Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znowu mam problem, bo znowu się naczytałem :lol: myślałem o pompie ciepła z dolnym źródłem jako studnia, ale wyczytałem że w tej opcji droga jest eksploatacja - koszty czyszczenia studni, prąd do pompki do studni (chciałem mieć głebinówkę aby mieć wodę pitną). Więc teraz zastanawiam się czy nie lepiej postawić na "odwierty pionowe ".

 

Jeśli ktoś ma doświadczenie w tej kwestii proszę o informacje.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwierty pionowe sa najbardziej efektywne, ale i najbardziej drogie. Koszt wykonania 1mb wynosi od 70 do 120,-. Można "bezkarnie" wiercić do 30m - głębiej na "zezwolenie". Długść (głębokość) odwiertów w praktyce = długości kolektorów poziomych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyslalam dane do wyceny pompy ciepla i podlogowki do naszego domku i faktycznie firma Thermogolv odbiega bardzo w kosztorysie- jest to ok 20-25tys taniej niz KlimaComfort i IVT.

Dostalam gratisowy projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepla firmy Dospel do swiezo zakupionego projektu domu i porownanie cen went mech i graw. Koszt z robocizna ok9,5tys. Zyski na rezygnacji z jednego komina i w drugim zostaje tylko kominkowy i powietrzny oraz na oknach szczelnych pisza ze na 10 okien oszczednosci ok 3000zl- do sprawdzenia ale super sie zapowiada. Eksploatacja went mech to ok 350zl rocznie ale odzysk ciepla 90%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umowa podpisana z Thermogolv. Za miech może dwa będę ją miał u siebie. Będę dzielił sie na bierzącą moimi spostrzeżeniami z działania Siriusa.

 

Trzymam kciuki oby wszystko poszlo ok. I bedziemy sledzic jak dziala Wasza pompa bo ceny kuszace, byc moze zdecydujemy sie na Thermogolv ale montaz wiosna 2008

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie uwagi do wentylacji mechanicznej z rekuperacją:

Podany koszt eksploatacyjny roczny, to chyba z nagrzewnicą elektryczną powietrza. Bez nagrzewnicy koszt roczny max. 150,-

Jesli chodzi o ewentualne oszczedności, to też, realnie - można zaoszczedzić około 10% kosztów ogrzewania pomieszczeń.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie żle - sam jestem oredownikiem dobrze zaprojektowanej wentylacji, ze wskazaniem na meczaniczną z "dodatkami". Podane przez sprzedawcę centrali wentylacyjnej dane są "nieco" optymistyczne. Podaną przez Ciebie sprawność posiada wymiennik, a nie układ. Cały układ ma odzysk około 75% przy najniższym biegu.

I druga sprawa, chyba najważniejsza. Przy doborze centrali pamiętaj, aby najniższy bieg wentylatorów zapewniał około 20m3/h na osobę (stale mieszkająca) jest to tzw. tryb nocny i włanczany wtedy, kiedy nie ma nas w domu. Drugi bieg powinien dostarczać 20m/h x ilość osób + 70m3/h na kuchnkę gazową (50 na elektryczną) oraz 50m3/h na łazienkę. Trzeci bieg, to minimum kubatura pomieszczeń na godzine. O ile ten trzeci (szybkie wietrzenie) może być przekroczony, to pierwsze dwa powinny mieścić się w granicach wyliczonych. Sprzedawcy bardzo często "zawyżają" moce wentylatorów (centrali), bo wiadomo, tak jak przy PC im większa tym droższa.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwierty pionowe sa najbardziej efektywne, ale i najbardziej drogie. Koszt wykonania 1mb wynosi od 70 do 120,-. Można "bezkarnie" wiercić do 30m - głębiej na "zezwolenie". Długść (głębokość) odwiertów w praktyce = długości kolektorów poziomych.

Co do długości kolektorów pionowych:

to chyba jednak przy ich większej wydajności mogą one być krótsze niż długość kolektora poziomego.

Jak pamiętam to mi wyliczali mniej więcej tak:

poziomy ok 600mb, pionowy trochę ponad 200mb (liczyli dwa kolektory po ponad 100 m wgłąb ziemi).

Faktem jest zaś ze jesli ktoś chce kolektory pionowe powyżej 30mb (gdzieś w okolicach 100m wgłąb)

to musi liczyć sie z kosztami ok 120zł/mb - jakaś zmowa cenowa wiertaczy nastąpiła :evil:

Zaś zezwolenie powyżej 30m to z tego co zauwazyłem to najczęściej firmy wiertaczy same to załatwiają.

 

Wojty (właściwy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojty, a nie jest przypadkiem tak, że masz podłoże z przewagą piasku? Wtedy "wydolność" gruntu wynosi około 10 - 15W/m2. Nie wiem jakie masz zapotrzebowanie na moc cieplną, ale szacuję (na podstawie długości, czy głębokości kolektorów), że wynosi ona miedzy 7 a 9kW. Jesli tak jest, to wszystko gra, bo kolektory pionowe "dają" od 30 do 40W/mb - w zależności od ich głębokości (im głębsze, tym lepiej - stopień geotermiczny) i rejonu Polski (też stopień geotermiczny).

 

Dorbie, jaką masz powierzchnie do ogrzania i jak (grzejniki, podlogówka, mieszane) oraz ile osób. PC tej firmy maja typoszereg 5, 7, 10 i większe na zamówienie ( w każdej konfiguracji). Moc tych PC jest liczona uczciwie dla najwiekszego obciążenia poborem CWU. Przelicz sobie wszystko jeszcze raz, bo może faktycznie starczy ta najmniejsza PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorbie, jaką masz powierzchnie do ogrzania i jak (grzejniki, podlogówka, mieszane) oraz ile osób. PC tej firmy maja typoszereg 5, 7, 10 i większe na zamówienie ( w każdej konfiguracji). Moc tych PC jest liczona uczciwie dla najwiekszego obciążenia poborem CWU. Przelicz sobie wszystko jeszcze raz, bo może faktycznie starczy ta najmniejsza PC.

