Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale tam temp. i tak jest wyższa bo musi być żeby grzać przepływowo cwu ( w górnych warstwach powyżej 70 *C ) i jeśliby wpadała już jakaś temp. z solarów to wtedy PC mogłaby pracować na nizszych parametrach ....np. nie na np. 0/50 tylko 0/45 .........żeby osiagnąć tę max np. 75 *C u góry .....'

tam właściwie przejaskrawiąc problemem jest zabieranie na co. bo wtedy zabiera się ciepło i nie ma odpowiedniej tem. cwu grzana przepływowo .....

Terplace dlaczego miałby być niższy COP ???

 

chyba że z solarów wpadałby nizsza niż jest na dole zb. ..wtedy chłodziłaby zbiornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

No ale ty mówisz o innym układzie, takim w którym Solary nie wspomagają CO. A to co napisałem odnosi się do układu jaki ma Inka

 

Acha, to sorki, ja w Nibe zastanawiam się czy dało by radę mieć sam zbiornik i grzac tylko grzałką w nocy i czekać na dotację. A jak się pojawią dotacje to za dotację kupić pompę i zrobić dolne źródło :))

 

 

Jak myślisz dam radę samą grzałką i ewentualnie kominkiem z DGP ? :) Dom powiedzmy że będzie energooszczędny, ale nie pasywny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tam temp. i tak jest wyższa bo musi być żeby grzać przepływowo cwu ( w górnych warstwach powyżej 70 *C ) i jeśliby wpadała już jakaś temp. z solarów to wtedy PC mogłaby pracować na nizszych parametrach ....np. nie na np. 0/50 tylko 0/45 .........żeby osiagnąć tę max np. 75 *C u góry .....'

tam właściwie przejaskrawiąc problemem jest zabieranie na co. bo wtedy zabiera się ciepło i nie ma odpowiedniej tem. cwu grzana przepływowo .....

Terplace dlaczego miałby być niższy COP ???

 

dokladnie bonetko

w tej PC sterowanie na nocne taryfy rodzi czasami problem dla CWU bo odpalenie CO po 10 godzinach "nie pracy" wyssie cale cieplo i troche mija zanim jest wrzatek

dlatego solary wg mnie byly tu idealnym uzupelnieniem na dzien i droga taryfe

rafal

 

zeby nie wpadala nizsza z solarow (bo to fakt moglby byc problem)to potzrebujemy elektronik/czujnikow tempi ktora tym bedzie sterowac:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tam temp. i tak jest wyższa bo musi być żeby grzać przepływowo cwu ( w górnych warstwach powyżej 70 *C ) i jeśliby wpadała już jakaś temp. z solarów to wtedy PC mogłaby pracować na nizszych parametrach ....np. nie na np. 0/50 tylko 0/45 .........żeby osiagnąć tę max np. 75 *C u góry .....'

tam właściwie przejaskrawiąc problemem jest zabieranie na co. bo wtedy zabiera się ciepło i nie ma odpowiedniej tem. cwu grzana przepływowo .....

Terplace dlaczego miałby być niższy COP ???

 

chyba że z solarów wpadałby nizsza niż jest na dole zb. ..wtedy chłodziłaby zbiornik

 

