Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witajcie

 

wlaczylem sama pompe obiegowa na 3 biegu DZ i po 20 min temp byly 6,1 / 6,4 C

za jakis czas wlacze sama pompke na 1 biegu a jeszcze pozniej PCi

 

przy pracy samej pompki cisnienie bylo 0,65 bara i mam wrazenie ze przy pracy PCi jest mniejsze ale to jesszcze sprawdze. pompka DZ to grundfos UPS 25-80 180

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im dalej w las tym więcej niespodzianek...

Mając zrobiony projekt podłogówki moim jedynym problemem był wybór firmy pompy ciepła. Jadnak dziś okazało się że projekt jest ok ale dla temperatury wody 55/45 dla większości powierzchni z paneli.

Teraz okazało się że dla temperatury 45 ewentualnie 40 było by ok ale przy użyciu w większości płytek itp. Projektant próbuje mnie pocieszać, że pompa da radę gdy będzie -18 na zewnątrz i że nie ma zbyt wielu takich dni w roku.

Dla jakiej temperatury zasilania robi się projekt podłogówki dla pompy ciepła ? Jaką temperaturą zasilacie swoje podłogi aby wychodziło ekonomicznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplacusiu i co jest czy nie ma ? strzelaj ......poddaję się gdyby co ( no wiesz zawsze walczę do ostatniego :) ale jak trzeba to ruki w wierch :lol:

Klimawku

tak??? to najpierw wątek a póżniej ja ??? :lol: :lol: i to w tej kolejności :lol: :lol: :lol: ( żartuję przecież ...liczę że by Wam smutno było i głupotek nikt by nie pisał ....

wiecie zastanawiam się nad tym impulsem z sieci ...bo że przystosowana PC to rozumiem ale to przystosowana musi być też elektrownia jakoś chyba ??? bo musi wysłać ona impuls a PC tylko przyjąć ....

Kangaroo

właśnie cały widz polega na tym żeby zrobić tak z warstwą paneli ( czy jakaś inną ) na tyle gęsto żeby zejść najniżej jak się da .....właściwie zapytaj go ile będzie leciało konkretnie gdy będzie np.-20/20

...jaka najekonomiczniejsza ?...NAJNIŻSZA ...ale żeby było ciepło w domu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektant próbuje mnie pocieszać...

Dla jakiej temperatury zasilania robi się projekt podłogówki dla pompy ciepła ? Jaką temperaturą zasilacie swoje podłogi aby wychodziło ekonomicznie ?

Lewus jeden niech się weźnie do roboty. :evil:

A zapłaciłeś mu za to pocieszanie? :roll: Jeśli nie to uciekaj od niego i od tego projektu. 8)

Lepiej zleć podłogówkę firmie instalującej PC wraz z jej prtojektem.To dla twojego dobra , byś nie miał potem kłopotów i przewalanek odpowiedzialności. :cry:

Zasianie z PC im niżej tym lepiej.

U mnie było tej zimy max. 32* ( w mrozy). :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

Kolejność jak najbardziej zamierzona. :lol:

Nie,nie żartowałem , bo jeszcze uwierzysz. :lol: :lol: :lol:

Ciekawe, która z PC jest przystosowana do odbioru tego impulsu i na czym on polega?

Musi to być chyba coś z częstotliwością w wyższym paśmie.

Może montują jakąś przystawkę w domu ( coś takiego jak DSL lub NEO rozdziela na POTS i NET).

Szwagier pracuje w Norwegii-zapytam,może się coś dowie. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, która z PC jest przystosowana do odbioru tego impulsu i na czym on polega?
Np. dyskutowana kila stron wcześnie Viessmanna Vitocal BW 232 ma wejście do sterowania przez dostawcę energii (umożliwia ono zdalne wyłączenie wyłączenie). Nazywają to "Blokada E". Do tego oczywiście musi być odbiornik sygnałów od dostawcy energii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak to która? właśnie ta Herz .ma coś takiego ..jako hasło reklamowe jak znalazł ( ja bym tak zrobiła gdybym była odpowiedzialna za promocję produktu ..zawsze trzeba znaleźć coś takiego czego nie ma konkurencja a przynajmniej nie wszyscy )....

dowiedz sie Klimawku dowiedz jak to sie robi ( szczegółowo ) ..bo ja ciekawa jestem bardzo ....i mogłaby się załączać w tych tanich sama z impulsu a z zegara w drogich jakby była taka potrzeba .

no właśnie odbiornik a u nas już tak można ???? i to jest pytanie ..bo tak to co z tego jak nie mozna wykorzystać ...

bo dla tych co nie mają zegara a mieliby taką PC która to ma byłoby jak znalazł ...

