Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Henoczku o ile mi wiadomo w układzie dwuspręzarkowym zawsze działają dwie naprzemiennie żeby zużycie kazdej było takie samo

Nie dziwcie się ale wszedzie ( no bez Hubomag/Pamar ) uważają dT dla GZ 7-10 *C i jak ktos mówi inaczej to robią wielkie i oczy i mówią że jest żle i co ma zrobić inwestor ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

klimaw

Nie dobijaj go bo to nie wina Viessmana a ludzi.

Kasy nie stracił bo pewnie to kwestia regulacji lub błędu który da się naprawić.

Tu się jednak nie zgodzę :wink: Nie chcę nikogo dobijać..wręcz współczuję. Ale nie wycofuję sie i to jest też niestety Viessmana wina - bo zatrudniają takich ludzi ! Masz z kolei rację... i w tym nadzieja, że błąd się uda naprawić - tylko dlaczego naprawiasz Ty, bonetka, terplace i cała reszta wolontariuszy, a ci co wzięli za to kasę umywają ręce ? Jak mniemam to mają do czynienia z poważnym inwestorem (dwa budynki, kilometry podłogówki, basen i pewnie jeszcze wyjdzie za chwilę więcej szczegółów). Dlatego tym bardziej mi się w głowie nie mieści, że takie partactwo i brak zainteresowania wykonawców, i że jest w ogóle problem. To jeszcze w gorszym położeniu stawia takiego zwykłego potencjalnego użytkownika PC, którego nie stać na basen, a na instalację wyda kasę licząc, że w przyszłości m.inn. zaoszczędzi. Sądzę, że przedstawiciele Viessmana czytają fora dyskusyjne - i może teraz się przyglądać będą bardziej swoim podwykonawcom. I może teraz się poczują do współwiny, może zdecydowanie wkroczą do akcji. Tak jak pisałem, mnie by szlak trafił, i zazdroszczę poszkodowanemu, że mówi "po temacie" bo nie wiem, czy bym podarował ot tak. Tak to odbieram - to mogłoby spotkać każdego z nas. Tylko w tym wszystkim dziwi jedno, brak odpowiedzi to też odpowiedź. Nie ma firm, nie ma odpowiedzialności, nie ma gwarancji i rękojmi, nie ma umów na papierze i adwokatów - a jest natomiast poważny problem. Naprawdę szczerze...współczuję :(

P.S.

Przepraszam, że tak pisze, ale wątek ma podwójne dno - po pierwsze problem techniczny, obliczenia, zaworki, rozdzielacze gz, dz, itp,i td, a po drugie przemyślenia i refleksje w poszukiwaniu dlaczego tak się stało. Nie ma skutku bez przyczyny. Jeszcze nie mam PC, ale dmucham na zimne i na pewno będę z uwagą śledził wątek (zapewne nie ostatni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku o ile mi wiadomo w układzie dwuspręzarkowym zawsze działają dwie naprzemiennie żeby zużycie kazdej było takie samo

Nie dziwcie się ale wszedzie ( no bez Hubomag/Pamar ) uważają dT dla GZ 7-10 *C i jak ktos mówi inaczej to robią wielkia i oczy i mówią że jest żle i co ma zrobić inwestor ?

Z tego co czytałem na niemieckim forum,to powrót powinien być 0 6c mniejszy,gdyz na kazda warstwa do grzania potrzeba 2c,czyli jastrych 2C,płytka 2c oraz powietrze w pomieszczeniu 2c.Sprobuje odciac na probe drugi dom,ale wydaje mi się ze to za bardzo temp DZ nie zmieni..Czy jest jakas norma na sitko zasilania?Moze jest za geste i opór jest za duzy a płyn za gesty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klimaw

Nie dobijaj go bo to nie wina Viessmana a ludzi.

Kasy nie stracił bo pewnie to kwestia regulacji lub błędu który da się naprawić.