Jak solary będą dostarczały energię to będą podnosiły temp. zbiornika. Jak podniesie się temp. zbiornika, to wzrośnie temp. skraplania, bowiem woda przy skraplaczu będzie miała temp. wyższą. A chwilowa temp. skraplania jest uzależniona od aktualnej temp. w zbiorniku. Jeśli solary bedą pracowały równolegle z PCi to temp. skraplania będzie wyższa. Oczywiście, że ktoś może powiedzieć że szybciej się osiągnie temp. z zbiorniku (dostarczy więcej energii do budynku) i PCi będzie pracowała krócej (choć z niższym COP). Ale jest jedno ale. To że w takim układzie jest cwu to zasługa tzw. odzysku ciepła przegrzania ze strony tłocznej. Jak solar będzie wyręczał PCi, to ta będzie pracowała krócej, co może spowodować mniejszą ilość tego ciepła (o wysokiej temp.) na górze zbiornika. Co więcej może dojść do takie sytuacji, że nie będzie cwu, bo np. pracujący solar podniesie temp. do 50stC, a termostat PCi nie będzie załaczał grzania zbiornika, bo będzie uważał że jest ok. Na górze nie będzie wtedy 70 czy 80 stC (kiedy pracuje PCi), ale np. 53stC, co może okazać się temperatura za niską (bo to jeszcze nie cwu - cwu trzeba dopiero podgrzać przepływowo w wężownicy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to jak najbardziej prawda ...ale czy nie myślisz że skoro oni mają to w ofercie fabrycznej to zestaw czujników jakoś to precyzyjnie reguluje że nie może dojść do sytuacji że podnosi temp. do 50 bo musi być jako constans 75 na górze w zbiorniku i brakującą musi dostarczyć ....( tam są dwa czujniki temp o ile pamiętam na dole i górze zbiornika i PC kontroluje te temp. ) .

poza tym tam najważniejszą sprawą jest temp. zbiornika dopiero woda w wężownicy cwu przepływająć z dołu do góry w tej temp się nagrzewa...

Można byłoby się też zastanowić czy krócej z mniejszym COP = ( >) dłużej z większym bez solarów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to jak najbardziej prawda ...ale czy nie myślisz że skoro oni mają to w ofercie fabrycznej to zestaw czujników jakoś to precyzyjnie reguluje że nie może dojść do sytuacji że podnosi temp. do 50 bo musi być jako constans 75 na górze w zbiorniku i brakującą musi dostarczyć .....

poza tym tam najważniejszą sprawą jest temp. zbiornika dopiero woda w wężownicy cwu przepływająć z dołu do góry w tej temp się nagrzewa...

Można byłoby się też zastanowić czy krócej z mniejszym COP = dłużej z większym bez solarów....

 

Na pewno z mniejszym COP i z solarami taniej bo en. z solarów prawie darmo. Ale spada komfort korzystania z cwu. A jak chcemy zachować komfort to musimy podnieść temp. zadaną. A wtedy spada COP a "wykorzystanie" solarów także spada. Czyli "kręcimy się w kółko". Cały problem z tym, że ta gorąca woda na górze zbiornika jest przygotowywana w zasadzie przy okazji i jako tako nie ma kontroli nad tym procesem, gdyż kontrolujemy temp. niżej (bo większość mocy jest dostarczana pod niższą temp.). Temp. cwu jest kontrolowana tylko pośrednio.

Chyba że faktycznie układ jest bardziej złożony od strony kontroli procesu i automatyki, ale wątpię....patrząc na tą PCi. Tutaj raczej wszystko jest nastawione na maksymalne uproszenie sterowania i automatyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątek "obywatelski" wspaniały. Niestety coraz więcej "Misia" w naszym społeczeństwie obywatelskim. Solary wcale nie są tanium źródłem energii ani tym bardziej ekologicznym. Nie są tanim bo ich wykorzystanie do produkcji ciepłej wody na potrzeby mieszkaniowe jest tak znikome, że koszt c.w.u. liczony z kosztami inwestycji bije na głowę wszystkie inne źródła z prądem włącznie. Do tego przydatne tylko przez 6 miesięcy, a do c.o. to wcale bo jak juz "mogą" to nie ma potrzeby :lol: . Latem dochodzi jeszcze problem zrzutu nadmiaru ciepła - a to dodatkowy wydatek energetyczny.No i pogarsza zwrot kapitału z pompy ciepła :D .

Jednym zdaniem : ciepło z pompy jest tak tanie że nic już się nie opłaca :lol: .

