Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To rzeczywiście bardzo "wiarygodne źródło". Wynika z niego, że wystarczy metr działki i mamy załatwiony problem dolnego źródła dla większości instalacji. Nie rozumiem tylko dlaczego wcześniej piszą :

Kolektor gruntowy znajdzie zastosowanie tylko i wyłącznie na większych działkach.
:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Pominę wartości liczbowe, ale ciekawa retoryka sugerująca jakby ilość ciepła uzyskiwanego z gruntu zależała od marki PCi. A najsmutniejsze jest to, że wiele osób da się na to nabrać.

 

Ciekawy także pomysł z jednym odwiertem, a potem....albo ogromne pompy obiegowe albo zdziwienie dlaczego takie duże dT. Wiem, że można wszystko korygować średnicą rur, ale jak znam życie to nikt na to nie patrzy.

 

Rury wodociągowe się sztukuje na szeroką skalę. Sama U-rura także jest sztukowana. Dlatego nie wiem dlaczego to taki błąd. Dobrze wykonany zgrzew polidyfuzyjny jest trwalszy niż sama rura.

 

Glikol etylenowy - nieszkodliwa dla środowiska substancja. A to ciekawe.

 

Zastosowanie najnowocześniejszych technologi aby uzyskać 65stC. Śmiech. Niestety najczęściej jest to zastosowanie innego ustawienia w sterowniku i katorga sprężarki, która takie temp. może osiągać przy ukłdach w/w, ale nie dla dolnych źródeł zamkniętych gdzie temp. parowania są niższe. Albo R134.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Każda nie musi być powyżej poprzedniej o 4cm. Skąd takie założenie.

Zalozenie do teoretyzowania ;-), rura ma grubosc 4cm, jedna lezy na drugiej, wiec tyle zeby nie bylo miejsc gdzie sie gromadzi powietrze. W praktyce te plytkie potencjalne zastoiska powietrza nie przeszkadzaja, ale sa.

 

Z gazów które rozpuszczają się w cieczy. Nawet w wodzie sieciowej jest ich dużo. Naprawdę działa także samoodpowietrzenie przy wypoziomowaniu, więc po co się bebrać w glikolu. To samo dotyczy instalacji grzewczych. Widziałeś aby ktoś kiedyś tak odpowietrzał np. podłogowkę?

Jasne ze przy dobrym wypoziomowaniu dziala to tak jak piszesz. Wiesz, mnie nie zalezy na promocji tej instrukcji, ale jest to jakis pomysl na radzenie sobie gdy inne metody nie zadzialaja, w dodatku dosyc skuteczny i latwy w realizacji.

Zwlaszcza w wodzie sieciowej jest baaardzo duzo gazow co nawet widac nalewajac ja do szklanki. Do napelniania DZ gliokolem stosujesz kranowke, czy demineralizowana np. przez filtr RO, czy gotowy rozcienczony glikol propylenowy lub etylenowy ?

W podlogowce nie widzialem, ale duzo wezsze rury latwiej jest przepchnac malymi pompami obiegowymi.

 

Ja także ich szanuję. Dlatego piszę na tym forum.

Fajnie, bo cenne sa Twoje uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

phoenix.pl – możesz podać jakie były temperatury po włączeniu PCi , po pomiarach temperatury DZ i po jakim czasie?

 

hey

 

po 5min pracy PCi - 6,5/-1,7

po 30min 5,5/-2,3

po 1h 5,0/-2,6

po chyba 3h 4,3 /-3,1

 

swoja droga 3 dni temu po 1,5h na wejsciu bylo 6,1C a teraz po 1h bylo 5C

ale moze DZ sie wychlodzilo lub poprostu zimniej na dworzu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimaw

jak tam? żyjesz ??? co z tą pokojówką? bo jeśli nie masz to ten styk uważam że do tego ..bo do czego może być innego ??? chyba że jeszcze jakiś timer i utrzymywanie tej temp. przez określony czas .....

PC Junkers ...wszystko ładnie i pięknie ....ale przecież IVT a pózniej Buderus i Junkers ......to to samo tylko w innej obudowie i z innym wyglądem sterownika wizualnie. Ceny, niestety różnice groszowe więc wybierając którąś można tylko porównywać serwis .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum. Właśnie się zarejestrowałem lecz 130 stron do przejrzenia to zbyt wiele jak dla mnie do znalezienia odpowiedzi brak czasu niestety więc proszę o wyrozumiałość i pomoc użytkowników PC. Na wiosnę planuję założyć PC do swojego domu: 270m2, ściany 45cm lecz nie ocieplone styropianem, okna plastikowe, grzejniki aluminiowe. Dotychczas grzeję węglem. Będę chciał pozostawić stary system grzejników więc będzie to pompa do modernizacji ogrzewania. Znalazłem już firmę mam dwie pompy do wyboru. Oto link aby ułatwić:

 

http://www.geotherm.com.pl/vaillant.html

http://www.geotherm.com.pl/buderus.html

 

Chodzi mi jedynie o konkrety w jednej maksymalna temperatura na zasilaniu instalacji CO + 62 oC a w drugiej + 65 oC. Chodzi mi głównie o to która z tych dwóch będzie dla mnie lepsza i pewniejsza. Jakość i sterowanie całym procesem ogrzewania.

