdą w górę. :lol:

Zobacz na kurs Euro. :cry:

Decyzję musisz podjąć sam.

Tu na forum nie było nikogo (ujawnionego ) kto by miał Stiebla.

 

HenoK

Jasne , że umieszczenie na wtórniku jest lepsze . :wink:

Mi chodziło o sprawy prawne i ewentualne kłopoty w PINB. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku

to nie były wszystkie PC z błędami tylko zbadano 16 szt a w 11 szt wykryto za mały parownik ( bezposrednie parowanie ) .

Ogółem zbadano 300 szt PC róznych ( [b/W , W/W -73,3% ], A/W -20% , bezpośr -6,7 %) w róznych konfiguracjach mocy ( 70 % PC do 15 kW , 20%.. 15-30 kW , 6,7.%. 30-100kW, 1,3 500-1000 kW ) . Badania były prowadzone pod okiem p. M . Rubika ( ekpsert i adiunkt ZKiOPW ).

Szkoda tylko , że akurat jeśli chodzi o bezposrednie parowanie nie było powiedziane jak dobierana była próba , trudno było pisać o reszcie ale tu było tylko 16 szt więc czy wszyscy produceni oferujący te PC na rynku polskim czy akurat jednego większa przewaga ..a może tylko np. 2 reprezentatów ( postaram się dowiedzieć co i jak ).

Jack

może masz rację ale ...tania taryfa jest tez 13-15 i ustawienie tutaj na te 2 godziny spowodowałoby dogrzanie i wieczorem nie byłoby chłodno . Inna sprawa , że to może zależy od temp. utrzymywanej w domu ..jak ktos ma 21 i spadek to jest to odczuwalne ale jak ktos ma np. 23 to dużo mniej ..nawet jak jest to 1 *C ( ja jestem niskociśnieniowiec :( i lubię miec ciepło ).

Terplace

jestem bardzo ciekawa co powiesz ..odnosnie tego co napisał Siwy ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzac rachunki za montaz i energie,- czy to sie oplaca? Zwazywszy ze koszty pradu i konserwacji terz beda wzrastac, (a nie sa male) a nikt wam za eko dom nie doplaci. Chwala sie niekturzy ze wydali 80000Zl za instalacje. Ja powiem,- wydaj 8000 na piec ekogroszek a reszte ulokuj na lokate 10% i policz efekty po 10- latach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

jestem bardzo ciekawa co powiesz ..odnosnie tego co napisał Siwy ....

 

Czyli doliczają 400W na pompę obiegową glikolu (dla tak małych PCi spokojnie starczy 100W lub max 160W przy odpowiednio dobranym kolektorze). Przyjmują także, że dla gl.o temp. 0stC. temp. parowania wynosi -7 (to bardzo zła konstrukcja PCi lub źle zaprojektowana instalacja dz). Takie wnioski można wyciągnąć jeśli moce są grzwcze są identyczne. No i oczywiście to są dane teoretyczne, gdyż jest mało prawdopodobne, aby moce były identyczne (inny charakter regulacyjny parowników, inne straty w obwodzie chłodniczym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tego bym nie robił. 8)

Może mieć kłopoty z przyjęciem do zasobów geodezyjnych i narazić się na mandat-chyba , że ma 100% kolektora zawarte w projekcie.

Lepiej nagrać sobie kamerą video. :lol:

Twoja decyzja.

Jednak, gdy tego nie zrobisz narażasz się na to, że ktoś prędzej, czy później natknie się na taką rurkę i może ją uszkodzić.

Czy za 20 - 30 lat ktoś będzie jeszcze pamiętał gdzie te rury są zakopane ?

