Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Krzysiek napisał, że ma grzejniki aluminiowe i podejrzewam, że może dołożyc paneli ile mu będzie pasowało. Zatem bufor nie byłby może konieczny, ale pompa musialaby pracowac prawie cały czas.

 

To jakieś 3x powinien dołożyć.

 

Aby wykorzystac optymalnie taryfe nocna PCi musiałaby byc większej mocy i widzę tu sens zastosowania bufora, ale pod warunkiem, że będzie on na odzdzielnym obiegu. Wygładaloby by to tak iż PCi najpierw ładuje kaloryfery, a gdy zostanie osiągnięta temp. pomieszczeń załancza sie 2 pompa ładująca bufor np. 1000l z ktorego pobiearane by było ciepło dla podtrzymania temp. w dzień.

 

Ile tego ciepła zgromadzisz w zbiorniku 1000l? Na 10, 15, 30min? Szkoda kasy na zbiornik, automatykę, armaturę, robociznę.

 

Pomysł z podgrzewaczem raczej nie jest bez sensu, pod warunkiem dobrej automatyki i oddzielnych obiegów. Jednak podgrzewacz byłby raczej awaryjnie stosowany. Przy uladzie bufor , grzejniki PCi będzię pracowała w zasadzie na stałych parametrach.

 

Na stałych parameteach PCi to może pracować bez bufora, wystarczy, że grzejniki będą miały łącznie moc większą od mocy PCi przy temp. zasilania mniejszej od temp. maksymalnej PCi. No i oczywście dT musi być możliwie mała (bo moc grzejników nie zależy tylko od temp. zasilania ale i od dT), a to w istniejącym układzie może być trudne do uzyskania bez stosowania pomp obiegowych o dużej mocy.

 

Nie ma także nic głupszego pod względem koncepcyjnym niż stosowanie dodatkowego źródła ciepła pracującego we wspólnym układzie z PCi, a w szczególności do podnoszenia temperatury w obiegu. Można od biedy zaakceptować stosowanie podgrzewacza do pokrycia deficytu mocy, godząc się z mniejszym COP pompy. Rozważamy tutaj problem małej mocy odbioru grzejników w stosunku do mocy PCi. Przy odpowiednio dobranej PCi nie będzie deicytu mocy, tylko problem z odbiorem tej mocy. [Mówimy tutaj o 270-metrowym nie zaizolowanym budynku, więc moce które wchodzą w grę są także znaczne]. Oczywiście w przypadku, gdy moc dobioru grzejników będzie za mała ale nie za bardzo, to bufor oczywiście wydłuży cykle pracy PCi może nawet do rozsądnych. Ale w żaden sposób niepozwoli na poprawę COP, gdyż jak grzejniki pracują na wysokich temperaturach, to energia w buforze jest użyteczna tylko wtedy, gdy woda ma także wysoką temp. Zakres studzenia i podgrzewania jest mały, mała jest więc ilość energii którą możemy zmagazynować. COP więc będzie mizerny. Przy przejściu z oleju opłaowego (szczególnie przed spadkiem cen oleju) można by było się zastanawiać nad instalacją PCi. Ale w stosunku do węgla to raczej się nie opłaca. A jeśli ktoś szuka komfortu a nie liczy sie z pieniędzmi to w takim przypadku niech założy sobie "propan", bo przynajmniej nakłady inwestycyjne niższe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Końce kolektora przechodzą pod ławą fundamentową

 

Tu uwaga. Zarówno ze względów statyki budynku jak i możliwości uszkodzenia rur nie powinno się umieszczać rur pod ławą. Znam przypadek, gdzie ława zgniotła rury, i jedna rura pękła. Na szczęście 7 pozostałych zgniecionych trzyma się już przez 6 lat. Zabezpiecz rury pod ławą inną rurą (przepustem) np. rura PE o większej średnicy. Bardzo starannie zaizoluj rury pod ławą i w odległości 1m od niej, aby nie działać na nia destrukcyjnie podczas przymarzania gruntu obok rur.

 

nic nie stoi na przeszkodzie aby końce tych rur połączyć z kolektorem zbiorczym powyżej końca kolektora ale i tak miejsce gdzie jest środek kolektora

 

No nie. Nitki powinny ułożone odwrotnie. Teraz to już po jabłkach.

 

Teraz zmontuj to wszystko do kupy i odpowietrzaj. Może się uda. A jak się uda to połowa sukcesu. Bo to musi chodzić bezawaryjnie, nie zapowietrzając się przez 2, 3, 4 miesiące a najlepiej to nigdy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nitek nie dało sie odwrotnie umieścić studzienka nie mogła być z drugiej strony i trzeba by było ciągnąć ponad 50 m rury z kolektora zbiorczego do domu. Po prostu niepotrzebnie zaufałem ludziom z firm zajmujących się PC i uległem ich zapewnieniom że nie ma problemu.

