Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

terplace

Może tam jest "mniej odwiertów" niż myśli inwestor

I niestety z każdym nowym szczegółem tu też bym się doszukiwał jednej z bardzo możliwych przyczyn problemu. Tym bardziej, że jak sam zainteresowany wspomniał, firma zrobiła odwierty, wzięła kasę i...znikła jak kamfora. Coś mi się zdaje, że ten wątek będzie rozwojowy..a jego koniec w Prokuraturze..hmm. Tylko, że w ciemno zakładam, że nie było umowy, że nie było świadków, że nie ma rachunków, gwarancji itd. Trudna sprawa..naprawdę....trudna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się nie zgodzę. Im mniejszy COP tym mniejsza ilość pobrana z dz. Jak zwiększysz przepływ w gz (jest on oczywiście za mały) to zmniejszysz temp. skraplania. Zwiększy się wtedy moc chłodnicza. Bedzie jeszcze słabiej z dz.
Zauważ tylko, że temperatury DZ przy tej pracy 24h/24h nie są takie złe. Prawdopodobnie można z niego jeszcze więcej "wycisnąć". Może wiecej informacji na temat górnego źródła ? Z jaką instalacją grzewczą ta PCi współpracuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka na całości czyli 2 budynki po około 1750mb rur fi 16 Alupex czyli 3,5km rur.I tu następny problem."Fachowcy" z Viessmana wyliczyli pompy obiegowe 2x Wilo 25/60.Przepływy na rozdzielaczach ogrz podłogowego na poziomie 0,5l/min i pomiesczenie na parterze jest niedogrzane.MAją zamienic na Wilo 25/1-8 zobaczymy czy zwiekszy to przepływy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace odwierty mierzyłem,bo wchciałem sprawdzić,i jest 560 mb odwiertu i ookoło 140 mb dojscoa od odwiertów do budynku co tz chyba działa orzystnie bo sa one ponad 2 metry(oczywiscie spadek od rozdzielacza do odwiertów)

 

Wyższa czy niższa temp. dz w twoim przypadku to różnica mocy kilanaście %. Ja bym szukał przyczyny pracy 24/24 raczej w instalacji gz. Może faktycznie jeszcze budynki nie są "suche". Może mają "błędy izolacji". Jak są dwa budynki, to może bardzo duże straty ciepła są na przesyle pomiędzy budynkami? Niska temp. dz może być wtórnym zjawiskiem związanym z pracą non-stop pompy ciepła przez 24h/dobę przez 2 "miechy". Napisz jak rozwiązany jest przesył ciepła pomiędzy budynkami.

Dla mnie większym problemem niż niska temp. dz jest wysoka temp. gz (duże dT na gz i bezsensowny bufor - chore rozwiązanie viesia). Przy mocy 32kW PCi podniesie temp. w buforze o 1stC w ok. 2min - "super inwestycja".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obawy są duże,bo 2 budynki połaczone sa basenem,ktory ma rowniez byc zasilany PC i stad podobno ten bufor..Jak juz pisałem wygrzewany byłbudynek nonstop kominkiem z nadmuchami do pomieszczen..Więc jeżeli PC pracuje prawie 2 to co bedzie ja podepne basen??

Czy masz możliwość odcięcia na jakiś czas jednego budunku na GZ i poobserwowania wtedy parametrów DZ i GZ? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowałem nawet przymykać 3-4 nitki Dz na rozdzielaczu ale PC ale nic sie nie zmieniało a po dłuższym czasie wyłączała sie PC..PC chodzi prawie 24 h ale na pełną mocą ,ma ona 2 sprzarki i raz codzi 1 raz druga sprezarka ale chodza nonstop a z tego co czytam to przy buforze powinna chodzic cyklami..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obawy są duże,bo 2 budynki połaczone sa basenem,ktory ma rowniez byc zasilany PC i stad podobno ten bufor..Jak juz pisałem wygrzewany byłbudynek nonstop kominkiem z nadmuchami do pomieszczen..Więc jeżeli PC pracuje prawie 2 to co bedzie ja podepne basen??

 

Dla dz twojej PCi starczy ok. 6m3/h. Da to dT ok. 4K. (Nie wiem jakie są parametry płynu który wlałeś).

