Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Klimaw

czy byłbyś tak uprzejmy i sprawdził jeszcze jedną rzecz. Ty znasz swoją PC ja zagladałam tam ale szybko i pobieżnie już pomijam fakt że dzisiaj jak weszłam to policzyłam na tym pokrętle ilość kreseczek żeby wysnuć wniosek jaki zakres jest tej regulacji ( a wiadomo? jak podkreślone to -2/2 ) ......i jeszcze coś ..żle to zinterpretowałeś ....tam było napisane tak: .."zalecanie ustawienie dla ogrzewania podłogowego to -1 a dla grzejników to -2 ." ....a teraz przeczytaj to bez tych minusów , wtedy ma to dopiero sens .. ..podniesienie o 1 *C dla podłogówki a o 2 dla grzejników .....i w tym znaczeniu jest to jako myślnik a nie ( -) .

Natomiast .,..ja nie widziałam u Was ale wiesz jak ja szukam ( prask , trzask i już :wink: a Ty bardziej uważny jesteś :) )

zobacz czy macie "garby" ( czy można je ustawić sobie dowolnie ) ..wiesz co to bo tyle razy tu pisałam

http://www.fulereny.blink.pl/mum/garb.jpg

Zdanek szkoda , ze nie czytasz nas na bieżąco ..było tu tyle razy to mówione i Hydrolek nawet to podkreślał ( gdzie On jest? :( ..mam nadzieję że wszystko u Niego w porządku ) ale oczywiście prosimy aby Terplace odpowiedział ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bonetko

Przesunięcie jest max -10/+10. 8)

Własna krzywa(jeszcze nigdy nie ustawiałem-chyba nie mam na razie chęci,bo fabryczne dobrze ciągną) jest to krzywa linearna z jednym punktem załamania. 8)

Nie można ustawić raczej takiego garbka jak w twoim linku.

No jeśli tak z tą inrerpretacją to OK. :oops:

A co wy na to , że np. 3+(-1)<>2? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jakich zasad nalezy przestrzegać przy układaniu kolektora poziomego aby niedochodziło do samoczynnego zapowietrzania ?? W którą stronę powinien być spadek ?

 

Myślałem aby samodzielnie zakopać kolektor a tylko firmie zlecić zalanie glikolem i podłączenie pompy.

 

Powietrze "wędruje" do góry, więc musisz tak przeanalizować (i wykonać każdy fragment rurociągu) aby powietrze miało możliwość "powędrowania" samoczynnie do góry. Całość musi się wznosić w kierunku domu. Rozdzielacze muszą mieć odpowietrzniki i być ustawione nie w poziomie, ale lekko odpowietrznikiem do góry. To samo dotyczy rur w kotłowni. Muszą one być prowadzone ze spadkami w taki sposób, aby powietrze poszło do góry. A w najwyższym punkcie musi być odpowietrzenie. To samo dotyczy rurociągów od strony dz. Chodzi o to aby było dobrze (ze spadkami) a nie ładnie (równolegle do połogi). Inaczej - puszczając kulkę w dowolnym punkcie instalacji dz powinna ona dotrzeć do najdalej oddalonego fragmentu wymiennika tylko za sprawą grawitacji (bez "pomocy bezwładności"). Oczywiście niczego tam nie wrzucaj - chodzi tylko o proces myślowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że -10/10 to logiczne ze to max , u nas też ale ...niekoniecznie bo u nas w czasowym można sobie ustawić do -20/20 ( ja kiedyś ustawiłam normalnie ( noc była i ja szybko bo tam zimno ) +2 i jeszcze w czasowym +2 ...czyli razem było +4 ..i myślałm że się ugotuję ) .

Własna krzywa u Was z jednym punktem ( tak napisałeś ) a u nas z dowolną ..co jakis czas możesz sobie podwyzszyć lub obnizyć w poszczególnych punktach ..jakby co 5 na linii poziomej ( link ) ...czyli ( linia przerywana jest krzywą i tak obrazowo , oczywiście może być w górę i w dół ----^-^---^--v-------v ) czyli mozna ją sobie kształtować dowolnie .

