Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

phoenix

Czyszczenie filtrów DZ i GZ jest proste,tylko nie wiem jak to u ciebie wygląda.Mój instalator jaki by nie był, na to zwrócił mi uwagę.Co 1,5-2 miesiące sobie odkręcam i czyszcze te filtry.Jeden i drugi jest tak samo umiejscowiony i dostępy są takie same.Najbrudniejsze były po pierwszym miesiącu od uruchomienia.Teraz praktycznie nic się niezbiera.Ale zerknąć warto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

W najbliższych miesiąch planuje zakup pompy ciepła. W związku z tym mam do Was prośbę o pomoc w wybraniu właciwej pompy przy następujących założeniach:

 

Budynek: mieszkalny (parter z garażem + poddasze użytkowe)

Województwo: mazowieckie

Rodzaj ogrzewania: podłogowe (oprócz garażu)

Powierzchnia domu: 244 m2 (część mieszkalna: 210 m2 + garaż: 34 m2)

Rodzaj i grubość ścian: Ściana trójwarstwowa (gazobeton 600 (25cm), styropian (10cm), klinkier (12cm))

Ilość osób: 4

Ilość łazienek: 3

Rodzaj gruntu: suchy piasek (las sosnowy)

Wielkość działki: 2800 m2

Planowane dolne źródło ciepła: pionowy kolektor gruntowy.

Pompa ciepła ma zapewnić ciepło zimą natomiast chłód latem (klimatyzacja) oraz przez cały rok służyć do ogrzewania c.w.u.

Zastanawiam się nad chłodzeniem za pomocą klimakonwektorów.

Nie planuje montowania rekuperatora.

 

Pytania:

1. Jaką powinienem przyjąć minimalną moc pompy ?

2. Ile i na jaką głębokość powinny zostać wykonane odwierty związane z dolnym źródłem ciepła ?

3. Czy są różne rodzaje wykonywania pionowego kolektora gruntowego ?

4. Czy zastosować wbudowany w pompę zbiornik c.w.u. (oferowane wyłącznie z wężownicą) czy dokupić dodatkowy (z podwójnym płaszczem wodnym) ?

5. Czy sprężarka Scroll produkcji Coppelanda jest najlepszym wyborem ?

6. Czy lepiej zastosować pompę z chłodzeniem pasywnym czy aktywnym ?

7. Czy lepiej pompę niedoszacować czy przeszacować (wcześniej była tendencja do niedoszacowania ale ostatnio spotykam się z opiniami że lepiej lekko przeszacować gdyż wiąże się to z oszczędnościa na energii elektrycznej) ?

8. Czy przeszacowanie pompy czymś grozi (opórcz większego kosztu zakupu) ?

9. Jakich producentów i wykonwaców możecie polecić z własnego doświadczenia ?

10. W jaki sposób ogrzać garaż ?

11. Czy zlecić firmie kompleksowe wykonanie instalacji pompy ciepła i ogrzewania podłogowego ?

12. Co sądzicie o ogrzewaniu podłogowym firmy Kisan ?

 

Z góry dziękuje,

CichYDom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafałsz

jak to nie wiesz ? 1140 to normalna a 1150 to inwerterowa ....a o inwerterze ostatnio rozmawialiśmy cofnij się ze 4 kartki i poczytaj .....nie dla wsztstkich się opłaca ...

 

 

Bonetko, możesz poratować? Nie mogę znaleźć tego wątku a już nie mam siły czytać wszystkiego co piszecie... Mam coraz większy mętlik w głowie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak teraz sie znowu zastanawiam,czy jak zwieksze przepływy DZ cos sie zmieni przy słabym oddawaniu i odbieraniu ciepła przez rurrki DZ.Ale i tak powinienem doprowadzic do minimalnego zalecanego przepływu zalecanego przez Viessmanna..

 

Trochę się zmieni ale nie dużo, już o tym pisałem kilka razy. Większa moc pompy obiegowej zje ci korzyści. Nie przejmuj się tym co pisze Viessmann. Tak jak niepoważne jest że pisze o minimalnym przepływie (dla dT 3K) to jaki jest ten zalecany? Nie wspomne już o przepływie dla gz oraz o spadkach ciśnienia. Pamiętaj o jednej zasadzie, że opory (a więc energia na ich pokonanie) rosną z kwadratem przepływu. Aby zwiększyć dwukrotnie przepływ musisz dostarczyć ok. 4x większą moc. Nie skupiaj się na dolnym źródle, ale na górnym, bo tam masz problem. 2stC w róznicy temp. dolnego źródła nie zauważysz (jeśli chodzi o koszty czy czas pracy PCi).

 

Pisałem także wcześniej, że powodem niskiej temp. dz może być słabe zasklepienie otworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprostu jak mam czekac az sie szanowny instalator zjawi to wole sam cos pokombinowac 8)

no ale skoro odradzacie to jednak go przywolam do roboty 8) tylko to czekanie ...

a te filtry to sam moge hehe ? cos mnie meczy aby samemu zrobic cokolwiek hehe

 

Filtry to samemu. Tylko zakręć zawory aby cię nie zalało.

 

Tak na marginesie to każdy szanujący się instalator powinien w cenie usługi przynajmniej raz po uruchomieniu te filtry wyczyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafałsz

jak to nie wiesz ? 1140 to normalna a 1150 to inwerterowa ....a o inwerterze ostatnio rozmawialiśmy cofnij się ze 4 kartki i poczytaj .....nie dla wsztstkich się opłaca ...

