Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jasne że tak, ale policz realnie jakie sa moce PCi i jakie do nich proponują bufory. Np. 300l do mocy 10kW to nieco ponad 0,5h pracy przy podnisieniu o 10K. Taki sam efekt uzyska się przez podniesienie histerezy o np. 0,5stC ale przy lepszym COP-ie.
Tylko spróbuj to wytłumaczyć inwestorowi, który chce mieć temperaturę w pomieszczeniach regulowaną z dokładnością do 0,1K :wink: .

 

0,5stC różnicy w histerezie nikt nie odczuje.

A wszystkie pomiary, którymi w praktyce dysponuje inwestor (także te z PCi są obarczone wielokrotnie większym błędem niż 0,1stC). :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Terplace

to jak powinna być dT DZ i GZ ?

 

Generalnie czym mniejsza tym lepiej. Dolna granica wynika jednynie z rozsądku (aby bez sensu nie stosowac pomp obiegowych o zbyt dużej mocy). Przy mocach PCi o których dyskutujemy spokojnie można tak zaprojektować średnice rurociągów (bez szaleństw), aby uzyskać dT na poziomie od 3 do 5K (6K w przypadku gz także jest do przyjęcia), przy standardowych pompach obiegowych (takich o mocy do 100W dla gz i 150W dla dz).

to i ja dorzucę ze swoich obserwacji, jak spowalniam pomkę DZ, dT DZ rośnie i rośnie też temp. glikolu na wejściu - w sumie normalne wolniej krąży, więc więcej się zdąży "ogrzać" od gruntu, wyższa temp. glikolu = lepszy COP

 

jak się do powyższego ma twierdzenie o lepszej niższej dT DZ?

 

a i oczywiście dywagujemy sobie o bardzo niewielkich zmianach - u mnie między biegiem 2-4 są różnice w dT DZ 2,6-4C (czyli jakiś 0,7 na bieg ;-), a różnice w temp. wej. glikolu jakieś 0,1-0,2C

 

moi spece twierdzą, że jest to na tyle nikły wpływ na COP (no właśnie tylko na ile, jak to wyliczyć), że warto obniżać bieg pompki coby mniej prądu pożarła (w mojej 12kW pompie ta pompka na 4 maksymalnym biegu "zjada" 250W, czyli całkiem sporo)

 

pewnie by się podlicznik przydał jednak do takich szczegółowych wyliczeń i badań :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy żeby sprawdzić jak działa sama PC może zrobic cos takiego że grzeje cwu do 54 *C i obserwuje temp. spręzarki czy równo rośnie i powinna zatrzymac się powyzęj 90 *C ....... Bo nie mamy danych temp. jak Nibe za skraplaczem , przed itd. )

i jeszcze bo dospisywałam jaka dT lepsza 2,8 czy 4,3 DZ .? .....( nie wiedziałam ile wzrośnie na zmianie biegu )

ja kiedys znalałam 5/ 5 ( DZ/GZ ) ale konkretnie czy może być 3/5 ....czy może być 4/5 ...czy 5/5 ..jakie optymalne a może 3/4 czy 4/4 .....jest cos takiego jak optymalnośc w tym względzie

Black &Zaba

dobrze , ze napisałeś :) własnie takie spostrzeżenia są bardzo cenne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

Czas podnoszenia i stygnięcia u mnie jest w tej chwili porównywalny.Tzn

Jeśli patrzeć z perspektywy do 2 godz grzania to stygnie troche wolniej.

Dłuższe cykle grzania są równe z czasami stygniecia mniej więcej...

Myśle o błedach wykonawczych i o tym co mi HenoK zasugerował - nadmierna wentylacja grawitacyjna.....

Dla dz przyjać spowrotem dT 2,8C bo tak mogę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze to , że PC Wita to 7,3/1,6 kW przy 0/35.. i 6,9/21 kW ..przy 0/50 ....czyli tu jest ok! ..to IVT więc tu nie ma takiego zagrozenia ze ma małą moc

 

grawitacyjna mnie nie przekonuje ....w sygnięciu to tak ale w grzaniu ???

ja stawiam na garaż jako wychładzający ( powinien mieć wiekszą PC jesli chciał ogrzewać garaż ) .

tylko u Wita tak jest u nikogo innego , chyba , że w samej PC coś jest żle ..

 

Wit

ja bym zrobiła tak ..zmierzyła temp. powrotu na rurce tylko z garażu i zobaczyła czy sie różni od powrotu z domu co. ....zobacz sprawdż ..jesli niżej to na bank garaż ...........tylko musisz zmierzyć przed zmieszaniem ( wpadnieciem do jednego garnka ) ..przecież garaż musi badziej wychładzać i szybciej tę wodę w rurkach .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja dorzucę ze swoich obserwacji, jak spowalniam pomkę DZ, dT DZ rośnie i rośnie też temp. glikolu na wejściu - w sumie normalne wolniej krąży, więc więcej się zdąży "ogrzać" od gruntu, wyższa temp. glikolu = lepszy COP

 

jak się do powyższego ma twierdzenie o lepszej niższej dT DZ?