 

 

Mamy zdjęcia ,rysunki(prawie geodezyjne :lol: ) i założenie że mamy dożywotni zakaz grzebania w ziemi głębiej niż 20 cm;liczę na to ze wystarczy :roll: bo w sumie po co grzebać głębiej?prąd zakopany,studnia wykopana więc prace podziemne zakończone-mam nadzieję

 

z tym drożeniem to nie wiedziałam ze aż tak :o

Pozdrówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku

dlatego własnie to zacytowałam bo to b. dużo

Bezpoś. parowanie na 16 szt badanych ( 100 %) miało

- 68,8 % -zły parownik

- 31,3 %-nieszczelność między parowaczem a spręzarką oraz w samym parowaczu

 

Posrednie B/W - zbadano 200 szt

80% z tych 200 szt miało kol. poziomy i tak :

95% z nich pobierało mały strumień z gruntu ..........powody :

-zbyt duże założenie odbioru W/m2

-złe materiały ( rury o małej przewodnosci cieplenej ) wymiennika

-utwardzenie gruntu nad wymiennikiem

-złe odpowietrzanie

-złe pompy obiegowe

-ubytku glikolu ( łaczenia ), złe przebicia przez przegrody ( bez kompensacji )

zaobserowowano kilka przypadków zamarznięcia nośniaka w parowaczu bo :

-mała moc wymiennika

-za mały przepływ

-zły glikol ( rozdzieńczony denaturat )

20% było instalacji z pionowym GWC i tak :

- za mały strumień odbierany z gruntu

- niewłaściwa masa uszczelniajaca odwiertu

-niewłaściwy przepływ , niezrównoważona hydraul. instalacja , zła praca pomp

-złe odpowietrzanie

-złe wykonanie stopy U -bandu

-za mała PC dobrana do budynku

jeszcze A/W ...powietrzne ....i tu :

60 szt zbadano ( 20 szt kompak. ) i tu najczęściej było niewłaściwe odszrananie pow. parowacza ..

40 szt split i tu odszrananie ale w 30 szt uszkodzone zostały spręzarki ( niewłaściwie dobrane i zamocowane przewody czynnika chłoniczego łączace spręż. z wymiennikiem nie zapewniające powrotu oleju )

 

wracając do bezpośred. i tych w 68,8% za małych parowników...

wiadomo że tam parownikiem jest kolektor i jego dobór decyduje o powodzeniu i tak się zastanawiałam ......pewnie że jest rózny czynnik i inny termodynamicznie i musi być dobrany do danej PC ale np. . M2 do 7 daje 3X 60 mb kolektora ...CK ( nie ma 7 ..ma tylko 6 i 10 ..i do np. 10 kW daje 5 nitek po 75m .........do 6 kW 3 nitki ...czyli liczmy do 7 kW że daje 3,5 -4 nitki ( srednia ) po 75 metrów czyli 262,5 - 300 mb....a Themogol 180 mb...przyznać trzeba że to trochę różnica ...zaznaczam że nie wiem jak to się przekłada bo to wyższa fizyka ...i trzeba byłoby się zagłębić ...chociaż jest do policzenia ........

muszę się jakos dowiedzieć ..kto był badany z tych bezposrednich i wtedy będziemy juz w domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję właśnie przed wyborem firmy i przyszłego wykonawcy PC itd.. Skonkretyzowałem w zasadzie poszukiwania do szwedzkich Nibe i IVT. Na korzyść Nibe przemawiał do tej pory fakt oferowania modelu 1250 (inwerterowej). IVT również dołączyła teraz do oferty inwerterowe pompy seriii PremiumLine X11 i X15. Mam nadzieję, że na forum znajdą się użytkownicy Nibe i IVT, podzielą się doświadczeniami, doradzą i odpukać - odradzą. Może się okazać że temat jest ciekawy (np. wstępnie wiem, że inwerterowa IVT o mocy od 2,2 - 11,1 kW ma kosztować 33k, a o mocy od 4 – 17 kW =35k (netto)). Przy założeniu, że jakoś dostawczy IVT chętniej chcą podejmować się kompleksowych instalacji (również z ogrzewaniem podłogowym i gwarancją grzania) póki co bije Nibe na głowę. I tu też pojawia się dylemat : jedna szkoła mówi niedowymiarować PC i niech sobie grzeje non stop przez co ilość cykli załączeń będzie niska, a co za tym mniejsze ryzyko zużycia, a druga szkoła przewymiarować. a niech się włącza i wyłącza, szczególnie jeśli ktoś wykorzystuje taryfę nocną i wtedy ma to sens. Tylko właśnie, przy inwerterowej nie ma to chyba raczej sensu - ona i tak się będzie włączać wg zapotrzebowania cieplnego, a nie czasu wg taryfy nocnej itd. Poradźcie więc ...inwestować w inwerter ? (ogrzewanie tylko PC i tylko podłogówka). Zanim zacząłem to analizować - byłem przekonany do inwertera. Teraz to już mam dylemat..hmmm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałem otworzyć nowy temat bo przy 120 stronach dość trudno mi się jest poruszać ale ktoś mi polecił żebym spróbował tutaj... więc próbuje :)

