Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znowu zaintrygowała mnie sprawa pozwolenia na odwierty. "Idealny inwestor" mający kolektor pionowy może mi odpowie: Co i gdzie trzeba załatwić?

Jak już pisałem mieszkam na śląsku. Jak wywiercę 100m to nie wiem czy nie wejdę na głowy górników. Pokłady są niby głębiej ale kto ich tam wie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie opracowania jak wynalazła bonetka są oczywiście perełkami. Ale w większości przypadków dla użytkowników (tych co mają PC i tych co chcą ją mieć) jest tak jak dla prostego ""chłopa" : jasna strona i ciemna strona ! Ta jasna ma być dla inwestora czyli w efekcie końcowym grzeje albo nie, czy też tanio albo o Matko Boska..i o Jezuuu ! :D Ciemna strona to jest dla producentów i instalatorów PC. To oni powinni mieć na tyle wiedzy, aby nie wciskać kitu i nie brać kasy za naiwność "chłopa". To oni powinni policzyć, przeliczyć, dobrać, sprzedać, zainstalować, serwisować i..zbierać pochlebne opinie i następne zamówienia. I to oni powinni studiować nad takimi problemami jakie tu nieraz są poruszane i niech wyciągają s tego słuszne wnioski (bo w końcu dla nich to darmowy poligon). Bardzo przykre jest, że niejeden "chłop" inwestor tutaj niemal się doktoryzuje nim da się przekonać do PC (wiem po sobie, a to co zawarł klimaw cyt. "Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!" jest jak najbardziej trafne) . A czy jeszcze coś powinno być pomiędzy jasną - a ciemną stroną PC ? Ano odpowiedź brzmi : tak....adwokaci :wink: :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie pojawił się ( co prawda nie u nas ale jest ciekawy i pozwoliłam sobie go tu przenieść ) taki post .....

i co Wy na to :

Witam wszystkich.Mam problem z instalacja PC Vitocal 300 32,6w,dolne źródło.MAm 9 odwiertów między 50 a 90m każdy,w sumie 560.Rur fi 40,zakończone na dole U,glikol 30%,pompa obiegowa Wilo top s 30/10,w gruncie duży udział wody.Pompa ciepła pobiera gliol o temp 1,7 Cdo 2,3C w zalezności od tego czy chodzi 1 czy 2 sprężarki.Powrót ma od -3c do -1 C.Na rotametrach przepływy są 8-9l/min x 9 obiegów co nam daje w sumie ooło 70 l/min co nam daje ok 4200l/h.Pompa Vitocal ma wymóg min 7800l/h.Pracuje ona prawie 24h.FAchowcy od montażu za bardzo nie wiedzą gdzie jest błąd i dlaczego jest taka niska temperatura dolnego źródła.MAją mi zmienić pompę obiegową na Wilo 803MHI.I teraz pytanie-czy za mała pompa może być powodem niskiej temp dolnego źródła?Mam obawy,żee moja PC będzie chodzić nonstop a co za tym idzie duże zuzycie prądu..Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie rady.Pozdrawiam......

 

trzeba chyba poprawić 32,6 kW ....i jeszcze od kiedy działa instalacja ...chyba nowa ? ......rozumiem ze może być nie taka pompa obiegowa ale ta temp. dolnego zródła ...najprawdopodobnej jest nowy dom ( czy budynek) i chodzi np. od 2 m-cy i wszystko się suszy i jest wyliczona na styk i chodzi po 24h/24 i nie ma przerw i się nie regeneruje dolne zródło i tak będzie niestety ....

a czy tak było od poczatku instalacji te temp. DZ ???..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tlobo

Co mi grozi jak ktoś zgłosi (patrz miły sąsiad), że zrobiłem nielegalnie odwierty??

 

Zostaniesz oskarżony o spowodowanie burz piaskowych na Saharze, o topnienie lodowców na biegunie, o wysychanie dżungli brazylijskiej itd., a w najlepszym wypadku o wzrost palpitacji serca u sąsiadki :D

A tak serio to poczytaj odpowiednie akty prawne, wystarczy wpisać co się szuka w googlach. Zgodnie z prawem nie trzeba pozwoleń na odwierty do 30m głębokości (czyli np. wiercenie studni). Głębiej to już wymagany projekt geologiczny przed i drugi po wykonawczy. W praktyce 5 tyś. zł nie Twoje i jeszcze sporo problemów (no i czas...najważniejszy czas stracony). A jaki ma to sens takie badania ? Ano ma sens : bo dzięki temu śpisz spokojnie, bo paru urzędników ma etaty w urzędzie górniczym, bo paru profesorów ma gotowce do habilitowania się, bo nie będziesz miał takich problemów jw. (czyli po 20 m firma Ci powie, że mają problem) itp. itd.

 

klimaw

Trzeba tylko na obszarze wierceń nie grzebać poniżej 1m i tyle.

Dodałbym do tego, że trzeba jeszcze w czasie wierceń zainteresować czymś innym sąsiadów :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy wiecej informacji :

Są to 2 domy połaczone ze sobą o powierzchnipo 250 m2 każdy.Domy są nowe dobrze zaiziolowane Ytong 30 oraz styropian 8cm,jednakże duzo szkła stąd pomysł na PC.Odwierty były robione jakieś 3 miesiące temu,pompa chodzi od około1,5 miesiąca.Budyne był wczesniej wygrzewany kominkiem z nawiewami.Wszędzie ogrzewanie podłogowe i płytki.Temp zasilania podłogówi 37 powrót 28.Temp zasilania bufora 1000l 40 C powrót 30C.

 

Tolekk proszę napisz czy od poczatku tak było ??? przecież to niemożliwe

musiały być wyższe przez jakiś czas ...ale póżniej było zimno i po -20 i skoro chodzi non stop to dlatego spadło to zupełnie normalne .....( nie ma kiedy się regenerować ) ...pompa i przepływy to jedna sprawa a temp. zródła to druga ........

to nowe domy i dużo wilgoci .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli po 20 m firma Ci powie, że mają problem..

Tu się lekko niezgodzę , bo jednak odwierty to loteria.

U mnie na 12mb były samowypływy i co mieli zrobić? :o

Nawet projekt i badania tego nie wykażą. :cry:

Trzeba by zrobić odwiert próbny do projektu , a kogo na to stać-wtedy koszty tego odwiertu i projekt razem-niebotyczne. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła z nadmuchem powietrza to takie samo nieporozumienie jak pompa ciepła z grzejnikami.

 

 

 

Z firmy która robi pompy IVT dostałem wycenę i oni jak najbardziej uwzględnili system mieszany napisali jak byk że może być z grzejnikami.Podsumowując że mogą zrobić z podłogówka ,mieszany a jak chcę to z grzejnikami :)

 

Technicznie to oczywiście będzie działało. Tylko dlaczego nikt cię nie uprzedził o kosztach eksploatacji takiego systemu. Tego to już nie napisali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie bentonit.Firma wykonuące odwierty z Grudziądza to moja następna pomyłka..Zuzyli na całe odwierty około 600 kg "niby "bentonitu.Pisze niby bo tak naprawde,to nie wiem co tam było..Pompa ruszyła jakies 3tyg po odwierach.Rury niebieskie,ale ciemniejszy niebieski,nie taki jak do wody.Cały system był sprawdzany na szczelnośc i płukany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...