Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To prawda,do suszenia ręczników :D,ja ich sobie nie wymyśliłam-taka mądra nie jestem :wink: ,to Pan projektant instalacji,ale mi się to wydaje logiczne w sumie nasz pan instalator mówi że do suszenia ręcznków wystarczyłaby powracająca temp z podłogówki,to co myślicie ?

osobny obieg?

czy powracająca z podłogówki?

 

...bo u nas jeszcze nie jest za późno

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To prawda,do suszenia ręczników :D,ja ich sobie nie wymyśliłam-taka mądra nie jestem :wink: ,to Pan projektant instalacji,ale mi się to wydaje logiczne w sumie nasz pan instalator mówi że do suszenia ręcznków wystarczyłaby powracająca temp z podłogówki,to co myślicie ?

osobny obieg?

czy powracająca z podłogówki?

 

...bo u nas jeszcze nie jest za późno

 

Pozdrawiam

 

To zależy jak szybko chcesz je mieć wysuszone... Ważne aby przy przyjętym rozwiązaniu łazienkę dało się ogrzać do wymaganej temperatury - zwykle wyższej niż pozostałe pomieszczenia. Pamiętaj że przy ogrzewaniu niskotemperaturowym łatwiej jest obniżyć temperaturę w wybranym pomieszczeniu przykręcając obieg, niż podwyższyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zb

 

Tak mniej więcej.Teraz tak dokładnie tego nie śledzę bo w sumie w domu ciepło.O tym,że długo u mnie PCi podnosi temp. pisałem już ( chyba nie raz :wink: )

Chyba 6C w 8h, 7C raczej nie osiągam.Zwykle od 22.00 ( temp powrotu co. ma wtedy około 24,5C) do 6.00 PCi podnosi do 30,5-31C powrót.

W tym czasie mam tez podbicie o 4C ,ale te dodatkowe stopnie nie są osiągalne u mnie...różne doświadczone osoby mi to tłumaczyły ( temat złożony jest bardziej pewnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit

to ta po prawej stronie w środku PC...to jest pompa obiegowa glikolu ( po lewej jest ogrzewanej wody a z tyłu skraplacz ) ( o ile pamiętam , zdejmowałam obudowę kika razy ) .

http://www.sunenergy.pl/img_prod/fc55f37a4e1f9e9d53b40bb0.jpg

możesz zobaczyć jak tam jest ( u mnie na 3 biegu ).

z tym grzaniem ....to wygląda tak jakbyś miał 1000 km rur w podłodze i taką ilość ( objętość ) strasznie długo podgrzewa ( chodzi pompa obiegowa ogrzewanej wody )...

wiesz szkoda , ze u nas nie ma takich danych jak w Nibe ..temp. przed skraplaczem , za skraplaczem ciśnienie itd wtedy byłoby wiadomo czy wszystko jest dobrze ....bo może przed skraplaczem nie ma takiej temp. np. 73,5*C a za skraplaczem np. 48 *C ..

Klimaw podaj proszę jaką Ty masz temp. jak pracuje co. przed skraplaczem i za .........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie mi prąd wyłączyli.Teraz nie zerknę co tam siedzi w PCi.

:cry:

Nie chciałem właściwie o czasie grzania pisać(choć może te temp skraplacza może by coś podpowiedziały),ale skoro już to ja myślałem,że albo mam gdzieś tak potworną ucieczkę ciepła,albo tak mnóstwo wody w murach a teraz...

dogrzebałem się do wejścia nawiewu pod kominek i wymierzyłem dokładnie wylewkę.Ma 8cm, może to być większym akumulatorem.Poza tym ja mam w domu ciepło,z wypiekami nawet siedzę :oops: teraz wieje jak ch...ra a mam 21-22,1C .Może ,długo grzeje ale jak odda to jakoś tam trzyma ....