Twoja krzywa 3 ( -1) .......jeśli chodzi Ci o to , że jest większa od nr. 2 bez przesunięcia to tak ( tak uważam ) .....a między czym ma się zwierać ? ??? ..bo 2 nie może być większa od Twojej nawet nie ma mowy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fidox

ale jak dwa to żle ? możesz raz być blondynem a raz brunetem wieczorową porą :lol:

napisz na priv do EDZI albo ponurego63

Klimaw

my mamy lepszą PC pod tym względem ..dlaczego ? bo po pierwsze nie ustawia się krzywej jako wartości stałej ...tylko i są części dziesiąte np. 2,4 ( w ramach krzywych 0-10 ) ...po drugie skoro u Was robi się pokrętłem to przesunięcie tzn. że też nie ma części dziesiątych tylko jest wartość stała a u nas np. 1,3 .....nie macie w czasowym jeszcze tego o czym pisałam na górze i nie macie garbów ...

macie wiecej termometrów ..to bezsprzecznie ...ale jeszcze cwu ( 25 -55) trochę inaczej niż u nas ( 35-54 *C ) wiem że cwu macie od nizszej warości ( ale u nas jeszcze bardziej od nizszej bo w serwisowym jest podziałka -10/20 ...czyli od min na panelu ( 35 *C ) ..można odjąć sobie np. 10* ( bo ustawienie jako 0 traktujemy to jak mamy ustawione cwu ...czyli jak tam jest 35-10=25 .na tyle można zejść czyli tu mamy równo ..my mamy histerezę a Wy temp. cwu start i stop ( dalej już grzałka ) . My mamy sterowanie czasowe odnosnie cwu ( nie dolewa i nie grzeje ) a Wy nie ..Wy macie tylko sterowanie DCW ale macie identyczna jej wartość w C* i dla legionelli i dla czasowego w tygodniu . Która funkcja lepsza nasza czy Wasza to sprawa dyskusyjna ....

Mam rację ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w jednym miejscu dam Ci fory ... :) mianowicie możecie sobie obniżać czy podwyzszać ( tak mysle, no chyba to nie działa tylko w jedną stronę ?) w tym, sterowaniu czasowym ...ale nie wiem jak? ..czy razem dla wszystkich dni czy dla każdego osobno ...bo u nas razem dla wszystkich a jak u was osobno?

wiesz dlaczego ???.,..serwis Skarbciu serwis!!! ...tam nie mozna się było doprosić pewnych spraw a tu w Nibe srodek nocy i masz odpowiedz i rano masz część o to chodzi ......dlatego co poniektórzy sie zdenerwowali i odeszli od IVT

Kliawku

Wasza jest super !!! a nie ma wlaściwie idealnej pod tym względem jak ma czasy to ne ma czegos innego jak sterownik ok ! to nie taki zb. cwu ..i tak to jest ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak.

Trzeba mi było to powiedzieć rok temu. :cry: :wink: :cry:

Rzucam sie pod pociąg. :D

Ciekawe jest jednak to , że mój instalator powiedział , iż generalnie w montażach zeszli z IVT i montują głównie Nibe-dlaczego nie wiem.

Chyba się sam pocieszyłem. :wink:

 

Pewnie dostali lepsze warunki handlowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie każdy dzień osobno po dwa przedziały czasowe. :lol:

Z CWU tez doszedłem do ładu .Ustawiłem histerezę 35-50 i teraz grzeję tylko na jednym włączeniu na dobę ( w nocy ) , a wody starcza na 24h.

Kąpiemy się w cztery osoby.Na tym na pewno wygrałem.

Serwis w IVT zawalił dużo- o tym też mówił.

Szkoda , że czasu niezbyt wiele , ale jako odreagowanie powinienem zaaplikować sobie czytanie instrukcji IVT i wyciągnięcie jakichś sprawek , które po mistrzowsku przemilczasz. :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: :lol: :lol:

w cztery osoby w jednej wannie ??? :lol: :lol: :lol:

ale czy każdy dzień można sobie dowolnie obniżać i podwyższać ?

i jeszcze jedno pytanie czy to jest dla jednego obiegu grzewczego czy dla dwóch po dwa czasy czyli razem 4 ?

wiecie co, ja dzisiaj tak sie pośmiałam serdecznie ..najpierw Terplace z tym ekranem teraz Klimaw ....nieżle ... :lol: :lol: a lubię się śmiać

Klimaw nie gniewaj sie, wiesz że lubię żartować ....

