Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Savage35

odpowiedz czy warto taką obejmuje kilka aspektów ..

moze tak sam inwetrer ....

- powoduje łagodny strat ( a nie skok ) to i wpływa na przedłużenie zywotnosci spręzarki

- powoduje zmniejszenie poboru pradu rozruchowego

-zmniejszenie uderzeń hydraulicznych na skraplacz ( jed. normalna około 3 razy większe)

- lepsza jest gospodarka olejem spręzarki ( w norml. na pewien czas jest obniżenie oleju który wypływa z czynnikiem chłodniczym )

-zwiekszenie w cyklu rozruch okresowe w/g niektórych prod. skraca się nawet o 30 % czas osiagbniecia zadanych . parametrów ..

-gdy zmniejsza sie zapotrzebowanie na ciepło "zwalnia" spręzarka ale i pompa obiegowa co., zwalania tez pompa obieg. glikolu ( zachowiując dT )

- cwu grzana dwuetapowo najpierw z większą mocą do zadanej temp.a pózniej następuje zmniejszenie wydajności

- nawet przy 2 razy dłuższym czasie grzania koszty ekploatacji niższe przy dużym zapotrzebowaniu ( >12 kW )

inne aspekty .....przy rozbudowie domu czy wybudowaniu basenu jest jak znalazł , do małych instalacji się nie opłaca ( IVT - 4,5 do 17 kW , Nibe 4,5-16 kW ) najbardziej przydaje się do domu w którym są duże wahania zapotrzebowania ciepła i mozna dzięki temu zrezygnować z bufora. Rozmawialiśmy kiedyś o Cop i jesli jest są duże wahania w zapotrzebowaniu ciepła COP może być lepsze niż ze stałą wydajnoscią ale jeśli małe to takie samo lub mniejsze . Przy takiej PC trzeba byłoby się zastanowić czy jest sens robienia akumulacyjnej podłogówki ........

jest chyba cichsza niż inne modele

Teraz o samej PC IVT ....mozna pobawić się na symulatorze sterownika Rego 800

http://en.ivt.se/products.asp?lngID=598&lngLangID=1

niestety ..nadal ma jeden czas dobowy i chyba sterowanie czasowe cwu i co. identyczne jak w Rego 637 ...zdecydowanie lepiej jest jesli chodzi o krzywą grzewczą którą mozna sobie ustawić dowolnie ( i nachylenie i garby itd.).

Czy się opłaca ? ...skoro można zrobić tanio w ekploatacji z normalną a za tę trzeba zapłacić dużo wiecej więc nie wiem czy tak bardzo jest o co walczyć .......

Nikt z nas nie ma niestety takiej inwerterowej ..........

Tak myslę , że gdyby spręzarka dzięki temu przeżyła 2x 25 lat :) to może tak :lol:

A co myśli reszta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czytałem gdzieś w necie , że świadectwo można kupić za parę zeta podając tylko przez internet trochę danych o budynku.Nikt nie przyjeżdża tylko przelew na konto. :o

Nastepna kosztowna fikcja w naszym wspaniałym :lol: :lol: :lol: kraju.

 

Znając profesjonalizm nadzorów budowlanych trudno się dziwić.

 

Szczęśliwie rynek uregulował również ceny prawdziwych świadectw - jest pełno ofert za 500-700 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To patrzac na te wyniki to wszystkie instalacje czy to bezposrednie czy posrednie byly generalnie "zle " wykonane..no i jak tu mozna miec zaufanie do fachowosci firm..

 

aha bonetko przeciez CK na swojej stronie informuje ze dla np pompy 3/6 potzrebuja dzialki o rozmiarze 130m2 czyli trzy wiazki ale raczej nie po 75m bo cos rachunkowo by sie to nie zgadzalo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.........Przy takiej PC trzeba byłoby się zastanowić czy jest sens robienia akumulacyjnej podłogówki ........

............

A co myśli reszta ?

Nie byłoby sensu, gdyby grzanie było w jednej taryfie. Większość zalet, o których piszesz niestety też dotyczy pracy pompy ciepła przez całą dobę, czyli praktycznie jedna taryfa. Gdy PCi ma pracować w II taryfie, to konieczna jest akumulacja ciepła i praktycznie praca pompy ciepła z pełną mocą.