 

Witam wszystkich,

 

Jestem szczęśliwym (nowym) posiadaczem PC firmy IVT i staram się zrozumieć temat krzywczych grzewczych którymi mogę sobie regulować temp. w domu. Teoria wydaje się być prosta ale praktyka nie bardzo mi się z nią zgadza...

 

W mojej instalacji połączone są dwa źrodła zasilania - PC i kominek z płaszczem. Do przechowsywania energi jest zbiornik 750l. Narazie pomijam CWU.

 

Zasada działania mojego systemu wydaje się być dość prosta tj.:

1. PC grzeje podłogówkę oraz bufor w tym samym czasie (zawór 3-biegowy jest otwarty w połowie dla buforu i w połowie dla podłogówki)

2. Kominek grzeje bufor

3. Na obiegu podłogówki jest mieszacz który otwiera się lub zamyka w zależności od zadanej temp (GT4)

 

Mam pompę IVT ze sterownikiem Rego 637.

 

I teraz pytanie(a):

 

1. Chciałem sobie wyrysować krzywą grzewczą na kompie (rzeby ją zobaczyć), więc wziąłem dane z:

- Ustawienia temp (menu 1.1) = 3,0

- Ustawienia temp zakres dokl temp = 6,0

 

Zakładając że nie dokonywano żadnej regulacji samej krzywwej (1.3), powinna mi wyjść krzywa:

 

y=1/3x+35

 

Tymczasem po spisaniu wartości z 1.3 i wyrysowaniu krzywej wychodzi mi bardziej taja krzywa

y=0,48x+35

 

W instrukcji obsługi podany jest przykład gdzie dla nachylenia krzywej = 4, gdy temp. zewn. jest 0 (GT2=0) to temp powrotu jest 35 (GT1=35). Z tego samego wykresu wynika że dla temp. zewn. GT2=-10C temp. powrotu (GT1) powinna wynosić 40C. I znów nie bardzo wiem jak pożenić stwierdzenie "nachylenie krzywej = 4" ze wzorem prostej...

 

Pytanie brzmi jak mam się dowiedzieć jak wygląda moja faktyczna krzywa grzewcza?

 

Z innych spostrzeżeń to:

- Pompa włącza się i wyłącza co ok. 20 minut

- Gdy PC nie pracuje a Temp. Wł. na GT1 = np. 32,6 to nawet jak Akt. temp. jest 31,5C to PC nadal się nie załącza?

- Kiedy rozpalę w kominku to nawet jeśli chodzi on przez dłuższy czas z temp. powyżej 50C (tak mam ustawione na kominku) to i tak czasami włącza się PC (dziwię się dlatego że na GT8 temp. wyjściowa zawsze jest sporo poniżej 50C więc dlaczego skoro kominek jest stały źródłem o temp. >50C to pompa i tak się włącza. Moje rozumowanie jest tutaj takie - skoro PC dając temp na wyjściu np 42C jest w stanie ogrzać podłogówkę i bufor to dlaczego przy kominku dającym 50C pompa też się włącza?)

 

Pozdrawaim i z góry przepraszam za moje być może trywialne pytania ale chciałbym się nauczyć efektywnie zarządzać energią... :-?

 

Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to projektował jakiś nawiedzony artysta :lol:

 

:lol: prawda że piękne :wink:

mam tylko nadzieję że jest to dzieło sztuki użytkowej(użytecznej) a nie jakaś abstrakcja :wink:

Pozdrawiam

 

 

Przygotuj się na to, że niektórzy znajomi będą każde spotkanie zaczynać od pytania o pompę ciepła, czy i jak działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...