Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

no może jesteś w błędzie. 3 dni temu czytałam o tym, że rząd ma zamiar sprzedać polską państwową energetykę, żeby załatać dziurę w budżecie szwedzkiej państwowej energetyce Vattenfol więc...jak nas przejmą może nie bedzie tak źle? :wink: :lol:

 

A to ciekawy pomysł aby dziurę dziurą łatać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cichydomek witam :)

Koledzy już odpowiedzieli ( Klimaw świetnie sobie poradziłeś :D ..widzisz jak wiedziałam Kogo poprosić :) ) .

Ja tylko chciałam dodać , ze są rózne podejścia jak się zorientowałeś ...albo PC dobierana w punkt np. Rafałsz do takiej powierzchni 240 mkw powinien mieć na -20/20 i wentylacji grawitacyjnej około 12 kW ale woli niedowymiarowaną 10 kW . Oczywiście częśc uważa , że żeby grzać tylko w taniej taryfie woli też ciut większą jeśli chodzi o moc . Kolektor dobiera się do mocy chłodniczej . Tak ze tutaj każdy musi się zdecydować sam natomiast instalator powinien uzasadnić dlaczego taka moc a nie inna i przedstawić wady i zalety każdego rozwiazania.

Pewnie , że najlepiej mieć PC która ma zb, osobno ( nie w jednej obudowie ) i wybrać jego wielkosć z dostępnych i jakie nam odpwiadają . My tutaj polecamy zb. z mamką . I jeszcze chłodzenie pasywne ( natural cooling ) i aktywne .

Pasywne to takie gdzie nie działa spręzarka i kosztują nas tylko pompy obiegowe ( one działają ) i chłodzimy się podłogówką , ściennym , sufitami ...i tu wystarczy obok naszej PC dodatkowy wymiennik , zawory, pompy . Niektóre mają moduły które się nakłada na istniejącą PC ( np. Nibe ) a niektóre mają już wszystko w środku .

Aktywne to takie gdzie działa spręzarka ..i tutaj możemy się chłodzić klimakonwektorami ( szumią ) .Tu tez potrzebna jest PC o nieco innej budowie , rewersyjna inaczej odwracalna .

Pewnie , że nie jest to porównywalne z klimatyzacją ale jest . Nie mozna zejśc za bardzo z temp. podłogi bo będzie dochodzic do wykroplenia wilgoci .

Tu animacje aktywnego i pasywengo chłodzenia ( kilknąć na odpowiednie )

http://www.dimplex.de/pl/professional/objanienia-techniczne/pompy-ciep3a/tak-funkcjonuje-pompa-ciep3a.html

Odwierty przeważnie metodą płuczki .

A i jeszcze czym przewymarowana ...większa PC to i troszkę więcej prądu pobiera ( ekspolatacja ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skarbki :oops: ale się uśmiałam :lol: ........no i czy u Nas nie jest wesoło ? :lol:

myslę o tym art. do którego podałam link . Tam jest wniosek , że biorąc pod uwagę 100% dobór PC do budynku 12 kW i mniejsze 9 KW, 7 kW, 5 kW do co i cwu ( udział grzałki elektrycznej ) to najmniej energia elekt. kosztowała w PC 12 kW .......dopiero biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne oraz wartość NPV ( zdyskontowana wartość netto ) w funkcji czasu ( 20 lat ) ..należałoby wybrać 9kW a właścwie 10 kW ( niewymienioną w układzie ) czyli PC liczoną na 80 % zapotrzebowania . Różnice między nakładami inwestycyjnymi 12 kW a 9 KW to 1.246 zł ( 5,22% ) ( art. z 2004r ) ......

Pytanie .....czy róznica ( przyjmujemy dane takie jakie są ) 1,35 % wiecej za energię przy 12 kW w stosunku do 9 kW ..jest bardzo znacząca ?

Czy te odniesienia i wnioski są nadal aktualne ? bo wynika z tego ,że przy założeniu , ze bierzemy pod uwagę tylko eksploatację należałoby wybrać najwiekszą czyli liczoną na 100 % zapotrzebowania ........

