Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Martwią mnie też dosyc duże straty PC -bufor oraz bufor -podłogówka.Wyjscie PC do bufora 44c,temp w buforze 37c oraz powrót z bufora również 37c.Wyjscie z bufora do podłogówki 37 a temp na pompie obiegowej podłogówki 32..Kotłownia jest nieogrzewana,jest tam około 8c,wszystkie rurki są w osłonach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack_2000

w garazu pomiedzy posadzka grzewcza a posadzka na zewnatrz dalem styropian mam nadzieje ze ograniczylem w ten sposob mostek term.

 

ceny elektrozaworow niestety nie podam bo dostalem to w komplecie do PCi do kazdego pokoju, jednak wszedzie poza garazem i strychem nad nim pozdejmowalem. Dziala to w ten sposob ze gdy temp w garazu spadnie ponizej ustalonej temp otwiera sie calkiem zawor a gdy osiagnie temp to calkiem zamyka

 

fotki elektrozaworow na rozdzielaczu

http://images43.fotosik.pl/63/0cd475fa1e87d917.jpg

i tutaj sterownik temp w garazu

http://images46.fotosik.pl/63/6c0904dda21bdd6d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Wymienniki zarówno poziome jak i pionowe wymiaruje się tak, że osiąga się zbliżone parametry. Jeśli wymiennik poziomy jest wykonany solidnie (nie za mały przez firmę która wykonując mniejszy i tańszy chce pozyskać klienta niższą ceną), to spokojnie można wykonać poziomy. Niższą temp. w poziomym w stosunku do pionowego rekompensuje się powierzchnią wymiennika. ...

 

Rozmawiałem z 3 firmami instalującymi pompy ciepła. W 2 z nich bardzo namawiano mnie na odwierty, mimo że miejsca na działce mam bardzo dużo, grunt gliniasty. Mam wrażenie (oczywiście mogę się mylić), że jest wykonanie odwiertów jest łatwiejsze i bezpieczniejsze dla wykonawcy. Przyjeżdża płuczka, do odwiertów wkłada się rury, nie trzeba się martwić o spadki, zasypywanie dużej powierzchni, no i chyba mniejsze prawdopodobnieństwo, że się "niedowymiaruje" dolne źródło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolekk

a czy ciśnienie obiegu glikolu masz dobre ? ...oczywiście czujnik temp. w kolektorze jest ok ... ( bo w Nibe te term. lubia się psuć ) ..odległosci masz dobre między .odwiertami . ( gdzieś czytałam o 15 m ale bez przesady u niektórych jest po 5m i też nie narzekają ) ... głąboko też odpowednio poprowadzone rury ......ciekawa jestem co prawda dlaczego na jednej spręzarce jest większa a na drugiej mniejsza temp. ...tzn , że co spręzarki nie są identycznej mocy ??? ( zawsze myslałm że w dwuspręzarkowym są takie same np. 2x12 kW=24 kW )

rozdzielacz masz wewnatrz ....na pewno jest zrównoważone DZ hydraulicznie ? ...a co z naczyniem na glikol ...dolewałeś coś , były ubytki czy nie ? rusza się tam coś ..ubywa ??

Rpilski

prawdopodobieństwo niedowymiarowania jest takie samo

pytałeś o dT DZ ..cofnij się 2 kartki wstecz bedziesz wiedział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jack_2000

w garazu pomiedzy posadzka grzewcza a posadzka na zewnatrz dalem styropian mam nadzieje ze ograniczylem w ten sposob mostek term.

 

ceny elektrozaworow niestety nie podam bo dostalem to w komplecie do PCi do kazdego pokoju, jednak wszedzie poza garazem i strychem nad nim pozdejmowalem. Dziala to w ten sposob ze gdy temp w garazu spadnie ponizej ustalonej temp otwiera sie calkiem zawor a gdy osiagnie temp to calkiem zamyka

 

fotki elektrozaworow na rozdzielaczu

http://images43.fotosik.pl/63/0cd475fa1e87d917.jpg

i tutaj sterownik temp w garazu

http://images46.fotosik.pl/63/6c0904dda21bdd6d.jpg

Właśnie o takim zestawie pisałem wcześniej. Prosty i z pewnością skuteczny. Czujnik temperatury powinien być w miejscu najbardziej zagrożonym, zazwyczaj w pobliżu bramy garażowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......ciekawa jestem co prawda dlaczego na jednej spręzarce jest większa a na drugiej mniejsza temp. ...tzn , że co spręzarki nie są identycznej mocy ??? ( zawsze myslałm że w dwuspręzarkowym są takie same np. 2x12 kW=24 kW )
W pompie którą mam okazję obserwować też są niewielkie różnice pomiędzy pracą jednej i drugiej sprężarki, ale nie wynoszą one więcej niż kilka procent. W tym wypadku chodzi jednak o pracę z jedną lub z dwiema sprężarkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolekk

a czy ciśnienie obiegu glikolu masz dobre ? ...oczywiście czujnik temp. w kolektorze jest ok ... ( bo w Nibe te term. lubia się psuć ) ..odległosci masz dobre między .odwiertami . ( gdzieś czytałam o 15 m ale bez przesady u niektórych jest po 5m i też nie narzekają ) ... głąboko też odpowednio poprowadzone rury ......ciekawa jestem co prawda dlaczego na jednej spręzarce jest większa a na drugiej mniejsza temp. ...tzn , że co spręzarki nie są identycznej mocy ??? ( zawsze myslałm że w dwuspręzarkowym są takie same np. 2x12 kW=24 kW )

rozdzielacz masz wewnatrz ....na pewno jest zrównoważone DZ hydraulicznie ? ...a co z naczyniem na glikol ...dolewałeś coś , były ubytki czy nie ? rusza się tam coś ..ubywa ??

