Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Po wyłaczeniu pompy zasilanie Dz wzrasta do+3c,ale chwile po uruchomieniu PC spada :( Z glebą to juz nic nie kumam,przecież mam w niej duże złoża wody..Jeszcze około tydzien i pompa wilo ma byc,ale treplace znowu mnie zmartwił.
dT na DZ jest już w tej chwili 4-5K w zależności od tego czy pracuje jedna czy dwie sprężarki. Zastosowanie większej pompy niewiele da.

Zastanawia mnie, czy przyczyną nie jest to zróżnicowanie głębokości poszczególnych odwiertów. Jeżeli we wszystkich obiegach masz ustawiony jednakowy przepływ, to z każdego otworu czerpiesz taką samą ilość ciepła.

Załóżmy, że łącznie z gruntu czerpiesz 27kW mocy chłodniczej. Na każdu otwór przypada 3kW. O ile dla odwiertu 90m 33W/mb, to na odwiert 50m przypadnie 60W/mb, czyli prawie dwukrotnie więcej. Otwór oczywiście w dłuższym okresie czasu nie da takiej mocy i w efekcie końcowym wypływa z niego glikol chłodniejszy niż z tych dłuższych odwiertów. Glikol o róznych temperatura miesza się i dopływa do pompy ciepła dużo chłodniejszy.

Możesz sprawdzić czy tak jest - rurociągi z dopływającym glikolem będą miały różne temperatury.

Jak temu zaradzić ? Wyregulować poszczególne pętle DZ nie na jednakowy przepływ, ale na jednakową temperaturę. Te najcieplejsze zostawić bez zmian, a te najchłodniejsze przydławić.

Co na to Terpalce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Terplace troche jasniej-gdzie ma spadki cisinien?

 

Chyba dwa dni temu juz o tym pisałem. Chyba że osoby mi się pomyliły.

 

O tu:

Dla dz twojej PCi starczy ok. 6m3/h. Da to dT ok. 4K. (Nie wiem jakie są parametry płynu który wlałeś).

TOP-S 30/10 powinna spokojnie dać 6m3/h przy spadku ciśnienia 80kPa. Na samym wymienniku gruntowym masz ok. 10kPa. Parownik to pewnie ok. 30kPa przy takim przepływie, no max. 40kPa. (Nie wiem jak dobiera par. Viesio). Można poszukać nominalnego spadku ciśnienia. To powinno być w danych katalogowych pompy ciepła. Zostaje zapasu jakieś 30 do 40kPa, to dużo. Może masz zbyt małe przekroje rozdzielaczy lub rurociągu zbiorczego?

 

przy 6m3/h rura 50x4,6 spadek ciśnienia 36kPa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jak dojdą kolana, armatura 1i1/4'' (za mała) to będzie z 50kPa. Powinno być: rura 63 i armatura 1i1/2''. Jak to poprawisz będzie lepiej jeśli chodzi o koszty eksploatacji, ale już pisałem to zbytnio nie wpłynie na czas pracy PCi.

Sorry,rzeczywiscie pisałes,ale z tego wszystkiego zapomniałem napisać,że jednak ma fi63 od rozdzielacza DZ do PC,więc spadek cisnienia mniejszy i dalej drepczemy w miejscu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyłaczeniu pompy zasilanie Dz wzrasta do+3c,ale chwile po uruchomieniu PC spada :( Z glebą to juz nic nie kumam,przecież mam w niej duże złoża wody..Jeszcze około tydzien i pompa wilo ma byc,ale treplace znowu mnie zmartwił.
dT na DZ jest już w tej chwili 4-5K w zależności od tego czy pracuje jedna czy dwie sprężarki. Zastosowanie większej pompy niewiele da.

Zastanawia mnie, czy przyczyną nie jest to zróżnicowanie głębokości poszczególnych odwiertów. Jeżeli we wszystkich obiegach masz ustawiony jednakowy przepływ, to z każdego otworu czerpiesz taką samą ilość ciepła.