 

ale jeśli ja będę miał pompkę na 3 biegu to zmniejszyć na niższy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za idiotyzm. Jak pięknie energetyka by mogła zarobić gdyby wprowadziła specjalne, niższe stawki za kWh dla osób inwestujących w PC. Ileż osób by to dodatkowo nakłoniło do instalacji PC, a energetyka zyskała by dużych odbiorców energii, po jak wypada porównanie Kowalskiego, który na prąd ma tylko tv czajnik, a Kowalskiego który ma PC. Ale o tym rząd pomyśli w 2019 roku, jak się okaże, że do spełnienia kryteriów unijnych mamy tyły jak ta lala, a grożą nam kary jak te 1000 lal :) Tylko o tym wiadomo już teraz, że coś musimy robić w kierunku OZE, ale lobby paliwowe ma się widać OK :)

 

Niestety, jak znajomy składał wniosek do ZE i wydał się że będzie ogrzewać się PCi to panie z obsługi wyśmiały go, że będzie płacił najmniej 5000zł. Do świadomości ZE nie dotarło jeszcze to, że jest coś takiego jak PCi i że to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki ale się jeszcze raz wtrącam w Wasze dyskusje :wink:

 

No spływają mi kolejne oferty z firm "pompowych" o tym ze każda pisze że ich najlepsze pisał nie będę :wink: NIby do wszystkich wysyłam ten sam projekcik chaty to skąd biora się rozbierzności co do tematu mocy ciepła :-?

 

Czy będę musiał iść na polibude i skończyć jakis wydział czy pomożecie plizzzzz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"...unikanie stosowania buforów wody grzejnej (poza szczególnymi przypadkami np. współpracy pompy ciepła z kotłem gazowym lub konieczności stosowania odmrożenia parownika powietrznej pompy ciepła). Bufor powoduje niepotrzebne podwyższenie temperatury systemowej pompy ciepłai obniża jej efektywność. Instalacje bez buforów wody grzejnej są również bardziej bezawaryjne i mniej kosztowne inwestycyjnie niż te z buforami;".

 

 

No to mnie zbiłeś z tropu z tym buforem przy podłogówce, ponieważ przedstawiciel viessmanna przekonuje mnie o konieczności ok 750l zbiornika dla ok 2km rurek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"...unikanie stosowania buforów wody grzejnej (poza szczególnymi przypadkami np. współpracy pompy ciepła z kotłem gazowym lub konieczności stosowania odmrożenia parownika powietrznej pompy ciepła). Bufor powoduje niepotrzebne podwyższenie temperatury systemowej pompy ciepłai obniża jej efektywność. Instalacje bez buforów wody grzejnej są również bardziej bezawaryjne i mniej kosztowne inwestycyjnie niż te z buforami;".

 

 

No to mnie zbiłeś z tropu z tym buforem przy podłogówce, ponieważ przedstawiciel viessmanna przekonuje mnie o konieczności ok 750l zbiornika dla ok 2km rurek...

 

No właśnie u mnie też proponują bufor 200 l, cytuję:

"bufor 200L umożliwi osiągnięcie maksymalnych korzyści i pracę systemu w 90% na II taryfie",

no i teraz nie wiem czy go zakładać.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie u mnie też proponują bufor 200 l, cytuję:

"bufor 200L umożliwi osiągnięcie maksymalnych korzyści i pracę systemu w 90% na II taryfie",

no i teraz nie wiem czy go zakładać.

Pozdrawiam - Daniel

 

Baju , baju ,a będziemy z buforem w raju. :lol: :lol: :lol:

Zastanów się jak ma się akumulacyjność podłogówki do 200l w baniaku. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wit

rozumiem żeby szybko spadała temp. to byłby mostki cieplne ale tak nie jest ( przeciez 8 cm to jest w porządku , min. 6,5 ) , rozumiem jakby podgrzewała z jakiejs bardzo chłodnej ale histereza jej nie pozwala bo jest 5 *C ...

to jest ciekawe ...zobacz wszyscy mają świeże domy i u nikogo tak długo nie podgrzewa o 1*C !.........Jesli długo działa PC to grzeje o 4 *C czy 5 *C wiecej bo mają podbicie a u Ciebie nigdy tych temp. nie osiąga.......

W/g mnie zmniejszyć ....większy bieg mniejsza dT, mniejszy- wieksza ....

Klimaw

nie ma sprawy może być i jutro :) ......ciekawa jestem ....

 

Zawsze było mówione że bufor to jesli jest np. komnek z płaszczem a do podłogówki NIE !!! ..tak jak napisał Klimaw ...

oni rzeczywiście się upierają i Viessmann i Stiebel ...to tak jak z tą dT GZ ....kiedyś tak ich nauczyli ( na tych róznych kursach dla instalatorów i w wytycznych jakiś mieli to ujęte ) i tyle , nie da się im wytłumaczyć pewnych spraw .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.Od 30 minut pracuje PCi.