 

Zle napisałem ,chodzi o to,ze system raz chodzi na jednej z dwóch sprężarek a raz chodzi na obydwóch i wtedy zasilanie jest mniejsze.Cisnienie na DZ 2 bary,czekam cały czas na większą pompę obiegową 1kw :o ,zobaczymy co wtedy po zwiekszeniu za małego przepływu na DZ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyśjciu PC mam Wilo top s 30/10 zasilającą bufor oraz zbiornik C.W.U(który jeszcze nie działa).Z bufora wychodza zasilania poprzez mieszacz zasilane 2x wilo stratos 25/1-8(dlatego 2 razy gdyz sa to dwa domy a w nich po 2 rozdzielacze po 11 sekcji(czyli w sumie 4 rozdzielacze oraz 44 sekcje(kazda średnio 85m fi 16).Po drodze jest jeszcze wpiety sysyem natural cooling,ale chyba na razie to nie ma wpływu na całośc.Cała kotłownia jest na poziomie -4,5 m w stosunku do rozdzielaczy oraz instalacji podłogówki

Bufor pracuje w tym układzie jako sprzęgło hydrauliczne i odłączenie go nie jest możliwe.

Piszesz, że za buforem są mieszacze. Rozumiem, że mieszacze (zawory trójdrogowe) są sterowany przez sterownik pompy ciepła ? Przy niedogrzanych pomieszczeniach powinny one być cały czas otwarty. Czy tak jest w rzeczywistości ?

Jak są wykonane rozdzielacze : czy są to tylko proste belki z zaworami regulacyjnymi i odcinającymi, czy dodatkowo wyposażone są w pompy obiegowe i zawory mieszające? Czy na rozdzielaczach są siłowniki (sterowanie pokojowe) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o

Na wyśjciu PC mam Wilo top s 30/10 zasilającą bufor oraz zbiornik C.W.U(który jeszcze nie działa).Z bufora wychodza zasilania poprzez mieszacz zasilane 2x wilo stratos 25/1-8(dlatego 2 razy gdyz sa to dwa domy a w nich po 2 rozdzielacze po 11 sekcji(czyli w sumie 4 rozdzielacze oraz 44 sekcje(kazda średnio 85m fi 16).Po drodze jest jeszcze wpiety sysyem natural cooling,ale chyba na razie to nie ma wpływu na całośc.Cała kotłownia jest na poziomie -4,5 m w stosunku do rozdzielaczy oraz instalacji podłogówki

Bufor pracuje w tym układzie jako sprzęgło hydrauliczne i odłączenie go nie jest możliwe.

Piszesz, że za buforem są mieszacze. Rozumiem, że mieszacze (zawory trójdrogowe) są sterowany przez sterownik pompy ciepła ? Przy niedogrzanych pomieszczeniach powinny one być cały czas otwarty. Czy tak jest w rzeczywistości ?

Jak są wykonane rozdzielacze : czy są to tylko proste belki z zaworami regulacyjnymi i odcinającymi, czy dodatkowo wyposażone są w pompy obiegowe i zawory mieszające? Czy na rozdzielaczach są siłowniki (sterowanie pokojowe) ?

Rzdzielacze to proste belki,na zasilaniu rotametry z regulacją,na powrocie elektrozawory(na razie nie podłączone)Z tego co widziałem mieszacze są otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolekk

Na moje cieniutkie oko jest dobrze.

Nie można porównywać dT GZ normalnego domu z twoimi dwoma.

Tutaj też niektórzy mają dT 10K w jednym domu więc jeżeli ty masz taką dla dwóch to chyba nie jest źle. :lol:

 

Jest bardzo źle, jeśli zasilanie jest 44stC, to skraplanie prawie 50 czyli jak dla cwu. COP marny.

Ilość domów nie ma znaczenia na dt GZ gdyż podłaczone są równolegle do bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z 3 firmami instalującymi pompy ciepła. W 2 z nich bardzo namawiano mnie na odwierty, mimo że miejsca na działce mam bardzo dużo, grunt gliniasty. Mam wrażenie (oczywiście mogę się mylić), że jest wykonanie odwiertów jest łatwiejsze i bezpieczniejsze dla wykonawcy. Przyjeżdża płuczka, do odwiertów wkłada się rury, nie trzeba się martwić o spadki, zasypywanie dużej powierzchni, no i chyba mniejsze prawdopodobnieństwo, że się "niedowymiaruje" dolne źródło.