 

moglibyśmy porównać COP i wybrać najlepszą pod tym katem dla 0/35 solanka / woda i w/g nowej normy ...i tak ....

Vaillant ................ma 4,3 ,tylko 10kW ma 4,4 ....

Herz .........................4,4....... 12kW .....4,5 .....

Alpha Inno T.róznie od 4,3.........10 kW ....4,6 .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamar/Hubomag chodzą na R 407C ( tak mi się wydaje i chciałam sprawdzić ale nigdzie na stronie nie ma albo ja nie umiem szukać ) ..

Thermogolv, Dimplex, Vasser mann - R407C ( zapomniałam wczoraj jakoś o nich )

Przewaga na rynku potwierdza największą sprawność termodynamiczną R407C (oczywiście poza bezkonkuencyjnym R22 :-)). Trzeba zatem wybrać R407C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektant próbuje mnie pocieszać...

Dla jakiej temperatury zasilania robi się projekt podłogówki dla pompy ciepła ? Jaką temperaturą zasilacie swoje podłogi aby wychodziło ekonomicznie ?

Lewus jeden niech się weźnie do roboty. :evil:

A zapłaciłeś mu za to pocieszanie? :roll: Jeśli nie to uciekaj od niego i od tego projektu. 8)

Lepiej zleć podłogówkę firmie instalującej PC wraz z jej prtojektem.To dla twojego dobra , byś nie miał potem kłopotów i przewalanek odpowiedzialności. :cry:

Zasianie z PC im niżej tym lepiej.

U mnie było tej zimy max. 32* ( w mrozy). :D

 

Projektant wygląda na dobrego znawcę tematu, ponoć problemem jest prawie 150m szkła w domu no i to wykończenie podłogi.

Przy -18 na zewnątrz i w przypadku braku zmiany wykończenia podłogi zasilanie będzie musiało wynosić 55/45 stopni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wstępie dzięki za podpowiedzi ze sprawdzeniem styków na czujniku pogodówki, jest wszystko ok ze stykami i nawet kabelek dziś pomierzyłem, czy mu się coś nie stało - niestety czujnik "padł" i kłamie jak najęty (dobrze że w miarę stabinie dodaje na+ to sobie mogę na oko przesunięciem nadrabiać - teraz mam proszę Państwa +9C ;-) tylko za oknem jakoś tak śnieg chrzęści pod nogami dziwnie :-) no nic, już zgłoszone na gwarancji i czekam na przesyłkę

 

phoenix - a nie wydaje Ci się dziwne, że po 1h pracy sprężarki temp. na wejściu DZ jest taka sama (6,2-6,1C to można uznać że brak zmian) jak po 30min pracy samej pompki bez obciążenia? u mnie i z zapisków innych użytkowników, to zazwyczaj jednak spada wejście o jakiś 0,5-1C - ja bym obstawiał, że Tobie padł czujniczek/termometr na wejściu DZ

 

ktoś pytał o DZ poziome - u mnie nadal stabilnie ale i marnie - wejście -0,9 po 1-1,5h pracy (czyli od końca listopada zmiana z -0,5) , ale przy okazji odwilży grzebałem sobie w ziemi (odwodnienie rynien) i u mnie po prostu kompletnie jest miękko poniżej 20cm - wcale się ziemia nie uleżała i nie zbiła, czyli i do rurek tak dobrze ciepełka nie oddaje, widzę to też po oczyszczalni, jakieś 2 tyg. temu po odwiży dopiero zaczęło wszystko siadać w miejsach gdzie było kopane we wrześniu - cóż sucha jesień i DZ świeżo zakopane, mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie dużo lepiej, bo jak widać potencjał jakiś ma (jakby nie miało pewnie już bym klął i jechał na dużym minusie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

