Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wiecie co ...tak się przyglądam na folder tej inwerterowej ( na jednym jest bez obudowy ale niewyrażnie bo bokiem ...chciałam i dojrzeć grzałkę ale :( ) ...i ...tam nie ma zbiornika cwu !!! ..wygląda duża wymiary 600x600x1500 ( seria C ma 600x600x1800 ) czyli niższa o 30 cm ....

A tu instalacja ..nie u nas ale można zobaczyć ...na jednym ze zdjęć cenę razem ze zb. chyba 2000 l i długośc kolektora ( 2 zdjęcie) ...kiedyś rozmawialiśmy na ten temat i zdania Nibe i IVT były podzielone odnosnie długosci a tu widać , że mimo , ze ta sama PC dobrane są różne wielkosci do mocy ( po lewej stronie ..dobranie do 7, 9 i 11 kW ) ( kolektor liczony normalnie i chyba odnosi się do pionowych ) ...

http://picasaweb.google.co.uk/lars.gartner/IVTPremiumLineX15#5249807030933967474

cena to jest chyba i PC i zb. cwu i kolektor ..jakoś tak dziwnie ..wszystko razem ??? ( przeliczyłam koronę szwedzką z robocizą ale drogo bardzo !!!)..... że też trzeba się wszystkiego samemu dowiadywać ...na razie to nowość i ...nikt nic nie wie a przynajmniej mało ... ..jest wszystko ale trzeba mieć kod :( bo to dla IVT -owców :( http://www.ta.chalmers.se/education.php?page=cpg_dsp

a może Ktoś zgadnie ?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jestem na etapie wyboru pompy ciepła (rozsyłania zapytań ofertowych) i jakoś oferty wcale mi się nie pokrywają(jeśli chodzi o moc pompy). Jak rozkminić temat każdy mówi ze jego najlepsze i tak trzeba .Pomocy!!!!!

 

Dostałem dzisiaj ofertę na pompę ,ale Pan proponował zrezygnować z ogrzewania "wodnego" tylko z pomę z dolnym żródłem radził wpiąć w system wentylacji mechanicznej z reku .Powiedzał że będzie grzać w zimę chłodzić latem .I do wentylacji podiąć jeszcze kominek można. Czy ktoś z Was ma taki system (bezwodny) ? Co o tym sądzicie

 

System wentylacji wymaga innego przepływu powietrza niż system grzewczy. Jak chcesz grzać powietrzem to musisz dostosować system wentylacji mechanicznej do ogrzewania (wentylatory, duże przekroje kanałów). Jak chcesz podpiąć kominek to dodatkowo układ musi być przystosowany do wysokich temp. (odpowiednie uszczelnienia kanałów, specjalne wentylatory, izolacja kanałów). Niestety rozprowadzanie powietrza kanałami jest bardzo mało korzystne (duża moc wentylatora, niski COP z uwagi na wysoką temp. powietrza a zatemp. wysoką temp. skraplania, mała pojemność cieplna uniemożliwająca wykorzystanie taniego prądu). Jak ktoś chce ci podłączyć kominek lub pompę ciepła do standardowego systemu wentylacji to nie trać czasu i już z nim nie rozmawiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie on nie chciał wpinać dosłownie w wentylację tylko jakos to połączyć ale mówił o jekiś średnicach.Nawet chciał zaprosić do siebie mówiąc że ma tak w domu :o

 

Wiem że jednej forumowiczce robił wentylację ok 4 lat temu i ma wpięty jakos kominek i jest bardzo zadowolona.

 

Ma mi policzyc niby jeszcze dla ogrzewania wodnego ta pompę ,powiedział że wtedy mozna zmniejszyć moc pompy ale sam nie wiem :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie on nie chciał wpinać dosłownie w wentylację tylko jakos to połączyć ale mówił o jekiś średnicach.Nawet chciał zaprosić do siebie mówiąc że ma tak w domu :o

 

Wiem że jednej forumowiczce robił wentylację ok 4 lat temu i ma wpięty jakos kominek i jest bardzo zadowolona.

