Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

no i przestaniemy się cieszyć - nie dość, że jak ktoś pisał na pompę trzeba teraz koło 80 k wywalić to jeszcze miesięcznie jak za eko groszek czyli 800?? gdzie sens i logika związana z inwestycją?? czyli firmy sprzedające pc też upadną ??? to może jakiś wspólny wniosek w odpowiednie miejsce?? Jakis proekologiczny -to teraz takie modne. U nas ludzie giną pod tirami, a obwodnicy nie będziemy mieć, bo żaby mieszkaja... :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kolejny "nóż w plecy" dla ekologicznych rozwiązań z pompami ciepła.

1500kWh rocznie, to dziennie trochę ponad 4kWh. Tyle na pewno nie wystarczy na instalację z pompą ciepła,

taki limit to ja zimą w 2 miesiące mam załatwiony :cry:

a te %% to też bajki. Jak mowa jest o 10% to rachunek +20%

 

Widze HenoK że podgrzewasz również atmosferę w wątku "grzejących elektrycznością" :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten limit dla gosp domowych jest faktycznie niski. W mieszkaniu 50m chyba wychodzi wiecej.

W tym artykule pisza o cenie prądu, nie wiem czy w sensie potocznym czy jako o skladniku stanowiacym okolo 50% kosztu za KWh....bez opłat dystrybucyjnych itp.Ale jeśli gdyby, to w ten sposob nie licząc nawet inwestycji, grzanie PCi zacznie być mniej atrakcyjne a licząc inwestycję.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limity powinny być na osobę a nie na gospodarstwo. Drugie przyłącze troszkę kosztuje ale może się zwrócić (rozwód i do roboty ;)) taki żarcik :). Tak na serio to ze cztery przyłącza byłyby potrzebne.
W obchodzeniu przepisów nikt nam chyba nie dorówna :lol: :lol: :lol: .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze HenoK że podgrzewasz również atmosferę w wątku "grzejących elektrycznością" :lol: :lol: :lol:
Nie wszyscy przecież czytają wątek o pompach ciepła. Grzejących elektrycznością może to zaboleć bardziej, chociaż (z tamtego wątku :)) :

dla potwierdzenia moich hm.. "analiz" - porównuję aktualne ceny prądu dla regulowanej mieszkaniówki i wolnego rynku dla firm, które rzekomo tą mieszkaniówkę sponsorują:

 

prąd dzienny

- mieszkaniowy G12: 56 gr, biznes C12b: 67 gr

 

prąd nocny

- mieszk.: 33 gr, biznes: 32 gr (!)

 

Jak widać uwolnienie cen nie boli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za idiotyzm. Jak pięknie energetyka by mogła zarobić gdyby wprowadziła specjalne, niższe stawki za kWh dla osób inwestujących w PC. Ileż osób by to dodatkowo nakłoniło do instalacji PC, a energetyka zyskała by dużych odbiorców energii, po jak wypada porównanie Kowalskiego, który na prąd ma tylko tv czajnik, a Kowalskiego który ma PC. Ale o tym rząd pomyśli w 2019 roku, jak się okaże, że do spełnienia kryteriów unijnych mamy tyły jak ta lala, a grożą nam kary jak te 1000 lal :) Tylko o tym wiadomo już teraz, że coś musimy robić w kierunku OZE, ale lobby paliwowe ma się widać OK :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu - ubiegłeś mnie :lol:

Ja więcej zużywam tylko na potrzeby oswietlenia i urządzeń AGD + TV :evil:

Ja także.

 

Obawiam się że jak zsumuję wszytko co jest na standby plus akwarium, to mi wyjdzie tylko z tego jakieś 1000 kWh rocznie :o

 

Zrobię stosowny eksperyment wyłączając całe oświetlenie i mierząc zużycie gdy nie pracują lodówki, pralka, zmywarka ani PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam czasu i nie czytałam wszystkiego ale ...

Wit

Pamar/ Hubomag ...stosuja tzw. regułę 5 ...czyli dT i GZ i DZ 5 *C ...spręzarka w czasie pracy zwiększa swoją temp. i to normalne .... ( jak nie działa to może mieć np. 28 *C a jak działa po jakimś długim czasie to i np.85 *C )

to DZ ...moze spróbowałbyś jakoś tak pokręcić pompa glikolu aby było 4-5 *C ...

odnosnie tego dT ...co pytają Iinni ...pisał kiedyś na ten temat Hydrolek ...że nie zawsze tak da się ustawić jeśli na taką deltę nie była projektowana instalacja od początku ,,,,

jak wróćę może odszukam ten post .........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po krótce dom-parterowy ma mieć 200m2( w tym 160m dom+40 m oddzielne pom.gosp przygarażowe) powierzchni do ogrzania ,w większości podłogówka,w łazienkach dodatkowe kaloryfery,

 

Ile łącznie ma być tych kaloryferów? Mają być zasilane tą samą temperaturą co podłogówka czy tworzą oddzielny obwód?

 

już wiem!Kaloryfery są w oddzielnym obwodzie,to chyba dobrze?

 

Jak ja śmiesznie wyglądam z tymi moimi pytaniami :lol: na tle Waszych dyskusji ,z których nic nie rozumiem :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po krótce dom-parterowy ma mieć 200m2( w tym 160m dom+40 m oddzielne pom.gosp przygarażowe) powierzchni do ogrzania ,w większości podłogówka,w łazienkach dodatkowe kaloryfery,

 

Ile łącznie ma być tych kaloryferów? Mają być zasilane tą samą temperaturą co podłogówka czy tworzą oddzielny obwód?

