Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

co do ciśnienia to sam jestem ciekaw jaki ma wpływ? mi 3ch speców tłumaczyło, że przy poziomym jest nieistotne, a tu są głosy, że jednak powinno być?

"na chłopski" rozum, to przy pionowym mogę zrozumieć, że ułatwia odpowiednie krążenie w obiegu, ale przy poziomym? coby miało zmieniać?

 

Następni spece od siedmiu boleści. Ciśnienie w instalacji powinno być wyższe od wysokości podnoszenia pompy. Dodatkowo przy wyższym ciśnieniu łatwiej i lepiej odpowietrza się układ (jeśli nie jest jeszcze odpowietrzony). W układzie zamkniętym (jeśli chodzi o ciśnienie instalacji) to nie ma znaczenie czy jest to układ poziomy, pionowy, czy pod kątem 45°.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam że takie sprawy powinny być ujednolicone ( ostatecznie to dla klienta i dla jego wiedzy a nie dla producenta ) i np. skoro jest nowa norma to obligatoryjnie wszyscy powinni przeliczyć i podawać w/g nowej i wszyscy tak samo a nie jeden tak ( parowanie/ skraplanie a drugi inaczej glikol/woda grzewcza GZ ) pewnie , że dla skraplania w posrednich byłoby najdokładniej podawać ...ale wszyscy powinni tak robić ........szkoda , że nie można jakoś ich zmusić ...i jak biedny klient może się w tym połapać :wink: ......

 

Niestety porównywanie parametrów PCi dla temp. wody czy glikolu samo w sobie nie jest obiektywne. A jak czytam posty to utwierdzam się coraz bardziej w przekonaniu, że tak naprawdę parametry pompy nie mają znaczenia, tylko wiedza, zaangażowanie i obsługa instalatorska. Z drugiej strony różnice w parametrach podawanych przez róznych producentów wynikają nie tyle z rzeczywistej różnicy tych parametrów co z przyjętych założeń. Jedni podają parametry w warunkach super korzystnych w jakich PCi nigdy nie będzie pracowała (idą w marketing) inni sa bardziej uczciwi. Co ciekawe czasami parametry PCi są lepsze niż sprężarki jakie w nich zastosowano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

co to znaczy ze "Ciśnienie w instalacji powinno być wyższe od wysokości podnoszenia pompy" - mozna to jakos obliczyc ?

 

Jak masz pompę obiegową dz która ma np. w nazwie 25/7,5 lub 25/6, to liczby 7,5 czy 6 trzeba podzielić przez 10. Masz wtedy 0,75 lub 0,6 lub inaczej. Jak dodasz 0,2 dla bezpieczństwa to masz ciśnienie min. np. 0,95bar lub 0,8bar. Nieraz pompy mają oznaczenie np. 25/60 czy 30/80 - wtedy 60 czy 80 trzeba podzielić przez 100.

 

jakie powinno byc optymalne cisnienie w DZ ?

Najrozsądniej jest trzymać w okolicach 1 do 1,5ar. Także ze względów mechanicznych, aby przeciwdziałać np. naprężeniom działających na rury jak np. wjedzie na teren z dz cieżarówa z materiałami, czy koparka, czy tam co innego. Lub gdy w odwiercie występują poziome ruchy warstw wywierające na rury nacisk. Sama rur np. PE jest mało wytrzymała bez ciśnienia. A z małym ciśnieniem mniej wytrzymalsza na siły działające zewnątrz. Oczywiście do tego wszystkiego musi być tak dobrane ciśnienie w przeponowym naczyniu wzbiorczym, aby następowała kompensacja.

 

czy wieksze cisnienie powoduje lepszy/szybszy przeplyw glikolu ?

 

W odpowietrzonym układzie praktycznie nie ma to znaczenia. W zapowietrzonym tak. Przy wyższym ciśneniu stosunek objętości gazu do objętości wody jest niższy, gdyż woda jest o wiele mniej ściśliwa niż gazy ("bąbelki" gazu są mniejsze i dlatego łatwiej je przepchnąć jeśli gdzieś siedzą, a jak bąbelek trafi do pompy obiegowej to powoduje mniejsze zakłócenie jej pracy).

