Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Rafałsz to ten post , pózniej jest jeszcze wypowiedz Henoczka i póżniej ja jeszcze ze dwa zdania dodałam

http://forum.muratordom.pl/post3076285.htm#3076285

Twoja PC 10 kW do jakiejść temp pewnie starczy ( nastepna w typoszeregu to 12 kW) ...natomiast pierwszy raz widzę tak oszczędny kolektor zrobiony przez Nibe ..jest idealnie na 50 W/mb ( tak średnio pionowy się liczy czyli znają glebę ..chyba ???... ) .( wiesz jaki ma Androżek ? ..do 10 kW Nibe ..240 mb sond ( trochę przegięcie ale może rzeczywiście taka gleba ) ... ja zrobiłabym trochę dłuzszy .na Twoim miejscu ale ja nie znam gleby ........

Natomiast w ramach szkółki PC-sikowej :) mam dla Was coś z zakresu doboru mocy PC do co+cwu . Co Wy na to ? ....

http://www.fulereny.blink.pl/mum/wpl1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Samemu nie kręć zaworem rozprężnym, bo to trzeba mieć doświadczenie. Tak jak pisze bonetka. Najpierw uporaj się z dT na DZ.

 

Witam

 

po przeczyszczeniu filtra DZ (przy okazji DZ tez) dt DZ zmalalo z 8 do 6,5k wiec nadal ponad "ksiazkowe" 5 :(

Mam nadzieje ze w tym tyg zjawi sie u mnie instalator w sprawie tego zaworu rozpreznego to przy okazji spytam co tam wlane w DZ jest i jakie rurki sa bo tych szczegolow niestety nie poznalem wczesniej - a tak przy okazji naprawde samemu lepiej tego nie ruszac ? :roll: a moze by tak przekrecic troche i sprawdzic odczyty ? hehe kurde ale mnei korci ten zawor ale z drugiej strony jak ma cos sie spierdzielic to sie wstrzymam 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast w ramach szkółki PC-sikowej :) mam dla Was coś z zakresu doboru mocy PC do co+cwu . Co Wy na to ? ....

http://www.fulereny.blink.pl/mum/wpl1.pdf

Trzeba się w to wgryź (zostawiłem sobie na wieczór).

Ale jest tam ciekawostka : ogłoszenie o sprzedaży miału węglowego "Cena 147 zł/t". To buło w 2004 r. Dzisiaj można o takiej cenie tylko pomarzyć :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cichydom

Nie za bardzo czuję się upoważniony do odpowiadania tobie(trochę mnie Bonetka wywołała do tablicy) , bo sam nie mam jeszcze zbyt wiele doświadczenia , ale najwyżej ktoś mnie sprostuje. :roll:

1.W/g mnie 10-12 kW.

2.Tu chociaż trochę trzeba znać rodzaj gruntu ale biorąc 40w/mb odwiertu powinno się kręcić około 200mb.

3.Nie wiem co tu miałeś na myśli-odwiert to odwiert.Trzeba uważać na zagęszczenie otworu-co pewnie poczytałeś z przypadku tolekk :cry: .

4.To zależy od twoich preferencji dla CWU ( ilości i częstotliwości gości,długości kąpieli,gdzie się bardziej lubisz kąpać-wanna,prysznic) ,ale jeśli planujesz 3 łazienki to ja wziąłbym zbiiornik zewnętrzny bo zintegrowane maią max chyba do 200l.

5.Bardzo dobra sprężarka ale inne niekoniecznie są gorsze.

6.Tu brak u mnie wiedzy więc może ktoś inny :oops: .

7.Zdania są podzielone.Jack_2000 ma przewymiarowaną i jest mu z tym super.Inni mają odwrotnie i też nie narzekają.Trafność tego wyboru nie zależy tylko od mocy ale według mnie dość znacznie od konstrukcji domu i rodzajów zastosowanych materiałów.

8.Logiczne przeszacowanie niczym nie grozi ale rośnie nie tylko koszt zakupu PC ale również koszt DZ .

9.Z własnego doświadczenia to pewnie poleci każdy to co wybrał.Każda ma pewne wady(niedogodności) i zalety.Nie chcę cię do którejś uprzedzić więc musisz wybrać sam.

10.Dla mnie najlepiej grzejnik z zaworem termostatycznym .

11.To jest w/g mnie podstawowa zasada przy PC-nikt na nikogo nie zwali wtedy winy i rozliczenie ostateczne ( również gwarancja) jest na końcu roboty.Inaczej można mieć kłopoty jak nasz tolekk. :cry:

12.Osobiście mam Kantherm i jestem zadowolony ale Kisan jest znaną marką-poszukaj w wątku o ogrzewaniu podłogowym.