TOP-S 30/10 powinna spokojnie dać 6m3/h przy spadku ciśnienia 80kPa. Na samym wymienniku gruntowym masz ok. 10kPa. Parownik to pewnie ok. 30kPa przy takim przepływie, no max. 40kPa. (Nie wiem jak dobiera par. Viesio). Można poszukać nominalnego spadku ciśnienia. To powinno być w danych katalogowych pompy ciepła. Zostaje zapasu jakieś 30 do 40kPa, to dużo. Może masz zbyt małe przekroje rozdzielaczy lub rurociągu zbiorczego? Może filtr jest zasyfiony?

 

Jeśli pompa ma swoją moc i chodzi tak długo, to tylko się ciesz że nie masz gazu ani oleju. Problem jest raczej z odbiorem ciepła (bardzo duzym).

 

Pomysł z odcięciem raz jednego a raz drugiego domu jest dobry.

 

Może jak już tyle zainwestowałeś w firmową PCi to zainwestuj w termowizję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie większym problemem niż niska temp. dz jest wysoka temp. gz (duże dT na gz i bezsensowny bufor - chore rozwiązanie viesia). Przy mocy 32kW PCi podniesie temp. w buforze o 1stC w ok. 2min - "super inwestycja".

Uff, przebrnąłem przez ten wątek. Trudno się w nim porusza, gdy jednocześnie jest dyskutowanych kilka tematów :(.

 

terplace, zgadzam się z tobą w całej rozciągłości. Problemem jest słaby odbiór ciepła po stronie GZ. Na pozór wygląda to dobrze, jak pisze bonetka dT 7K, ale w rzeczywistości dT=12K (na buforrze 40 st na powrocie 28 st. C). Świadczy to IMHO, o zbyt małych przepływach po stronie GZ. Z ilości rur wynika średni rozstaw co 15cm. Zalecana dla PC podłogówka powinna mieć rozstaw co 10cm. Pytanie ile jest obwodów GZ, lub inaczej jaka jest średnia długość jednej pętli ?

 

Ta pompa PCi ma dwie sprężarki. Jakie temperatury po stronie GZ występują przy pracy jednej sprężarki, a jakie przy przy dwóch. Dlaczego wyłącza się druga sprężarka ? Może to kwestia ustawienia innej krzywej grzewczej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedę probował..ale ciemno to widzę..Juz mnie przeraza wizja sredniego dziennego zuzycia 150kw:(
Takie zużycie energii, to tylko pośrednio wina pompy ciepła.

Czy miałeś policzone roczne zapotrzebowanie na energie do ogrzewania (OZC) ? Co z niego wynikało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla dz twojej PCi starczy ok. 6m3/h. Da to dT ok. 4K. (Nie wiem jakie są parametry płynu który wlałeś).

TOP-S 30/10 powinna spokojnie dać 6m3/h przy spadku ciśnienia 80kPa. Na samym wymienniku gruntowym masz ok. 10kPa. Parownik to pewnie ok. 30kPa przy takim przepływie, no max. 40kPa. (Nie wiem jak dobiera par. Viesio). Można poszukać nominalnego spadku ciśnienia. To powinno być w danych katalogowych pompy ciepła. Zostaje zapasu jakieś 30 do 40kPa, to dużo. Może masz zbyt małe przekroje rozdzielaczy lub rurociągu zbiorczego? Może filtr jest zasyfiony?

 

Jeśli pompa ma swoją moc i chodzi tak długo, to tylko się ciesz że nie masz gazu ani oleju. Problem jest raczej z odbiorem ciepła (bardzo duzym).

 

 

 

Top s 30/10 ma katalogowa wydajnosc 10,5m3/h,więc powinna byc akurat-ale rotametry nie kłamia,rury na rozdzielaczach sa fi 50 i wyloty z rozdzielaczy rowniez fi 50,przepływy sa za małe około4,2m3/h.Filtr czyszczony na bieżaco,miałem co do niego watpliwosci czy nie jest za drobny...Co sadisz o tej pompie,która maja mi załozyc-Wilo803MHI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pompa ma swoją moc i chodzi tak długo, to tylko się ciesz że nie masz gazu ani oleju. Problem jest raczej z odbiorem ciepła (bardzo duzym).

 

Pomysł z odcięciem raz jednego a raz drugiego domu jest dobry.

 

Może jak już tyle zainwestowałeś w firmową PCi to zainwestuj w termowizję.

Widzę, że masz dokładnie takie samo zdanie jak ja :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...