A jak inne misiowe źróła ? Wiatraki to już kompletna porażka. Propaganda mówi o darmowej energii, podczas gdy jest 2-3 krotnie droższa niz z konwencjonalnej elektrowni a i mimo to zainwestowany kapitał zwraca się po 15 latach kiedy wiatrak jest juz złomem, albo jest juz tak przestarzały technologicznie, że nikt już na niego nie chce patrzeć. Podobne rachunki mozna zrobic od strony ekologicznej porównując ilości emisji CO2 z klasycznych źródeł i emisję CO2 potrzebną na wyprodujowanie "ekologicznego" źródła np. minimalnie wykorzystywanych solarów.

I tu jest właśnie ta paranoja całkiem jak z "Misia". "Mis" ma byc drogi i zaawansowany technologicznie bo po odbudowaniu go odpwiednią propagandą "ciemny lud to kupi". To prawo rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak pisałem, że się pochwale to się pochwalę... :lol: Wczoraj spisałam licznik: I - 523 kWh, II - 1351 kWh za okres od 22.12 do 22.02. cały dom, bo niestety nie mam podlicznika na pompy :cry: Myślę jednak, że jak na V strefę - suwalszczyzna i na zeszłe mrozy to całkiem niezły wynik? dom 156m i standard wyposażenia czyli to "co mają wszyscy". No nie ja nie mam reku :roll: Bonetka jak to się ma do Twoich wyliczeń odnośnie prądu sprzed dwóch??? :wink: stron?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thermogolv ....to prosta PC pod tym względem.

Ciekawe jak grzeją użytkownicy , czy ktoś badał jaką temp. ustawiają na czujniku ( 43 bez solarów ) z solarami ? ......co jak nie ma słońca zmieniają ustawienia, jak często .? . a czy jakoś mierzą COP i resztę ....i mam nadzieję że maja jakieś zabezpieczenia na wypadek np. pomyłki w ustawieniu ( wysokie parametry PC więc i duże przegrzanie ) i jeszcze dodatkowo ciepło z solara .....jaką temp. max można mieć w zbiorniku ? .....gdyby nie można było do zb.PC to do DZ....

 

wiatraki ...pomijając wszystko inne to nie tak łatwo go postawić...

Swimmer ...to dobry wynik .....szkoda ze nie można oddzielić samej PC ..bo miejsce jakieś punktowane by się znalazło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak pisałem, że się pochwale to się pochwalę...

A moze ja tez... Jakos tak zaczalem tu troche pisac, ale nie przedstawilem swojego rozwiazania, moze komus sie cos z tego przyda. Nie jest moze ono idealne, ale jest to moja pierwsza instalacja PC i pewnie ostatnia, no chyba ze bede sie musial przeprowadzic. W czerwcu 2008 jeszcze nie planowalem zakupu PC, ale potem cos mnie oswiecilo i powoli zdobywajac potrzebne doswiadczenie wstapilem na jedynie sluszna droge ;-) Pompa dziala od konca listopada. Parę danych: powierzchnia grzana parter i poddasze uzytkowe czyli 2x od sciany do sciany 9m x 11m po wewnetrznej, czyli prawie 200m2. Ocieplone sciany 15cm styropianu, dach 30cm welna, podloga 10cm styropianu, bez rekuperatora, budowa zakonczona. Podlogowka na calym parterze i lazience na gorze, na pietrze grzejniki. Pompa Stiebel Eltron WPWE 8kW, bufor 160l, DZ: kolektor spiralny poziomy przewymiarowany, bo nie wiedzialem jaką i jakiej mocy pompę uda mi się kupić, 4 sekcje po 200m rury PE40, w srodku płynie eksperymentalnie mieszanka etanol (koło 25%) z woda demineralizowana, którą pompuje pompa Wilo 100W. Kolektor lezy w 4-rech wykopach o sumarycznym rozmiarze 2m x 2m x 120m. Projekt i wykonanie wlasne. Pomiary z podlicznika na 3-fazach obejmujacego tylko PC bez obiegowek i sterownika (nie mialem jeszcze podlicznika na 1 faze), na obwodzie podlogowki i grzejnikow cieplomierze. Niżej troche danych z czasu, gdy tam mieszkałem przez ferie, więc ustabillizowanych i w miare wiarygodnych.

