Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Inko

i co ? nie można coś zadziałać z tym ze od tego roku ? to dofinansowanie ....bo to niesprawiedliwie troszkę :cry: a co się liczy? data instalacji oddania do użytku ?....czy coś innego ? a będą to sprawdzać ..kto? , kiedy? ...

 

no niestety:(

liczy sie data wystawienia faktury a jako ze byly wystawione pod koniec zeszlego roku to tylko mozna sie pozloscic

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

co do wyliczen na solary to z grubsza sie zgadza ale:

trzeba wziasc pod uwage ze przynajmniej w okresie przejsciowym solary oprocz cwu pomoga mi przy ogrzewaniu (zawsze kilka KW dodatkowo:)

z energia elektryczna jest jak jest nikt nam nie zagwarantuje jakie beda ceny za lat 5

 

klimaw twoja PC bierze malo tylko 1,5kW moja o troszke wiecej wiec juz sie zmieniaja wyliczenia..a w cene np 3 tys czemu nie wierzysz?

dofinasowanie masz srednio w przedziale od 50 do 75 % ceny solarow znasz latwo policzyc..

mysle ze przy cenie 2-3tys malo osob by sie zastanawiala tez sensownoscia zakupu:) w koncu realne oszczednosci sa..

ludziska wydaja o wiele wiecej na rzeczy ktore tylko generuja koszty a nie zastanawiaja sie czy im sie to oplaci:)

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka

Żeby ci pomogło w CO musisz mieć inny kształt instalacji. :o

Jak łączysz PC,solar,CWU i CO?

Zmienia się mocno koszt inwestycji w solar-dochodzą dodatkowe wcale nie tanie elementy. :cry:

Jeśli twoja PC bierze więcej kWh, to po prostu szybciej dogrzeje baniak z CWU. 8)

Wyjdzie na to samo.

Z cenami energii jasne , że nie wiadomo ale nie może być przesady , bo ludzie nie wydolą. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilmawku

ja jestem całkowity abstynent ale zawsze się świetnie bawię i bez tego :D ( wiesz ja wesołek z urodzenia )

ale chora jestem bo w sobotę jakiś artysta otworzył okno niedaleko mnie :cry: zamiast zdjąć tę swoją marynarę .( jakaś watolinowa była :lol: szkoda że paltota nie założył :lol: i może kalesonki miał a wiadomo :D

Inko

to wieka szkoda .......

kiedyś już tu pisałam ....Ktoś kto miał Nibe założył sobie po pewnym czasie solary ...jaka oszczędność na rok ? 50 pln ......w stosunku do samej PC którą miał

U Inki jest inna sprawa ......dlatego ,że tam ten grunt może się bardziej regenerować gdyby miała solary .....i wtedy system ze względu na sezonowe wykorzystanie DZ mógłby być analogiczny w pewnym stopniu do CK.

 

bardzo nie, bo cwu to 20 % a co 80 % ale troszkę poza tym wszystko jest brane z jednego zbiornika ( co +cwu ) i coś co dodatkowo zasili zb. z innego żródła niż PC ( nie będzie ciągnęło z DZ ) jest pożądane ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka

Żeby ci pomogło w CO musisz mieć inny kształt instalacji. :o

Jak łączysz PC,solar,CWU i CO?

Zmienia się mocno koszt inwestycji w solar-dochodzą dodatkowe wcale nie tanie elementy. :cry:

Jeśli twoja PC bierze więcej kWh, to po prostu szybciej dogrzeje baniak z CWU. 8)

Wyjdzie na to samo.

Z cenami energii jasne , że nie wiadomo ale nie może być przesady , bo ludzie nie wydolą. :cry:

 

czemu inny ksztalt instalacji?

zbiornik 500litrowy z dwoma wezownicami jedna od PC druga od solarow

CWU przeplywowo a CO juz normalnie..czyli instalacja jak najbardziej prawidlowa przynajmniej wg mnie i nie wiem jakie jeszcze tu elementy trzeba by dokladac

 

w sumie fakt z ta moca i dogrzaniem CWU:)

 

a myslisz ze energetyka sie przejmie? zobacz co zrobili z pradem dla firm..a teraz ciagle naciskaja na podwyzki pradu dla domowych..jedynie po staremu ma zostac dla osob zuzywajacych nie wiecej niz 1500kW rocznie

a tyle to ja w miesiac zuzyje

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś już tu pisałam ....Ktoś kto miał Nibe założył sobie po pewnym czasie solary ...jaka oszczędność na rok ? 50 pln ......w stosunku do samej PC którą miał

U Inki jest inna sprawa ......dlatego ,że tam ten grunt może się bardziej regenerować gdyby miała solary .....i wtedy system ze względu na sezonowe wykorzystanie DZ mógłby być analogiczny w pewnym stopniu do CK.

