Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W ramach karnawałowego szaleństwa elektryk mi wczoraj założył podlicznik (Bonetko, jeszcze raz dziękuję!). Mruga jak mała dyskoteka :D . Za jakiś tydzień opublikuję pierwsze wyniki.

Jaki podlicznik założyłes,elektroniczny?

 

Ma napis elFF LE-03 i pasuje do szyny w skrzynce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U nas dofinansowuja i PC i solary..tylko problem ze od tego roku

 

Ktoś może wyjaśnić dlaczego publiczne pieniądze są przeznaczane na dofinansowanie prywatnej inwestycji w ogrzewanie? Rozumiem że jak dają to trzeba brać, ale to jest po prostu okradanie podatników. No bo raczej nie jest to inwestycja w dobro publiczne gminy i nikt na tym nie skorzysta poza właścicielem domu. Ech, wszędzie cholerny socjalizm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji,możecie mi doradzić,chće dokupić solary do podgrzewania c.w.u-warto zapłacić więcej za próżniówki-podobno w zimie mają jakąś wydajność.Ma ktoś z Was doświadczenie w tej materii?Myślałem o 2 panelach o powierzchni w sumie 5m2 na 2 domy(4 osoby dorosłe i 3 dzieci)?Sorry za pytanie nie w tym dziale,ale jakoś sie oswoiłem tutaj :D

...

Jak juz wczesniej pisałem będą one słuzyły na 2 domy i basen,więc zuzycie c.w.u będzie znaczne.Zaciekawiło mnie to dofinansowanie.terplace wiesz cos na ten temat?

...

Ale powiedzcie jakie-prózniówki czy płaskie?

 

Przy 7 osobach korzystających z c.w.u. potrzeba około 8m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo rurowego CPC (+/-25%). Do tego basen kryty z przykryciem ok.: pow. basenu * 0,2 = pow. kolektora (+/-25%) lub basen otwarty z przykryciem ok. pow. basenu * 0,4 = pow. kolektora (+/-25%).

 

Zdecydowanie kolektory próżniowo rurowe CPC.

W piątek na 3,5m^2 kolektora netto dostarczyło u nas 7kWh, a na innej instalacji (4,5m^2 netto) podczas zabaw temperatura doszła do ~284stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U nas dofinansowuja i PC i solary..tylko problem ze od tego roku

 

Ktoś może wyjaśnić dlaczego publiczne pieniądze są przeznaczane na dofinansowanie prywatnej inwestycji w ogrzewanie? Rozumiem że jak dają to trzeba brać, ale to jest po prostu okradanie podatników. No bo raczej nie jest to inwestycja w dobro publiczne gminy i nikt na tym nie skorzysta poza właścicielem domu. Ech, wszędzie cholerny socjalizm...

 

Skoro prywatne pieniądze podatników mogą być wydawane na cele publiczne to dlaczego nie może być odwrotnie? Może zamiast budować za grube miliardy kolejną elektrownię lub rurociąg, taniej jest dofinansowywać obywatelom instalacje zapewniające zmniejszenie zapotrzebowania na płatną energię? Tym bardziej, że miliardy wydane na inwestycje energetyczne też trafią do prywatnych kieszeni a za energię i tak zapłacimy, też prywatnej spółce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie solarów wraz z PC jest raczej nieuzasadnione ekonomicznie-chyba nigdy się nie zwrócą. :cry:

 

 

wszystko zalezy ile trzeba zaplacic za te solary..

dwa zalezy jaka ma sie instalacje

przy zyriusie ktory ma "bufor" 500litrowy i cenie za solary na poziomie 2-3tys zl (z dofianasowaniem)mysle ze sie oplaca

pozdr

rafal

 

Ale to tylko bufor: za te 2-3 tysiace trzeba kupic solary, pompe, jakies naczynie wzbiorcze, sterownik i troche rurek w otulinie (zakladam ze calosc instaluje samemu). Chyba to jest niemozliwe zeby sie zmiescic w 2-3tys z taka lista zakupow (no chyba ze ktos zna jakis tani chinski sklep wysylkowy:) )

Jak chce sie miec solary to trzeba bylo zainwestowac w piec na ekogroszek - wtedy granica oplacalnosci by byla wyzej i dalo by sie kupic solary :)

 

Pzdr,

ppiszc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to tylko bufor: za te 2-3 tysiace trzeba kupic solary, pompe, jakies naczynie wzbiorcze, sterownik i troche rurek w otulinie (zakladam ze calosc instaluje samemu). Chyba to jest niemozliwe zeby sie zmiescic w 2-3tys z taka lista zakupow (no chyba ze ktos zna jakis tani chinski sklep wysylkowy:) )

Jak chce sie miec solary to trzeba bylo zainwestowac w piec na ekogroszek - wtedy granica oplacalnosci by byla wyzej i dalo by sie kupic solary :)

 

Pzdr,

ppiszc

 

:)

jakbys czytal dokladnie to te 2-3 tys za kompletne solary to cena z dofinasowaniem z gminy