 

Fakt, że to kilkaset zł więcej.Przy tych mocach i przepływach PE50 spokojnie by wystarczyła, nie generując zbyt dużych oporów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za te szczegółowe wypowiedzi co do instalacji tej PC. Muszę przyznać że się zdołowałem ale co racja to racja. Zupełnie inne możliwości mają osoby które budują nowy dom a niż te które już mają postawiony. Te opory to już mnie zbiły z tej PC bo u mnie są zastosowane cienkie rurki miedziane. Ta instalacja bardziej była pod gaz robiona niż lepszych źródeł ogrzewania domu. Zastosowanie buforów i kolejnych pomp obiegowych i poniesionych kosztów daje 100% pewności że inwestycja się nie zwróci. Może jednak piec kondensacyjny na gaz. Ściany mam podwójne pustak i cegła w środku styropian. Ocieplenie mojego domu styropianem to koszt równy pompie ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności mogę jeszcze odszukać rurki przy budynku przeciąć i końce każdej pętli połączyć. Z drugiej strony kolektora jstniejące pętle przeciąć przedłużyć wprowadzić do betonowego kręgu i zrobić tam kolektor zbiorczy z odpowietrznikami i rurami PE50 wrócić do budynku tylko że te zbiorcze rury musiałyby wracać bardzo nisko powierzchni ziemi od strony budynku i nie wiem czy grunt nie odbierałby ciepła od tych rur. No i jeszcze dochodzi kwestia szczelności takich połączeń w funkcji czasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Bonetko!Z moim DZ dzieją się cuda po zmianie pompy obiegowej.Po pierwszym dniu pracy od zmiany przepływy sie zwiększyły,ale dalej brakowało do wymaganego minimum,temperqatura DZ równiez o prawie 2C poszła w górę.Teraz minął czwraty dzień i przepływy poszły o 100% do góry i temp skoczyła na 5c!!Czy to możliwe,że układ był zapowietrzony i dopiero po 2-3 dniaqch przeplywy się zwiększyły?Tera z kolei muszę pomy,sleć nad falownikem,aby zmniejszyć moc pompy DZ :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno mi spadło dT na Dz,ale przy tak dużym przepływie to chyba nie dziwne(dT na jednej sprężarce 2C na dwóch 4C)Ale to chybba ksiązkowo?Pompa mi się częsciej wyłącza,ale i tak zmniejszyłem temperatury w pomieszczeniach-grzałem do 21C a trwaja dalej prace i bez sensu taka wysoka temperatura.(od otrzymaniu rachunku za prąd :lol: )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Bonetko!Z moim DZ dzieją się cuda po zmianie pompy obiegowej.Po pierwszym dniu pracy od zmiany przepływy sie zwiększyły,ale dalej brakowało do wymaganego minimum,temperqatura DZ równiez o prawie 2C poszła w górę.Teraz minął czwraty dzień i przepływy poszły o 100% do góry i temp skoczyła na 5c!!Czy to możliwe,że układ był zapowietrzony i dopiero po 2-3 dniaqch przeplywy się zwiększyły?Tera z kolei muszę pomy,sleć nad falownikem,aby zmniejszyć moc pompy DZ :)

 

Bardzo możliwe że był zapowietrzony, a teraz się odpowietrza. Ale możliwe, że zmiania się rozkład temp. w dz. "Pracują teraz mocniej" te części, które sobie odpoczywały, czyli "dalsza część wymiennika". Poobserwuj w dalszej perspektywie czasowej czy znowu za kilka kilkanaściw dni temp. dz nie zacznie spadać.

