Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Terplace

wynika z tego , że taką dodatkową rurę łączacą ssawny z tłocznym "wymienniczek " ( temp. 20-30* /gaz 1-2*C ) mają wszystkie Nibe

Zalety zastosowania:

- możliwość nastawy zaworu rozprężnego na mniejsze przegrzanie (poniżej 4K), dzięki czemu uzyskano lepsze wykorzystania powierzchni parownika,

- poprawę sprawności i zwiększenie wydajności chłodniczej parownika do 3%,

- wyższy współczynnik sprawności w górnych zakresach temperatur zasilania (>45oC) do 5%,

Dodatkowe korzyści dzięki zastosowaniu wymiennika:

- zapobiega wrzeniu czynnika przed zaworem rozprężnym, zapopiega przedostawaniu się par do zaworu rozprężnego

- zpobiega przedostawaniu się kropel ciekłego czynnika do przewodu ssącego sprężarki,

- zapobiega wykraplaniu się wilgoci i szronieniu przewodu ssawnego.

kiedyś rozmawialiśmy o dodatkowych elementach w PC ..i jedne coś mają ( ale wcale nie mozna tego zobaczyc na rysunkach ) a drugie nie mają .....

Viessmann ma w swoich rozwiązanich EVI ...czyli dodatkowy wtrysk pary w obiegu spręzarkowym ( Vitocal 350 A ) to bardziej zaawansowane ustrojstwo ...o ile pamietam to Solis w serii L też ma wtrysk pary ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a&zb

Jeśli zamiast głową wolisz pracować rękami - polecam piec na węgiel

 

Jeśli zaś kieszenią - ogrzewanie elektryczne

 

A jesteś w 100 % przekonany, że po ostatnich i przyszłych podwyżkach cen energii elektrycznej... nie zaczniesz bardziej pracować kieszenią i marzyć o noszeniu węgla wiaderkiem ? :wink: Zresztą nie tylko od tego ludzi jeszcze głowa rozboli. Dziś pisali, że banki powoli wstrzymują kredyty (a ten temat akurat znam z UK i do nas to dopiero dociera). Optymistów, że będę nadal działki drożały i mogą inwestować w ziemie, wykonawców i firmy, które dają oferty rodem z sufitu licząc, że zawsze się frajer znajdzie itp. itd. - serdecznie pozdrawiam, i życzę nadal dobrego poczucia humoru :D Właśni emi jedna firma wysłała super ofertę na reku StockAir-a myśląc, że ma do czynienia z naiwnym ...a może nie będę kończył. oferować drogi model 500 gdy do oferty 2009 weszły już 550 to czyścić sobie zapasy kieszenią frajerów. Konkretnemu inwestorowi z kasą nie wciska się kitu i należy się rzetelna informacja. Niestety prawie tak samo jest w przypadku PC. Każde kolejne zwrotne pytanie do złożonej oferty jakoś dziwnie wnosi poprawki do tematu. A co do forum : kapitalnie, że jest i super, że bardziej rzeczowe niż w przypadku niektórych firm. Tylko mądry Polak po szkodzie. A jak z kolei ja mam się doktoryzować przed zakupem...to czy to jest ok ? powinni doradzić, sprzedać, uruchomić, serwisować...i ma grać i grzać !!! :D A żona ma tylko znać ON - OFF

P.S.

Tak wiem wiem...przyleciałem z Marsa i wierzę w krasnoludki. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jesteś w 100 % przekonany, że po ostatnich i przyszłych podwyżkach cen energii elektrycznej... nie zaczniesz bardziej pracować kieszenią i marzyć o noszeniu węgla wiaderkiem ?

 

Ja jestem o tym przekonany.

Ceny nośników energii są ze sobą powiązane i nie ma tak , że węgiel będzie po 300zł/tona a prąd 2zł kWh. 8)

Zobaczcie ile teraz kosztuje kubik drewna , a ile kosztował 2-3 lata temu. :o

Ci co zdecydowali się na kominek jako podstawowe i jedyne żródło ciepła nie chodzą już tak uśmiechnięci , że tanio. :cry:

Gaz-15 lat temu jak zakładałem w starym mieszkaniu to była oaza szczęśliwości i kosztów , a teraz? :cry:

Nikt mnie nie przekona , że będzie be i tylko prąd zdrożeje. :D .

Stare mieszkanie 80 m2 grzałem w sezonie za około 500 zł miesiąc.

