Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Po wyczyszczeniu filtra miałem dt DZ 1,8K, przestawiłem pompę z 3 biegu na 1 bieg i mam teraz taki to efekt.

Przy produkcji c.w.u. mam dt 2,6, zaś przy c.o. mam dt 3,6.

Czy to normalne ?

 

Normalne, bo przy grzaniu cwu (wyższa temp. skraplania) PCi ma mniejszą moc chłodniczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

 

czy ten zle wyregulowany zawor rozprezny moze miec wplyw na dt DZ ?

po czyszczeniu filtrow mam dt 6,5 - 7 (bylo 8)

 

Może, tylko że wtedy działało by to na twoją korzyść, a na niekorzyść sprężarki.

Najpierw do rozsądnego stanu należy doprowadzić dT, a potem zobaczyć czy będą wahania temp. na ssaniu sprężarki. Możesz także sprawdzić czy po obniżeniu dT zmniejszyła się aplituda wahań temp. na ssaniu.

Regulacja zaworu (jeśli takowa jest konieczna) nie leży w zakresie instalatora tylko raczej serwisu firmowego. Zła regulacja zaworu może doprowadzić do spadku COP, a nawet do uszkodzenia sprężarki (zbyt duże przegrzanie do przegrzewania sprężarki, a zbyt małe przegrzanie do zalewania sprężarki ciekłym czynnikiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fido witamy ..ten x na końcu jest super

 

już mi się pomieszało

czy ja dawniej miałem tu login Fido?

 

weszłam tam wczoraj ...trochę mało inf. na razie ...

 

szkoda że nie zacząłem wcześniej strony - teraz to muszę od nowa przepisywać tam wiedze

 

co mnie uderzyło ..test grzania zbiornika i ...dT na co. ..tam jest 13 *C we/wy ..wszyscy tak macie ? to tylko w tym teście ?

 

to jest test zrobiony przez szwedów

sam nie wiem czy typowy czy po to aby łandnie wyszło

 

czy wy chcecie wode z rynien do dolnego źródła zrzucać?

nie wiem czy to dobry pomysł

problem w tym że woda z rynien głównie na wiosnę leci... a wtedy jeżeli mamy bezpośrednie parowanie to na dole jest kostka lodu która nie pozwala na posiadanie odpowiedniego przepływu i wybija nam wodę

może powinno się zrobić dodatkowy backup- nadmiar wody zrzucać w inne miejsce.

 

 

Odnośnie badania temp. kolektora powiem tak ...jeśli chcesz badać rzeczywiście dokładnie temp. na róznych głebokosciach to zakopując rurkę tak się nie da bo błąd rurki , wejście powietrza itd .

 

rurka jest teraz-potem włoży się tam czujnik i np zapiankuje od góry.

albo np można prościej - tylko muszę wiedzieć gdzie jest rurkaaby jej nie przebić - wbijam rurke z czujnikiem rurle wyciągam a czujnik zostaje

 

 

Mam dla Ciebie art. pewnie

 

poczytam

 

podziwiam Cię za dużą inwencję

 

dzięki - liczę na więcej uczestników mojej grupy

choć jeżeli chodzi Pci to na razie tylko Thermogolva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

odpowiedziałeś na post Rume ...specjalnie nie odpowiadałam bo uważam , że Ty 1000 razy bardziej wytłumaczysz ....ja oprócz tego co Ty napisałeś ( logiczne że zmienia się moc chłodnicza ..np. przy0/35 *C może być 7,1 kW a dla 0/50 ..5.8kW ..ja bym jeszcze dodała na babski rozum niestety :( że skoro ma dobrą małą dT i tę ustawił na pompie glikolu ( biegami ) to i tak nie zmieni nic grzejąc cwu ( nigdzie nie ustawi na żadnej innej pompie tylko PC ustawi to sobie sama ..po prostu On jako użytkownik nie ma na to żadnego wpływu ) ...natomiast czy zechciałbyś napisać jeszcze kika słów na ten temat i to bardziej powiązać , proszę ...

czy tylko to ,że w wyzszj temp. skraplania bardziej ciągnie z kolektora i mocniej wychładza ..

--------

klejenie do podłoża powoduje brak poduszki powietrznej i lepsze przewodzenie ciepła ..

Fidox

chodzi o "kontrolowane " odprowadzanie wody nad kolektor ( trzeba / nie trzeba to gdzieś indziej ) przeczytaj jeszcze post Henoczka

http://forum.muratordom.pl/post3102741.htm#3102741

jesli byłby same termometry otoczone ze wszystkich stron glebą byłoby ok ! dobrze byłoby tylko żeby zastosować coś żeby odczyt następował automatycznie i zapisywał się jakoś w kompie ..( a gdyby jeszcze był program obrabiający dane byłoby super :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tylko to ,że w wyzszj temp. skraplania bardziej ciągnie z kolektora i mocniej wychładza ?

 

W wyższej temp. skraplania mniej ciągnie z DZ a więcej z sieci. Jak mniej ciągdnie z DZ to i miej wychładza DZ.