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze "wędruje" do góry, więc musisz tak przeanalizować (i wykonać każdy fragment rurociągu) aby powietrze miało możliwość "powędrowania" samoczynnie do góry. Całość musi się wznosić w kierunku domu. Rozdzielacze muszą mieć odpowietrzniki i być ustawione nie w poziomie, ale lekko odpowietrznikiem do góry. To samo dotyczy rur w kotłowni. Muszą one być prowadzone ze spadkami w taki sposób, aby powietrze poszło do góry. A w najwyższym punkcie musi być odpowietrzenie. To samo dotyczy rurociągów od strony dz. Chodzi o to aby było dobrze (ze spadkami) a nie ładnie (równolegle do połogi). Inaczej - puszczając kulkę w dowolnym punkcie instalacji dz powinna ona dotrzeć do najdalej oddalonego fragmentu wymiennika tylko za sprawą grawitacji (bez "pomocy bezwładności"). Oczywiście niczego tam nie wrzucaj - chodzi tylko o proces myślowy.

 

Dzięki za wyjasnienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra-bierzemy się za solary. :o

Też się nad nimi zastanawiałem , ale odrzuciłem jako nieopłacalne-dlaczego? :o

Moja PC teraz w sezonie zużywa dziennie 15 kWh i pracuje średnio około 10h/doba.

Odczytuję ze sterownika , że czas pracy na CWU jest około 2h/doba , czyli na CWU zużywa 3kWh dziennie.

Miesięcznie więc jest to 90 kWh.(wiem , że mocno upraszczam , ale chodzi o rząd wielkości).

Latem te wielkości jeszcze spadną bo podniesie się temp. DZ. :D

No więc kosztowo wychodzi to 90kWh x 0,23 gr/kWh=20,70 zł/miesięcznie za CWU.

Dlaczego 0,23 gr/kWh-bo jest to cena w taryfie nocnej ( przy rozliczeniu dwutaryfowym) i bez problemu można ustawić PC do pracy ( mówimy o lecie) na CWU w taniej taryfie. 8)

U mnie baniaczek VPA300/200 i starcza na dobę dla czterech osób.

Jedźmy dalej. :wink:

Biorąc po uwagę to, że solary pracują na CWU średnio 6 miesięcy w roku ( też wiem , że upraszczam) mamy 6x20,70=124,20 .Tyle kosztuje mniej więcej ogrzewanie CWU przez PC w ciągu 6 miesięcy.

Niech nawet dla równych rachunków będzie 150 zł. :p

Niech nawet solary kosztują tylko 3000zł w co nie wierzę. :cry:

Zwrot nakładów inwestycyjnych na solary wyniesie 3000/150=20 LAT.

A gdzie koszt eksploatacji solarów(glikol,energia dla pompek),serwisowanie itp.

Może opłaca się solary dla ogrzewania basenu przydomowego jak ma tolekk ale w/g mnie do CWU jest to nieporozumienie. :p

Jak popełniłem gdzieś błąd w rozumowaniu to poproszę o sprostowanie. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak popełniłem gdzieś błąd w rozumowaniu to poproszę o sprostowanie. :cry:
Drobny błąd, a właściwie uproszczenie popełniasz licząc, że PCi cały czas ma taka samą moc. Jeżeli w ciągu doby zużywasz 15kWh przy 10h pracy PCi, to średnia moc jest 1,5kW. Jednak przy podgrzewaniu cwu COP PCi spada i pobiera ona większą moc, zaś przy opgrzewaniu domu COP rośnie i PCi pobiera mniej energii. Jak bym do obliczęń przyjął 1,4kW przez 8h - ogrzewanie i 1,9kW przez 2h przy podgrzewie cwu (razem też daje 15kWh i 10h pracy PCi). Tak więc latem możesz się spodziewać zuzycia 3,8 x 30 =114kWh x 0,23zł/kWh = 26,22 zł. Przez 6 miesięcy da to kwotę 157,32 zł. Dużo się pewnie nie mylisz.

Większe COP poza sezonem grzewczym jest też częściowo prawdziwe, bo w maju i czerwcu grunt jest jeszcze chłodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrolku.... nareszcie :D

Zdanek ...rzeczywiście o kotłowni nie było ( jak układać rury ) ale o kolektorze jak układać było i nawet ja zdjęcia powklejałam ( spadek od domu ) a Hydrolek tłumaczył ( duzo tego a ja wykasowałam taką swoją wyszukiwarkę i :cry: .....ostatnio przy okazji tego art. W Globe Energia ...

bonetka napisał:

4. początek i koniec pętli w najnizszym punkcie kolektora ( odwrotnie w posrednim w najwyzszym żeby odpowietrzać )

To też oczywiste przy bezpośrednim. Chodzi o powrót oleju do sprężarki.

A&zb

ciesze się że nareszcie podłączone :)

Tolekk

najważniejsze , że zaczęło pracować i miejmy nadzieję że będzie już dobrze...

Inko

i co ? nie można coś zadziałać z tym ze od tego roku ? to dofinansowanie ....bo to niesprawiedliwie troszkę :cry: a co się liczy? data instalacji oddania do użytku ?....czy coś innego ? a będą to sprawdzać ..kto? , kiedy? ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...