http://obrazki.elektroda.net/68_1234953707.png

Wady mojej instalacji ktore juz widze:

- slabo ocieplona podloga i fundamenty

- za malo podlogowki

- za cienkie rurki w piwnicy od bufora do rozdzielaczy - do przerobki

Ale ogolnie na razie jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze w ziriusie solar ogrzewa podobnie do PC czyli warstwowo..najpierw gora a na koncu dol.to nam zabezpiecza CWU czyli jezeli dol nie ogrzeje sie do zadanych dla PC np 40 stopni to pomimo solara wlaczy sie PC uzupelni ile trzeba , a jezeli osiganie tzn ze gora musiala osiagnac te 70 stopni..i problemu z CWu nie ma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze w ziriusie solar ogrzewa podobnie do PC czyli warstwowo..najpierw gora a na koncu dol.to nam zabezpiecza CWU czyli jezeli dol nie ogrzeje sie do zadanych dla PC np 40 stopni to pomimo solara wlaczy sie PC uzupelni ile trzeba , a jezeli osiganie tzn ze gora musiala osiagnac te 70 stopni..i problemu z CWu nie ma

 

A co jeśli dół osiągnie np. 45stC przy pomocy solara? To PCi się włączy. Skąd więc na górze będzie 70stC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli dół osiągnie np. 45stC przy pomocy solara? To PCi się włączy. Skąd więc na górze będzie 70stC?

 

ja to rozumiem w ten sposob..

podlaczenie solara do wezawnicy jest tak samo zrobione jak w przypadku podlaczenie pod PCi czyli wchodzi od gory goracy czynnik i schodzi na dol oziebiajac sie a potem wraca do solara..dzieki temu zbiornik ma warstwowy podzial temp na gorze najcieplej dla CWu na dole najzimniej dla CO

jezeli dol osiagnie 45 przy pomocy solara to bedzie znaczylo ze na gorze jest duzo wiecej np 70-80 stopni i wtedy PCi sie nie wlaczy bo po co

a jezeli na dole osiagniemy tylko np 30 stopni to bedzie znaczylo ze na gorze mamy okolo 60 stopni bo przeciez pomimo tej prostoty budowy i braku regulacji to temp u gory jest powiazana z temp na dole..gdyby tu nie bylo wartwowego rozlozenia temp to bylby problem bo caly zbiornik musialby sie grzac do jednej temp a tak nie jest

przynajmniej wg mnie tak jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze w ziriusie solar ogrzewa podobnie do PC czyli warstwowo..najpierw gora a na koncu dol.to nam zabezpiecza CWU czyli jezeli dol nie ogrzeje sie do zadanych dla PC np 40 stopni to pomimo solara wlaczy sie PC uzupelni ile trzeba , a jezeli osiganie tzn ze gora musiala osiagnac te 70 stopni..i problemu z CWu nie ma

 

A co jeśli dół osiągnie np. 45stC przy pomocy solara? To PCi się włączy. Skąd więc na górze będzie 70stC?

Dodatkowy wymiennik do solarów ma długość 10m. Najprawdopodobniej umieszczony jest w dolnej części zbiornika - czyli grzeje tylko do 1/2 wysokości zbiornika.

Taki wniosek można wysnuć na podstawie faktu, że producent podaje, że wymiennik CWU ma 2 x 10m, a na stronach producenta, na rysunku poglądowym zasobnika, wyraźnie widać, ze „wężownica” CWU jest „podwójna” i zamontowana w szeregu „jedna nad drugą”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli dół osiągnie np. 45stC przy pomocy solara? To PCi się włączy. Skąd więc na górze będzie 70stC?