 

a i oczywiście dywagujemy sobie o bardzo niewielkich zmianach - u mnie między biegiem 2-4 są różnice w dT DZ 2,6-4C (czyli jakiś 0,7 na bieg ;-), a różnice w temp. wej. glikolu jakieś 0,1-0,2C

 

moi spece twierdzą, że jest to na tyle nikły wpływ na COP (no właśnie tylko na ile, jak to wyliczyć), że warto obniżać bieg pompki coby mniej prądu pożarła (w mojej 12kW pompie ta pompka na 4 maksymalnym biegu "zjada" 250W, czyli całkiem sporo)

 

 

Niestety zjawiska są tutaj bardziej złożone.

 

1. Jest to typowe zjawisko przy zmianie przepływu. Ale jest to zjawisko chwilowe. Zmienia się rokład temp. w wymienniku. To samo można zaobserwowac zresztą podczas grzania np. zbiornika. Po dłuższym czasie pracy gdy już temp. w poszczególnej części wymiennika się ustabilizują teoretycznie temp. cieczy dopływającej z wymiennika powinna być taka sama.

2. Temp. powrotu z wymiennika jest wynikiem stosunku mocy chłodniczej PCi do mocy wymiennika. Temp. jest tylko pochodną.

3. Zwiększenie przepływu zwiększa moc wymiennika (bardziej równomierny rozkład temp.)

4. Temp. parowania (a więc moc PCi i COP) zależy w większym stopniu od temp. cieczy wychodzącej z PCi. Im ta temp. niższa tym mniejsza moc chłodnicza i niższy COP.

5. Faktycznie po zmniejszeniu przepływu nawet po ustabilizowaniu się warunków w wymienniku może temp. z wymiennika wchodzić nieco wyższa, ale nie ma się co z tego cieszyć, bo to może oznaczać że spadła moc chłodnicza PCi (patrz punkt 5). Jak zmniejszysz przepływ dz to spadnie temp. wychodząca z PCi, spadnie temp. parowania, spadnie moc chłodnicza, a więc wzrośnie temp. wchodząca bo zmieni się stosunek mocy wymiennika do mocy PCI, ale nie przez to że wzrośnie moc wymiennika ale spadnie moc PCi.

6. Wyliczenia takie robiłem kilka stron wcześniej. 1stC różnicy w temp. parowania to różnica w mocy (dla PCi 12kW) od 200 do 400W.

7. Jeśli do PCi 12kW masz zastosowaną pompę obiegową 250W to przestań nazywać ich specami. A czy twoi spece poinformowali cię np że sprawność pompy obiegowej jest najwyższa przy najwyższym biegu. Pompa powinna być dobrana tak, aby osiągać właśnie dT na dz od 3 do 5k przy pracy na najwyższym biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

Czas podnoszenia i stygnięcia u mnie jest w tej chwili porównywalny.Tzn

Jeśli patrzeć z perspektywy do 2 godz grzania to stygnie troche wolniej.

Dłuższe cykle grzania są równe z czasami stygniecia mniej więcej...

Myśle o błedach wykonawczych i o tym co mi HenoK zasugerował - nadmierna wentylacja grawitacyjna.....

Dla dz przyjać spowrotem dT 2,8C bo tak mogę?

 

Licz w ogólnym bilansie dobowym. Wszystko masz ok. Jeśli czas pracy do czasu postoju jest 1:1, to oznacza, że aktualne zapotrzebowanie twojego budynku wynosi ok. 0,5 mocy PCi, co jest jak najbardziej prawidłowe dla temp. zewn. 0stC. Masz nawet lepiej jak inni bo:

- oszczędzasz sprzęt (rzadkie załączenia),

- możesz w pełni wykorzystać taki prąd bo masz pewność że te 8h w ciągu trwania taniego prądu PCi się nie wyłączy.

 

Jesteś szczęściarzem. Widocznie masz dobrą wylewkę (małą ilość pęcherzyków powietrza). Może grube ściany z silki, może z gęstego betonu komórkowego, może z "grubej" ceramiki, może dużo elementów żelbetowych (stropy, słupy), może dom na płycie fundamentowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

A ja :oops: myślałem,ze to sie cały czas miesza i krąży.To jak mam to zmierzyć?Przed rozpoczeciem grzania ?

Przy temp w garażu 14,5C od jakiegoś czasu powrót jest zimniejszy z całą pewnościa.Dokladnie jutro to moge pomierzyć.

Teoretycznie biorac pod uwage opis terplace mam niby ok.Już mi to kiedyś tłumaczył, ogrzewa sie i stygnie w tym samym czasie przy średniej zew 0C.

