Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Muszę Wam powedzieć,że jak dla mnie forum jest bardzo przydatne.Np wyczytałem,iż pompy cyrkulacujne c.w.u mogę podłączyć pod inteleigentne sterowanie domu,a konkretnie pod czujki ruchu w łazienkach-włączają się tylko gdy jestem w łazience.Powoli zaczynam dostrzegać coraz więcej korzyści z inteligentnego sterowania domem.Akurat tutaj mam dobre doświadczenia jeżeli chodzi o wykonawcę i mogę spokojnie polecić,gdyby ktoś chciał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji,możecie mi doradzić,chće dokupić solary do podgrzewania c.w.u-warto zapłacić więcej za próżniówki-podobno w zimie mają jakąś wydajność.Ma ktoś z Was doświadczenie w tej materii?Myślałem o 2 panelach o powierzchni w sumie 5m2 na 2 domy(4 osoby dorosłe i 3 dzieci)?Sorry za pytanie nie w tym dziale,ale jakoś sie oswoiłem tutaj :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się takie rury zgrzewa jak pytałem hydraulika to mówił że jeszcze nie słyszał o tym żeby ktoś takie rury zgrzewał bo wszyscy łączą na złączki skręcane i jest dobrze.

Do tego celu sa specjalne mufy elektrooporowe. Zwykly hydraulik mogl nie slyszec, bo maszynka do zgrzewania jest droga. Popytaj ekipy ktora pracuje w wodociagach lub gazowni, beda wiedziec co to takiego.

Co do zlaczek skrecanych to ja wpadlem na nieszczesliwy pomysl, ze sobie z nich zrobie kolektor zbiorczy w piwnicy. Mam 4 sekcje PE40 wiec myslalem ze skrece i bedzie spokoj. Kupilem zlaczki od kilku producentow, bo od jednego nie bylo wszystkich ksztaltow. Co sie jednak naklalem to moje. Co skrecilem, wpuscilem powietrze (2-3 bary), to syczaly albo sie rozlaczaly. Po kilkukrotnych rozkreceniach i skreceniach bylo OK. Jak napelnilem kolektor, to oczywiscie sie okazalo, ze z kilku kapie. Znow rozkrecanie, poprawki, skrecanie. Niektore zlaczki byly niereformowalne i musialem je wyrzucic. Wreszcie po wielu trudach zadzialalo. Jeden z hydraulikow mowil, ze zalezy na jaka partie i firme sie trafi wiec pod ziemie nie polecal. Mial racje. Stad nie widze zastosowania skrecanych zlaczek pod ziemia jesli instalacja ma byc szczelna. Do instalacji podlewania sie nadaja, ale do kolektora gruntowego z glikolem czy etanolem zakopanego na 2m nie za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie solarów wraz z PC jest raczej nieuzasadnione ekonomicznie-chyba nigdy się nie zwrócą. :cry:

 

 

wszystko zalezy ile trzeba zaplacic za te solary..

dwa zalezy jaka ma sie instalacje

przy zyriusie ktory ma "bufor" 500litrowy i cenie za solary na poziomie 2-3tys zl (z dofianasowaniem)mysle ze sie oplaca

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka

u mnie w gminie wyjdzie lepiej

70% dofinansowania

płącę około 3 tyś

ale musi firmie wykonawczej:

mam ziriusa + wężownicę wbudowaną + rurki na górę + bufor

więc weźcie sobie bufor a mi zainstalujcie za free

 

swoją drogą szkoda że taka ciemnota w gminie panuje i nie dofinansują pomp

choć gdzie niegdzie finansują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się takie rury zgrzewa jak pytałem hydraulika to mówił że jeszcze nie słyszał o tym żeby ktoś takie rury zgrzewał bo wszyscy łączą na złączki skręcane i jest dobrze.

 

 

Skręcane to sobie można zrobic w kotłowni bo tam można poprawić, ale nie pod ziemią.

Dobrze jest teraz, a ciekawe co będzie za kilka lat jak uszczelki się zestarzeją.