 

 

Bonetko, możesz poratować? Nie mogę znaleźć tego wątku a już nie mam siły czytać wszystkiego co piszecie... Mam coraz większy mętlik w głowie:)

 

W przypadku inwerterowej nie wykorzystasz w pełni dużej pojemności cieplnej podłogówki do grzania w tanim prądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał sobie jakoś poradzić,najważniejsze,że wiem coraz więcej.Parę błędów muszę wyeliminować,bo każdy szczegół jest ważny..Napewno muszę dodatkowo odizolować splot głównych dol,otów od odwietów,które schodzą się przy wejsciu do budynku,bo tam tez moze się mocno wychładzać,mimo ze są w otulinie,Pompa Dz itd itp..

 

Tolekk, a dokonałeś pomiaru mocy na liczniku energii elektrycznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafałsz

jak to nie wiesz ? 1140 to normalna a 1150 to inwerterowa ....a o inwerterze ostatnio rozmawialiśmy cofnij się ze 4 kartki i poczytaj .....nie dla wsztstkich się opłaca ...

 

 

Bonetko, możesz poratować? Nie mogę znaleźć tego wątku a już nie mam siły czytać wszystkiego co piszecie... Mam coraz większy mętlik w głowie:)

 

W przypadku inwerterowej nie wykorzystasz w pełni dużej pojemności cieplnej podłogówki do grzania w tanim prądzie.

 

 

To tak na chłopski rozum... Bo mi to tak trzeba wtym temacie "łopatologicznie":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał sobie jakoś poradzić,najważniejsze,że wiem coraz więcej.Parę błędów muszę wyeliminować,bo każdy szczegół jest ważny..Napewno muszę dodatkowo odizolować splot głównych dol,otów od odwietów,które schodzą się przy wejsciu do budynku,bo tam tez moze się mocno wychładzać,mimo ze są w otulinie,Pompa Dz itd itp..

 

Tolekk, a dokonałeś pomiaru mocy na liczniku energii elektrycznej?

Nie mam oddzielnego licznika jescze i nie moge wyciągnac na razie poboro z pompy i osprzętu.CZy ktos wie o jaka temperaturę chodzi jeżeli Viessmann podaje zuzycie przy oC/35c oraz 0C/45c.CZy te 0c to jest DZ czy temp zewnętrzna?Bo ta druga to chyba wyjscie na PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał sobie jakoś poradzić,najważniejsze,że wiem coraz więcej.Parę błędów muszę wyeliminować,bo każdy szczegół jest ważny..Napewno muszę dodatkowo odizolować splot głównych dol,otów od odwietów,które schodzą się przy wejsciu do budynku,bo tam tez moze się mocno wychładzać,mimo ze są w otulinie,Pompa Dz itd itp..

 

Tolekk, a dokonałeś pomiaru mocy na liczniku energii elektrycznej?

Nie mam oddzielnego licznika jescze i nie moge wyciągnac na razie poboro z pompy i osprzętu.CZy ktos wie o jaka temperaturę chodzi jeżeli Viessmann podaje zuzycie przy oC/35c oraz 0C/45c.CZy te 0c to jest DZ czy temp zewnętrzna?Bo ta druga to chyba wyjscie na PC?

 

Wyłącz na 5 minut wszystko oprócz PCi i odczytaj. 0 to temp. przychodząca z dz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W karcie tech Viessmanna jest napisane,ze przy o/35 PC pobiera 7kw,przy 0/45 juz 9kw plus oczywiscie wszelkie obiegówki za wory mieszacze itd to u mnie w sumie z 11kw sie nazbiera(przy dwóch sprężarkach)Co prawda termp DZ jest u mnie 2C,ale to za duzo nie zmienia chyba poboru mocy.Swoja droga chcę kupic sobie licznik elektryczny 2 strefowy,abym miał pogląd :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolekk

nie czekaj na podlicznik ( to potrwa ) tylko podaj to zuzycie w ten sposób jak prosił Terplace ....

Wydaje mi się , ze nawet jak ustawi się pompy jak trzeba i wszystko będzie grać pod tym kątem to dopiero połowa sukcesu ..dlatego , że dużo spraw jest ustawione w menu serwisowym i powinno się pobrać tzw. protokół i wszystkie dane właśnie stamtąd ....to tam jest ustawiany schemat instalacji ( 1-6 ) i tam są nastawy reszty ważnych rzeczy i bez tego nie da się zmienić nasztaw bufora (np. do jakiej max jest ogrzewany, wyłączania, histerezy czy decyzji w przypadku nadmiaru ciepła ) czy mieszacza i innych .

Klimaw

mógłbyś napisać kilka slów odnośnie pytań Cichegodomku

Rafałsz

Terplace Ci odpowiedział . Te inwetrowe są dedykowane raczej do całodniowej ekspoatacji. Wtedy mozna zaoszczędzić i mieć mniej akumulacyjną podłogówkę . Niedawno pytał o to Savage35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafałsz

Terplace Ci odpowiedział . Te inwetrowe są dedykowane raczej do całodniowej ekspoatacji. Wtedy mozna zaoszczędzić i mieć mniej akumulacyjną podłogówkę . Niedawno pytał o to Savage35

 

 

Dzięki za wypowiedzi...

Chyba jednak pozostanę przy 1140 10kw. Jakoś ta inwetrowa mnie nie przekonała. Mam nadzieję, że nie będę żałował:)

Podłogówkę będę miał na całości domu (ok 240m2) i mam nadzieję, że ta pompa da rade przy kolektorze pionowym 160mb (jeden odwiert).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...