Teraz PC w domu 122m2 nie dochodzę nawet do 250zł miesiąc.

Nawet jak zapłacę 350 to i tak będzie super.

Sory , że trochę przydługo , ale ta teza z cytatu mnie rozśmieszyła. :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zb

Jeśli zamiast głową wolisz pracować rękami - polecam piec na węgiel

 

Jeśli zaś kieszenią - ogrzewanie elektryczne

 

A jesteś w 100 % przekonany, że po ostatnich i przyszłych podwyżkach cen energii elektrycznej... nie zaczniesz bardziej pracować kieszenią i marzyć o noszeniu węgla wiaderkiem ? :wink:

 

w 100% to nikt o niczym nie może być przekonany. Oceniasz szanse i wybierasz rozwiązanie. Mówimy o decyzji na okres 10-20+ lat. Przyjrzyj się co się dzieje z wydobyciem węgla i cenami plus weź pod uwagę politykę EC która raczej niechętnie będzie wspierała to paliwo a prędzej obłoży Cię podatkiem za emisję CO2, może nei teraz ale za parę lat kto wie.

 

Zresztą nie tylko od tego ludzi jeszcze głowa rozboli. Dziś pisali, że banki powoli wstrzymują kredyty (a ten temat akurat znam z UK i do nas to dopiero dociera). Optymistów, że będę nadal działki drożały i mogą inwestować w ziemie, wykonawców i firmy, które dają oferty rodem z sufitu licząc, że zawsze się frajer znajdzie itp. itd. - serdecznie pozdrawiam, i życzę nadal dobrego poczucia humoru :D

 

Zauważ co się dzieje. Developerzy nie rozpoczynają tańszych budów tylko wstrzymują w ogóle. Owszem teraz mogą być okazje przy wyprzedaży nadwyżek ale one się skończą i zrobi się bryndza a ceny z powrotem zaczną iść w górę. Gdy spadają ceny na nieruchomości drastycznie spada też obrót bo nikt kto nie musi sprzedać nie sprzedaje i znaleźć coś naprawdę dobrego jest bardzo trudno. Nie cieszyłbym się więc za bardzo.

 

Właśni emi jedna firma wysłała super ofertę na reku StockAir-a myśląc, że ma do czynienia z naiwnym ...a może nie będę kończył. oferować drogi model 500 gdy do oferty 2009 weszły już 550 to czyścić sobie zapasy kieszenią frajerów. Konkretnemu inwestorowi z kasą nie wciska się kitu i należy się rzetelna informacja. Niestety prawie tak samo jest w przypadku PC. Każde kolejne zwrotne pytanie do złożonej oferty jakoś dziwnie wnosi poprawki do tematu. A co do forum : kapitalnie, że jest i super, że bardziej rzeczowe niż w przypadku niektórych firm. Tylko mądry Polak po szkodzie. A jak z kolei ja mam się doktoryzować przed zakupem...to czy to jest ok ? powinni doradzić, sprzedać, uruchomić, serwisować...i ma grać i grzać !!! :D A żona ma tylko znać ON - OFF

 

Albo się sam doktoryzujesz albo komuś płacisz za jego koszty doktoryzowania się. Korzystanie z forum i poświęcenie własnego czasu wychodzi najtaniej, jeżeli się go tylko ma. W UK się nie doktoryzowali tylko brali kredyty i kupowali gotowe to i teraz mają co mają. Ktoś inny się nie "doktoryzował" tylko kupił gotowe za te same pieniądze co ja i rzeczywiście niemal tylko robi włącz/wyłącz (ale w innych tematach niż ogrzewanie już tak lekko nie miał :) ) tylko że domek o 1/4 mniejszy, szeregowiec na działce 5 razy mniejszej niż moja. Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłeś pod uwagę również wyższe koszty związane z potrzebną większą mocą pompy obiegowej dz przy znacznie dłuższym kolektorze poziomym? Pomijając to, że układ i zalesienie działki dość mocno by mi utrudniał zrobienie poziomego, to zakładam że przy piaszczystej suche glebie musiałbym zrobić 650-700 m kolektora poziomego (pompa 9kW). Mam 160m pionowy i w tej chwili przy temp zewn w okolicach 0*C średnia temp na wejściu z dz to 5*C. dT dz waha się w granicach 2,5-3*C.