 

Czy pozostałe zalety zrekompensują wyższą cenę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwałek

Ustawienia temp zakres dokl temp = 6,0

w którym to menu ..podaj nr.....czy to w 1.2 ? ( -10/10 )

po co aż 6? .....to jest przesunięcie krzywej o 6*C ( dla wszystkich zewnetrzych leci o 6*C więcej ..to wtedy trzeba jak zimno i o 1 czy 2*C a tak to krzywa jest żle dobrana ( chociaż jest niezła bo 3 ..mają i po 2 ( bardziej niska i płaska ) i im ciepło ) .....

gdybys nie miał tej 6 ..to Twoja krzywa wyglada jak w 1.3 ( przekręcaj gałką i zobaczysz całą dla wszystkich zewnetrznych ze skokiem co 5 *C)

możesz mieć jeszcze to w czasowym ( te 6 ) ..czyli 4.1.1 ale to na noc żeby się naładowała i też 1, 2 ,ew. 3 *C ale nie 6 .

strasznie często się załącza ....( 20 min. to fabrycznie ustawiona przerwa miedzy włączeniami ) .

w GT1 są dwie dane po lewej i po prawej stronie ale się zmnieniają ..i czasami pokazują temp. wyłączenia a czasami włączenia np. 32,5 /37,2 ..jak spadnie do 32,5 to się załączy ....ale też może być 26,7/23,1 ....PC pracuje jak osiagnnie 26,7 to się wyłączy ...( o ile pamiętam)

 

wiesz co ...ja bym ustawiła rózne krzywe ( tak na razie ) i spisała w 1.3 tę krzywą jaka wychodzi i dopiero mając te dane ułożyłabym wzór funkcji .

Poza tym z tą " 6 " jako przesunięciem ...ona przesuwa róznolegle w górę . ( gdyby było -6 to przesuwałaby w dół ) ..czyli krzywa normalna jak dla np. 3 tylko wyzsza a 6*C .

 

Inko dziekuję Ci ..wiesz ja przyjęłam za pewnik że mają jednakowe długosci i tylko róznią się ilością wiazek ale może tak nie jest ...dowiem się ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory myślałam ze dwie taryfy mają sens jedynie przy pompach z buforem,(my takiego nie planujemy),ale z czasem jak nadrabiam lekturę wątku przkonuję się że to chyba jednak nie tak.

Od czego jeszcze może to zależeć?także od pompy?

Ja np. nie mam bufora i grzeję pompą ciepła praktycznie tylko w II trayfie (przynajmniej obecnie tyle wystarcza).

Zależy to bardziej od akumulacyjności budynku, niż od pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np. nie mam bufora i grzeję pompą ciepła praktycznie tylko w II trayfie (przynajmniej obecnie tyle wystarcza).

Zależy to bardziej od akumulacyjności budynku, niż od pompy ciepła.

 

czyli nie jestem w stanie tego teraz przewidzieć czy będzie to miało sens,

 

wykonawca powinien wiedzieć?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bonetko za jasne i rzeczowe argumenty. Przyznam, że dużo mi to rozjaśniło. Szkoda, że nie dopisałaś co sądzisz o inwerterowej w drugiej taryfie, ale HenoK to też krotko i ładnie napisał. Jestem zwolennikiem zainwestowania perspektywicznie i rozwojowo - a to jest zaleta inwertera, ze można docelowo coś dodać, lub w razie bardzo niskich i długotrwałych temperatur nie latać po marketach w poszukiwaniu farelki (będzie tylko PC bez kominka itd,) tylko skorzystać z zapasu mocy PC. A nawet kombinuje jak przepuścić grzanie z PC przez dużą wannę SPA (2500 litrów) tak, aby na stałe woda była o temp. pokojowej, a elektryczna grzałka działała dopiero przy chęci uzyskania wyższych temperatur. Nurtuje mnie jeszcze takie pytanie : czy zatem na inwerterze nie można jakoś wymusić (sterować, programować) dodatkowo , aby popracowała trochę w tańszym czasie II taryfy, a poza wymuszonym czasem załączałaby się sama z siebie np. gdy podłogówka wytraci nagromadzone ciepło lub gdy ogólnie zapotrzebowanie mocno wzrośnie ? Albo czy jest coś jak klima automatyczna - że mozna też przełączyć na manual, i ustawić np. pracę na 5kW i wtedy PC będzie zachowywała się jak nie inwerterowa grzejąc jakby non stop ? No bo jeśli ma sama od siebie pracowac tylko jako inwerter - to HenoK ma absolutnie rację, że druga taryfa traci sens.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie dzięki uprzejmości Black&Zaba w miniony weekend miałem okazję obejrzeć pompę NIBE 1240 12kW. To co mnie zaskoczyło to rzeczywiście niewiekie wymiary tej pompy i bardzo cicha praca. Wygląda jak lodówka i nie jest głośniejsza od lodówki :D

 

Ja myślałem że zbiornik 170 litrów na CWU to za mało ale jak się okazało z doświadczeń Black&Zaba w zupełności wystarcza.