 

to tu mnie za bardzo nie przebiłeś ..bo dla całego tygodnia tak samo i dla różnych godzin to i u nas jest... tylko jeden przedział czasowy a u Ciebie dwa ..tylko tym sie różnimy .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wanna by była trochę za mała. :D

Jedno podbicie/obniżenie w jednym obiegu na cały tydzień,ale oczywiście w róznych godzinach. :lol:

Jak są dwa obiegi ( tego nie testowałem bo mam jeden) to menu 7.3.dla jednego i 7.4 dla drugiego.

I w ramach menu własnie podbicie lub obniżenie.

Jak u mnie jeden obieg to mogę wykorzystać i 7.3 i 7.4. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniewać się - to nie w moim stylu. 8)

Przy okazji wyczaiłem ciekawą rzecz. :p

Poszedłem sprawdzić przed odpisaniem tobie Bonetko do PC , bo pamięć jest zawodna i w menu np.7.3.1 jest do wyboru:

-obieg 1

-wyłączone

-room sensor.

No i ten ROOM już mi nie daje spokoju :lol: , bo nigdzie w papierach nie jest to jawnie opisane.

Czyżby można było sterować temperaturą pomieszczenia?

Jutro dzwonię do Nibe. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimawku dobrze , że masz dużo dystansu .. :)

a czy masz pokojówkę ? można regulować od -10/10 u nas od 0-10 ( o ile pamiętam ) i zmieniac i temp. pomieszczenia w którym jest zamontowany i wpływać w zależności od ustawienia na krzywą grzewczą - modyfikować ją ...tylko niezbyt akurat w tym wypadku rozumiem dlaczego od -10 .....przecież od 0 ..to nie wpływa zupełnie i kolejno do 10 wpływa coraz bardziej ale od -10 ????.?

 

a moze przy tym ( -) to chodzi dodatkowo o jakieś opóżnienie w czasie reakcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po krótkiej przerwie.Jestem właśnie po zmianie pompy DZ na Wilo mhi 803 1kw :o .Temperatura Dz podniosła mi się 0 2C,jest teraz na poziomie 4C,czyli juz troche lepiej.Myślałem ,że pompa Dz bedzie za duza,a tu mała niespodzianka..przepływy zwiekszyły się ale dalej brakuje mi troche do minimum wymaganego przez Viesmana,(7,8m3/h a jest 6m3/h)ale chyba dam sobie spokój,bo ta pobiera 1kw i własnie dostałem rachunek za prąd :cry: Zobaczymy jak będzie się zmieniało zuzycie prądu pózniej,bo juz mam taryfe c12a ale niestety jeszcze prad budowlany..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to możliwe bez większych problemów wykonawczych.

No to wezmy poteoretyzujmy. Mamy dajmy na to sekcje po 200m rury PE40 z ktorych chcemy zrobic kolektor spiralny, czyli okolo 30 petli. Zeby cale powietrze samo wyszlo z calej rury kolejna petla musi byc powyzej poprzedniej. 30x 4cm = wiecej niz 1,2 m spadku - na plaskim terenie niewykonalne. Dobrze piszesz, ze trzeba dazyc do idealu, ale nie zawsze sie go da osiagnac. Po prostu nie da sie uniknac malych syfonow i samo wszystko nie ucieknie.

 

1. Dlatego że odpowietrzyć na wodzie jest łatwiej.

2. Dlatego aby zakopać wymiennik pod ciśnieniem i zostawić na próbę

3. Dlatego aby nie rozpuszczać gazów w glikolu i nie "aktywować inhibitorów

Masz racje, cos w tym jest. Choc probe mozna zrobic powietrzem. Wiesz moze jakich inhibitorow sie uzywa ?

 

Doskonały sposób na napowietrzanie, jak w akwarium albo w oczku wodnym.

Przesadzasz, rura wylotowa jest zanurzona w cieczy i jest powyzej zasysania pompy napelniajacej DZ. Banki i piana uciekaja do gory, az w koncu caly uklad sie odpowietrzy, wiec nie wiem skad to napowietrzanie. To na prawde dziala ;-)

 

niestety była to samodzielna twórczość inwestora

Ja szanuje tych, ktorzy nie chcac wydac bajonskich 100.000pln na PC, zamiast kupowac piec weglowy sami podejmuja ryzyko zaprojektowania i wykonania instalacji PC. Zachowujac zdrowy rozsadek, czytajac troche na sieci jest to jak najbardziej mozliwe i niezbyt trudne, w koncu to nie zadna kosmiczna technologia. Oczywiscie nie zawsze unika sie popelnienia bledow a lepiej sie uczyc na cudzych ;-) Jak widac tez na forum, nie kazde zainwestowane w PC 100.000 zostalo powierzone fachowcom, ktorzy wiedza co robia... a okazuje sie to zwykle po fakcie...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... 30x 4cm = wiecej niz 1,2 m spadku - na plaskim terenie niewykonalne.
... nie no spokojnie się da tylko trzeba zastosować odpowiednia pąpę :-)

"Najlepsze są wilgotne gleby gliniaste, z których pompy Junkersa wydobywają do 15kW/m. Z piaszczystego podłoża pompy Junkersa pobierają do 10kW/m."

