Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Analiza rozpływów w sprzęgle to dziedzina wiedzy. Może się okazac bowiem, że zwiększenie przepływu w częsci rozdzielaczowej spowoduej zmnijeszenie przepłuwu w części od strony PCi. Zależy to też od tego czy jest to sprzęgło z prawdziwego zdarzenia z odpowiednimi grodziami czy tylko pusty zbiornik. Zauważ, że w sprzęgle przepływy generowane przez pompę obiegową od strony PCi i pompy od strony podłogówki są w przeciwprądzie.
Tego nie rozumiem. Jeżeli są w przeciwprądzie, to każde zwiększenie przepływu po stronie rozdzielacza będzie powodowało zwiększenie przepływu przez PCi.

Czyżbym się mylił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cała kotłownia jest z Viessmanna ,łącznie z buforem.Podobno ten bufor będzie mi potrzebny jak podępnę basen,ale się boje co bedzie jak to sie stanie,kiedy juz teraz pompa hula prawie 24h,, a na basenie potrzeba około 30c?

 

Oczywiście że tak jest najprościej :-?

Ale można sobie wyobrazić inne rozwiązania bardziej ekonomiczne. Tylko teraz może się okazać że na tym sprzęcie się nie wykona innego rozwiązania bez przeróbek. Niestey czym większa firma tym mniejsza elastyczność. A czym układ bardziej złożony tym ta elastyczność jest wymagana. Do takiego układu i takiej mocy PCi aż prosi się zastosowac np. zbiornik z mamką z węzownicą dodatkową na dole zbiornika. A wężownicę podłączyć do wymiennika basenowego poprzez pompkę sterowaną zwykłym termostatem mierzącym temp. w basenie.

Viesio wszystkim opyla takie zbiorniki nawet w najprostszych układach gdzie nie mają kompletnie sensu. Wiesz co? Jak wzięli tyle kasy to niech oni ruszą głową, a nie wzieli kasę i mają cię w d...!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analiza rozpływów w sprzęgle to dziedzina wiedzy. Może się okazac bowiem, że zwiększenie przepływu w częsci rozdzielaczowej spowoduej zmnijeszenie przepłuwu w części od strony PCi. Zależy to też od tego czy jest to sprzęgło z prawdziwego zdarzenia z odpowiednimi grodziami czy tylko pusty zbiornik. Zauważ, że w sprzęgle przepływy generowane przez pompę obiegową od strony PCi i pompy od strony podłogówki są w przeciwprądzie.
Tego nie rozumiem. Jeżeli są w przeciwprądzie, to każde zwiększenie przepływu po stronie rozdzielacza będzie powodowało zwiększenie przepływu przez PCi.

Czyżbym się mylił ?

 

Pompki z rozdzielaczy tłoczą wodę na dół zbiornika (woda płynie z dołu do góry). Pompa obiegowa PCi tłoczy wodę na górę zbiornika (i przepływ odbywa się z góry na dół). Oczywiście część przepływu odbywa się też w poziomie. Stosunek tych przepływów zależy od ciśnień w poszczególnych króćcach. Przypływy są skierowane w przeciwnym kierunku. Chyba, że w środku jest jakaś wężownica. Wtedy cofam wszystko co napisałem o przepływach. Ale pod kątem kosztów eksploatacji to jeszcze większa tragedia bo dodatkowe spiętrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyby ktoś był zainteresowany bezpośrednim parowaniem.

to jako że kupiło je 11 osób to postanowiłem udostępnić w bardziej cywilizowany sposób co to za pompa.

 

można poczytać o niej na forum:

http://www.iQhome.eu/forum

 

niebawem przygotuję info - tabele - o tym kto jaki model kupił

zapraszam do ujawnienia się osób posiadających taką pompe

 

poszukuję informacji

gdzieś w sieci jest opomiarowana taka pompa a wyniki są udostępnione

chyba na tej grupie gdzieś byłlink ale nie mogę znaleść

pozdrawiam

 

Robert Kucia - Fidox

http://www.iQhome.eu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się zastanawiam czylepiej pompe obiegową dać na zasilaniu czy powrocie z podłogówki

 

logicznie łatwiej jest ciągnąć niż pchać

czyli lepiej na powrocie

 

a co mówi sztuka?