Typowa pomka obiegowa powinna pracować bezszelestnie (trudno ocenić słuchem czy pracuje czy nie). A jak jest u ciebie? Jeśli szumi to układ nie jest do końca odpowietrzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

 

Faktycznie cos tam szumi w tej pompce DZ (przy okazji pompka GZ rowniez szumi) wiec pewnie zapowietrzenie jest przyczyna tego mojego wysokiego dt.

 

moja pompa DZ to grundfos UPS 25-80 180 czyli 80 / 100 = 0,8 + 0,2 to powinienem miec 1 bar zgadza sie ? wiec trzeba bedzie zwiekszyc cisnienei w DZ a to tylko chyba da rade zrobic dopompowujac glikol zgadza sie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

 

Faktycznie cos tam szumi w tej pompce DZ (przy okazji pompka GZ rowniez szumi) wiec pewnie zapowietrzenie jest przyczyna tego mojego wysokiego dt.

 

moja pompa DZ to grundfos UPS 25-80 180 czyli 80 / 100 = 0,8 + 0,2 to powinienem miec 1 bar zgadza sie ? wiec trzeba bedzie zwiekszyc cisnienei w DZ a to tylko chyba da rade zrobic dopompowujac glikol zgadza sie ?

 

Pompa dz duża w porównaniu do mocy PCi. Przy odpowiedniej konfiguracji dz nie powino być problemu z dT.

Jak nie jest odpowietrzone to możesz i dopełnić do 2bar (nie więcej niż masz zawór bezpieczeństwa). Jakby by było odpowietrzone to te kilka litrów można dopełnić wodą. Ale jak nie jest odpowietrzone, to nigdy nie jest wiadomo ile jeszcze tam wody wejdzie. Więc trzeba napełniać glikolem (jego roztworem).

Zasadą jest, że po montaż układ napełnia się wodą i odpowietrza się na wodzie. A dopiero potem można wlać glikol jak już jest to odpowietrzone (i sprawdzone czy we wszystkich gałęziach jest przepływ). To czy jest odpowietrzone można sprawdzić podczas napełniania sprawdzając ile cieczy weszło aby podnieść ciśnienie np. o 1 bar. Jeśli to będzie kilka litrów to jest ok. a jeśli kilkadziesiąt to w układzie jest dużo gazu.

I jeszcze jedno. Jak jest za niskie ciśnienie, to pompa dz może zasysać powietrze poprzez odpowietrznik (zależy w którym miejscu znajduje się odpowietrzenie układu dz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Skarbeczki ...może po pączusiu ? :D proszę się częstować :lol:

http://bi.gazeta.pl/im/8/3151/z3151538X.jpg

Phoenix

może to trzeba rozróżnic te dzwięki ...u mnie jest bezgłosnie ale od czasu do czasu to jest takie piszczenie straszne ...wyłączam ją ( krzyczę na nią i to pomaga :wink: ) i włączam znowu i jest ok ! ...kiedyś tak było częsciej a teraz juz dawo się nie darzało .........( przestraszyła się czy co :o )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

terplace,

dzięki za rzeczowe wyjaśnienie trza bedzie "speców podszkolić"

szkoda tylko, że takich informacji nie mają/nie udzielają/uznają za mało istotne (a rozmawiałem sobie na ten temat ze specami z NIBE z Białegostoku :-(

fakt, że u mnie przy poziomym i różnicy między wejściem do PC a najniższym punktem kolektora to raptem ze 2,5m, więc i to działa, ale jak mogłoby lepiej to czemu o tym nie mówić i nie bawić sie w "dostrajanie" echh, jak zwykle wszystko szybko-szybko następny klient czeka, a działać i tak będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplacusiu

a ząbkom nic się nie stało ? :lol: :lol: :lol:

Klimawku a Ty nie zajadasz ? ..przyznaj się ile już zjadłeś ? :lol: a do wieczora daleko, oj daleko :lol:

Jeśli pompa piszczy to albo jest zapowietrzona, albo była zapowietrzona i ma uszkodzone łozysko , mogła się zapowietrzyć przy okazji zapowietrzonej którejś pętli ..jeśli chodzi o co. u mnie miałam takie numerki z cwu. Aby odpowietrzyć pompkę trzeba odkręcić taki duży wkręt na szczycie silnika - troche wody może wylecieć , ale wyleci też powietrze. jak u kogoś nie ma automatycznego odpowietrznika lub jest on zamkniety , niedorożny lub źle zainstalowany to może się tak zadarzać ....

-------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...