Ależ to wszystko dziwne, bo niby bardzo dlugo podnosi, w sumie mam ciepło i rachunki mnie nie zjadły :wink: .Czy mam nie szukać i zostawić temat i nie męczyć juz nikogo? :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze to , że PC Wita to 7,3/1,6 kW przy 0/35.. i 6,9/2,1 kW ..przy 0/50 ....czyli tu jest ok! ..to IVT więc tu nie ma takiego zagrozenia ze ma małą moc
To tak dla porządku ;).

 

Sprawdzić czy to wina pompy ciepła można stosunkowo prosto. Wystarczy wyłaczyć pompę ciepła i na noc włączyć grzałki (np. 6kW). Jeżeli grzałki podgrzeją podłogówkę podobnie jak pompa ciepła, to wszystko jest w porządku. Korzystając z grzałek można też policzyć przepływy i COP (pisałem i tym wcześniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ to wszystko dziwne, bo niby bardzo dlugo podnosi, w sumie mam ciepło i rachunki mnie nie zjadły :wink: .Czy mam nie szukać i zostawić temat i nie męczyć juz nikogo? :cry:
Po prostu Twój dom ma taką akumulacyjność, że tak to właśnie działa. Przy pompie ciepła to bardzo dobrze - z tego co piszesz w ciągu doby wychodzą Ci 2-3 cykle pracy sprężarki :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grawitacyjna mnie nie przekonuje ....w sygnięciu to tak ale w grzaniu ???
Straty na wentylację grawitacyjną w dobrze ocieplonym domu mogą sięgać 25-30% wszystkich strat. Nie należy jej lekceważyć. Wcześniej Wit pisał, że ma niską wilgotność w domu, to świadczy o tym, że ma wentylację bardziej intensywną (przynajmniej w zimie) niż to wynika z założeń projektowych jego instalacji grzewczej.

 

Jak w Waszych instalacjach działają pompy obiegowe od podłogówki ?

Cały czas, czy tylko jak działa pompa ciepła ?

U mnie pompy obiegowe włączają się wraz z włączeniem pompy ciepła. Niby nie mają one wielkiej mocy (razem 135W), ale przez 14 godzina przerwy w działaniu PCi w ciągu doby daje to oszczędność 30 zł w skali miesiąca (pracowały by w I taryfie).

Jedynym plusem działania pomp obiegowych poza okresem grzania byłoby wyrównywanie temperatury podłogówki i wymiennika gruntowego. Z to jednak nie warto chyba płacić 30 zł miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

Dokładnie 3 cykle.

Dziękuje wszystkim.Może cala sprawa o nic, a moze sie kiedyś komuś przyda :wink: I ja jestem juz totalnie spokojny, w końcu najlepsi doradcy zgodnie sie wypowiedzieli

Radziłbym jednak dodatkowo badania termowizyjne.

Tu masz stosunkowo tanią ofertę z Twojego regionu :

http://www.allegro.pl/item553566516_badanie_budynku_kamera_termowizyjna.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

7. Jeśli do PCi 12kW masz zastosowaną pompę obiegową 250W to przestań nazywać ich specami. A czy twoi spece poinformowali cię np że sprawność pompy obiegowej jest najwyższa przy najwyższym biegu. Pompa powinna być dobrana tak, aby osiągać właśnie dT na dz od 3 do 5k przy pracy na najwyższym biegu.

w NIBE to po prostu fabrycznie są takie pompy wbudowane... pewnie można je wyrzucić i dobrać bardziej optymalne - tylko czo to będzie taniej? poza tym co z gwarancją, jakby nie patrzeć to ingerencja w PC, więc chyba sobie daruję ich optymalizację

dzięki za objaśnienia co do temp. cóż pobawię się w dalsze notatki i obserwacje,

 

a tymczasem pierwsza "awaria" ;-) zgłupiał mi od kilku dni czujnik temp. zewn. coś mi nie pasowały wskazania, więc sobie pomierzyłem niezależnymi termometrami i kurcze zawyża mi o 6C w stosunku do rzeczywistości, muszę dojść co mu się stało :-( (na razie mam ręczne sterowanie przesunięcie krzywej +2 kompensuje to przekłamanie)

 

podejrzewam że jakoś zawilgotniał on sobie, ale jak ktoś ma lepszy pomysł niech się podzieli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tymczasem pierwsza "awaria" zgłupiał mi od kilku dni czujnik temp. zewn. coś mi nie pasowały wskazania, więc sobie pomierzyłem niezależnymi termometrami i kurcze zawyża mi o 6C w stosunku do rzeczywistości, muszę dojść co mu się stało (na razie mam ręczne sterowanie przesunięcie krzywej +2 kompensuje to przekłamanie)

 

podejrzewam że jakoś zawilgotniał on sobie, ale jak ktoś ma lepszy pomysł niech się podzieli

 

Miałem to samo. Ja dokręciłem przewody na kostce przy czujniku i pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...