Druga bardzo istotna dla mnie sprawa to na jakie koszty za ogrzewanie miesięczne mogę liczyć. Z taryfą nocną oczywiście.

Mała działka więc sondy gruntowe a koszty inwestycji ogólnie znam.

W jakim banku najlepiej brać kredyt? czy tylko BOŚ mi pozostaje? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa do grzejnikow to moim zdaniem nei za dobry uklad - drogie w inwestycji i drogie w eksploatacji a przynajmniej napewno od ogrzewanai niksotemp. podlogowego.

 

a tak swoja droga

przeciez pompy ciepal to (szczegolnie w krajach skandywaskich) zadna nowosc od wielu wielu lat

czy pompy na ich rynku tez sa takie drogie ? czy poprsotu sa drogie dla nas z uwagi na nizsze zarobki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu001

 

Katalogowa temperatura maksymalna pracy PCi nie jest temperaturą roboczą, którą należy traktowac jako 50-55st.C maksymalnie. Im wyższa temperatura tym niższy COP. Mając grzejniki prawdopodobnie nie będziesz mógł wykorzystywać II taryfy bo Ci się będzie dom za bardzo wyziębiał, chyba że masz naprawdę dobrze ocieplony i odzysk ciepła z wentylacji.

 

Jeśli masz dostęp do gazu ziemnego to kocioł gazowy + instalacja rekuperatora może być lepszym rozwiązaniem. Inne opcje to wymiana obecnych grzejników na niskotemperaturowe, jeśli takowe odpowiadające Ci znajdziesz lub instalacja ogrzewania ściennego, ale to już jest kucie ścian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... 30x 4cm = wiecej niz 1,2 m spadku - na plaskim terenie niewykonalne.
... nie no spokojnie się da tylko trzeba zastosować odpowiednia pąpę :-)

"Najlepsze są wilgotne gleby gliniaste, z których pompy Junkersa wydobywają do 15kW/m. Z piaszczystego podłoża pompy Junkersa pobierają do 10kW/m."

(źródło)

 

W filmach na to się mówi product placement ale tam przynajmniej na koniec napisów leci disclaimer, że wszelkie podobieństwa do realnych systuacji i osób są przypadkowe :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetko

Pytałem instalatora , ale nigdy tego nie stosowali i ma się dowiedzieć. :cry:

Pewnie będzie zwykły styk zwierany poprzez czujnik i podbijający/obniżający krzywą w zadanym czasie.

Plusem tego była by dowolna ilość przedziałów czasowych ograniczonych tylko funkcjonalnością sterownika.

To moje wypociny ,ale czy to się potwierdzi zobaczymy. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że nie mam odzysku z wentylacji. Kłuć teraz ściany czy robić kolejny remont to już jest mało opłacalne a te pompy są właśnie przeznaczone do modernizacji starej instalacji CO. Już wcześniej dzwoniłem do instalatora i na takie systemy także zakładają PC i się sprawują dobrze. Dedykowana moc powiedzmy te 65C maksymalnie jeśli u mnie poda 50-55C to też powinno być dobrze. Przy ogrzewaniu węglem w obecnej chwili jest 5 osób w domu a piec grzeje ze 3 godz temp 65-70C a potem spada do mniejszej. Nie ma nawet kto dokładać do niego. W tym miesiącu taki przywieźli mi węgiel że popiołu jest tyle że piec mi wygasa. Nocy nie wytrzymuje. A kosztował niemało. Może ktoś ma pod zwykłe grzejniki aluminiowe podłączoną PC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzychu001

 

Ci co siedzą za niewinność też sprawują się dobrze :wink:

 

Ile to Cię ma kosztować - całość instalacji, czy i ile Ci zwrócą za termomodernizację?

 

Zażądaj projektu przed podpisaniem umowy. Skąd ten instalator wie że obecne grzejniki projektowane do zasilania 70stC będą wystarczające np. do 50stC?

 

Zdajesz sobie sprawę że koszty ogrzewania PCi przy takim rozwiązaniu mogą być dwukrotnie wyższe niż przy węglu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie,od dawna śledzę forum i wasze wypowiedzi na temat pomp,

sam zamierzam zakupić pompę,w 90 % jestem zdecydowany do climakomfor ze względu na 30 letnią gwarancję na dz,ale nurtuje mnie jedno dla was zapewne bardzo proste pytanie,czy w przypadku pomp które w dz mają glikol,tenże glikol wymienia się? jeśli tak to jak często i jaki jest to orientacyjny koszt? bardzo proszę o odpowiedż pozdrawiam Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a@zb

Masz rację z tymi kosztami. 8)

 

krzychu

Bez podłogówki i przy takich temp.zasilania:

1.Nie masz żadnej gwarancji ,ze będzie w domu ciepło( temp czynnika i powierzchnia wymiany ciepła) :cry:

2.Ze względu na brak akumulacyjności podłogóki będzie ci chochlowało bardzo dużo w I taryfie :cry:

3.Jeśli przy normalnych warunkach uzyskujemy COP 3,5-4,0 to ty masz szanse na 1,5-2,0 czyli tylko o 1,5 do 2 razy taniej niż zwykłe ogrzewanie elektryczne ,a to nie jest tanio.