W układzie zamkniętym nie ma to większego znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok

A czy czujnik badający temp w garażu nie stanowi zagrożenia mimo wszystko dla wody w układzie, bo bada temp powietrza a nie np:powrotu?

Chyba,że on bada temp podłogi lub wody.

Ja zakręciłem u siebie garaż 20h temu.Temp spadła o 2,4C.Podejrzewam przejmowanie ciepła z budynku,ale tak jak pisal Jack przy samej bramie w podłodze może być niebezpiecznie.

Jeśli natomiast okaże się,że przejmowanie od budynku jest na tyle duże ,że prze -2 mam 12C w środku to może odłączyć podłogówkę?Jakoś wypompować wodę i tak zostawić?

Ewentualnie czy można jakiś grzejniczek podłączyć do rozdzielacza na tą niską temp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumie

ale ja walcze o szczegóły

większego ok

a jeżeli dokładnie przemyśleć to lepiej dać na powrocie?

Dokładnie, to trzeba wiedzieć jaki schemat technologiczny chcesz zastosować, ile masz miejsca w kotłowni, itp.

Z punktu widzenia hydraulicznego nie ma to znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok

A czy czujnik badający temp w garażu nie stanowi zagrożenia mimo wszystko dla wody w układzie, bo bada temp powietrza a nie np:powrotu?

Chyba,że on bada temp podłogi lub wody.

Ja zakręciłem u siebie garaż 20h temu.Temp spadła o 2,4C.Podejrzewam przejmowanie ciepła z budynku,ale tak jak pisal Jack przy samej bramie w podłodze może być niebezpiecznie.

Jeśli natomiast okaże się,że przejmowanie od budynku jest na tyle duże ,że prze -2 mam 12C w środku to może odłączyć podłogówkę?Jakoś wypompować wodę i tak zostawić?

Ewentualnie czy można jakiś grzejniczek podłączyć do rozdzielacza na tą niską temp?

To od Ciebie, albo jak nie jesteś zdecydowany, od instalatora zależy, gdzie zamontowany będzie czujnik temperatury. Jeżeli chcesz chronić rury przed zamarznięciem możesz go umieścić w pobliżu rur w posadzce przy bramie ;).

 

Na początem wyłącz podłogówkę w garażu i sprawdzaj temperaturę przy różnych warunkach zewnętrznych (poniżej zera st. C). Być może nie musisz tego ogrzewania włączać wogóle.

Rozwiązanie, które zaproponowałem jest bardziej uniwersalne. Jak przyjdzie Ci ochota zagrzać garaż do 15 st. C, to dobę lub dwie wcześniej nastawisz na termostacie tę temperaturę i po kłopocie.

W końcu po coś tę podłogówkę w garażu robiłeś ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest tak:

bufor ma wbudowany mieszacz

z mieszacza wychodzi zasilanie i do niego wraca

potem mam 8 pętli podłogówki na parter w tym jeden ręcznikowiec

i 6 pętli na poddaszu

 

tyle

Pokaż lepiej rysunek, łatwiej to będzie prześledzić ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem mieć powyżej 0C w środku,instalator przedstawiciel mojej PCi proponował mi także zastosowanie podłogówki w garażu na max 10C.Zaufałem mu z PCi,DZ i GZ, zaufałem i tu. Teraz wychodzi,że to garaż raczej przejmuje ciepło z domu na tym zakładanym poziome.Wniosek: w tej sytuacji można było nie robić podłogówki,zagadzam się z Tobą.Tylko,że teraz dopiero wychodzi jaka tam utrzymuje się temp.

Nie wiedza szkodzi :cry: Teraz jest ogólnie koło 0C, na wypadek takich dni jak były po -15-20C faktycznie trzeba mieć zabezpieczenie.

Czy takie elektrozawory sam dam radę czy to instalator raczej? :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...