Bezpośrednio zjawisko to można obserwować poprzez obserwację dT na DZ w róznych temp. skraplania. Jak rośnie temp. skraplania to spada dT na DZ. Mniejsze dT (przy zachowaniu tego samego przepływu) świadczy o spadku mocy chłodniczej PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o "kontrolowane " odprowadzanie wody nad kolektor ( trzeba / nie trzeba to gdzieś indziej ) przeczytaj jeszcze post Henoczka

http://forum.muratordom.pl/post3102741.htm#3102741

jesli byłby same termometry otoczone ze wszystkich stron glebą byłoby ok ! dobrze byłoby tylko żeby zastosować coś żeby odczyt następował automatycznie i zapisywał się jakoś w kompie ..( a gdyby jeszcze był program obrabiający dane byłoby super :) )

Tylko czy nie byłaby to taka armata na wróble ?

Żeby to zrealizować musielibyśmy przede wszystkim dysponować wodą w odpowiednio dużej ilości i w odpowiedniej temperaturze. Jeśli taka wodą dysponujemy, to może lepiej zrobić PCi woda-woda ?

 

Ja u siebie zrobiłem to bardzo prosto tuż nad rurkami wymiennika gruntowego dałem rurki drenarskie PCV. Woda deszczowa z rur spustowych jest kierowana do tego drenażu. Trudno mi powiedzieć na ile to jest skuteczne, ale sądzę, że polepszyłem w ten sposób przekazywanie ciepła z gruntu do wymiennika gruntowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku ale Oni tak samo z deszczówki ..ilośc ( zależy jaką ktoś ma połać dachu ). Przecież można byłoby połączyć i deszczówkę , rurę z drenażu opaskowego domu i nawet drenaż odwadnijący teren ( oczywiście z tych miejsc gdzie jest to potrzebne ) . Z tych żródeł mogłoby być jej jeszcze więcej . Natomisat Oni boją się innej rzeczy ...że im się lód zrobi ....i dlatego Twój post ..i wniosek że zależy w jakiej glebie .......Poza tym Ty chyba masz posrednią PC a nie bezposrednią więc warunki kolektora trochę inne

To kontrolowanie bo co zrobic jakby się okazało że jest juz dość nawodniony i dalej nie ma potrzeby a wręcz może być szkodliwe ..co wtedy ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie ...co się by stało gdybysmy np. mieli dwie U rurki w jednym odwiercie i nie byłoby zaznaczone co jest zasilaniem a co powrotem i doszłoby do pomyłki i podłączyłoby się to w ten sposób że z jednej wyprowadiłoby się 2 zasilania a do drugiej wprawadziłoby się 2 powroty ? układ by nie pracował ...ale konkretnie czy szybko by się zorientowano że coś jest nie tak ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie ...co się by stało gdybysmy np. mieli dwie U rurki w jednym odwiercie i nie byłoby zaznaczone co jest zasilaniem a co powrotem i doszłoby do pomyłki i podłączyłoby się to w ten sposób że z jednej wyprowadiłoby się 2 zasilania a do drugiej wprawadziłoby się 2 powroty ? układ by nie pracował ...ale konkretnie czy szybko by się zorientowano że coś jest nie tak ?

 

Zależy jaka była by to część dz. Jak 10% to nikt by się nie zorientował (najprawdopodobniej), bo nie zauważył by że coś jest nie tak. Jak 50% to w zasadzie po kilku dniach pracy temp. dz spadła by bardzo nisko. No i dt większa niż normalnie. A jak szybko by się ktoś zorientował to zalezy od jego "bystrości".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuję Terplace .....wiem , ze tam nie było takiej sytuacji bo pojedyńcza U rura ale wcześniej tak pomyślałam ...że u kogos kto kompletnie nie wie o co chodzi i jakie powinno być dT ...to mógłoby trochę potrwać zanim się by zorientowano .....bo gdyby to było 30 % to wynik - mała temp. DZ ...i nie wiadomo skąd ..na pozór wszystko dobrze zalane itd ....ew. gdyby ta temp. DZ była tylko trochę niższa to nikt by nawet nie szukał przyczyn ....

Klimaw

zasilenie zasilenie powrót powrót

..........U.......................U ......

kumkasz ? :lol:

Mario...

R407C

musiałm poprawić bo szybko napisałam i z małej litery :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kum-kam. :oops: Sory.

Jak można zamienić dwa końce lub dwa początki w jednej dziurce( odwiercie)?

Mamy tam dwie U-rurki.

I tak:

1.Bierzemy początek jednej z poczatkiem drugiej i do zasilenia rozdzielacza.Końce ze sobą i do powrotu rozdzielacza.

Tak kum-kam , że to połączenie równoległe. :lol:

2.Bierzemy początek jednej i do zasilenia rozdzielacza.Koniec pierwszej z początkiem drugiej łączymy pod ziemią przy odwiercie.

Koniec drugiej do powrotu rozdzielacza-ja tak mam.

Tak kum-kam , że to połączenie szeregowe. :lol:

 

Czyżbym był dzisiaj ociężały umysłowo i WAS całkiem nie kum-kał? :evil: :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...