 

Na pewno większe prawdopodobieństwo że wykonawca więcej zarobi. Przy podłączeniu także trzeba odpowiednio wykonać spadki. Na 80% gliny nie będziesz miał przez kilkadziesiąt metrów. Niedowymiarować można każdy typ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zle napisałem ,chodzi o to,ze system raz chodzi na jednej z dwóch sprężarek a raz chodzi na obydwóch i wtedy zasilanie jest mniejsze.Cisnienie na DZ 2 bary,czekam cały czas na większą pompę obiegową 1kw :o ,zobaczymy co wtedy po zwiekszeniu za małego przepływu na DZ..

 

Zmieni się, zmieni. Twoje rachunki za prąd na twoją niekorzyść. Zamiast polepszać sprawę pompą popraw rurociąg zbiorczy, na którym masz spadki ciśnienia większe niż na wymienniku i parowniku PCi razem wzięte. Zwiększysz trochę temp. parowania ja zwiększysz przepływ. Zmniejszy się dT a nie zwiększy temp. na wejściu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to rozumiem :) jedna czy razem ...myślałam że każda z nich działa róznie jako sama :o

A czy kiedyś obserwowałeś na poczatku cyklu jak zaczyna pracę PC trzeba zaczekać trochę żeby zeszło z rurek ( ta ciepła ) ile ma ? ....przecież powinna po odpoczynku ( zregenerowaniu się ) być wyższa . Pompa obiegowa to podstawa ...jak już będziesz miał to tylko odpowiednio ustawić przepływ na dT 3-5 z tendencją do mniejszej . Tylko , że nadal nie wiadomo o co chodzi i dlaczego tak jest ....przy takich tem. -2 *C powinno być ze śr. 3-4 *C DZ...

Ale właściwie to są dziwy :o rozumiem żeby nie było mocy ...ale to wyglada tak jakby Twoja gleba nie była ciepła .... :o ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zle napisałem ,chodzi o to,ze system raz chodzi na jednej z dwóch sprężarek a raz chodzi na obydwóch i wtedy zasilanie jest mniejsze.Cisnienie na DZ 2 bary,czekam cały czas na większą pompę obiegową 1kw :o ,zobaczymy co wtedy po zwiekszeniu za małego przepływu na DZ..

 

Zmieni się, zmieni. Twoje rachunki za prąd na twoją niekorzyść. Zamiast polepszać sprawę pompą popraw rurociąg zbiorczy, na którym masz spadki ciśnienia większe niż na wymienniku i parowniku PCi razem wzięte. Zwiększysz trochę temp. parowania ja zwiększysz przepływ. Zmniejszy się dT a nie zwiększy temp. na wejściu.

Terplace troche jasniej-gdzie ma spadki cisinien?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to rozumiem :) jedna czy razem ...myślałam że każda z nich działa róznie jako sama :o

A czy kiedyś obserwowałeś na poczatku cyklu jak zaczyna pracę PC trzeba zaczekać trochę żeby zeszło z rurek ( ta ciepła ) ile ma ? ....przecież powinna po odpoczynku ( zregenerowaniu się ) być wyższa . Pompa obiegowa to podstawa ...jak już będziesz miał to tylko odpowiednio ustawić przepływ na dT 3-5 z tendencją do mniejszej . Tylko , że nadal nie wiadomo o co chodzi i dlaczego tak jest ....przy takich tem. -2 *C powinno być ze śr. 3-4 *C DZ...

Ale właściwie to są dziwy :o rozumiem żeby nie było mocy ...ale to wyglada tak jakby Twoja gleba nie była ciepła .... :o ....

Po wyłaczeniu pompy zasilanie Dz wzrasta do+3c,ale chwile po uruchomieniu PC spada :( Z glebą to juz nic nie kumam,przecież mam w niej duże złoża wody..Jeszcze około tydzien i pompa wilo ma byc,ale treplace znowu mnie zmartwił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace troche jasniej-gdzie ma spadki cisinien?

 

Chyba dwa dni temu juz o tym pisałem. Chyba że osoby mi się pomyliły.

 

O tu:

Dla dz twojej PCi starczy ok. 6m3/h. Da to dT ok. 4K. (Nie wiem jakie są parametry płynu który wlałeś).

TOP-S 30/10 powinna spokojnie dać 6m3/h przy spadku ciśnienia 80kPa. Na samym wymienniku gruntowym masz ok. 10kPa. Parownik to pewnie ok. 30kPa przy takim przepływie, no max. 40kPa. (Nie wiem jak dobiera par. Viesio). Można poszukać nominalnego spadku ciśnienia. To powinno być w danych katalogowych pompy ciepła. Zostaje zapasu jakieś 30 do 40kPa, to dużo. Może masz zbyt małe przekroje rozdzielaczy lub rurociągu zbiorczego?

 

przy 6m3/h rura 50x4,6 spadek ciśnienia 36kPa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jak dojdą kolana, armatura 1i1/4'' (za mała) to będzie z 50kPa. Powinno być: rura 63 i armatura 1i1/2''. Jak to poprawisz będzie lepiej jeśli chodzi o koszty eksploatacji, ale już pisałem to zbytnio nie wpłynie na czas pracy PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...