 

Właśnie ja biorę to pod uwagę. Stosując pętle o odpowiedniej długości, odpowiednie średnice rur i odpowiednie płyny można przy takim wymienniku i takiej mocy PCi osiągnąć dT<4k przy pompie obiegowej o mocy <100W. W przeciwnieństwie do niektórych instalacji z pionowymi gdzie albo dT wynosi np 7K albo pompa obiegowa ma moc 250W (poczytaj na forum). To tak jak z podłogówką, możesz mieć 1,5km rur fi16x2 a i tak osiągniesz dt 4K przy mocy <100W.

 

Jak jest las to tak jaby nie było wolnej działki, więc wtedy pionowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt mnie nie przekona , że będzie be i tylko prąd zdrożeje. :D

 

Masz racje wszystkie nośniki drożeją mniej wiecej w równej proporcji i powoli się zblizamy do momentu kiedy alternatywne źródła energi w końcu zaczną się opłacać. Technologia bedzie się rozwijała a więc w pewnym momencie prąd przestanie drożeć, wtedy może warto będzie budować własne elektrownie wiatrowe i ogniwa fotowoltaiczne nowej generacji :)

 

Ja przynajmniej mam taką nadzieję iz będzie to gdzies za 20 lat, wtedy wymienię tylko pompę ciepła na nowszy sprawniejszy model, postawię wiatrak, założe ogniwa fotowoltaiczne na stodole i zacznę sprzedawać energię :)

 

Acha i kupię sobie samochód na prund :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!Obiecałem podać odczyty z mojej PC Vitocal 300 BW 32,6kw -sterownik cd60:

Temp zasilanie DZ +2C

Temp powrót DZ -3C

WWYjście z pompy ciepła do bufora 44c

Powrót z bufora 37c

Temp na pompie obiegowej do podłogówki 32C

TEmp powrotu 22c

Sredni czas pracy 2,45

Byłbym wdzięczny za jakieś uwagi na temat całego systemu oraz przede wszystkim temp DZ

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!Obiecałem podać odczyty z mojej PC Vitocal 300 BW 32,6kw -sterownik cd60:

Temp zasilanie DZ +2C

Temp powrót DZ -3C

WWYjście z pompy ciepła do bufora 44c

Powrót z bufora 37c

Temp na pompie obiegowej do podłogówki 32C

TEmp powrotu 22c

Sredni czas pracy 2,45

Byłbym wdzięczny za jakieś uwagi na temat całego systemu oraz przede wszystkim temp DZ

Pozdrawiam

Jaki masz zastosowany schemat połączeń ? Z tego co pisałeś masz prócz pompy ciepła bufor 1000l. Ile masz rozdzielaczy? Jak jest bufor połączony z pompą ciepła?

Najlepiej jak byś pokazał schemat instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!Obiecałem podać odczyty z mojej PC Vitocal 300 BW 32,6kw -sterownik cd60:

Temp zasilanie DZ +2C

Temp powrót DZ -3C

WWYjście z pompy ciepła do bufora 44c

Powrót z bufora 37c

Temp na pompie obiegowej do podłogówki 32C

TEmp powrotu 22c

Sredni czas pracy 2,45

Byłbym wdzięczny za jakieś uwagi na temat całego systemu oraz przede wszystkim temp DZ

Pozdrawiam

Jaki masz zastosowany schemat połączeń ? Z tego co pisałeś masz prócz pompy ciepła bufor 1000l. Ile masz rozdzielaczy? Jak jest bufor połączony z pompą ciepła?

Najlepiej jak byś pokazał schemat instalacji.

Witaj Henok!Na wyśjciu PC mam Wilo top s 30/10 zasilającą bufor oraz zbiornik C.W.U(który jeszcze nie działa).Z bufora wychodza zasilania poprzez mieszacz zasilane 2x wilo stratos 25/1-8(dlatego 2 razy gdyz sa to dwa domy a w nich po 2 rozdzielacze po 11 sekcji(czyli w sumie 4 rozdzielacze oraz 44 sekcje(kazda średnio 85m fi 16).Po drodze jest jeszcze wpiety sysyem natural cooling,ale chyba na razie to nie ma wpływu na całośc.Cała kotłownia jest na poziomie -4,5 m w stosunku do rozdzielaczy oraz instalacji podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolekk

....szkoda , że na początku ( a kto się spodziewał że tak będzie ) nie sprawdziło się samej temp. DZ . Tzn. mozna było przepuścić przez pompę obiegową ale nie wiem, czujnikiem przylgowym , czymś innym jakoś sprawdzić temp. glikolu nie wprowadzając go do PC ...wtedy wynik byłoby nie zaburzony pracą PC ...i byłoby wiadamo , czy to temp. DZ jest jest ok . ......bo owszem obrotami pompki można wynik przesunąć ( np. podnieść wyżej powrót ) ale z 2*C ...5 *C czy 7 *C zrobić się nie da ... i może być taka sytuacja , ze górę całą ustawisz ..i będzie odpowiednio ale DZ zostanie takie samo ( bo cos tu jest nie tak niezaleznie od reszty ) ...oczywiście mówimy o układzie który jest zrównoważony i odpowietrzony , ma odpowiednie ciśnienie ...bo może gdzieś tutaj coś jest ..może z jakiś nitek nie leci wcale ..może nitki poziome masz bardzo płytko zakopane ...i wyziębiają jak nie chodzi pompa obiegowa glikolu . A może nie zauważyłeś ..że na poczatku było lepiej .....teraz , że tak jest to jest normalne ... przecież temp. glikolu powinna być taka jak gleby.

Klimaw poddałeś się ?? :D

to , że nie ma EVI to nie znaczy , ze nie ma "wymiennika " o którym rozmawialiśmy ....sprężarka jest normalna ( bez wtrysku ) ale połącznie zaworu rozprężnego z tymi przewodami ssawnym i cieczowym można byłoby zobaczyć ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

Tutaj parę zdjęć.

Zrobiłem dwa zdjęcia bebeszków 1140 ale strasznie ciasno i mało widać.

Moja kotłownia-upsss :oops: -pompownia:

http://images48.fotosik.pl/63/e5ca143faf70f777med.jpg

Bebeszki 1140:

http://images42.fotosik.pl/59/e84c8e57d66c4379med.jpg

http://images41.fotosik.pl/59/114d106c8fb70957med.jpg

I moje pętelki w salonie:

http://images47.fotosik.pl/63/479e6bc443427a8dmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimawku

Jesteś NIESAMOWITY :D ( nie ogladałam jeszcze dokładnie ) i podłogówkę masz piekną ....( ja sie moge schować ze swoją :( ) a jaki kolor walentynkowy :lol: to tak a`propos jutra :)

ale tak myslę ..o tym DZ

ciekawa jestem jakie teraz Wy macie temp. DZ ?....i jeszcze co innego Ci co im sie rzadko włącza a co innego Ci którym grzeje prawie cały czas ...jaką Oni mają ...proszę napiszcie ......bo moze teraz w czasie długiej pracy te 2*C to wcale nie jest żle ...a ciekawe czy Tolekk patrzył na tę temp. po dłuzej przerwie jak PC nie pracowała ...zawsze jest to 2 *C równo jak w zegarku ? niezalenie od pracy PC i okresów przestoju ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

 

ja u siebie tez na poczatku grzalem garaz.

po calkowitym odlaczeniu temp trzyma w obiegu znacznie dluzej.

a teraz mam zawor ktory otworzy obieg gdy temp w garazu spadnei ponizej 6C (co sie jeszcze nie zdazylo)

 

jak było -20 stopni na zewnątrz to w garażu było 6 stopni przy praktycznie zakręconej pętli podłogówki, ale... temp. podłogi kilkadziesiąt cm od bramy wynosiła 0,5 stopnia i wtedy spękałem i znowu otworzyłęm mocniej zawór. Czy temp. na woerzchu podłogi przy bramie ok. zera stopni mogła już być groźna - ta temp. pewnie wynika z wielkiego mostka cieplnego który istnieje przy każdej bramie garażowej - kostka granitowa na zewnątrz styka się z posadzką podłogi w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!Obiecałem podać odczyty z mojej PC Vitocal 300 BW 32,6kw -sterownik cd60:

Temp zasilanie DZ +2C

Temp powrót DZ -3C

WWYjście z pompy ciepła do bufora 44c

Powrót z bufora 37c

Temp na pompie obiegowej do podłogówki 32C

TEmp powrotu 22c

Sredni czas pracy 2,45

Byłbym wdzięczny za jakieś uwagi na temat całego systemu oraz przede wszystkim temp DZ

Pozdrawiam

 

rozumiem że masz kolektor poziomy? jeśli tak to jest OK.

 

Jak dla mie temp. powrotu za niska w stosunku do zasilania - dt 10 stopni - o połowę z tego za dużo.

 

Napisz coś o komforcie cieplnym - jaką masz temp., ile godz. chodzi pc, jakie generuje zużyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...