Tu się jednak nie zgodzę :wink: Nie chcę nikogo dobijać..wręcz współczuję. Ale nie wycofuję sie i to jest też niestety Viessmana wina - bo zatrudniają takich ludzi ! Masz z kolei rację... i w tym nadzieja, że błąd się uda naprawić - tylko dlaczego naprawiasz Ty, bonetka, terplace i cała reszta wolontariuszy, a ci co wzięli za to kasę umywają ręce ? Jak mniemam to mają do czynienia z poważnym inwestorem (dwa budynki, kilometry podłogówki, basen i pewnie jeszcze wyjdzie za chwilę więcej szczegółów). Dlatego tym bardziej mi się w głowie nie mieści, że takie partactwo i brak zainteresowania wykonawców, i że jest w ogóle problem. To jeszcze w gorszym położeniu stawia takiego zwykłego potencjalnego użytkownika PC, którego nie stać na basen, a na instalację wyda kasę licząc, że w przyszłości m.inn. zaoszczędzi. Sądzę, że przedstawiciele Viessmana czytają fora dyskusyjne - i może teraz się przyglądać będą bardziej swoim podwykonawcom. I może teraz się poczują do współwiny, może zdecydowanie wkroczą do akcji. Tak jak pisałem, mnie by szlak trafił, i zazdroszczę poszkodowanemu, że mówi "po temacie" bo nie wiem, czy bym podarował ot tak. Tak to odbieram - to mogłoby spotkać każdego z nas. Tylko w tym wszystkim dziwi jedno, brak odpowiedzi to też odpowiedź. Nie ma firm, nie ma odpowiedzialności, nie ma gwarancji i rękojmi, nie ma umów na papierze i adwokatów - a jest natomiast poważny problem. Naprawdę szczerze...współczuję :(

P.S.

Przepraszam, że tak pisze, ale wątek ma podwójne dno - po pierwsze problem techniczny, obliczenia, zaworki, rozdzielacze gz, dz, itp,i td, a po drugie przemyślenia i refleksje w poszukiwaniu dlaczego tak się stało. Nie ma skutku bez przyczyny. Jeszcze nie mam PC, ale dmucham na zimne i na pewno będę z uwagą śledził wątek (zapewne nie ostatni).

Najciekwasze jest to ,ze zmiana pompy obiegowej DZ,zmiana pompy obiegowej podłogówki to moje inwenecje!!To ja siedze po forach i szukam a nie wykonawca:))Troche żałuje(po czasie oczywiscie),ze nie wziałem 1 wykonawcy od A-Z,ale tez pewnie wciskałby mi,ze wszystko jest ok..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku o ile mi wiadomo w układzie dwuspręzarkowym zawsze działają dwie naprzemiennie żeby zużycie kazdej było takie samo

Nie dziwcie się ale wszedzie ( no bez Hubomag/Pamar ) uważają dT dla GZ 7-10 *C i jak ktos mówi inaczej to robią wielkie i oczy i mówią że jest żle i co ma zrobić inwestor ?

Nieprawda, tą pompę ciepła akurat znam doskonale (od 7 lat mam nad nią pełna kontrolę ;)). Przy mniejszym zapotrzebowaniu rzeczywiście naprzemian włączają się sprężarki. Jednak przy większym zapotrzebowaniu powinny pracować obie sprężarki. Jeżeli nie pracują, to znaczy, że wyłącza je sterownik pogodowy. Dlatego zadałem pytanie o temperatury GZ.

 

Prawdopodobnie przy obecnym przepływie w GZ temperatury w instalacji przekraczają wynikające z aktualnej krzywej grzewczej. Należałoby ją zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację niepotrzebnie napisałm "zawsze".

To logiczne dla większych mocy mogą być dwie spręzarrki i rzeczywiście tak się załączają ( że i razem ) .....bardziej odniosłam się do tego co napisałeeś :

" Dlaczego wyłącza się druga sprężarka ? Może to kwestia ustawienia innej krzywej grzewczej ?"

 

tego nie wiesz czy wyłącza się akurat druga ......skoro obie pracują albo jedna z nich naprzemiennie z drugą .....