 

Miałem okazję także obejrzeć GWC i system wentylacji mechanicznej który bardzo sprytnie został rozprowadzony i działa bardzo cicho i efektywnie. O kosztach tej instalacji to lepiej niech napisze właściciel bo mnie pozytywnie porażają ;)

 

W każdym razie dzięki wskazówką Black&Zaba zostałem zainspirowany do samodzielnego wykonania GWC i wentylacji :)

 

Acha i jeszcze jedna ważna rzecz. Tak sympatycznych, otwartych i miłych ludzi jak Black&Zaba to ze świecą szukać. Jeszcze raz dziękuję im za poświęcony czas i miliony dobrych rad. Jeśli wszyscy pompiarze są tak sympatyczni, to ja chyba jutro kupię pompę mimo że jeszcze nie wykonałem fundamentów :)

 

ps. Nie ma to jak obejrzenie instalacji na żywo, pomogło to też przekonać małużonkę do pompy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję także obejrzeć GWC

Jeszcze nie jest, jak rozumiem, zakopany?

troszeczkę się Zdanek rozpędził, bo zobaczył "przecudnej" urody czerpnię ;-) GWC najprostsze rurowe, ale swoją funkcję spełnia jak na razie rewelacyjnie (zobaczymy czy za 2-3 lata też to napiszę :-), a że wątek o PC to może go więcej tu nie komentujmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sawage35

wiesz, wydaje mi się ze one są dedykowane specjalnie do pracy ciągłej ze zmieną mocą i przy takiej dwutaryfówce trochę traci sens zastosowanie akurat takiej ale wszystko można zrobić ( taka powoduje że nie trzeba robić akumulacyjnej podłogówki tylko np. rurki kapilarne ..nie trzeba bufora jednym słowem oszczędza się na kosztach inwestycji ) .Jest jeden przedział czasowy na dobę i w nim możesz sobie ustawić tak , żeby nie grzała w ogóle lub z zmiejszoną temperaturą czyli jak chcesz .

. Ta Twoja wanna .:) musisz mieć duzy zbiornik cwu :) ........ IVT ma dwie inwerterowe ta o której pisałam i jeszcze jedna XP11 ( 2,2-11,1 kW ).

 

Inko ...dzwoniłam dzisiaj i 3/6 kW ma 3 nitki po 75 mb ...czyli nie wiem o co chodzi ...może policzyli na mniejsze odległości nitek od siebie i dlatego wyszła im taka powierzchnia ...albo ktoś się pomylił ....

 

Zdanek ..bo my tu jedna wielka Rodzina :)

a komentować czemu nie ...nikt tu głowy nie urywa za komentarze :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie jest, jak rozumiem, zakopany?

 

Zakopany zakopany, to nie wiesz że ja widzę na 1,5m w głąb ziemi ?? 8)

 

A tak na serio to czerpnia i poruszona ziemia oraz świadomość z jakiej rury został wykonany wystarczyła mi żeby resztę sobie wyobrazić a więc tak jakbym go widział :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie jeszcze takie pytanie : czy zatem na inwerterze nie można jakoś wymusić (sterować, programować) dodatkowo , aby popracowała trochę w tańszym czasie II taryfy, a poza wymuszonym czasem załączałaby się sama z siebie np. gdy podłogówka wytraci nagromadzone ciepło lub gdy ogólnie zapotrzebowanie mocno wzrośnie ? Albo czy jest coś jak klima automatyczna - że mozna też przełączyć na manual, i ustawić np. pracę na 5kW i wtedy PC będzie zachowywała się jak nie inwerterowa grzejąc jakby non stop ? No bo jeśli ma sama od siebie pracowac tylko jako inwerter - to HenoK ma absolutnie rację, że druga taryfa traci sens.

 

Chyba musisz napisać jaką powierzchnię zamierzasz grzać, jakie jest oczekiwane zapotrzebowanie domu na energię do co i cwu, jak wyglądają cenowo oferty z inwerterem i bez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie wyboru pompy ciepła (rozsyłania zapytań ofertowych) i jakoś oferty wcale mi się nie pokrywają(jeśli chodzi o moc pompy). Jak rozkminić temat każdy mówi ze jego najlepsze i tak trzeba .Pomocy!!!!!

 

Dostałem dzisiaj ofertę na pompę ,ale Pan proponował zrezygnować z ogrzewania "wodnego" tylko z pomę z dolnym żródłem radził wpiąć w system wentylacji mechanicznej z reku .Powiedzał że będzie grzać w zimę chłodzić latem .I do wentylacji podiąć jeszcze kominek można. Czy ktoś z Was ma taki system (bezwodny) ? Co o tym sądzicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...