4.terplace wczesniej odpowiedział , że przy pracy na tych parametrach w sposób ciągły zarzynasz sprężarkę

 

Daleki jestem by komuś odradzać PC ale musisz dobrze i 10 razy wszystko przemyśleć by nie wdepnąć w g...o . :cry: :cry: :cry:

Zważ , że FACHOWCY będą cię przekonywać do bóu , że wszystko będzie dobrze , bo wezmą fulll pieniążków. :cry:

Instalacja PC u ciebie przy takich obostrzeniach to nie tak ...pstryk i już jest tanio i komfortowo , bo nie trzeba dorzucać do pieca. :D

 

sylwia i jarek

Witamy w gronie już nie tylko czytaczy ,ale pisaczy. :lol:

Czy wiesz , że CK to bezpośrednie parowanie i zapewnia tylko CO bez CWU? :cry: Do CWU trzeba dokupić drugą PC powietrze -woda.

 

Chlerka trochę przydługo wyszło. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum. Właśnie się zarejestrowałem lecz 130 stron do przejrzenia to zbyt wiele jak dla mnie do znalezienia odpowiedzi brak czasu niestety więc proszę o wyrozumiałość i pomoc użytkowników PC. Na wiosnę planuję założyć PC do swojego domu: 270m2, ściany 45cm lecz nie ocieplone styropianem, okna plastikowe, grzejniki aluminiowe. Dotychczas grzeję węglem. Będę chciał pozostawić stary system grzejników więc będzie to pompa do modernizacji ogrzewania. Znalazłem już firmę mam dwie pompy do wyboru. Oto link aby ułatwić:

 

http://www.geotherm.com.pl/vaillant.html

http://www.geotherm.com.pl/buderus.html

 

Chodzi mi jedynie o konkrety w jednej maksymalna temperatura na zasilaniu instalacji CO + 62 oC a w drugiej + 65 oC. Chodzi mi głównie o to która z tych dwóch będzie dla mnie lepsza i pewniejsza. Jakość i sterowanie całym procesem ogrzewania.

Druga bardzo istotna dla mnie sprawa to na jakie koszty za ogrzewanie miesięczne mogę liczyć. Z taryfą nocną oczywiście.

Mała działka więc sondy gruntowe a koszty inwestycji ogólnie znam.

W jakim banku najlepiej brać kredyt? czy tylko BOŚ mi pozostaje? Proszę o odpowiedz. Pozdrawiam

 

Daj sobie spokój bo pójdziesz z torbami.

Zastanów się także jak wygląda sprawa przepływu w instalacji (oporu), gdyż do PCi przepływ musi być spory.

A przy pracy z maks. temp. skraplania na potrzeby c.o. to za kilka lat będziesz wymieniał sprężarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie,od dawna śledzę forum i wasze wypowiedzi na temat pomp,

sam zamierzam zakupić pompę,w 90 % jestem zdecydowany do climakomfor ze względu na 30 letnią gwarancję na dz,ale nurtuje mnie jedno dla was zapewne bardzo proste pytanie,czy w przypadku pomp które w dz mają glikol,tenże glikol wymienia się? jeśli tak to jak często i jaki jest to orientacyjny koszt? bardzo proszę o odpowiedż pozdrawiam Jarek

 

To opinia sprzedawców pomp z bezpośrednim parowaniem. Nie ma potrzeby wymiany glikolu. A jakby co to koszt glikolu dla typowych układów małych mocy od 500 do 2000zł, w zależności od objętości instalacji i typu glikolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimawku

a czy Ty masz pogodówkę + pokojówkę ( tzn. czujnik w pokoju modyfikujacy krzywą grzewczą w zależnosci od stopnia ustawienia jego wpływu i oczywiście regulujący temp.w tym pomieszczeniu w którym jest zainstalowany ) czy samą pogodówkę ?

dlaczego u Was ten czujnik od -10 ..???? masz teorie na ten temat ?

Krzychu

zdecydowanie odradzam ..

Sylwia i Jarek

"Zaleca się raz na jakiś czas sprawdzać stężenie glikolu propylenowego i określić punkt zamarzania mieszaniny. Jeśli nie spadnie on poniżej wartości ustalonej przez producenta/dostawcy systemu grzewczego, to nie ma potrzeby wymiany czynnika."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zażądaj projektu przed podpisaniem umowy. Skąd ten instalator wie że obecne grzejniki projektowane do zasilania 70stC będą wystarczające np. do 50stC?

 

Racja, racja. Pomiędzy temp. zasilania 70 i 50stC różnica w mocy grzejnika może wynieść prawie 2x. A do tego jak znam życie instalacja jest instalacją szeregową (nie rozdzielaczową) na rurkach 18-stkach, czyli duże dT. A jak duże dT to nie dość że jeszcze niższy COP to i mniejsza średnia temp. grzejnika, a więc mniejsza jego moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...