 

już wiem!Kaloryfery są w oddzielnym obwodzie,to chyba dobrze?

 

Jak ja śmiesznie wyglądam z tymi moimi pytaniami :lol: na tle Waszych dyskusji ,z których nic nie rozumiem :oops:

 

Jakbyśmy wszystko rozumieli to byśmy nie dyskutowali, jak tych dwóch rabinów z dowcipu, no nie :wink: ?

 

Dobrze i nie dobrze. Jaki ma być podział mocy grzewczej pomiędzy kaloryfery i podłogówkę - albo po prostu proporcja powierzchni ogrzewanej przez kaloryfery i podłogówkę? Jaką temperaturą mają być zasilane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny "nóż w plecy" dla ekologicznych rozwiązań z pompami ciepła.

1500kWh rocznie, to dziennie trochę ponad 4kWh. Tyle na pewno nie wystarczy na instalację z pompą ciepła, o ogrzewaniu elektrycznym nie wspominając.

 

Trza będzie nad jakim wiatrakiem albo agregacikiem pomyślec :D lampy naftowe zamontowac :lol: i może się w limicie zmieścimy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

u mnie roznica na wejsciu i wyjsciu jest 7 max 8 st

zazwyczaj temp sa 5,5 / -2,5 a pompa chodzi na 3 biegu

 

przeczytalem na forum ze najlepiej jak dt jest 4 / 5

 

czym to skutkuje jezeli bede mial caly czas 7 ?

 

Ja podlączę się do pytania j.w z tym,że jam mam kolektor poziomy i dT 2,8C

Wejście : glokol 1C po 8h ciągłej pracy

Wyjście : glikol -1,8C

Do tego max temp pracy sprężarki na co.( z Menu 3 u mnie )67-69C

Czy ta dT dz i temp pracy sprężarki są ok?

dT gz 5,3C

 

Jak to po 8h CIĄGŁEJ pracy? Jaką histerezę Ty masz ustawioną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

Kręciłem już tyle w swojej instalacji ,pokręcić mogę i jeszcze :wink:

A poważniej, to w tym przypadku muszę zrobić odwrotnie niż dla mojego gz gdzie dT była za wysoka?Teraz mam za niską w dZ, czyli muszę zmniejszyć obroty pompki glikolu tak?tylko gdzie ona?.....

 

Właśnie otrzymałem rachuneczek energii na 3 strony za ponad 4,5 miesiąca.

Poprzeliczałem zmiany energii w Enea.

Od pażdziernika 2008 była pierwsza, za mojego grzania PCi podwyżka, około 7,5%.

17 stycznia czysta energia bez dystrybucji podskoczyła 20% czyli cena za KWh o 10-11%%.Ale od 01/02/09 podskoczyła dystrybucja też z 8%.W sumie od końca zeszłego roku do dziś zafundowano nam około 15-16% więcej w rachunku ostatecznym.I są jakieś 3 drobne opłaty z których dwie o dziwo staniały :)

Ale czy to będzie faktycznie 15% więcej zobaczę pewnie za kilka miesięcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dobrze i nie dobrze. Jaki ma być podział mocy grzewczej pomiędzy kaloryfery i podłogówkę - albo po prostu proporcja powierzchni ogrzewanej przez kaloryfery i podłogówkę? Jaką temperaturą mają być zasilane?

 

Taszana pisze, że ma albo chce miec :) dodatkowe kaloryfery w łazienkach.

Moje poytanie brzmi po co? dla pocieszenia oka czy suszenia ręczników czy ma za dużo miejsca w łazience. Jeśli dla pocieszenia oka to ich nie trzeba zasilac, chyba że w podłodze zapomnieli rurek zamontowac 8) [/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dobrze i nie dobrze. Jaki ma być podział mocy grzewczej pomiędzy kaloryfery i podłogówkę - albo po prostu proporcja powierzchni ogrzewanej przez kaloryfery i podłogówkę? Jaką temperaturą mają być zasilane?

 

Taszana pisze, że ma albo chce miec :) dodatkowe kaloryfery w łazienkach.

Moje poytanie brzmi po co? dla pocieszenia oka czy suszenia ręczników czy ma za dużo miejsca w łazience. Jeśli dla pocieszenia oka to ich nie trzeba zasilac, chyba że w podłodze zapomnieli rurek zamontowac 8) [/code]

 

Kaloryfery się przydają do suszenia ręczników - potwierdzam :D

 

Pytanie - czy łazienkę, zwłaszcza niedużą, da się ogrzać samą podłogówką? Jak odliczysz powierzchnię na zabudowę wanny / brodzika, szafek, geberitów, etc., to zostaje niedużo podłogi. Oczywiście można zwiększyć gęstość ułożenia rurek, ale to też ma pewne ograniczenia, bo o ile mi wiadomo jak się pola grzewcze nakładają to efektywność maleje wraz ze wzrostem temperatury - tzw. efekt samoregulacji. Obawiam się że najlepszym rozwiązaniem jest wyjście z podłogówką na ściany, czego niestety dowiedziałem się post factum... Temat mnie bardzo interesuje bo też mam kilka kaloryferów "wspomagających" i nie bardzo wiem co z tym fantem teraz począć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...