 

Ma mi policzyc niby jeszcze dla ogrzewania wodnego ta pompę ,powiedział że wtedy mozna zmniejszyć moc pompy ale sam nie wiem :-?

 

Jeśli chodz o kominek to specjalne wykonanie instalacji podyktowane jest względami bezpieczeństwa.

A rozprowadzanie ciepła przy pomocy powietrza nie jest efektywne z uwagi na małe ciepło właściwe powietrza. Aby osiągnąć odpowiednio duży przepływ należy wykonać kanały o dużych przekrojach (koszty, kłopoty adaptacyjne wnętrz) lub zastosować wentylator dużej mocy. Zapytaj może o moc wentylatora.

Pompa ciepła z nadmuchem powietrza to takie samo nieporozumienie jak pompa ciepła z grzejnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wczoraj u mnie panowie rozpoczeli wiercenie.

Niestety pojawił się problem, na ok. 20 m zaczyna się bardzo twarde podłoże coś jak piaskowiec, na godzinę wiercą ok 0,5 m.

Więc zaproponowali zamiast 3 odwiertów w sumie na 210 m, zrobić 10-12 na około 20 m, podłoże to piasek i kreda - mokre.

No i teraz pytanie czy takie rozwiązanie ma sens?

Zajęta większa powierzchnia działki no i trzeba kupić rozdzielacz i studzienkę.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TypeR

 

Jedynie taki to ma sens, żebyś się zgodził na 30 m no i będziesz spał spokojnie w przyszłości, i nie potrzebny segregator z papierkami na odwierty :-? z drugiej strony nikt po zwykłych badaniach geologicznych na 5 m nie wie co będzie potem. Piszesz, ze pojawił się problem, ale czy aby na pewno Twój ? Firma od wiercenia ma to wkalkulowane w ofertę. I albo idzie im jak po maśle i mają podwójny zysk, albo mają piaskowiec i jest już trochę mniej zarobku. Przecież odwierty z założenia samego nie są tanie.

 

bonetko

 

Wanny jeszcze nie mam, dopiero planuje. Już wiem, ze pomysł grzania bezpośredniego z PC jak przy basenie jest niemożliwy technicznie (konsultowałem z producentem SPA.) Nie chodziło zresztą o grzanie cwu pompą ciepła - do tej wanny, ale o przepływowe dogrzewanie do temp. powiedzmy 21 stopni. Stanęło na tym, że w sumie jeśli w pomieszczeniu będzie temp. pokojowa, to spadki temp. w sumie będą nieznaczne i dogrzewać będzie systemowa grzałka wbudowana w SPA celem utrzymania zadanej temp.

 

a&zb

 

Powierzchnia do grzania jeszcze nie jest 100 % pewna, zrobiłe zmiany w projekcie na tyle istotne, że w zasadzie adaptacja jest po nowemu robiona i wszelkie obliczenia też. Ale przyjmijmy, ze będzie to ok 280m. Zapotrzebowanie domu na energię też nie wiem jakie wyjdzie po nowemu i czekam na cyferki jak ukończą projekt. Biorąc pod uwagę, że dom będzie z Ytonga 40 dodatkowo jeszcze z dociepleniem (wiem wiem, ale nie chce dyskusji na ten akurat temat, to już przerobiłem, a grubość Ytonga wynika też z obciążeń konstrukcyjnych i budowy na stoku), biorąc pod uwagę, że będzie rekuperator to mam tylko nadzieję, że to zapotrzebowanie będzie jak najniższe. W chwili obecnej przewiduję zamieszkiwanie w 4 osoby, ale gości też będę przyjmował, więc nie wiem jak to będzie z cwu. Tu jest niejako plus inwerterowych PC, ze jak mi odbije dołożyć dodatkowy zbiornik na cwu to PC da sobie radę. Jeśli chodzi o ceny - to mam póki co dwie oferty : koszt inwerterowych IVT to odpowiednio 35k i 37k (brutto) natomiast Nibe 42k (tu zaleta bo posiada już wbudowany zbiornik).