Dlatego zadałam pytanie co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a&zb, Bonetka, Klimaw

 

Bardzo gorąco Wam dziękuje za przedstawione rady (dziękuje Bonetko za wywołanie Klmaw do tablicy :wink: ). Muszę to wszystko sobie na spokojnie poukładać i pewnie wkrótce znowu się do Was odezwę.

 

W międzyczasie znalazłem link: http://www.solis.pl/index.php/content/view/full/230 pod którym można znaleźć m.in. wykres zależności głębokości odwiertu do temp. zasilania pompy ciepła. Może komuś przyda się ta lektura.

 

Na dobranoc mam jeszcze do Was dwa pytania:

1. Czy aby korzystać z klimakonwektorów wyłącznie do chłodzenia pomieszczeń (do ogrzewania będzie wykorzystywana wyłącznie podłogówka), muszę wybrać koniecznie chłodzenie aktywne i PC rewersyjną ?

2. Czy zbiornik z mamką to jest to samo co zbiornik dwupłaszczowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafałsz to ten post , pózniej jest jeszcze wypowiedz Henoczka i póżniej ja jeszcze ze dwa zdania dodałam

http://forum.muratordom.pl/post3076285.htm#3076285

Twoja PC 10 kW do jakiejść temp pewnie starczy ( nastepna w typoszeregu to 12 kW) ...natomiast pierwszy raz widzę tak oszczędny kolektor zrobiony przez Nibe ..jest idealnie na 50 W/mb ( tak średnio pionowy się liczy czyli znają glebę ..chyba ???... ) .( wiesz jaki ma Androżek ? ..do 10 kW Nibe ..240 mb sond ( trochę przegięcie ale może rzeczywiście taka gleba ) ... ja zrobiłabym trochę dłuzszy .na Twoim miejscu ale ja nie znam gleby ........

Natomiast w ramach szkółki PC-sikowej :) mam dla Was coś z zakresu doboru mocy PC do co+cwu . Co Wy na to ? ....

http://www.fulereny.blink.pl/mum/wpl1.pdf

 

 

A ja myślałem, że te moje 160m odwiertu to jest dużo...:( Właśnie tego się boję, że bedę chciał zrobić to wszystko za rozsądną cenę i oszczędzę nie na tym na czym trzeba... Domek mam z porotermu 30 ocieplony 12cm styro... Gleba to nic innego jak glina.

A co to jest za parametr -20/20 i 50W/mb? Aha. A zasobnik ma być biawar 200/70 (albo odwrotnie):)

 

 

Ps. Dzięki za Wasze wypowiedzi i podziwiam Waszą wiedzę wtym temacie...Mi jakoś ciężko to przychodzi jeśli chodzi o PC. (to dla mnie takie "czary mary")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OJ DZIEJE SIĘ W TYM WĄTKU DZIEJE

 

ja od kąd kupiłem "za grosze" 3,20euro pci z bezpośrednim parowaniem

wraz z upustem obecnie niedostępnym na rynku

wraz z 11 osobami

to przestałem się na pewien czas interesować tym wątkiem

ale widzę że bonetka dziła oj działa

 

będę się mógł wypowiedzieć za jakiś cas jedynie o pci z bezpośrednim parowaniem

z jednej strony to tylko wycinek pomp ale z drugiej zrtony nasza silna grupa trzyma się razem

stworzyliśmy wątek na odrębnej grupie tylko o PCi thermogolva

będziemy je katować, testować itp

obecnie pracuję nad usystematyzowaniem wiedzy na temat co kto ma (spośród tych 11 osób)

powstaje plik w któym opiszę jaką kto ma pci, jaki dom, jak ocieplony itp

 

a wszytko to na grupie w dziale o pompach ciepła http://www.iQhome.eu/forum

oczywiście zapraszam do logowania

 

z mojej strony wnisłem kilka ciekawych ulepszeń:

1. wstawiłem rurki do pomiarów temperatury dolnego źródła (może nie da się tam wstawić termometrów a może się da - zobaczymy