 

macie racje ze oszczednosci z solarow przy PC sa niewielkie:) ja sie z tym zgadzam i przy tych cenach nie zamontowalbym sobie ich ale juz przy cenie 2-3tys staje sie to interesujace

panowie i panie

ile kosztuje centralny odkurzacz..czy sie zwraca a mimo to ludzie montuja..

sam mam przygotowana instalacje pod centralny ale odkurzacza jeszcze nie zakupilem i szczerze mowiac wole wydac na solary niz na odkurzacz..tu przynajmniej mam "jakies" oszczednosci no i to o czym bonetko piszesz regeneracja gruntu choc nie fachowo podejrzewam ze w lecie ta nasza PC pracujaca na potrzeby CWu specjalnie nie przeszkadza w regeneracji

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbiornik 500litrowy z dwoma wezownicami jedna od PC druga od solarow

CWU przeplywowo a CO juz normalnie...

 

Chyba mam zaćmienie. :oops:

 

Rozumiem to tak.

Masz zbiornik 500l i dwie wężownice(solar+PC).CWU z tego przepływowo. 8)

 

Wychodzi mi na to , że jest to zbiornik do grzania CWU dwoma niezależnymi źródłami.Dotąd rozumiem , a dalej już nie.

 

Jak więc solar pomaga w CO? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam zaćmienie. :oops:

 

Rozumiem to tak.

Masz zbiornik 500l i dwie wężownice(solar+PC).CWU z tego przepływowo. 8)

 

Wychodzi mi na to , że jest to zbiornik do grzania CWU dwoma niezależnymi źródłami.Dotąd rozumiem , a dalej już nie.

 

Jak więc solar pomaga w CO? :o

 

hehehe

no dobra

500 litrow to jest woda kotlowa na CO, CWU masz z wezownicy przeplywowo plus dwie wezownice jedna na PC druga na solary..tak wiec kazdy kilowat z solarow wchodzi mi do wody kotlowej i albo zostanie wykorzystany na CO albo na CWU

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

hehehe

no dobra

500 litrow to jest woda kotlowa na CO, CWU masz z wezownicy przeplywowo plus dwie wezownice jedna na PC druga na solary..tak wiec kazdy kilowat z solarow wchodzi mi do wody kotlowej i albo zostanie wykorzystany na CO albo na CWU

rafal

 

A przy okazji obniży ci COP, bo spowoduje wzrost temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500 litrow to jest woda kotlowa na CO, CWU masz z wezownicy przeplywowo plus dwie wezownice jedna na PC druga na solary..tak wiec kazdy kilowat z solarow wchodzi mi do wody kotlowej i albo zostanie wykorzystany na CO albo na CWU

rafal

 

Zgadza się tak jest w Nibe i to rozwiązanie już wałkowaliśmy na forum. Zbiornik się nazywa VPas i ma 300l CWU i 450l CO. Jest tam grzałka elektryczna i 2 wężownice.

 

Kilka miesięcy temu pisałem o tym rozwiązaniu iż chcę taki zbiornik zrobić i czekać na dotację na solary, (wszyscy mnie zrugali ze nieopłacalne a teraz prosze ile osób ma zbiorniki z dodatkową wężownicą :) ) ale trzeba pamietać że tak duzy bufor wody CWU trzeba cały czas utrzymywać na odpowiedniej temperaturze - tu też będą straty, może jednak lepiej zintegrowaną pompę tak jak ma Black&Zaba wtedy nie ma solarów, ale i nie ma strat na utrzymywaniu tak dużego bufora.

 

Jak z wyliczeń Henok z tych 157zł odjąłbym z 27zł na te straty. Jest to na granicy opłacalności więc trzeba dokładnie policzyć. Oczywiście opłacalność zależy też od ilości zużycia CWU a więc wielkości rodziny i preferencji - jest to bardzo indywidualne

Ja mam jeszcze trochę czasu na decyzję ale wiem na pewno gdyby była dotacją to wziąłbym ją na ogniwa fotowltaiczne lub wiatrak (w zależności od warunków) niż na solary.