Załóżmy, że łącznie z gruntu czerpiesz 27kW mocy chłodniczej. Na każdu otwór przypada 3kW. O ile dla odwiertu 90m 33W/mb, to na odwiert 50m przypadnie 60W/mb, czyli prawie dwukrotnie więcej. Otwór oczywiście w dłuższym okresie czasu nie da takiej mocy i w efekcie końcowym wypływa z niego glikol chłodniejszy niż z tych dłuższych odwiertów. Glikol o róznych temperatura miesza się i dopływa do pompy ciepła dużo chłodniejszy.

Możesz sprawdzić czy tak jest - rurociągi z dopływającym glikolem będą miały różne temperatury.

Jak temu zaradzić ? Wyregulować poszczególne pętle DZ nie na jednakowy przepływ, ale na jednakową temperaturę. Te najcieplejsze zostawić bez zmian, a te najchłodniejsze przydławić.

Co na to Terpalce ?

 

Henok z ta regulacją przepływu jak juz pisałem,nie ma za duzego pola manewru...otwarte na maxa i o 45% za małe przepływy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co na to Terpalce ?

 

Jest w tym logika. Tylko że w praktyce będzie to ciężkie z uwagi na dokładność rotametrów i spadek ciśnienienia uzależniony od zmiany lepkości roztworu (nieliniowy) w zależności od temp. Jeśli zalaną cieczą jest roztwór 30%do40% glikolu etylenowego lub 20%do30% glikolu propylenowego to układ będzie się regulował sam w stopniu wystarczającym. Bardziej schłodzone (krótsze) gałęzie będą zwiększały swoje opory. Jeśli jest +2stC na wejściu to nie ma tragedii. Pewnie że lepiej gdyby było więcej. Problem jest z odbiorem. Nie dość że najprawdopodobniej bardzo duży (może większy niż zakładano) to jeszcze niski COP z uwagi na wysoką temp. skraplania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok z ta regulacją przepływu jak juz pisałem,nie ma za duzego pola manewru...otwarte na maxa i o 45% za małe przepływy...

 

Jak masz dT na poziomie 4 do 5K to jest ok. Nie sugieruj się rotametrami. One mogą mieć bardzo duży błąd. Moim zdaniem od strony dz nie jest idealnie ale nie ma też tragedii. Jak poprawi się sytuację po stronie odbioru to moc chłodnicza może wzrosnąć jeszcze o ok. 10%, wtedy dT zrobi się 5,5 (to jiż sporo ale można to przełknąć :-? ). Problem w tym, że ty nie masz ogrzewania niskotemperaturowego. COP bardzo silnie zależy od temp. skraplania a ta zależy od temp. gz na wyjściu ze skraplacza. A ty masz tam aż 44stC. No i może zapotrzebowanie jest większe niż planowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest z odbiorem. Nie dość że najprawdopodobniej bardzo duży (może większy niż zakładano) to jeszcze niski COP z uwagi na wysoką temp. skraplania.
Tu się zgadzam. W układzie ze sprzęgłem należałoby zwiększyć wydatki pomp obiegowych. Pompy Wilo Stratos 25/1-8 mają spore wydatki spokojnie powinny zapewnić przepływy rzędu 3-4m3 każda. Razem to 6-8m3. Przy mocy PCi z dwoma sprężarkami 32kW przy takim przepływie dT GZ powinna wynosić 4-5K. W tej chwili jest prawie 10K. Znaczyłoby to albo, że zbyt przydławione są pętle na rozdzielaczach albo nastawy przepływów w pompach obiegowych są za małe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCi BW232 32,6kW - str. 190-191[/url]

 

