Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Słuchajcie pojawił się ( co prawda nie u nas ale jest ciekawy i pozwoliłam sobie go tu przenieść ) taki post .....

i co Wy na to :

Witam wszystkich.Mam problem z instalacja PC Vitocal 300 32,6w,dolne źródło.MAm 9 odwiertów między 50 a 90m każdy,w sumie 560.Rur fi 40,zakończone na dole U,glikol 30%,pompa obiegowa Wilo top s 30/10,w gruncie duży udział wody.Pompa ciepła pobiera gliol o temp 1,7 Cdo 2,3C w zalezności od tego czy chodzi 1 czy 2 sprężarki.Powrót ma od -3c do -1 C.Na rotametrach przepływy są 8-9l/min x 9 obiegów co nam daje w sumie ooło 70 l/min co nam daje ok 4200l/h.Pompa Vitocal ma wymóg min 7800l/h.Pracuje ona prawie 24h.FAchowcy od montażu za bardzo nie wiedzą gdzie jest błąd i dlaczego jest taka niska temperatura dolnego źródła.MAją mi zmienić pompę obiegową na Wilo 803MHI.I teraz pytanie-czy za mała pompa może być powodem niskiej temp dolnego źródła?Mam obawy,żee moja PC będzie chodzić nonstop a co za tym idzie duże zuzycie prądu..Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie rady.Pozdrawiam......

 

trzeba chyba poprawić 32,6 kW ....i jeszcze od kiedy działa instalacja ...chyba nowa ? ......rozumiem ze może być nie taka pompa obiegowa ale ta temp. dolnego zródła ...najprawdopodobnej jest nowy dom ( czy budynek) i chodzi np. od 2 m-cy i wszystko się suszy i jest wyliczona na styk i chodzi po 24h/24 i nie ma przerw i się nie regeneruje dolne zródło i tak będzie niestety ....

a czy tak było od poczatku instalacji te temp. DZ ???..

Prawdopodobnie to jest przyczyną. Przy przepływie nominalnym 7800 l/h dT na górnym źródle wyniesie poniżej 4K. Przy 4200 l/h do to dT prawie 7K.

Wyższe temperatury na skraplaczu (nic nie pisze o tym czy to instalacja nisko, czy wysoko temperaturowa) to dużo niższe COP i tym samym niższa moc grzewcza. Przy niższej mocy grzewczej PCi musi dłużej pracować, stąd te 24h/24h. Nie wiadomo też zbyt wiele o DZ. Dysproporcje 50 - 90m na poszczególnych obiegach są duże. Może to powodować większy przepływ w krótszych pętkach a słabszy w dłuższych i w efekcie końcowym dużą dT na DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Duża ilość płytszych sond to mniejsza sprawność.

Pzdr

 

No więc tak.

Jakby wiercili sprzetem o którym piszesz to za metr nie płaciłby 60 a 600zł. :o

Skoro 10-15 mb sondy nie jest brane pod uwagę i można to pominąć,to znaczy , że moja PC pracuje bez kolektora. :lol: :lol: :lol:

To w cytacie to już abstrakcja-jaka sprawność-czego?-kolektora? :o

Cofnij się parę stron wczesniej gdzie opisywałem sposób wykonania mojego DZ i biorąc pod uwagę opisywane przeze mnie poprzednio zużycie prądu ( ranking Bonetki) nie mieszaj ludziom w głowie. 8)

 

No właśnie. Takie układy jak u ciebie pracują równie dobrze jak inne z głębokimi odwiertami. Znam co najmniej kilka takich. To że głębsze są lepsze to mit. Jak kiedyś juz pisałem, najważniejsza jest "objętość" gruntu jaką "pokrywa" wymiennik, a nie temperatura, z uwagi na stosunkowo małą przewodność cieplną gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie bentonit.Firma wykonuące odwierty z Grudziądza to moja następna pomyłka..Zuzyli na całe odwierty około 600 kg "niby "bentonitu.Pisze niby bo tak naprawde,to nie wiem co tam było..Pompa ruszyła jakies 3tyg po odwierach.Rury niebieskie,ale ciemniejszy niebieski,nie taki jak do wody.Cały system był sprawdzany na szczelnośc i płukany.

Co w tej firmie było pomyłką ? Bentonit ? Kolor rur ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyłką była niestety ta firma.Ale nie chcę Was wgłebiać w te sprawy bo nie ma sensu,było minęło..Miałem mieć system napełnion glkiolem z rozdzielaczem rotametrami i doprowadzeniem do budynku,a skonczyło sie ze wzieli kasę po samych odwiertach i..tyle słychu,nie odbieranie telefonów itd itp ale jak juz mówiłem po temacie..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie daj się wmanewrować w takie układy. Firma nie ma porządnego sprzętu to sobie nie może poradzić. Mieli by wiertnicę udarową + kompresor to by "szło jak w masło". Szwedzi przykładowo wiercą przeważnie w skale i nie ma problemu, tylko trzeba wiercić właściwym sprzętem.

