Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chyba znalazłem mozliwą przyczynę niskiej temperaturu mojego DZ.Pomyszkowałem trochę na niemieckich forach,i piszą tam o podobnym przypadku.Prawdopodobnie winą jest żle wykonany odwiert,w którym znajdują się pustę miejsca wokół rur związane z małą i ilością bentonitu oraz niską jego przewodnością cieplną.Podobno najlepszym środkiem jest Termocem.Z tego co pamiętam podczas odwiertów dosypywali do obiegu popłuczyn nieznaczne ilości "czegoś" w workach..Jak wygląda sytuacja przy wpuszczaniu rur do odwiertów,czy póżniej lub w trakcie też dodaje się czegośc,aby wypełnic tą pustą przestrzeń?U mnie wpychali rurkę fi 40 zakończoną U za pomoca tej samej wiertnicy tylko bez głowicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tolekk

Coś tu nie gra. :cry:

Bentonit służy do uszczelniania ścianek odwiertu by sie po prostu w trakcie dalszego ( głębszego) wiercenia nie zawalały.

To coś w workach to pewnie był bentonit ,a dosypywali by zwiększyć jego zawartość w roztworze płuczki.

Przy moich odwiertach miejsca w otworze pomiędzi rurami a ściankami otworu były zasypywane drobną pospółką. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAk,dokładnie.ALe teraz nie wiem czy ten termocem wprowadza się jakos pózniej?U mnie niczym nie zasypywali,poprostu wprowadzili rury do otworu,wyjeli żerdzie i po temacie.Odwiert był wiekszz jak 2x fi 40 bo inaczej nie wprowadziliby rur,więc pozostaje wokół odwiertu przestrzeń powietrzna ,która nijak nie jest dobrym przewodnikiem cieplnym :cry:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie winą jest żle wykonany odwiert,w którym znajdują się pustę miejsca wokół rur związane z małą i ilością bentonitu oraz niską jego przewodnością cieplną.Podobno najlepszym środkiem jest Termocem.Z tego co pamiętam podczas odwiertów dosypywali do obiegu popłuczyn nieznaczne ilości "czegoś" w workach..

 

Wydaje mi się że u mnie ta sama ekipa wierciła co u ciebie. U mnie dodawali tego http://bdc.com.pl/pl/produkty/256/Bentonit---Swelltonite-HQ/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinni uszczelnić na tyle dobrze żeby się masa wylewała az na wierzchu ( tworzyła sporą kałużę ) i dokładnie oblepiała rurę z każdej strony bez pustek powietrznych .

"zastosowano na całej długości uszczelnienie pionowego kolektora gęstym zaczynem cementowo-kwarcowym, który jednocześnie pełni funkcję izolującą i stabilizującą. "

Tolekk ale my tutaj na forum tyle razy o tym mówiliśmy .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinni uszczelnić na tyle dobrze żeby się masa wylewała az na wierzchu ( tworzyła sporą kałużę ) i dokładnie oblepiała rurę z każdej strony bez pustek powietrznych .

"zastosowano na całej długości uszczelnienie pionowego kolektora gęstym zaczynem cementowo-kwarcowym, który jednocześnie pełni funkcję izolującą i stabilizującą. "

Tolekk ale my tutaj na forum tyle razy o tym mówiliśmy .....

Tak Bonetko,tylko że wtedy nie czytałem jeszcze forum.. 8) :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jednak ostrzege przed firmą LMP z Grudziądza-jak najdalej,kasują do przodu,przez telefon ustalają co iinego,przyjeżdzaja na ustalony termin i stawiaja przed murem,Miałem miec w cenie napełnienie glikolem,doprowadzenie do budynku,rozdzielacze oraz rotametry oraz 6 odwiertów...Skasowali,zrobili 9 krótszych odwiertów(bo szef żałował na nową głowicę i nie wiercili głębiej),pojechali i zostawili mnie z rozdzielaczem samoróbką oraz za małymi rotametrami..JAK NAJDALEJ!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie mów,że u Ciebie wierciła firma LMP sc z Grudziadza...

 

A jednak.....

 

To nie wiem jak u Ciebie,ale dla mnie to było spotkanie 3 stopnia,połaczenie partyzantki i a,szkoda gadać...

 

Jakoś to działa (poza tym piachem z obiegu glikolu) :). W sumie kilka ciekawych historii było ale to nie na Forum :).

 

Klimaw

 

Z tobą też mam troszkę wspólnego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie mów,że u Ciebie wierciła firma LMP sc z Grudziadza...

 

A jednak.....

 

To nie wiem jak u Ciebie,ale dla mnie to było spotkanie 3 stopnia,połaczenie partyzantki i a,szkoda gadać...

 

Jakoś to działa (poza tym piachem z obiegu glikolu) :). W sumie kilka ciekawych historii było ale to nie na Forum :).

 

Klimaw

 

Z tobą też mam troszkę wspólnego ;)

Rume,czemu nie na forum??Powinno sie ostrzegać przed nieuczciwymi wykonawcami.Trzeba przekazywac swoje doświadczenia,bo dzieki temu ludzie moge się czegoś dowiedziec-lepiej przed jak po.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tolekk

Nie chcę cię jeszcze dołować ,ale kto płaci z góry i jeszcze w tak poważnej sprawie. :cry:

Umowy żadnej nie miałeś? :o :o :o

 

Słuchaj umówiłem się z człowiekiem na termin około 2miesiące wczesniej,przyjeechał ze sprzętem i rzecze mi,że jeżeli nie dam mu 40% to on się zwija z budowy.Umowę mielismy ale ustną niestety..I wmiare robienia odwiertów zapłaciłem im całośc ufając w pełen profesjonalizm,ale im dalej w las..jak sobie przypomne ta partyzantkę to az mi cisnienie wieczorkiem skoczyło :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby już NIGdy nie było atkiej sytuacji :cry:

Do utrzymania ścian i szczelności otworu używano płuczki wiertniczej z hekobentonitów z dodatkami odpowiednich polimerów umożliwiających stabilność ścian otworu i zachowanie odpowiedniej prędkości wiercenia.

Po osiągnięciu pożądanej głębokości w otworze zostały umieszczone sondy wymienników pomp ciepła (uprzednio sprawdzone pod ciśnieniem 10 atmosfer).

Następnie otwór wypełniony został pospółką o granulacji 8 – 14 mm celem stabilizacji otworu oraz sondy, a na głębokości ok. 40 m p.p.t. każda z sond uszczelniona została compaktonitem o miąższości ok. 1,5 m. Wypełnienie otworów gęstym zaczynem iłowym z dodatkowym korkiem z compaktonitu o miąższości 1,5 m odizolowało czwartorzędową warstwę wodonośną od wpływów zewnętrznych. Po wykonaniu każdego z kolektorów pionowych pompy ciepła, jeszcze raz każdemu z nich sprawdzono drożność i wytrzymałość na ciśnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...