 

ps. Acha plusem tego bufora byłoby dogrzewanie wody wtedy gdy prąd jest najdroższy a więc w dzień jak świeci słoneczko 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz zatrybi :D ło.

Masz więc 3 wężownice.

W takim razie do jakiej temp. grzejesz baniak by uzyskać przepływowo zadowalającą temp CWU?

 

hehe dokladnie trzy:)

a CWU przy grzaniu PC do 37 stopni mam na poziomie 70-80stopni

oczywiscie jakis tam czas..przy duzym zuzyciu natepuje spadek temp

 

to tez jest zwiazne z tym ze teraz codzi Co w lecie bedzie trzeba podniesc temp do 42 na PC

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji obniży ci COP, bo spowoduje wzrost temperatury.

 

Jak solary działają bo jest słońce to same zyski 8)

 

No ale jak słońca nie ma to COP CWU spadnie bo utrzymujesz większy bufor, COP CO powinien być bez zmian bo po podgrzaniu CWU do zadanej temperatury zawór przerzuci wodę CO z pominięciem bufora bezpośrednio na podłogówkę a wię wtedy strat COP nie będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A przy okazji obniży ci COP, bo spowoduje wzrost temperatury.

 

ok przyznaje jestem laikiem w tej dziedzinie i nie za bardzo kumam czemu?

jezeli solar podniesie mi temp w zbiorniku o 20 stopni ponad temp zadana na PC to po prostu PC mi sie nie wlaczy dopoty dopoki temp nie spadnie lub ewentulanie solar bedzie wspomagal w drogiej taryfie wtedy gdy czesto moja PC nie pracuje..

jakie to ma w tym momencie przelozenie na COP PC nie rozumiem wydawalo mi sie ze to pomoze a nie przeszkodzi..moze ktos mi to lopatologicznie wytlumaczyc?

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji obniży ci COP, bo spowoduje wzrost temperatury.

 

Jak solary działają bo jest słońce to same zyski 8)

 

No ale jak słońca nie ma to COP CWU spadnie bo utrzymujesz większy bufor, COP CO powinien być bez zmian bo po podgrzaniu CWU do zadanej temperatury zawór przerzuci wodę CO z pominięciem bufora bezpośrednio na podłogówkę a wię wtedy strat COP nie będzie :)

 

No ale ty mówisz o innym układzie, takim w którym Solary nie wspomagają CO. A to co napisałem odnosi się do układu jaki ma Inka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kilka miesięcy temu pisałem o tym rozwiązaniu iż chcę taki zbiornik zrobić i czekać na dotację na solary, (wszyscy mnie zrugali ze nieopłacalne a teraz prosze ile osób ma zbiorniki z dodatkową wężownicą :) )

 

ps. Acha plusem tego bufora byłoby dogrzewanie wody wtedy gdy prąd jest najdroższy a więc w dzień jak świeci słoneczko 8)

 

jakos ten watek chyba pominalem

duzo osob z ziriusem ma dwie wezownice zakupione czesc osob uzywa ich z solarami:)

generalnie solary sa za drogie do PC ale...to juz indywidualne decyzje

co do fotowalniki czy wiatrakow..to pierwsza jest za droga do zyskow a druga coz za malo u mnie wieje:( i tez do najtanszych nie nalezy

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafal

pewnie im oto chodzi że dla CWU musisz utrzymywać wyższą temp niż dla CO

 

ja powiem wam tak dołożyłem 500 zł i wkopałem dodatkową wężownicę do DZ

będą solary to wpuszczę tam troche ciepła - obrócę pompką raz na jakiś czas i zamiast łądować np 20 st do bufora gdzie jest to nieopłacalne - zrzucę do DZ

inne zastosowanie

 

inne zastosowanie dodatkowej wężownicy?

chłodzik latem - wymiannik i wpuszczenie do wentylacji porzez nagrzewnicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafal

pewnie im oto chodzi że dla CWU musisz utrzymywać wyższą temp niż dla CO

 

 

no tak ale jak doskonale wiesz w naszym przypadu masz mala zdolnosc o decydowaniu o temp CWU ona jest niejako automatycznie powiazana z temp CO a w buforze masz warstwowy rozklad temp..

dlatego dalej nie rozumiem czemu solary maja mi zepsuc COP PC

wydaje mi sie ze momencie takie "patentu" czyli polaczeniu CWU i CO razem jest on juz w jakims stopniu zepsuty i dolozeniu solarow nic tu nie zmieni poza "darmowym" dostarczeniu energi slonecznej

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...