Przepływy dz podają na spiętrzenie dT=3K. Natomiast spadki ciśnienia na poziomie 11kPa? Nie chcę mi się szukać teraz w katalogów wymienników. Ale jak się dobiera parownik do mocy i zakłada dT na poziomie 3K, to u różnych producentów wymienniików i w różnych typach, rozmowa zaczyna się na 20kPa, a kończy na 40kPa. Ten spadek ciśnienia to chyba podali dla innych przepływów. Jak policzyłem sobie, znając mniej więcej topolegię dz, pompę obiegowwą, moc PCi i dt zmierzone, to wyszło mi raczej, że spadek ciśnienia na parowniku wynosi raczej ok. 400mbar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest z odbiorem. Nie dość że najprawdopodobniej bardzo duży (może większy niż zakładano) to jeszcze niski COP z uwagi na wysoką temp. skraplania.
Tu się zgadzam. W układzie ze sprzęgłem należałoby zwiększyć wydatki pomp obiegowych. Pompy Wilo Stratos 25/1-8 mają spore wydatki spokojnie powinny zapewnić przepływy rzędu 3-4m3 każda. Razem to 6-8m3. Przy mocy PCi z dwoma sprężarkami 32kW przy takim przepływie dT GZ powinna wynosić 4-5K. W tej chwili jest prawie 10K. Znaczyłoby to albo, że zbyt przydławione są pętle na rozdzielaczach albo nastawy przepływów w pompach obiegowych są za małe.

 

Problemem jest tutaj sprzęgło. PCi nie "widzi" bezpośrednio tego co dzieje się w instalacji. Ona "widzi" zbiornik który podgrzewa wysoko. W tym obiegu pierwotnym gz należy zwiększyć przepływ to trochę się poprawi, bo tam dT też jest wysoka. Nie wiem ja ze sterowniem viesia, ale trzeba też ustawić tak PCi aby nie ładowała za wysoko zbiornika, tylko jakies 2 do 3st.C więcej niż aktualnie wymaga zasilanie pdłogówki.

 

Biorąc pod uwagę aktualne parametry pracy i uwzględniając te wszystkie pompy obiegowe to się obawiam że COP<3.

 

Tolekk jak będziesz mógł to podejdź do licznika i odczytaj moc elektryczną jak pracuje PCi na obu sprężarkach. Jak masz mechaniczny to zmierz stoperem 10 obrotów tarczy, a jak elektroniczny to 10 mignięć diody. Potem podaj przelicznik (powinno być napisane na liczniku w jednostkach np. obr/kWh imp./kWh albo coś takiego). To ja przeliczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parametry Pci po okolo 30 min pracy

 

temp gazu gpracego 61

temp stanu cieklego 26,1

temp gazu zasysanego max 3,9 - min 2,8

temp za skraplaczem 29,1

 

temp DZ 5,5 / -2,5

 

i pytanie mam czy to normalne ze temp gazu zasysanego co chwile sie zmienia?

dochodzi do 3,9 potem spada do 2,8 i tak wkolko

pozatym parametry sa ok ? martwi mnie ta dt DZ 7k :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest z odbiorem. Nie dość że najprawdopodobniej bardzo duży (może większy niż zakładano) to jeszcze niski COP z uwagi na wysoką temp. skraplania.
Tu się zgadzam. W układzie ze sprzęgłem należałoby zwiększyć wydatki pomp obiegowych. Pompy Wilo Stratos 25/1-8 mają spore wydatki spokojnie powinny zapewnić przepływy rzędu 3-4m3 każda. Razem to 6-8m3. Przy mocy PCi z dwoma sprężarkami 32kW przy takim przepływie dT GZ powinna wynosić 4-5K. W tej chwili jest prawie 10K. Znaczyłoby to albo, że zbyt przydławione są pętle na rozdzielaczach albo nastawy przepływów w pompach obiegowych są za małe.