 

P.S.

Jeśli zrobię akumulacyjną podłogówkę dla inwertera nawet, to chyba nie będzie to źle dla ogrzewania - rozumiem, że tylko dołożę do kosztów ? Ale z drugiej strony też będzie praca PC na niskich obrotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

System wentylacji wymaga innego przepływu powietrza niż system grzewczy. Jak chcesz grzać powietrzem to musisz dostosować system wentylacji mechanicznej do ogrzewania (wentylatory, duże przekroje kanałów). Jak chcesz podpiąć kominek to dodatkowo układ musi być przystosowany do wysokich temp. (odpowiednie uszczelnienia kanałów, specjalne wentylatory, izolacja kanałów). Niestety rozprowadzanie powietrza kanałami jest bardzo mało korzystne (duża moc wentylatora, niski COP z uwagi na wysoką temp. powietrza a zatemp. wysoką temp. skraplania, mała pojemność cieplna uniemożliwająca wykorzystanie taniego prądu). Jak ktoś chce ci podłączyć kominek lub pompę ciepła do standardowego systemu wentylacji to nie trać czasu i już z nim nie rozmawiaj.

 

Teraplace zgadzam się z Tobą że rozprowadzenie ciepła z pompy wentylacją jest nie efektywne i tracimy możliwość grzania 2 taryfą.

 

Natomiast dlaczego odradzasz rozprowadzenie DGP kanałami wentylacyjnymi ??

 

Ja zamierzam tak zrobić, oczywiście kanały wykonane z rury termicznej (taka srebrna jak do rozprowadzenia DGP). Zastanawiam się tylko czy lepije wpiąć DGP do powietrza nawiewanego, czy lepiej wywiewanego i odzyskiwać z reku.

 

Ponieważ nie dotyczy to pomp to szczegóły na wątku:

http://forum.muratordom.pl/post3082105.htm#3082105

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie taki to ma sens, żebyś się zgodził na 30 m no i będziesz spał spokojnie w przyszłości, i nie potrzebny segregator z papierkami na odwierty :-? z drugiej strony nikt po zwykłych badaniach geologicznych na 5 m nie wie co będzie potem. Piszesz, ze pojawił się problem, ale czy aby na pewno Twój ? Firma od wiercenia ma to wkalkulowane w ofertę. I albo idzie im jak po maśle i mają podwójny zysk, albo mają piaskowiec i jest już trochę mniej zarobku. Przecież odwierty z założenia samego nie są tanie.
Z tego co pisał TypeR odwierty zaproponowano mu w stosunkowo niskiej cenie - 60zł/mb. Inaczej wyglądała by pewnie sytuacja, gdyby TypeR dysponował dokumentacją geologiczną na planowane odwierty. Ciekawe jak ma to zapisane w umowie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła z nadmuchem powietrza to takie samo nieporozumienie jak pompa ciepła z grzejnikami.

 

 

 

Z firmy która robi pompy IVT dostałem wycenę i oni jak najbardziej uwzględnili system mieszany napisali jak byk że może być z grzejnikami.Podsumowując że mogą zrobić z podłogówka ,mieszany a jak chcę to z grzejnikami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z firmy która robi pompy IVT dostałem wycenę i oni jak najbardziej uwzględnili system mieszany napisali jak byk że może być z grzejnikami.Podsumowując że mogą zrobić z podłogówka ,mieszany a jak chcę to z grzejnikami :)
A dopłacą Ci za wyższe niż przy podłogówce koszty eksploatacji (niższe COP) ?