Możliwe też (to występuje w głębokich odwiertach z małym przepływem i znaczną dT), że oddziaływały na siebie rury zasilająca i powrotna. Czyli z rury z "ciepłym" glikolem znaczna część ciepła była oddawana z powrotem do rury z zimnym glikolem, czyli występowało tzw. zwarcie cieplne - możliwe że akurat w górnej części odwieru siedziały w wodzie. Zwiększenie przepływu zminimalizuje tenże efekt. Jak masz dT np. 8K to przekazywanie ciepła pomiędzy rurami jest 2x intensywaniejsze niż przy dT 4K. To samo dotyczy rur połączeniowych w poziomie jeśli nie są zaizolowane. Oczywiście na wyeliminowanie tego zjawiska też jest metoda, kiedys o niej pisałem, jednak nikt tego nie uwzględnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cisnienie DZ sie nie zzmieniłomam ustawione na 2 bar,a przy odpowietrzeniu powino spaść chyba trochę?Najważniejsze w sumie,że zmieniło na lepsze, to podstawa.A teray tzlko bd obserwowayuzcie pradu,a tak przy okazji mam taryfe c12a i prad budowlany i place 1kwh 40gr i 60 gr czy to normalna stawka?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace odwierty mam średnio 50-90m,w górnej częsci odwierty duży udział wody.Może podczas słabego przepływu woda obmarzła i to był powód niskiego zasilania?Czy jeżeli od odwiertów do budynku(rozdzielacza) mam średnią odległość 30m to wpływa na korzyść(doprwadzenie jest na głębokosci ok 2-2.5m)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności mogę jeszcze odszukać rurki przy budynku przeciąć i końce każdej pętli połączyć. .......No i jeszcze dochodzi kwestia szczelności takich połączeń w funkcji czasu.

Przerobki zawsze mozesz zrobic. Na razie bym tez zaproponowal, zebys sprobowal napelnic kolektor - moze byc testowo woda, wymusil odpowiednio duzy przeplyw (np. docelowa pompa obiegowa + cos jeszcze np. jakas pompa do wody, jesli sama obiegowka nie da rady) i odpowietrzal. Zeby latwiej osiagnac wiekszy przeplyw lepiej to robic na raz dla jednej sekcji, przy zamknietych zaworach dla pozostalych. Odpowietrzyc zawsze sie uda - kwestia mocy pompy, ale jak to bedzie pozniej z ewentualnym samoczynnym zapowietrzaniem, gdy bedzie pracowac tylko obiegowka to zobaczysz i ewentualnie wtedy bedziesz sie martwic. Jak bedziesz na gotowo napelnial kolektor glikolem czy czyms innym np. alkoholem to do mieszania uzyj odstanej wody demineralizowanej np. z filtra RO, to moze sie nie bedzie wiele z tego wydzielac. Chyba ze kupisz jakis gotowy roztwor.

Co do ewentualnych ciec i polaczen, to jak zrobisz zgrzewane, to trwalosc powinna byc OK - tak lacza rury wodociagowe i gazowe kladzione w ziemi, wiec technologia jest sprawdzona. Natomiast polaczenia skrecane puszcza na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!Tak myszkowałem sobie po zagranicznych forach i przeczytałem,iż przy większej mocy pompy DZ solanka wprawia się w przepływ turbulentny z laminarnego i wtedy z powodu innego zawirowanie w rurrze następuje lepszy odbiór ciepła z gruntu?Co Wy na to?To byłoby chyba wytłumaczeniem mojego nagłego wzrostu przepływu oraz temperatury DZ.Pozdrawiam

P.S Ale tu w niedziele cisza :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!Tak myszkowałem sobie po zagranicznych forach i przeczytałem,iż przy większej mocy pompy DZ solanka wprawia się w przepływ turbulentny z laminarnego i wtedy z powodu innego zawirowanie w rurrze następuje lepszy odbiór ciepła z gruntu?Co Wy na to?To byłoby chyba wytłumaczeniem mojego nagłego wzrostu przepływu oraz temperatury DZ.Pozdrawiam

P.S Ale tu w niedziele cisza :wink:

nie sądzę aby istotny wpływ miało zwiekszenie burzliwości przepływu, bo przepływy turbulentne to są w wymienniku ciepła a w kolektorze to laminarne bo średnica duża a prędkość mała. Co było przyczyną poprawy ? Moim zdaniem nastapiła samoregulacja hydrauliczna kolektora , poprzednio , przy mnieszym przepływie pewne jego pętle miały dużo mniejszy przepływ a teraz "ożyły" - tak też to opisał terplace - i to ma sens. Dlatego istotne jest bardzo symetryczne wykonanie kolektorów lub ich regulacja na podstawie pomiaru temperatury powrotu poszczególnych gałęzi.

Legionella od zawsze towarzyszyła ludzkości (nazwa od legionów rzymskich) , ale dopiero od kilku lat robi się wokół tego wielkie halo. Oczywiście można raz w miesiącu ustawić elektryczne przegrzanie wody do 70C ( 60 to za mało) o ile uwielbiasz prysznic w kabinie lub jakuzzi. W normalnej kąpieli nie ma zagrożenia ponieważ infekcja legionellą następuje wziewnie - czyli poprzez wdychanie rozpylonej wody :D A że legionella jest w każdj instalacji to fakt. Nie ma tylko tam gdzie nie było badania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...