 

Są też kształtki HDPE do zgrzewania polidyfuzyjnego (zwykłą zgrzewarką jak do systemów PP). Ale aby zgrzew był pewny należy nabrać doświadczenia. Zgrzewanie PE jest znacznie trudniejsze niż zgrzewanie PP, a duże średnice to już zgrzewa się dość cieżko.

Tak przy okazji, to niestety widziałem także jak u-rury do odwiertów łączą na kształtki skręcane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie dodatkową wężownicę w Ziriusie to OK. :D

Dla kogoś kto nie ma i ma dołożyć trochę złotych i kupić dodatkowy baniak lub domontować w istniejącym wężownicę +instalacja+koszt pracy pompek obiegowych+okresowa wymiana glikolu to już robią się koszty pewnie pod 10k. :cry:

Trochę pomieszałem inwestycję z eksploatacją , ale wiadomo o co chodzi. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka

u mnie w gminie wyjdzie lepiej

70% dofinansowania

płącę około 3 tyś

ale musi firmie wykonawczej:

mam ziriusa + wężownicę wbudowaną + rurki na górę + bufor

więc weźcie sobie bufor a mi zainstalujcie za free

 

swoją drogą szkoda że taka ciemnota w gminie panuje i nie dofinansują pomp

choć gdzie niegdzie finansują

 

Wyjasnij mi to bliżej-gminy dofinansowują solary??W jaki sposób,zależy to od gminy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie dodatkową wężownicę w Ziriusie to OK. :D

Dla kogoś kto nie ma i ma dołożyć trochę złotych i kupić dodatkowy baniak lub domontować w istniejącym wężownicę +instalacja+koszt pracy pompek obiegowych+okresowa wymiana glikolu to już robią się koszty pewnie pod 10k. :cry:

Trochę pomieszałem inwestycję z eksploatacją , ale wiadomo o co chodzi. 8)

 

Jak kupowałem w Viessmanie to mówiłem ,żeby zasobnik był przygotowany pod solary,i taki mam więc muszę dokupic "tylko" panele.Ale powiedzcie jakie-prózniówki czy płaskie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie dodatkową wężownicę w Ziriusie to OK. :D

Dla kogoś kto nie ma i ma dołożyć trochę złotych i kupić dodatkowy baniak lub domontować w istniejącym wężownicę +instalacja+koszt pracy pompek obiegowych+okresowa wymiana glikolu to już robią się koszty pewnie pod 10k. :cry:

Trochę pomieszałem inwestycję z eksploatacją , ale wiadomo o co chodzi. 8)

 

Jak kupowałem w Viessmanie to mówiłem ,żeby zasobnik był przygotowany pod solary,i taki mam więc muszę dokupic "tylko" panele.Ale powiedzcie jakie-prózniówki czy płaskie?

 

Musisz dokupic:

- instalację miedzianą lutowaną na twardo (materiały + robocizna)

- pompę obiegową,

- sterownik instalacji solarnej (chyba że PCi ma mżliwośc sterowania solarami),

- glikol

- armaturę.

 

Koszty tego z robocizną będą zbliżone albo wyższe od kosztów samych paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka

u mnie w gminie wyjdzie lepiej

70% dofinansowania

płącę około 3 tyś

ale musi firmie wykonawczej:

mam ziriusa + wężownicę wbudowaną + rurki na górę + bufor

więc weźcie sobie bufor a mi zainstalujcie za free

 

swoją drogą szkoda że taka ciemnota w gminie panuje i nie dofinansują pomp

choć gdzie niegdzie finansują

 

U nas dofinansowuja i PC i solary..tylko problem ze od tego roku a jako ze faktury mam z zeszlego to o dofinansowaniu do PC moge zapomniec..zostaja tylko solary

tez mam przygotowana instalacje pod solary..u przedstawiciela hewalexa wstepnie mi wycenili na okolo 7tys brutto minus znizka minus dofinansowanie wyjdzie ponizej 3 tys

3 plaskie plus elektronika ,mocowania,glikol..komplet i montaz oczywiscie

zastanawiam sie tylko czy trzy panele to nie jest za malo na bufor 500litrowy? w wiekszosci przypadkow polecaja okolo 300 litrow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...