Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A, czy to bez różnicy czy to powrót czy zasilenie? Na zasileniu mam regulacje imbusem.....chyba nie mam wyjścia
W zasadzie bez różnicy. Musisz tylko dopasować siłownik do zaworu który masz w rozdzielaczu. Być może trzeba będzie wymienić też głowicę tego zaworu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw

nie napisałm nic wczoraj o Twojej pieknej PC :) i tak ....z tyłu jest pompa glikolu I ten przewód do góry od tej pompy lecący to połaczenie DZ ...z przodu ogrzewanej wody i to w górę leci do GZ . To okragłe poziome taki walec jaby to wymiennik skraplacza ( u na s są płytowe a w Nibe rurowe ) i wydaje mi się , że ten "wymienniczek" między ssawnym a tłocznym jest w tym module ( kwadaratowym pudełku .) .i tam musi być .też .., spręzarka w ubranku ...wymiennik płytowy -parownik ., zawód rozprężny i odwadniacz, wziernik ..a skoro nasz wymienniczek jest połączony z zaworem rozprężnym to musi być tam ... :)

Dziekuje , że się fatygowałeś ale to dla nauki i dla nas też :)

Czytałam wczorajsze posty trochę po łebkach ale ...

Tolekk ...

proponuję żebyć napisał jaki masz zbiornik ten bufor ( przecież na dowodzie sprzedaży masz symbol i konkretną nazwę ) ..bo oni mają różne i z róznymi wężownicami i w dokumentacji technicznej mozna zależć akurat ten i jest narysowany i ma parametry i nie trzeba się zastanawiawiać czy ma grodzie czy inaczej .........może to któryś Vitocell ?

Odsyłanie Tolkka do Viessmanna mija się z celem ...pamiętacie ten symulator Viessmanna ..przecież tam zawsze było żle albo zamiast na podłogówkę lecieć troszkę wiecej z bufora to tam zawsze było ze 40 *C albo pokazywało DZ + 15 *C ...no chyba aż takiego grzania rurek w domu to ta symiulacja nie obejmowała :wink:

Oni ustawili w/g siebie tak jak ich uczą ..sami nie wiedzą co jest żle i dlaczego to DZ jest takie jakie jest ..podejrzewam , że nie mają pojęcia , że GZ też nie jest takie jak trzeba ..jest zgodne z tym co wiedzą i tyle ..więc tutaj nie ma co liczyć

Tolekk

a czy ten płyn z Niemiec to na pewno dobry? .....moze na wydział chemii żeby coś opracowali żeby wlać do tego glikolu i żeby bardziej wpływało na lepsze wyniki .. :wink: ...

Sacha

zerknełam tylko ale jeśli masz 35 *C jak jest -20*C to nie przesadzaj lepszy wynik to tylko 33/-25 .. czy 33/-30 .ale nie każdy dom tak się da a właściwie by się dało ale byłoby Ci zwyczajnie zimno ...

zresztą możesz tak spłaszczać krzywą aby leciało najmniej ale żeby było Ci ciepło ....

Pozdrawiam Was ...walentynkowo :lol:

Tolekk

ja bym zrobiła jeszcze tak ..schemat jak lecą nitki i jak są połączone w gałęzie z podaniem długosci i pionowo i poziomo ., odległosci .....i pompa jaka w końcu? ..czy są razem same krótsze ..a może same długie , a moze na przemian ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje zestawienie z Viessmana:

Nazwa Ilość

pompa ciepła Vitocal300 32,6KW solanka /woda (3004 312) 1

pakiet wyposażenia dodatkowego obiegu solanki dla pompy 32,6 KW (Z002 145) 1

czujnik wilgotności "natural cooling" (7181 418) 1

termostat zabezpieczający przed zamarznięciem (7179 164) 1

3-drog zawór przełaczny (7165 482) 2

stycznik pomocniczy (7814 681) 2

zasobnik Vitocell 300-B EVB 500L (Z006 081) 1

pompa ładująca zasobnik UPS 32-80B (7820 404) 1

czujnik kontaktowy (9535 163) 3

zawór 2-drog z napędem (7180 573) 1

pompa obiegu grzewczego Wilo RS25/70R (7338 850)Zamieniłem na 25/1-8 2

mały rozdzielacz (7143 779) 1

wymiennik Vitotrans 100 (3003 494) 3

zaestaw dwuzłączek do wymiennika (7219 401) 3

grzałka elektryczna 6kw EHE (Z004 959) 1

zas buforowy 1000L SVP Vitocell 100-E (Z005 028) 1

zanurzeniowy czujnik temperatury (7170 965) 3

3-drog zawór przełączny 1" 7814 924 2

zawór mieszający 3-drog 40mm koł (9522 482) 1

napęd do mieszacz 40mm (9522 487) 1

zawór mieszający 32mm 7002 778 2

naped mieszacza 32mm 7450 657 2

armatura zabezpieczająca zasobnika i bufora (7180 662) 2

pompa obieg TOP-S 30/10 9150 693 2

naczynie przepon C.O 80L 1

zawór kołpakowy 1" 1

rozszeżenie zewnetrzne H1 (7179 058) 1

zestaw uzupełniający do obiegu z mieszaczem (7178 996) 1

odgałęzienie pompowe solarne Typ P10 1

pompa cyrkulacyjna Wilo Stratos ECO-Z 25/1-5 (7199 329) 2

Bonetko!Płyn glikolowy zakupiłem w oryginalnier zapakowanych beczkach z przeznaczeniem do samochodów osbowych,wiec watpię aby cos było z nim nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To okragłe poziome taki walec jaby to wymiennik skraplacza ( u na s są płytowe a w Nibe rurowe ).

A nie przypadkiem grzałka elektryczna.

To co widać to tylko część hydrauliczna PCi.

Reszta, tj. cały układ chłodniczy wraz z wymiennikami jest w dodatkowej obudowie (ochrona akustyczna).

 

proponuję żebyć napisał jaki masz zbiornik ten bufor ( przecież na dowodzie sprzedaży masz symbol i konkretną nazwę ) ..bo oni mają różne i z róznymi wężownicami i w dokumentacji technicznej mozna zależć akurat ten i jest narysowany i ma parametry i nie trzeba się zastanawiawiać czy ma grodzie czy inaczej .........może to któryś Vitocell ?

 

buforowy 1000L SVP Vitocell 100-E (Z005 028) 1

Dane tego sprzęgła są tutaj : http://www.kaskady.com.pl/pdf/3_9_1.pdf

(strona 5-6).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tolekk. Wyliczyłem sobie, że przy tych parametrach, przy temp. zewn. 0stC, przy wygrzanych domach na samo ogrzewanie zużyjesz ok. 130 do 140kWh energii. el na dobę, a ty piszesz o 150kWh, czyli w miarę tak samo. Jak byś miał temp. dz np. 6 stC to zyskał byś jakieś 5 do 10kWh (pamiętaj że Polska to nie Niemcy i nie sugeruj się bezpośrednio temp. podawanymi na forach niemieckich, a w dodatku to duże kraje i klimat zróżnicowany jak i geologia). Wymiana pompy może da ci zysk 1stC do 2stC, ale i tak wszystko zepsuje moc pompy obiegowej. Jak obniżysz temp. zasilania na gónym źródłe to zyskasz jakieś 30 do 45kWh. Granicą do jakiej możesz zejść jest jakieś 100 do 110 kWh na samo ogrzewanie przy temp. średniej na zewnątrz ok. 0stC. Niestety te budynki mogą potrzebować od 330 do 350kWh energii cieplnej przy śrdniej temp. zewn. 0stC.

A PCi pracuje ci 24h na dobę bo masz PCi dwusprężarkową, więc PCi nie chodzi cały czas z pełną mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poobserwuj, czy amplituda zmian jest taka sama po 2 minutach pracy, po 15 minutach po 0,5h i po 2h. Oraz czy taki sam efekt jest przy grzaniu cwu (podaj wtedy dT na dz bo najprawdopodobniej będzie niższe, jakieś 6 do 7K).

 

sprawdzalem w/g twoich zalecen i oto wyniki

temp gazu zasysanego:

po 2 min bylo stabilnie 4,6C

po 15 min juz byly wahania 4.5 - 5,1 C

po 30 min 3,8 - 4,6 C

Po 2h 2,7 - 3,7 C

 

przy grzaniu CWU faktycznie dt mniejsza

DZ 4,4 / -1,1

temp gazu zas. waha sie tylko o 0,1 C od 6,5 do 6,6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety te budynki mogą potrzebować od 330 do 350kWh energii cieplnej przy śrdniej temp. zewn. 0stC.

A PCi pracuje ci 24h na dobę bo masz PCi dwusprężarkową, więc PCi nie chodzi cały czas z pełną mocą.

Jest dokładnie tak jak piszesz. PCi ma jeszcze spory zapas mocy. Gdyby pracowała 24h na dobę z pełną mocą to jest w stanie dostarczyć nawet 700kWh w ciągu doby. Tylko wtedy trzeba się liczyć ze zużyciem energii elektrycznej rzędu 250 kWh.

W chwili obecnej należałoby skupić się na pracy PCi z pełną mocą głównie w II taryfie. To może dać realne oszczędności. Przy podłogówce w obu domach nie powinno to być problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poobserwuj, czy amplituda zmian jest taka sama po 2 minutach pracy, po 15 minutach po 0,5h i po 2h. Oraz czy taki sam efekt jest przy grzaniu cwu (podaj wtedy dT na dz bo najprawdopodobniej będzie niższe, jakieś 6 do 7K).