(źródło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Najlepsze są wilgotne gleby gliniaste, z których pompy Junkersa wydobywają do 15kW/m. Z piaszczystego podłoża pompy Junkersa pobierają do 10kW/m."

(źródło)

To rzeczywiście bardzo "wiarygodne źródło". Wynika z niego, że wystarczy metr działki i mamy załatwiony problem dolnego źródła dla większości instalacji. Nie rozumiem tylko dlaczego wcześniej piszą :

Kolektor gruntowy znajdzie zastosowanie tylko i wyłącznie na większych działkach.
:lol: :lol: :lol: :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wezmy poteoretyzujmy. Mamy dajmy na to sekcje po 200m rury PE40 z ktorych chcemy zrobic kolektor spiralny, czyli okolo 30 petli. Zeby cale powietrze samo wyszlo z calej rury kolejna petla musi byc powyzej poprzedniej. 30x 4cm = wiecej niz 1,2 m spadku - na plaskim terenie niewykonalne. Dobrze piszesz, ze trzeba dazyc do idealu, ale nie zawsze sie go da osiagnac. Po prostu nie da sie uniknac malych syfonow i samo wszystko nie ucieknie.

Każda nie musi być powyżej poprzedniej o 4cm. Skąd takie założenie. Trzeba umieć układać kolektor spiralny. Fakt, że spadek w spiralnym musi być stosunkowo duży, ale nie 1,2m.

 

Masz racje, cos w tym jest. Choc probe mozna zrobic powietrzem. Wiesz moze jakich inhibitorow sie uzywa ?

 

Gazem na spadek ciśnienia nie sprawdzi się dokładnie nawet tak małych objętości jak układ chłodniczy. A na pewno już nie kilkaset litrów przy tak małych ciśneniach. Można sprawdzić tylko czy nie ma dużej dziury.

Inhibitory w niektórych gotowych płynach to zespół nawet kilkunastu substancji, zależny od producenta gotowego płynu. Można takie dane znaleźć w necie. Można także kupić inhibitory same i zastosować czysty glikol.

 

Przesadzasz, rura wylotowa jest zanurzona w cieczy i jest powyzej zasysania pompy napelniajacej DZ. Banki i piana uciekaja do gory, az w koncu caly uklad sie odpowietrzy, wiec nie wiem skad to napowietrzanie. To na prawde dziala ;-)

Z gazów które rozpuszczają się w cieczy. Nawet w wodzie sieciowej jest ich dużo. Naprawdę działa także samoodpowietrzenie przy wypoziomowaniu, więc po co się bebrać w glikolu. To samo dotyczy instalacji grzewczych. Widziałeś aby ktoś kiedyś tak odpowietrzał np. podłogowkę?

 

Ja szanuje tych, ktorzy nie chcac wydac bajonskich 100.000pln na PC, zamiast kupowac piec weglowy sami podejmuja ryzyko zaprojektowania i wykonania instalacji PC. Zachowujac zdrowy rozsadek, czytajac troche na sieci jest to jak najbardziej mozliwe i niezbyt trudne, w koncu to nie zadna kosmiczna technologia. Oczywiscie nie zawsze unika sie popelnienia bledow a lepiej sie uczyc na cudzych ;-) Jak widac tez na forum, nie kazde zainwestowane w PC 100.000 zostalo powierzone fachowcom, ktorzy wiedza co robia... a okazuje sie to zwykle po fakcie...

Ja także ich szanuję. Dlatego piszę na tym forum. Niestety często jest tak, że nawet dla wielu instalatorów jest to zbyt skomplikowana "technologia". Wystarczy poczytać to forum. Tak trochę z innej beczki, to z najlepiej wykonaną instalację ogrzewania podłogowego miałem do czynienia u inwestora który wykonał sobię ją sam.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...