 

i niezbyt rozumiem tę krzywą w tym kontekście ..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku o ile mi wiadomo w układzie dwuspręzarkowym zawsze działają dwie naprzemiennie żeby zużycie kazdej było takie samo

Nie dziwcie się ale wszedzie ( no bez Hubomag/Pamar ) uważają dT dla GZ 7-10 *C i jak ktos mówi inaczej to robią wielkie i oczy i mówią że jest żle i co ma zrobić inwestor ?

Nieprawda, tą pompę ciepła akurat znam doskonale (od 7 lat mam nad nią pełna kontrolę ;)). Przy mniejszym zapotrzebowaniu rzeczywiście naprzemian włączają się sprężarki. Jednak przy większym zapotrzebowaniu powinny pracować obie sprężarki. Jeżeli nie pracują, to znaczy, że wyłącza je sterownik pogodowy. Dlatego zadałem pytanie o temperatury GZ.

 

Prawdopodobnie przy obecnym przepływie w GZ temperatury w instalacji przekraczają wynikające z aktualnej krzywej grzewczej. Należałoby ją zmienić.

TAk,włączają się albo naprzemian albo czasami chodzą razem..

Muszę poczekac aż wymienia te obiegówki i moze wtedy zmienia mi krzywa grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Top s 30/10 ma katalogowa wydajnosc 10,5m3/h,więc powinna byc akurat-ale rotametry nie kłamia,rury na rozdzielaczach sa fi 50 i wyloty z rozdzielaczy rowniez fi 50,przepływy sa za małe około4,2m3/h.Filtr czyszczony na bieżaco,miałem co do niego watpliwosci czy nie jest za drobny...Co sadisz o tej pompie,która maja mi załozyc-Wilo803MHI?

 

Napisz jeszcze ile masz tej rury fi50 i jaka jest armatua (1'', 1i1/2'', 1i1/4'', 2''). I coś więcej na tema tego płyny który wlałeś. Na katalogową wydajnośc się nie patrzy tylko na charakterystykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Top s 30/10 ma katalogowa wydajnosc 10,5m3/h,więc powinna byc akurat-ale rotametry nie kłamia,rury na rozdzielaczach sa fi 50 i wyloty z rozdzielaczy rowniez fi 50,przepływy sa za małe około4,2m3/h.Filtr czyszczony na bieżaco,miałem co do niego watpliwosci czy nie jest za drobny...Co sadisz o tej pompie,która maja mi załozyc-Wilo803MHI?

 

Napisz jeszcze ile masz tej rury fi50 i jaka jest armatua (1'', 1i1/2'', 1i1/4'', 2'').

Ruru fi50 od rozdzielacza do pompy ciepła około22 m,obiegówka zamontowana na 17 m od rozdzielacza.O ile pamietam 1 i 1/4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Top s 30/10 ma katalogowa wydajnosc 10,5m3/h,więc powinna byc akurat-ale rotametry nie kłamia,rury na rozdzielaczach sa fi 50 i wyloty z rozdzielaczy rowniez fi 50,przepływy sa za małe około4,2m3/h.Filtr czyszczony na bieżaco,miałem co do niego watpliwosci czy nie jest za drobny...Co sadisz o tej pompie,która maja mi załozyc-Wilo803MHI?

 

Napisz jeszcze ile masz tej rury fi50 i jaka jest armatua (1'', 1i1/2'', 1i1/4'', 2'').

Ruru fi50 od rozdzielacza do pompy ciepła około22 m,obiegówka zamontowana na 17 m od rozdzielacza.O ile pamietam 1 i 1/4

 

 

Płyn do chłodnic samochodowych,rozcienczony 1 czesc płynu 2 czesci wody,po pomiarze do -13 nie zamarza.Płyn produkcji francuskiej,raczej porzadny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Top s 30/10 ma katalogowa wydajnosc 10,5m3/h,więc powinna byc akurat-ale rotametry nie kłamia,rury na rozdzielaczach sa fi 50 i wyloty z rozdzielaczy rowniez fi 50,przepływy sa za małe około4,2m3/h.Filtr czyszczony na bieżaco,miałem co do niego watpliwosci czy nie jest za drobny...Co sadisz o tej pompie,która maja mi załozyc-Wilo803MHI?