 

sprawdzalem w/g twoich zalecen i oto wyniki

temp gazu zasysanego:

po 2 min bylo stabilnie 4,6C

po 15 min juz byly wahania 4.5 - 5,1 C

po 30 min 3,8 - 4,6 C

Po 2h 2,7 - 3,7 C

 

przy grzaniu CWU faktycznie dt mniejsza

DZ 4,4 / -1,1

temp gazu zas. waha sie tylko o 0,1 C od 6,5 do 6,6

 

Czyli niestabilnośc narasta. Można się spodziewać że jak przyjdzie jej dłużej chodzić (w większe mrozy) to może się skończyć na wyłączeniu PCi. Zmniejszenie dT GZ może pomóc ale nie musi. Opisz swoje dz. Ile i gdzie jakie są rury. Jaki wlany płyn. I jaki jest okres tych wahań. Jesli w PCi jest ekonomizer to na wahania może mieć wpływ cykliczna zmiana temp. na powrocie gz (z jakiegoś powodu). Ale jeśli wahania są też na cwu to raczej nie. To raczej wina niestabilnej pracy zaworu rozprężnego. Od jakości regulacji tego zaworu zależy istotnie COP i bezpieczeństwo spreżarki. Może przy montażu PCi zawór rozprężny został źle wyregulowany (zbyt mocno ograniczono przegrzanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej należałoby skupić się na pracy PCi z pełną mocą głównie w II taryfie. To może dać realne oszczędności. Przy podłogówce w obu domach nie powinno to być problemem.

 

No pewnie że tak. Czyli wymusić pracę na dwie sprężarki w taryfie nocnej. Tylko pytanie czy sterownik PCi ma taką możliwość. Marnotrastwem jest praca na jedną sprężarkę w II taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik cd60 z tego co widzę jest dosyc rozbbudowany,więc chyba będzie mozliwośc,w tej chwili jest ustawiona temp w mieszkaniu na 20 C,powiedzcie nie bedzie problemu jak podepne c.w.u oraz basen pod bufor?O ile wzrosnie zuzycie?Wyda mi PC jezeli temp w basenie powinna byc 30c??Na wszelki wypadek wziąłem bufor z mozliwościa podpięcia solarów :-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik cd60 z tego co widzę jest dosyc rozbbudowany,więc chyba będzie mozliwośc,w tej chwili jest ustawiona temp w mieszkaniu na 20 C,powiedzcie nie bedzie problemu jak podepne c.w.u oraz basen pod bufor?O ile wzrosnie zuzycie?Wyda mi PC jezeli temp w basenie powinna byc 30c??Na wszelki wypadek wziąłem bufor z mozliwościa podpięcia solarów :-?

Sterownik CD60 ma duże możliwości. Wystarczy w godzinach nocnych "wymusić" wyższą temperaturę zadaną, np. o 2 st. C, i pompa ciepła uruchomii 2 sprężarki w II taryfie.

Co do basenu i cwu, to chcesz, żebyśmy Ci wróżyli z fusów ?

Przecież do tego, żeby to stwierdzić to trzeba to po prostu policzyć. Trezba znać parametry obu domów, zużywaną ilość ciepłej wody, parametry basenu.

Prawdopodobnie ta pompa ciepła jest w stanie temu podołać, nie wiadomo tylko, czy za słabe nie okaże się dolne źródło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafałsz

Z 1150 brak doświadczeń realnych więc trudno o czymś pisać co nie jest jeszcze przetestowane.

W folderach wszystkie PC są super. :lol:

 

No a taki laik jak ja nie wie co robić :( Te pompy i to co tu piszecie to kurcze jakaś magia dla mnie...

Cosik mi się wydaje, że skończe na ekogroszku...hehe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku ...

przeleciałam się po internecie uff http://www.muratordom.pl/images/nibe_biawar_system_2d.jpg

i zobacz czy w pierwszej chwili nie mozna tego interpretować jako wymiennik rurowy bo ja odkręcałam u siebie i widziałam grzałkę jest inna bardziej wyzsza i szczuplejsza i zobacz nawet patrząc na rys. czy te żebrowania nie śą podobne do wymiennika rurowego. ...

ale przyjrzałam się i tam widać rzeczywiście w tym pudełku ( w obudowie drugi płytowy na tylnej sciance ( po prawej stronie i wtedy są dwa płytowe naprzeciwko siebie .i wtedy byłoby jak na rysunkach ) ( wydało mi sie to dziwne bo na schematach są płytowe ale ....).

Tak , miałeś rację to grzałka . Gamoń jestem za szybki do tego :oops:

Rafałsz

jak to nie wiesz ? 1140 to normalna a 1150 to inwerterowa ....a o inwerterze ostatnio rozmawialiśmy cofnij się ze 4 kartki i poczytaj .....nie dla wsztstkich się opłaca ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...