2. dołożyłem do dolnego źródła dodatkowy przewód (który można zobaczyć w galerii http://www.iqhome.eu i chcę tam "spuścić ciepło z solarów - przecież zakręcić pompką na 15 minut dziennie nic nie kosztuje a z solarów mogę tam wrzucić sporą dawkę regeneracyjną ciała

 

czekam na podpowiedzi jak/co /dlaczego mierzyć/sprawdzać itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze

Od 10.01.2009 jestem użytkownikiem pompy ciepła firmy IVT od tego czasu pompa zużyła 1100 kWH pracuje po ok. 13 g na dobę,

Co sądzicie o tym wyniku ?

Dodam tylko że dom 180m2 wszędzie podłogówka, pompa HT C 9 plus, 600 m kolektora w dwóch pętlach, na dole płytki i merbau u góry merbau.

Proszę jeszcze napiszcie jakie macie ustawienia podstawowych parametrów do porównania.

Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rume

To przecież w dużej mierze zależy od czasu nieprzerwanej pracy PC.

Im dłużej "ciągnie" z DZ tym bardziej się wychładza. :cry:

W jakich warunkach dokonywałeś porównania? :roll:

 

Pompa pracowała na potrzeby cwu - dt się ustabilizowała na poziomie 2,6K,zawór się przełączył pompa zaczęła pracować na c.o (bez wyłączenia), dt DZ wzrosło do 3,6K i się ustabilizowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie trochę z innej beczki, ale z racji głównego tematu wątku na pewno znacie na nie odpowiedź.

 

Chodzi mi o panele kładzione na podłogówce.

 

Czy pod panele kładliście folię, czy nie jest ona za dużym izolatorem dla przepływu ciepła.

Folia jest wymagana przez producentów i dystrybutorów w przypadku reklamaci do paneli, ale czy nie ma negatywnego wpływu na efektywność ogrzewania.

 

Proszę o radę, bo wkrótce zaczynam układanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cichydomek

ad1.tak

ad2.tak

znamy ten wykres i nie tylko ten ale dziękujemy :)

Fido witamy :) ..ten x na końcu jest super :lol:

weszłam tam wczoraj ...trochę mało inf. na razie ...co mnie uderzyło ..test grzania zbiornika i ...dT na co. ..tam jest 13 *C we/wy ..wszyscy tak macie ? to tylko w tym teście ?

Pomysły : odnośnie doprowadzenia wody z rynien ..b. dobry pomysł :) od dawna tak robiło Avenir-Energie i było tu opisywane ( nawet moje głupie może pomysły równego nawodnienia całego kolektora w jednakowym stopniu )

Odnośnie badania temp. kolektora powiem tak ...jeśli chcesz badać rzeczywiście dokładnie temp. na róznych głebokosciach to zakopując rurkę tak się nie da bo błąd rurki , wejście powietrza itd .

Mam dla Ciebie art. pewnie że to profesjonalnie ale musiłabyś wymyślić coś podobnego ...( czujnik musi stykać się bezposrednio z glebą )

http://www.fulereny.blink.pl/mum/cz.t.pdf

podziwiam Cię za dużą inwencję :D

Rafałsz

-20/20 to temp. zewnętrzna / temp. wewnętrzna ...50W/mb ...bo w zależnosci od rodzaju gleby się to zmienia od np. 20 W do 80 i więcej ( w róznych materiałach róznie podają )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie trochę z innej beczki, ale z racji głównego tematu wątku na pewno znacie na nie odpowiedź.

 

Chodzi mi o panele kładzione na podłogówce.

 

Czy pod panele kładliście folię, czy nie jest ona za dużym izolatorem dla przepływu ciepła.

Folia jest wymagana przez producentów i dystrybutorów w przypadku reklamaci do paneli, ale czy nie ma negatywnego wpływu na efektywność ogrzewania.

 

Proszę o radę, bo wkrótce zaczynam układanie.

 

ja osobiscie nie dawalem foli

jedynie specjalny podklad taki z dziurkami

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...