ja bardzo przepraszam ale ......jeśli chodzi o Hubomag to wszystko jest bardzo ładnie i dokładnie zrobione i mądrze ale ......nie wszyscy potrafią porównać z innymi producentami PC bo .......np. nie jest opisane na dole w legendzie w/g jakiej normy to jest ..starej ? , nowej? , mogłoby byc napisane czy to z pompami ? czy bez ? ( chyba bez pomp ) ...jest podane dla parownia 0/30 jak większość podaje dla temp.glikolu 0/35 ( pewnie że można przetransponować i albo parowanie przyjąć 0 *C dla woda / woda ...albo wziąć pod uwagę że dla glikolu jest -5 temp.parowania ) , ...a to 30 to nie jest temp. wody grzewczej tylko skraplania . ( czyli faktycznie jest dla 25 *C wody bo jest strata na wymienniku te 5 *C czyli trzeba przeczytać sobie z tabelki dla 40 *C żeby się zrównać z 35 podawanymi przez innych .) ...i jest podane dla woda/woda czyli najbardziej efektywnego systemu . ale występującego najrzadziej . ( chyba , że po to żeby odczytać dla 0 *C w/w czyli bez tych 5 *C ) .....może powinna być jeszcze jedna tabelka dla laików nie potrafiących sobie przeliczyć i zachowująca reguły obliczeń przyjete przez większość ? tak byłoby łatwiej , chyba ? co innego podawać temp. parowania przy bezpośrednim systemie gdzie nie występuje wymiennik ...

Uwazam że takie sprawy powinny być ujednolicone ( ostatecznie to dla klienta i dla jego wiedzy a nie dla producenta ) i np. skoro jest nowa norma to obligatoryjnie wszyscy powinni przeliczyć i podawać w/g nowej i wszyscy tak samo a nie jeden tak ( parowanie/ skraplanie a drugi inaczej glikol/woda grzewcza GZ ) pewnie , że dla skraplania w posrednich byłoby najdokładniej podawać ...ale wszyscy powinni tak robić ........szkoda , że nie można jakoś ich zmusić ...i jak biedny klient może się w tym połapać :wink: ......

 

ps. no tak ...teraz Ty się poddawaj :)

( a mam szpileczki i co ? :lol: :lol: ) .....bo ja rzeczywiście nie szukałam w Pamarze tylko w Hubomagu ..i tam jest ta tabelka identyczna z tą którą podałeś ale bez ostatniego paska a w nim właśnie był czynnik ...lekkie niedopatrzenie ?.....

http://www.hubomag.pl/pc_pozostale.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kangaroo - jak nie chcesz zmieniać projektanta to chociaż daj komuś innemu do policzenia...

ja fakt mam ciut mniej bo tylko trochę ponad 60m2 szkła, ale generalnie bez jakiś super okien (drewno i K szyby 1,0) strat ogromnych nie mam, a za to przez ustawienie do kierunków świata odpowiednie mam spore z tego zyski

30min słoneczka przy ostatnich około 0C temperaturkach podnosi mi w salonie temp podłogi o 1,5-2C

a i przy -20C temp zasilania 35C (no tyle sobie PC z krzywej wyliczała, a dawała jak to ona do 37C) i w środku 21C, już pisałem, że kompletnie nieprofesjonalnie policzone przez mnie i układane "na oko" przez praktyka, jakoś i dT GZ nam ładna wyszła i parametry też ;-)

 

dla ciekawskich - se będę jednak jeszcze ulepszał to GZ, dołożymy modulik (pompa, zawór trójdrożny, czujniki i modul do sterowania) dla drugiego obiegu i góra znaczy antresolo/poddasze poleci na oddzielnym obiegu z obniżonymi parametrami - powód - ano jednak na jednej pompce wrzuconej do NIBE 2150m rurek 16/2 wymusza 3bieg i na ucho mojej teściowej męczy ją - dziwne sprężarki w nocy nie słyszy a tę pompkę niestety tak, poza tym nie dam rady dosterować całości juz przepływami tak by obniżyć na tej górze temperaturę, bo psuję dT - cóż za duży rozpęd w przygotowaniu góry pod finalne wykończenie w drewnie, które kiedyś (tylko kiedy ;-)) nastąpi, a na razie brak zakładanych oporów posadzki powoduje, że strumień ciepełka idzie tam a nie na dół, gdzie mi bardziej potrzebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Black&Zaba

po dluzszym czasie temp spada (gdzies po 2h pracy pompy)

 

przy 1 biegu DZ dt jest jednak wieksze niz przy 3 biegu, byc moze jest zapowietrzone DZ lub za mle cisnienie ? albo jedno i drugie

 

to masz super warunki, tylko pozazdrościć, ja takie wejście na poziomym miałem przez pierwszy miesiąc (październik) pracy (nonstop wygrzewanie jastrychu), potem się niestety i na zewnątrz ochłodziło i źródełko też powoli acz stanowczo zjechało w dół

co do ciśnienia to sam jestem ciekaw jaki ma wpływ? mi 3ch speców tłumaczyło, że przy poziomym jest nieistotne, a tu są głosy, że jednak powinno być?

"na chłopski" rozum, to przy pionowym mogę zrozumieć, że ułatwia odpowiednie krążenie w obiegu, ale przy poziomym? coby miało zmieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...