 

Problemem jest tutaj sprzęgło. PCi nie "widzi" bezpośrednio tego co dzieje się w instalacji. Ona "widzi" zbiornik który podgrzewa wysoko. W tym obiegu pierwotnym gz należy zwiększyć przepływ to trochę się poprawi, bo tam dT też jest wysoka. Nie wiem ja ze sterowniem viesia, ale trzeba też ustawić tak PCi aby nie ładowała za wysoko zbiornika, tylko jakies 2 do 3st.C więcej niż aktualnie wymaga zasilanie pdłogówki.

 

Biorąc pod uwagę aktualne parametry pracy i uwzględniając te wszystkie pompy obiegowe to się obawiam że COP<3.

 

Tolekk jak będziesz mógł to podejdź do licznika i odczytaj moc elektryczną jak pracuje PCi na obu sprężarkach. Jak masz mechaniczny to zmierz stoperem 10 obrotów tarczy, a jak elektroniczny to 10 mignięć diody. Potem podaj przelicznik (powinno być napisane na liczniku w jednostkach np. obr/kWh imp./kWh albo coś takiego). To ja przeliczę.

\

PC 7kw,obiegówki do podłogówki 2x180w,top s 30/10 2x400w razem skromnie 8,2kw.. po zmianie obiegówki dz 8,8kw..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parametry Pci po okolo 30 min pracy

 

temp gazu gpracego 61

temp stanu cieklego 26,1

temp gazu zasysanego max 3,9 - min 2,8

temp za skraplaczem 29,1

 

temp DZ 5,5 / -2,5

 

i pytanie mam czy to normalne ze temp gazu zasysanego co chwile sie zmienia?

dochodzi do 3,9 potem spada do 2,8 i tak wkolko

pozatym parametry sa ok ? martwi mnie ta dt DZ 7k :(

 

Wygląda na to że zawór rozprężny nie pracuje stabilnie. Albo wpływa to niekorzystnie na COP, albo grozi uszkodzeniem spreżarki (może dochodzić do chwilowego zalewania i wypłukiwania oleju). Może być taka sytuacja, że zawór jest dobrany dość duży w stosunku do mocy (akurat tak wychodzi z typoszeregu sprężąrek i zaworów), wtedy przy dużym dT zawór może mieć kłopoty z utrzymaniem przegrzania i wypada ze stabilności. Poobserwuj, czy amplituda zmian jest taka sama po 2 minutach pracy, po 15 minutach po 0,5h i po 2h. Oraz czy taki sam efekt jest przy grzaniu cwu (podaj wtedy dT na dz bo najprawdopodobniej będzie niższe, jakieś 6 do 7K).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC 7kw,obiegówki do podłogówki 2x180w,top s 30/10 2x400w razem skromnie 8,2kw.. po zmianie obiegówki dz 8,8kw..

 

Ale te 7kW PCi to katalogowe, czy zmierzone?

 

top-s 30/10 "wchłaniają" trochę miej. Np. w twoim układzie dz ok. 340W. To co piszą na etykietach to moce maksymalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest tutaj sprzęgło. PCi nie "widzi" bezpośrednio tego co dzieje się w instalacji. Ona "widzi" zbiornik który podgrzewa wysoko. W tym obiegu pierwotnym gz należy zwiększyć przepływ to trochę się poprawi, bo tam dT też jest wysoka. Nie wiem ja ze sterowniem viesia, ale trzeba też ustawić tak PCi aby nie ładowała za wysoko zbiornika, tylko jakies 2 do 3st.C więcej niż aktualnie wymaga zasilanie pdłogówki.
Zakładając, że moc grzewcza PCi wnosi 32kW przy przepływie przez PCi i bufor 5,5m3/h otrzymamy dT pomiędzy zasilaniem i powrotem PCi 5K. Oczywiście jeżeli odbiór ciepła ze sprzęgła będzie niższy niż dostarczana moc to temperatura w sprzegle będzie rosła. Jeżeli jednak zapewnimy odpowiedni odbiór ciepła poprzez wymuszenie przepływu rzędu 5,5m3/h to na rozdzielaczach otrzymamy też dT=5K.