Podali Ci koszt eksploatacji w wariancie z podłogówką i z grzejnikami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamyk68

a czy zapytałeś IVT , czy będa partycypowali w kosztach m-cznych za prąd ? bo oni mogą zrobić jak sobie klient życzy tylko powinni powiedzieć tak ....Panie drogi z podłogówką to inwestycja tyle a r-ki m-czne tyle , z mieszanym tyle jedno, tyle drugie a z samymi grzejnikami tyle jedno , tyle drugie ...to jest dopiero pełna informacja i wtedy klient może wybierać ...a i jeszcze powinni powiedzieć , że z grzejnikami nie jest mozliwe grzanie tylko w taniej taryfie bo grzejniki szybko się nagrzewają ale i szybko tracą temp. ....dla łazienek to raczej podłogówka jest podstawą a grzejniki tylko wzacniają efekt więć w tym wypadku nie ma to aż takiego znaczenia ( można zrobić ścienne gdzie jest lepiej niz grzejniki a trochę gorzej niż podłogówka jeśli chodzi o akumulację ciepła ) .

Była tu kiedyś instalacja mieszana na grzejnikach ( inf. bardzo lakoniczna bo nie wiedzialiśmy na jakich temp. ) ..i ta Pani za mały dom chyba 160mkw płaciła 3500 zł rocznie gdzie inni płacili 1800 zł ..jest róznica ? ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TypeR

 

Nie daj się wmanewrować w takie układy. Firma nie ma porządnego sprzętu to sobie nie może poradzić. Mieli by wiertnicę udarową + kompresor to by "szło jak w masło". Szwedzi przykładowo wiercą przeważnie w skale i nie ma problemu, tylko trzeba wiercić właściwym sprzętem.

 

Praktycznie pierwsze 10-15 m sondy nie jest brane pod uwagę przy bilansie energii cieplnej jaką pozyskujemy. Można to pominąć. Wskazuje na to chociażby rozkład temperatury wokół sony na różnych głębokościach. Duża ilość płytszych sond to mniejsza sprawność. Do tego musisz przypilnować aby układ był dobrze rozwiązany hydraulicznie przez wykonawcę. Przy 20 sondach będziesz miał studzienki zbiorcze i różne długości rur "dobiegowych", a więc między sondami, a studzienkami zbiorczymi. Zawory regulacyjne w takim wypadku to jakieś rozwiązanie, ale marne. Wspomnę tylko, że na zachodzie o tak płytkich wierceniach jak 30 m w ogóle się nie rozmawia.

 

Możesz zrobić taki układ. Jakoś będzie funkcjonował, ale optimum na pewno nie uzyskasz. Coś za coś.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża ilość płytszych sond to mniejsza sprawność.

Pzdr

 

No więc tak.

Jakby wiercili sprzetem o którym piszesz to za metr nie płaciłby 60 a 600zł. :o

Skoro 10-15 mb sondy nie jest brane pod uwagę i można to pominąć,to znaczy , że moja PC pracuje bez kolektora. :lol: :lol: :lol:

To w cytacie to już abstrakcja-jaka sprawność-czego?-kolektora? :o

Cofnij się parę stron wczesniej gdzie opisywałem sposób wykonania mojego DZ i biorąc pod uwagę opisywane przeze mnie poprzednio zużycie prądu ( ranking Bonetki) nie mieszaj ludziom w głowie. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamyk68

a czy zapytałeś IVT , czy będa partycypowali w kosztach m-cznych za prąd ? bo oni mogą zrobić jak sobie klient życzy tylko powinni powiedzieć tak ....Panie drogi z podłogówką to inwestycja tyle a r-ki m-czne tyle , z mieszanym tyle jedno, tyle drugie a z samymi grzejnikami tyle jedno , tyle drugie ...to jest dopiero pełna informacja i wtedy klient może wybierać ...a i jeszcze powinni powiedzieć , że z grzejnikami nie jest mozliwe grzanie tylko w taniej taryfie bo grzejniki szybko się nagrzewają ale i szybko tracą temp. ....dla łazienek to raczej podłogówka jest podstawą a grzejniki tylko wzacniają efekt więć w tym wypadku nie ma to aż takiego znaczenia ( można zrobić ścienne gdzie jest lepiej niz grzejniki a trochę gorzej niż podłogówka jeśli chodzi o akumulację ciepła ) .