 

Praktycznie pierwsze 10-15 m sondy nie jest brane pod uwagę przy bilansie energii cieplnej jaką pozyskujemy. Można to pominąć. Wskazuje na to chociażby rozkład temperatury wokół sony na różnych głębokościach. Duża ilość płytszych sond to mniejsza sprawność.

Takie rozważania mogą być prawdziwe, ale tylko przy bardzo głebokich odwiertach (100 - 200m).

Warto się zastanowić, dlaczego te pierwsze metry nie są brane pod uwagę. IMHO wynika to z konstrukcji wymiennika. rury w odwiercie biegną blisko siebie. Największa różnica pomiędzy temperatur pomiędzy rurami występuje w początkowym, górnym odcinku. Można powiedzieć, że rura biegnąca z parownika wychładza rurę, która biegnie z dołu. Stąd można założyć, że ten pierwszy odcinek będzie neutralny i nie ma znaczenia do obliczeń. Jaka część odwiertu jest neutralna trudno obliczyć, jednak zakładanie wyłaczenia 10-15m w każdych warunkach prowadzi do paradoksów, o których pisze klimaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...................Bardzo przykre jest, że niejeden "chłop" inwestor tutaj niemal się doktoryzuje nim da się przekonać do PC (wiem po sobie, a to co zawarł klimaw cyt. "Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!" jest jak najbardziej trafne) ...............................

 

Nie chcę cię martwić. Ale to samo tyczy innych systemów grzewczych. Ba... A nawet poszczególnych fragmentów budowy domu. WYkonanie izolacji, montaż okien, etc., to w każdym przypadku szeroki zakres wiedzy (zarówno tej teoretycznej jak i najważniejsze praktycznej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Mam problem z instalacja PC Vitocal 300 32,6w,dolne źródło.MAm 9 odwiertów między 50 a 90m każdy,w sumie 560.Rur fi 40,zakończone na dole U,glikol 30%,pompa obiegowa Wilo top s 30/10,w gruncie duży udział wody.Pompa ciepła pobiera gliol o temp 1,7 Cdo 2,3C w zalezności od tego czy chodzi 1 czy 2 sprężarki.Powrót ma od -3c do -1 C.

 

dT na dolnym źródle jest do przyjęcia. Jak grunt jest kiepski to takie temp. mogą być nawet przy pionowym. Może być taka sytuacja, że część odwiertów jest zapowietrzonych, albo źle zasklepionych.

 

Jeśli chodzi o gz, to wskazania rotametrów należy traktować orientacyjnie.

 

Niestety jeśli fachowcy dobieraja pompy metodą chybił/trafił to można mieć wątpliwości w sukces ich działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz ...zaraz....czegoś tu nie rozumiem. Przykre jest, że wydając tyle kasy ma się taki poważny problem jak kol. tolekk. Ale czy wynika z tego, że PC instalował ktoś kto nie miał pojęcia o tym ? Czy wynika z tego, że każdy etap prac robiła inna firma ? Czy wynika z tego, że nie ma gwarancji na wykonane prace ? Czy wynika z tego, że teraz to już tylko problem inwestora ?

Czy w takim razie jeśli wezmę jedną firmę (to właśnie szukam) - która sprzeda mi PC, wywierci mi kolektory, dobierze urządzenia, zaprojektuje i zrobi całą instalację grzewczą, a może nawet wentylacje mechaniczną - i w końcu da np. 5 lat gwarancji - to też moge mieć potem taki problem i być zmuszonym szukać charytatywnej pomocy tylko tu na forum ? Bo jeśli tak to może faktycznie należy zapomnieć o PC. Za 70 - 80k znam lepsze formy zapewnienia sobie atrakcji, wrażeń czy też podniesienia sobie poziomu adrenaliny. Wiem, że mnie by trafił szlak. Szczerze współczuję tolekk :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Bonetko..Pompa obiegowa Wilo 803mhi pobiera 1kw prądu i dalej nie wiem czy to jest ta własciwa..Z temperatua DZ to wszędzie trabią,że 6C to takie minimum..Na niemieckim forum czytałem,że niektórzy przy kolektorach poziomych 6C uzyskują a ja ma odwiert pionowe średnio 75 m i 2C!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie to jest przyczyną. Przy przepływie nominalnym 7800 l/h dT na górnym źródle wyniesie poniżej 4K. Przy 4200 l/h do to dT prawie 7K.

Wyższe temperatury na skraplaczu (nic nie pisze o tym czy to instalacja nisko, czy wysoko temperaturowa) to dużo niższe COP i tym samym niższa moc grzewcza. Przy niższej mocy grzewczej PCi musi dłużej pracować, stąd te 24h/24h. Nie wiadomo też zbyt wiele o DZ. Dysproporcje 50 - 90m na poszczególnych obiegach są duże. Może to powodować większy przepływ w krótszych pętkach a słabszy w dłuższych i w efekcie końcowym dużą dT na DZ.

 

Tu się nie zgodzę. Im mniejszy COP tym mniejsza ilość pobrana z dz. Jak zwiększysz przepływ w gz (jest on oczywiście za mały) to zmniejszysz temp. skraplania. Zwiększy się wtedy moc chłodnicza. Bedzie jeszcze słabiej z dz.

Może tam jest "mniej odwiertów" niż myśli inwestor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...