IMHO kluczem do rozwiązania problemu jest większa wydajność pomp obiegowych GZ. Wyznacznikiem tej wydajności jest mniejsze dT na pompie ciepła i na rozdzielaczach.

To powinno zmniejszyć temperaturę na skraplaczu i tym samym poprawić COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że moc grzewcza PCi wnosi 32kW przy przepływie przez PCi i bufor 5,5m3/h otrzymamy dT pomiędzy zasilaniem i powrotem PCi 5K. Oczywiście jeżeli odbiór ciepła ze sprzęgła będzie niższy niż dostarczana moc to temperatura w sprzegle będzie rosła. Jeżeli jednak zapewnimy odpowiedni odbiór ciepła poprzez wymuszenie przepływu rzędu 5,5m3/h to na rozdzielaczach otrzymamy też dT=5K.

IMHO kluczem do rozwiązania problemu jest większa wydajność pomp obiegowych GZ. Wyznacznikiem tej wydajności jest mniejsze dT na pompie ciepła i na rozdzielaczach.

To powinno zmniejszyć temperaturę na skraplaczu i tym samym poprawić COP.

 

Oczywiście że podniesienie przepływu po stronie podłogówki też poprawi sytuację. Jednak nie jest możliwe, aby odbior podłogówki był mniejszy od PCi, bo jakby tak było to PCi nie było by w stanie podnieść temp. podłogówki. Ale prawdą jest że przez zwiększenie przepływu moc płyty delikatnie wzrośnie (bardziej równomierny rozkład temp.). Zmiana przepływu w rozdzielaczach zmieni też dużo w samym sprzęglę. I teraz największy problem. Analiza rozpływów w sprzęgle to dziedzina wiedzy. Może się okazac bowiem, że zwiększenie przepływu w częsci rozdzielaczowej spowoduej zmnijeszenie przepłuwu w części od strony PCi. Zależy to też od tego czy jest to sprzęgło z prawdziwego zdarzenia z odpowiednimi grodziami czy tylko pusty zbiornik. Zauważ, że w sprzęgle przepływy generowane przez pompę obiegową od strony PCi i pompy od strony podłogówki są w przeciwprądzie. Pompy od strony podłogówki nie mogą być zbyt duże. Kolejny problem to mieszacze, które będą miały tendencję do "bay-pass-owania" zmniejszając odbioru podłogówki. No właśnie mieszacze.

 

Moja rada jest taka:

- Zablokować mieszacze, niech cały przepływ idzie przez sprzęgło, a budynki wyregulować tak jak się reguluje poszczególne pętle w podłogówkach.

- Zwiększyć przepływ przez skraplcz PCi aby nie generowac niepotrzebnie dużego dT.

- Kotrolować temp. do jakiej dogrzewany jest zbiornik zgodnie z char pogodową. Wtedy od strony sterowania otrzymamy typowy układ (jakby nie było bufora) a od strony hydraulocznej bufor będzie.

 

A najlepiej to wywalić ten bufor i wyregulować budunki ręcznie. Jeśli da się wyregulować przeszklony 50m2 salon i 8m2 pomieszczenie bez okien, to na pewno dwa identyczne budynki także będzie można wyregulować.

 

Czyli rozwiązania są trzy:

1. Albo zmniejszyć trochę koszty eksploatacji przez poprawę przepływów po stronie gz i mieć niezależną regulację, ale wciąż spore koszty eksploatacji.

2. Albo bardziej zmniejszyć koszty poprzez wywalenie (logiczne lub fizyczne) sprzęgła i pogodzić się że budynki reguluje się manualnie raz na zawsze i koniec (co w przypadku podłogówki ma sens o tyle, że w cyklach dobowych i tak się nie da jej regulować, a w innych cyklach nie bardzo wiem po co).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...