Była tu kiedyś instalacja mieszana na grzejnikach ( inf. bardzo lakoniczna bo nie wiedzialiśmy na jakich temp. ) ..i ta Pani za mały dom chyba 160mkw płaciła 3500 zł rocznie gdzie inni płacili 1800 zł ..jest róznica ? ..

 

Ja nie mam doświadczenie w tym względzie .Napisałem tylko ze oni tak proponują. Teoretycznie firma moze napisac wszystko jeśli chodzi o rachunki więc jak zwykle trzeba wybrać samemu.Dlatego ja pytam o rozwiązania Was użytkowników ,bo myślę że w waszych info jest więcej prawdy.Nie chciałbym eksperymentować na sobie w tym temacie :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak ...

rzeczywiście w Szwecji ( mieliśmy tu przedstawiciela Maniaka ) ten pierwszy odcinek 15 metrów jest pomijany ..zobaczcie też na wykres ( trzeba kilknąć i powiększyć ) w Solis : http://www.solis.pl/index.php/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/sondy_glebinowe_kolektory_pionowe

tam wyrażnie jest napisane ( z boku rys. po prawej stronie , że 15 metrów jest jakby obojętne termicznie i widać jak na tej głebokości wygląda temp. ......

ale były badania .....na właśnie wymienniku pionowo-poziomym i okazało się , że ten poziomy daje wcale niezłe osiągnięcia ...( wstawię tutaj może ten art ) .

Inna sprawa jest taka ...mieć te 15 odwiertów takich płytkich za które trzeba zapłacić tyle co za 2 odwierty długie to trochę szkoda ....a wiele taniej byłby poziomy .....

Przecież właśnie o to chodzi żeby była jak najbardziej stabilna temperatura na przestrzeni roku i dlatego wybiera się pionowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

Z tego co pisał TypeR odwierty zaproponowano mu w stosunkowo niskiej cenie - 60zł/mb.

No i tu jest chyba pies pogrzebany - w praktyce nic (czyt. cena) nie bierze się z przypadku, i pewnie te problemy to jednak brak odpowiedniego sprzętu.

klimaw

A ciekawe kto miał dokumentację geologiczną na odwierty?

Nie chciałem tego głośno pisać poprzednim razem :D Problem w tym, że taką dokumentację nie sporządza się po to głównie, aby wykonawca miał "po maśle", tylko po to, aby inwestor w przyszłości nie miał problemów.

Jakby wiercili sprzetem o którym piszesz to za metr nie płaciłby 60 a 600zł.

No bez przesady - dobra firma z dobrym sprzętem to chyba oscyluje w granicach 100 zł za metr.

piwopijca

Ja ma sporo pokladow wody, mokrego piasku i mokrego zwiru. Odwierty najefektywniejsze beda w moim przypadku max do 50mb glebokosci, ponizej jest sa ily i gliny.

A skąd masz tak dokładne rozeznanie co i gdzie masz pod ziemią. Czyżbyś był tym wzorowym przypadkiem inwestora ?

 

IMO też będę chyba wiercił studnię, a dom ogrzewał elektrycznie :wink: W najgorszym wypadku będzie 8 odwiertów zamiast dwóch. Za 5k to jest dodatkowy sprzęt do domu, a i mniej segregatorów z papierami w szafie. Choć z drugiej strony rozdzielacze itd. tez nie są za darmo. Na zachodzie dopłacają do projektów ekologicznych, u nas co niektórym też, ale generalnie to dla obywatela przyjazne Państwo to chyba nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...