 

Jak coś źle to prostujcie. :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cichy dom

Ad.1. Musisz policzyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, choćby szacunkowo albo zlecić to instalatorowi PCi - na razie podałeś trochę mało danych aby to ocenić choć orientacyjnie 10-12 kW może być właściwe - zakładając zapotrzebowanie ok. 50 W/m2. Takoż musisz ocenić zapotrzebowanie na cwu, liczba łazienek niekoniecznie jest tu znacząca :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cichydom, klimaw

 

Tak myślę, że jeśli 3 łazienki i niedowymiarowana PCi, to raczej taka z osobnym zbiornikiem cwu, bo inaczej może nie sprostać potrzebom, jeśli zdarzać się będzie korzystanie z wszystkich jednocześnie. Skądinąd wiem że jak są np. 3 osoby i 2 dzieci to z kompaktową Nibe Fighter zaczyna być momentami krótko, więc może w ogóle z założenia osobny zbiornik cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cichy dom

 

Ad.11. Klimaw ma rację, tylko że na naszym słabowitym rynku może być ciężko o firmę która robi kompleksowo i jednocześnie ma też dobrą cenę. Dlatego dopuściłbym też wykonawcę podłogówki który ma referencje od instalatora(ów) PCi i klientów - po prostu musi wiedzieć że instalacja będzie zasilana niskotemperaturowo i umieć pod to ją zaprojektować.

 

Od instalatora PCi bardziej bym wymagał kompetencji i nadzoru w kwestii wykonania dolnego źródła, bo to jest wiedza znacznie rzadziej występująca w przyrodzie niż ta nt. podłogówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś z zakresu doboru mocy PC do co+cwu . Co Wy na to ? ....

http://www.fulereny.blink.pl/mum/wpl1.pdf

ciekawe, jednak warto sobie rozwinąc temat o taryfę G12. Różnice w nakładach fin. na PC są rzędu 2kzł. Uwzględniając np. 20 lat pracy i tańszą taryfę przy mocniejszej PC... ciekawe jakby to wyszło. Osobiście po zapoznaniu się z wzorkami całkującymi odechciewa mi się liczyć :cry:

A na marginesie, ZEWT przysłał mi FV (na 3 str. w tym jedna to 3-krotne zmiany taryfowe). zatem:

od 3.12.08 do 3.02.09 ogółem - 2.749kWh (w tym: I-743kWh; II-2.006kWh) 1.012zł.

w tym PC (szacunki): 1.700 kWh = ok. 600 zł (w tym grudzień 220zł, styczeń 380 zł)

c.u.w. - 209 kWh tj/ 113 zł (I taryfa)

Gdyby PC chodziła na jednej taryfie to wyszło by jakieś 250 zł drożej (125 zł/m-c).

Natomiast podwyżka cen przekłada się na +60 zł/m-c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy pojawiał się, zwłaszcza w kontekście pomp ciepła z bezpośrednim parowaniem problem gruntu zamarzniętego wokół rur wymiennika gruntowego. Padały argumenty, że warstwa lodu wokół rury skutecznie ogranicza dopływ ciepła do rury z otaczającego gruntu.

Podrążyłem trochę temat i natrafiłem na artykuł :

http://www.proekologia.pl/e107_plugins/content/content.php?content.2534

W artykule tym taki fragment :

Suchy piasek, glina, wilgotne iły, żwir nasycony wodą -- różnią się zasadniczo np. przewodnictwem cieplnym, w decydującym stopniu wpływającym na rozkłady temperatury w gruncie. W zależności od składu mineralnego, porowatości, zawartości wody i własności gruntu mogą znacznie się zmieniać, wobec tego należałoby je wyznaczać dla konkretnej lokalizacji i warunków geologicznych. Jako pewne wielkości orientacyjne można podać następujące wartości: właściwa pojemność cieplna CP = 840 kJ/(kgK), gęstość właściwa p = (1000-1800) kg/m3, przewodnictwo cieplne Jt, = (1,5-1,7) W/(mK). Przewodnictwo cieplne silnie zależy od zawartości wody w gruncie i, jak pokazują badania, jest nieco większe w gruncie zamarzniętym. Jeśli czynnikiem roboczym jest czynnik niezamarzający, to można wychłodzić grunt do temperatury niższej od temperatury zamarzania wody.

Poszperałem jeszcze trochę i znalazłem informację, że faktycznie - przewodnictwo cieplne lodu wynosi 2,25 W/mK, czyli jest wyższe od przewodnictwa cieplnego typowego gruntu. Dla porównania przewodnictwo cieplne świeżego śniegu wynosi 0,105 W/mK - ma to duże znaczenie dla poziomych wymienników gruntowych. Warstwa śniegu dobrze je izoluje przed ucieczką ciepła w największe mrozy.