 

Napisz jeszcze ile masz tej rury fi50 i jaka jest armatua (1'', 1i1/2'', 1i1/4'', 2'').

Ruru fi50 od rozdzielacza do pompy ciepła około22 m,obiegówka zamontowana na 17 m od rozdzielacza.O ile pamietam 1 i 1/4

 

przy 6m3/h rura 50x4,6 spadek ciśnienia 36kPa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jak dojdą kolana, armatura 1i1/4'' (za mała) to będzie z 50kPa. Powinno być: rura 63 i armatura 1i1/2''. Jak to poprawisz będzie lepiej jeśli chodzi o koszty eksploatacji, ale już pisałem to zbytnio nie wpłynie na czas pracy PCi.

 

 

Wilo803MHI to cała grupa różnych pomp. Ale to kosmos. Wybiórczo sprawdziłem kilka to punkt pracy w twojej instalacji nie mieści się w ich charakterystykach. Wymiana pompy (lub przeróbka instalacji dz wewnątrz na większe średnice - co polecam) wpłynie tylko na dT, trochę pozytywnie na COP i moc, ale nie na temp. dz średnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolekk napisłałeś : "Temp zasilania podłogówi 37 powrót 28.Temp zasilania bufora 1000l 40 C powrót 30C."

podaj może paramatery jakie są na PC ...krzywa itd. ...to a`propos tej krzywej .....

Viessmann zrobił to w/g siebie dT GZ 10 *C .......

Henoczku czy zechciałbys to przyblizyć : "Prawdopodobnie przy obecnym przepływie w GZ temperatury w instalacji przekraczają wynikające z aktualnej krzywej grzewczej. Należałoby ją zmienić."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolekk napisłałeś : "Temp zasilania podłogówi 37 powrót 28.Temp zasilania bufora 1000l 40 C powrót 30C."

podaj może paramatery jakie są na PC ...krzywa itd. ...to a`propos tej krzywej .....

Viessmann zrobił to w/g siebie dT GZ 10 *C .......

Henoczku czy zechciałbys to przyblizyć : "Prawdopodobnie przy obecnym przepływie w GZ temperatury w instalacji przekraczają wynikające z aktualnej krzywej grzewczej. Należałoby ją zmienić."

 

Jutro zapisze wszystkie parametry dokładnie i wam podam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAk,włączają się albo naprzemian albo czasami chodzą razem..

Muszę poczekac aż wymienia te obiegówki i moze wtedy zmienia mi krzywa grzewczą.

Jeszcze jedno. Jeżeli pompa działa 24h/24h, to bufor to niepotrzebny balast dla pompy ciepła. Jeżeli ma zawory odcinające to spróbuj go odciąć. Tak jak pisał terplace, ten bufor bardzo szybko się nagrzewa, ale równie szybko stygnie. Przy obecnym trybie pracy nie będzie pracował na dT większym niż 10K, co oznacza, że może zgromadzić max 11kWh energii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pompa działa 24h/24h, to bufor to niepotrzebny balast dla pompy ciepła. Jeżeli ma zawory odcinające to spróbuj go odciąć. Tak jak pisał terplace, ten bufor bardzo szybko się nagrzewa, ale równie szybko stygnie. Przy obecnym trybie pracy nie będzie pracował na dT większym niż 10K, co oznacza, że może zgromadzić max 11kWh energii.

 

Obawiam się że w Viesiu ten bufor pracuje jak sprzęgło. Oddziela obiegi PCi od podłogówki. Także prawdopodobnie nie można go odciąć bez przeróbek.Jeśli zasila dwa budynki to jego zastosowanie ma sens jeśli chodzi o uniezależnienie sterowania tymi budynkami. Jednak warto powalczyć o zmniejszenie dT zarówno w obiegu gz PCi jak i w obiegach na samych instalacjach. Jednak temperatury temperaturami, można walczyć o COP. Jednak jak budynki mają apetyt na ciepło duży, to kombinowanie przy samej PCi nie dużo zmieni. Chyba że coś jest nie tak z PCI, która "nie ma mocy". Ale to też mało prawdopodobne bo były by inne objawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...