 

Powierzchnia uzytkowa domu 130m2 (bez pomieszczenia gospodarczego- 4,4m2- bo jego sie chyba nie ogrzewa lub tu kaloryfer). Chcemy wszedzie podlogowke, chociaz moze w garderobie nie ma sensu - tam kaloryfer. Dwoje doroslych i dwoje malych dzieci. Wielkosc dzialki 1285m2, gleba raczej mieszana piach z glina - to do sprawdzenia.

W thermogolv proponuja pompe 9,2kW OC+CWU i zbiornik 500l. Oczywisice policzone koszty bardzo mi tu odpowiadaja w sumie wychodzi ok38tys z podlogowka, w Klimacomfort ok 60tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......bez pomieszczenia gospodarczego- 4,4m2- bo jego sie chyba nie ogrzewa lub tu kaloryfer). Chcemy wszedzie podlogowke, chociaz moze w garderobie nie ma sensu - tam kaloryfer.....

 

Z praktyki - jeśli pomieszczeniem gospodarczym nazywasz pomieszczenie gdzie będzie również pralka to zrób tam ogrzewanie - niestety ja nie zrobiłem ( u mnie pralka w kotłowni) i jest tam zimno i rzeczy nie schną- a czasami az chciałoby się wystawić tam suszarkę. W garderobie jako że mam ją centralnie został umnieszczona szafka z zaworami poszczególnych obiegów na górze i siłą rzeczy jest tam podłogówka - nie wiem czemu chcesz tam grzejnik. Przy niskotemperaturowym ogrzewaniu musiałby być bardzo duży i itak by się nie sprawdził - jak już to podłogówka + grzejnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dobre rady. Tak, w pom gosp planuje pralke i suszarnie jako ze bedzie ono czyste przy pc. Tylko wtedy planowac tam podlogwke czy grzejnik?

Dlatego w garderobie myslalam o grzejniku bo bedzie to male pomieszczenie gdzie wolna podloga nie bedzie zajmowala duzo miejsca- tzn beda polki od samegj podlogi, a ono bedzie w pokoju nad garazem- 1/3tego pokoju od strony polnocnej, moj maz mowi zeby tam nie robic w ogole ogrzewania, bo cos zaczal przebakiwac o rozsuwanych drzwiach z tego pokoju. Na pewno bedzie tam wentylacja mech- polecaja nawiew/wywiew wiec moze nie ma sensu na tak mala powierzchnie robic ogrzewania.

A co do podlogi to znalazlam watek na forum. Ale napiszcie co Wy macie na podlogach nad ogrzewaniem podlogowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile Wat można wyciągnąć z gruntu ?

 

dane w necie są tak rozbieżne, że heja !

 

potrzebuję do obliczeń.

 

1. Grunt piaszczysty - ilosć wat z 1 m2 kolektora płaskiego ?

2. Zbiornik wodny - ilość wat z 1 mb zanurzonej rury fi 32 mm ?

3. przepływ energii do powierzchni płaskiej, betonowej ?

 

głębokosć 1-3 m pod pow. ziemi.

 

Zna ktoś jakieś wiarygodne źródło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojty, a nie jest przypadkiem tak, że masz podłoże z przewagą piasku? Wtedy "wydolność" gruntu wynosi około 10 - 15W/m2. Nie wiem jakie masz zapotrzebowanie na moc cieplną, ale szacuję (na podstawie długości, czy głębokości kolektorów), że wynosi ona miedzy 7 a 9kW. Jesli tak jest, to wszystko gra, bo kolektory pionowe "dają" od 30 do 40W/mb - w zależności od ich głębokości (im głębsze, tym lepiej - stopień geotermiczny) i rejonu Polski (też stopień geotermiczny).

 

Dorbie, jaką masz powierzchnie do ogrzania i jak (grzejniki, podlogówka, mieszane) oraz ile osób. PC tej firmy maja typoszereg 5, 7, 10 i większe na zamówienie ( w każdej konfiguracji). Moc tych PC jest liczona uczciwie dla najwiekszego obciążenia poborem CWU. Przelicz sobie wszystko jeszcze raz, bo może faktycznie starczy ta najmniejsza PC.

 

nie, my mamy na dzialce prawie sama gline, ew. gline piaszczysta i piasek glinaisty, a do tego wysoki poziom wod gr. Z wyliczen wyszlo nam, z ledwo staczy PC 11KW i taka tez mamy.

 

Co do ogrzewania w kotlowni - my mamy tam grzejnik (jedyny w naszym domku, nie liczac drabinkowych w lazienakch). Generalnie nie chemy tam suszyc prania, ale planujemy tam "narzedziownie" dla meza ;), wiec wiecie, nieraz troche ciepleka przy wierceniu dziurek by sie przydalo. Nie zdecydowalismy sie tam na podlogoke, bo z zalozenia bedzie tamy tam raczej przebywac incydentalnie. Z tego co widze, nie ma co liczyc na cieplo, jakie mialaby oddawac sama z siebie PC. W kotlowni przy wylaczonym grzejniku jest poprostu zimno. Zreszta z tego co wiem to przy kotlach konwencjonalnych, np. na olej jest podobnie. Zreszta, u kolezanki, ktora ma kociol na paliwo stale w zeszlym roku pekly rury, mimo ze byl wlaczony piec :o. jedynym iejscem, gdzie nie mamy ogrzewania jest garaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...