Wynika z tego, że w gruncie dobrze nawodniony nie ma powodu do obawy przed zamarznięciem gruntu wokół wymiennika. W słabiej nawodnionym może to być problem (utworzy się wokół rury warstwa szadzi, która ma gorsze warunki przewodnictwa cieplnego).

Dodatkowo podczas zamarzania woda oddaje dużą ilość ciepła (ok. 80 razy więcej niż przy obniżeniu jej temperatury o 1K).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

 

Skoro podczas zamarzania oddaje to znaczy że podczas topnienia tyle samo przyjmuje - czyli jakaś bariera przepływu ciepła wtedy jest?

 

Może chodziło o to że jak komuś "obmarznie" kolektor to potem jakiś czas utrzymuje takie "zimowe" warunki zanim ciepło z zewnątrz nie rozpuści lodowego "płaszcza". Czy to mogłoby wpływać na obiżenie COP na przełomie zimy i wiosny w porównaniu z kolektorem "niezamarzniętym"? Czy też nalezy założyć że to się bilansuje i mamy taki "efekt igloo"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zb i coś w tym jest. Np. Neura w PC bezpośrednim (propan) i DZ poziomym nie chce łączyć co z c.w.u powołując się na konieczność regeneracji DZ. W praktyce sprowadza się to do 6 m-cy "chłodzenia" DZ (okres grzewczy) i tyle samo powrotu do dajmy na to warunków normalnych. Przy czym zaznaczają, że wegetacja roślin nad kolektorem DZ może na wiosnę być opóźniona. Zaleta-brak kretów :lol: :lol: :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mery26

 

HenoK nas zaraz skoryguje, ale z pewnością jeśli taki płaszcz lodowy powstał to potrzebna jest energia która pozwoli go roztopić. Musi ona przyjść z zewnątrz - z gruntu. Pytanie - czy wyższa przewodność cieplna lodu od gruntu rekompensuje energię "przechwyconą" przez rozpuszczający się płaszcz lodowy? Jakie to ma znaczenie? W końcu funkcjonują lodowiska, które od ww. układu różnią się jedynie kierunkiem przesyłania energii chyba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zb i coś w tym jest. Np. Neura w PC bezpośrednim (propan) i DZ poziomym nie chce łączyć co z c.w.u powołując się na konieczność regeneracji DZ. W praktyce sprowadza się to do 6 m-cy "chłodzenia" DZ (okres grzewczy) i tyle samo powrotu do dajmy na to warunków normalnych. Przy czym zaznaczają, że wegetacja roślin nad kolektorem DZ może na wiosnę być opóźniona. Zaleta-brak kretów :lol: :lol: :lol:

 

To jeszcze zależy od głębokości "zakopania" kolektora - dotyczy bezposredniego parowania. Im głebiej, tym regeneracja po zimie dłuższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś jest wstanie pomóc w doborze pompy...

 

Zastanawiam się nad wyborem, pomiędzy NIBE 1140 a 1150.

 

W cenie jest różnica 5000tyś zł. Nie ukrywam, że jest to sporo a nie do końca wiem o co chodzi w tym wszystkim chodzi.

 

Też myślałem o tej inwertorowej ale zniechęciło mnie brak informacji o COP tej pompy i przedewszystkim model grzania jaki będę chciał zastosować. Chcę maksymalnie wykorzystać tańszą taryfę i akumulacyjność budynku.

 

Moim zdanie ta pompa inwertorowa opłaca się tylko jak zakładasz że będziesz grzał tylko w 1 taryfie :)

 

Obecnie mój wybór to 1240 :) Tylko ja mam jeszcze przynajmniej 2 lata czasu zanim bedę musiał zdecydować jaką pompę instalować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam jeszcze przynajmniej 2 lata czasu zanim bedę musiał zdecydować jaką pompę instalować

to kupa czasu-dużo się może zmienić a na pewno oferta i technologia

 

zależy od głębokości "zakopania" kolektora - dotyczy bezposredniego parowania. Im głebiej, tym regeneracja po zimie dłuższa

w rzeczy samej. Jednak -jak podał HenoK- zasadniczą rolę odgrywa woda. U mnie jest mokro. Na dodatek jakieś 20-30cm nad kolektorem idzie dren melioracyjny. zatem tłumaczę sobie tak, że "ciepła" woda z sąsiednich działek napływa na kolektor (raczej jego mniejszą część) i jakąś tam ilość energii przynosi. Po takiej dawce teorii na forum aż mnie kusi zrobić dołek i jakąś termoparę zakopać przy nitce DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdanie ta pompa inwertorowa opłaca się tylko jak zakładasz że będziesz grzał tylko w 1 taryfie :)

I w skandynawii gdzie PC "czekają" na impuls z elektrowni o tańszej taryfie. :lol:

 

A u nas nie da się im dac impulsu z podpiętego sterownika ustawionego na 22-6 i 13-15?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...