 

ja to rozumiem w ten sposob..

podlaczenie solara do wezawnicy jest tak samo zrobione jak w przypadku podlaczenie pod PCi czyli wchodzi od gory goracy czynnik i schodzi na dol oziebiajac sie a potem wraca do solara..dzieki temu zbiornik ma warstwowy podzial temp na gorze najcieplej dla CWu na dole najzimniej dla CO

jezeli dol osiagnie 45 przy pomocy solara to bedzie znaczylo ze na gorze jest duzo wiecej np 70-80 stopni i wtedy PCi sie nie wlaczy bo po co

a jezeli na dole osiagniemy tylko np 30 stopni to bedzie znaczylo ze na gorze mamy okolo 60 stopni bo przeciez pomimo tej prostoty budowy i braku regulacji to temp u gory jest powiazana z temp na dole..gdyby tu nie bylo wartwowego rozlozenia temp to bylby problem bo caly zbiornik musialby sie grzac do jednej temp a tak nie jest

przynajmniej wg mnie tak jest

 

Temperatura w poszczególnych częściach zbiornika pozwiązana jest umiejscowieniem wężownic i rozkładem temp. w tych węzownicach. Rozkład temp. w wężownicy będącej skraplaczem jest specyficzny, co jest tutaj wykorzystywane. Pytanie jak jest umieszczona wężownica do podłączenia solarów? Jeśli jest na dole, to solar będzie wpływał na pomiar temp. (z tego co rozumiem to pomiar też jest na dole?). Nie gwarantuje to absolutnie że na górze będzie 70 do 80stC. To że na górze zbiornika jest 70 czy 80 st.C wynika z tego, że górna część wężownicy skraplacza jest na samej górze zbiornika i przy temp. skraplania na poziomie 40stu kilku stopni temp. gazu tłocznego wynosi 85 do 90stC.

Inne jest umiejscowienie węzownicy solara i wężownicy skraplacza. Inny jest rozkład temperatur na tych wężownicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowy wymiennik do solarów ma długość 10m. Najprawdopodobniej umieszczony jest w dolnej części zbiornika - czyli grzeje tylko do 1/2 wysokości zbiornika.

Taki wniosek można wysnuć na podstawie faktu, że producent podaje, że wymiennik CWU ma 2 x 10m, a na stronach producenta, na rysunku poglądowym zasobnika, wyraźnie widać, ze „wężownica” CWU jest „podwójna” i zamontowana w szeregu „jedna nad drugą”.

 

Czyli myślisz, że jak podłączają solar, to rozpinają te wężownice? Do dolnej podczepiają solar, a górna służy do przepływowego podgrzewania cwu? Jesli tak to w dodatku zmniejszy się moc tego przepływowego podgrzewania, czyli zmniejszy się strumień wody pozwalajacy na uzyskanie odpwiedniej temp. w punktach czerpalnych. Co o tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli myślisz, że jak podłączają solar, to rozpinają te wężownice? Do dolnej podczepiają solar, a górna służy do przepływowego podgrzewania cwu? Jesli tak to w dodatku zmniejszy się moc tego przepływowego podgrzewania, czyli zmniejszy się strumień wody pozwalajacy na uzyskanie odpwiedniej temp. w punktach czerpalnych. Co o tym sądzisz?

Nie. Wężownica CWU zostaje tak jak ją wykonano. Dokładają tylko tą od salarów, jest w ofercie fabrycznej – można zamówić zbiornik z dodatkową wężownicą.

Oni mają, z jakiś powodów, znormalizowane wężownice o długości 10m.

Dla potrzeb CWU łączą dwie, a jeśli zbiornik (zasobnik) ma współpracować z instalacją solarną, montują dodatkową - 10m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...