Podniosła powrót o 0,5C ale szybkość chyba wzrastała.

dT gz bez zmian 5,3

dT dz 4,3...we:1,7C po 30 minutach pracy,wy:-2,6C.

Czyli tu się zmieniło bardziej w stronę zalecanej dT....

Rano sprawdzę do jakiej temp podnisło( zaczęło od 24,3C)

 

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zb

 

Tak mniej więcej.Teraz tak dokładnie tego nie śledzę bo w sumie w domu ciepło.O tym,że długo u mnie PCi podnosi temp. pisałem już ( chyba nie raz :wink: )

Chyba 6C w 8h, 7C raczej nie osiągam.Zwykle od 22.00 ( temp powrotu co. ma wtedy około 24,5C) do 6.00 PCi podnosi do 30,5-31C powrót.

W tym czasie mam tez podbicie o 4C ,ale te dodatkowe stopnie nie są osiągalne u mnie...różne doświadczone osoby mi to tłumaczyły ( temat złożony jest bardziej pewnie).

 

Pojemność twojej podłogówki to 100, maks 150 litrów. To niemożliwe aby PC o mocy 7kW potrzebowała na podgrzanie takiej objętości o 5 czy nawet 7 st.C 8 godzin ciągłej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TypeR i kangaroo21.

 

Policzcie ile wody będziecie mieć w rurkach ogrzewania podłogowego, a do tego dodajcie całą masę jastrychu. Macie bufor, że " ja pierdziu" :) Te dodatkowe 200 l, czy 750 l to tylko wyższe koszty eksploatacji Wam wygeneruje, zwłaszcza przy niższych temperaturach zewnętrznych. Bufor będzie stanowił tylko niepotrzebne, dodatkowe obciążenie instalacji.

Nie wiem z drugiej strony jakiej mocy PC musicie mieć, bowiem przy dużej mocy PC być może zamysłem instalatora jest to aby ten bufor (jeśli ma być jedna PC do c.o. i c.w.u.) zwiększał pojemność instalacji odbioru ciepła na okres wiosna-lato, gdzie zostaje samo grzanie c.w.u. i idzie o to aby nie przegrzewać kompresora, wydłużać cykle pracy pompy, zmniejszać liczbę załączeń i wyłączeń, itd., itp. Wtedy to ma sens (choć też zależy w jaki sposób c.w.u ma być przygotowywana). Jednocześnie jednak taki bufor powinniśmy mieć możliwość odłączyć (poprzez zawory) gdy przychodzi właściwy sezon grzewczy.

To tak na mój gust.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rano przed końcem cyklu pracy kilka rzeczy zanotowałem.

:cry: szkoda,ze nie dzielę się jakimiś osiągnięciami.

Pompa zaczęła pracę o 22.00 temp wy. na co. wynosiła 24,3C

O godz 23.10 ostatni raz zerknąłem temp wy: 26C

 

5.55 dziś :

gz dT 5,0

temp.wył była zadana 37C

temp we:34,2C

temp wy:29,2C.....od godz 23.00 TYLKO 3C???? :evil:

dz dt 3,9C

we glikolu:1,2C

wy: -2,7C

temp pracy sprężarki 71C

 

W tym momencie pomyślałem,że wyższa dT dz pogorszyła, ale musze tu zaznaczyć,że od wczoraj wieje silny południowo-zachodni wiatr.Temp w domu od wieczora minimalnie spadła średnio nie więcej niż 0,5C przez to.

PCi pracowała całą noc by utrzymać temp z wczoraj, były wiec straty (budyek całkowicie nie oslonięty w polu praktycznie).Muszę obserwować dłużej.

Ale i tak ten czas podnoszenia jest fatalny.....może gdzieś bokiem z podlogi wychodzi?

A i ten nieszczęsny garaż temp 14,5C( a on najbardziej owiany był).Poizolowałem wszystkie rurki,pętle skrecone bardzo mocno i tak ciepło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zb

Za grudzień i styczeń średnio mam 1,74 załączeń na godzinę( licząc CO+CWU). :D

 

Poprawiam bo mały babolek :oops:

 

To co powyżej to ilość załączeń na godzinę licząc tylko czas pracy PC bo inaczej wyjdzie abstrakcja.

Ilość załączeń na dobę za te dwa miesiące to średnio 15 załączeń/doba. :lol:

Przepraszam za błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...