Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

fido – przyznam. Że ten „patent” pt. zasobnik (zbiornik) mnie wprost fascynuje. Interesuje mnie sposób umieszczenia wężownic względem skraplacza. Masz może jakieś „przestrzenne” rysunki lub schematy?

Ten rysunek znam, ale wynika z niego niewiele.

I jeszcze jedno. Prawdopodobnie były dwa rodzaje (konstrukcyjne) zasobników (pomijajac, ze były 300 i 500 litrowe). Który jest na zdjeciach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem jedynie wężownicę

ona jest dość specyficzna

to nie zwykła rurka tylko taka karbowana

 

analizowałem różne sposoby

byłem blisko zakupu pompy ciepłą którą wprowadza Herz na polski rynek i to naprawde tanio

nie zdecydowałem się i wybrałem właśnie thermogolva z kilku przyczyn jak choćby prostota, brak pompki DZ, wyliczałem sprawności dla 2 zbiorników.

np wyliczyłem że 1 kwh ciepła ucieka dziennie przez ścianki bufora

ciekawe czy ktoś ujął do COPu to że posiada 2 bufory i oba tracą np po 1kWh dziennie.

nie wiem dokładnie który jest na zdjęciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w poszczególnych częściach zbiornika pozwiązana jest umiejscowieniem wężownic i rozkładem temp. w tych węzownicach. Rozkład temp. w wężownicy będącej skraplaczem jest specyficzny, co jest tutaj wykorzystywane. Pytanie jak jest umieszczona wężownica do podłączenia solarów? Jeśli jest na dole, to solar będzie wpływał na pomiar temp. (z tego co rozumiem to pomiar też jest na dole?). Nie gwarantuje to absolutnie że na górze będzie 70 do 80stC. To że na górze zbiornika jest 70 czy 80 st.C wynika z tego, że górna część wężownicy skraplacza jest na samej górze zbiornika i przy temp. skraplania na poziomie 40stu kilku stopni temp. gazu tłocznego wynosi 85 do 90stC.

Inne jest umiejscowienie węzownicy solara i wężownicy skraplacza. Inny jest rozkład temperatur na tych wężownicach.

 

masz racje wydawalo mi sie ze wezownica jest umieszczona tak samo jak ta od PC a tu jest na dole..(pomiary tez sa na dole roznica ze dla solara nizej niz dla PCi)

w takim wypadku faktycznie moze byc problem z ciepla woda uzytkowa..dla ktorej potzrebujemy wysokiej temp na gorze zbiornika

tyle ze jakos to dziala ze soba..bo ludzie maja to poinstalowane i nie slyszalem zeby byly problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fido – przyznam. Że ten „patent” pt. zasobnik (zbiornik) mnie wprost fascynuje. Interesuje mnie sposób umieszczenia wężownic względem skraplacza. Masz może jakieś „przestrzenne” rysunki lub schematy?

Ten rysunek znam, ale wynika z niego niewiele.

I jeszcze jedno. Prawdopodobnie były dwa rodzaje (konstrukcyjne) zasobników (pomijajac, ze były 300 i 500 litrowe). Który jest na zdjeciach?

 

byly dwa

rurka w rurce

i obecny

ten wczesniejszy to byl chyba galmetowski wyrob ale z jakis powodow nie dokonca sie sprawdzal

a na zdjeciach masz wspolczesny i jedynie juz produkowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w takim wypadku faktycznie moze byc problem z ciepla woda uzytkowa..dla ktorej potzrebujemy wysokiej temp na gorze zbiornika

tyle ze jakos to dziala ze soba..bo ludzie maja to poinstalowane i nie slyszalem zeby byly problemy

 

Niekoniecznie, bo:

- w okresie letnim, nie pracują pompy obiegowe CO, a w związku z czym, w zbiorniku nie ma turbulencji i warstwowość temperatur w zbiorniku jest bardziej „stabilna”,

- można przyjąć, że temperatura CWU będzie taka jak „solarów” i PCi się nie załączy,

- jeśli temperatura z solarów będzie zbyt niska, to będzie następowało „dogrzewanie” CWU w górnej części zbiornika, ale ta ilość ciepła do „dogrzania” będzie mniejsza, ze względu na wyższe temperatury w dolnej części zbiornika. W takim przypadku PCi będzie się włączała „okazjonalnie”.

Tak sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

- jeśli temperatura z solarów będzie zbyt niska, to będzie następowało „dogrzewanie” CWU w górnej części zbiornika, ale ta ilość ciepła do „dogrzania” będzie mniejsza, ze względu na wyższe temperatury w dolnej części zbiornika. W takim przypadku PCi będzie się włączała „okazjonalnie”.

Tak sądzę.

 

Im mniejszy będzie czas pracy PCi tym mniej będzie energii dostarczonej w postaci wysokiej temp. na górze zbiornika, co jest koniecznością jeśli chce się podgrzewać wodę przepływowo. Co więcej czujnik PCi może wykryć że temp. w dolnej części zbiornika jest ok i nie włączy pompy ciepła. A temp. podniesiona przez solary będzie zbyt niska. Zreszą się powtarzam. Dyskutujemy o tym z Inka od jakiegoś czasu. Pół biedy w lato kiedy moc solarów będzie na tyle duża, aby podnieść temp. w zasobniku wysoko. Ale problem może być w pochmurne dni, kiedy moc solarów i moc odbioru ciepła zbilansuje się na poziomie np. 50stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niekoniecznie, bo:

- w okresie letnim, nie pracują pompy obiegowe CO, a w związku z czym, w zbiorniku nie ma turbulencji i warstwowość temperatur w zbiorniku jest bardziej „stabilna”,

- można przyjąć, że temperatura CWU będzie taka jak „solarów” i PCi się nie załączy,

- jeśli temperatura z solarów będzie zbyt niska, to będzie następowało „dogrzewanie” CWU w górnej części zbiornika, ale ta ilość ciepła do „dogrzania” będzie mniejsza, ze względu na wyższe temperatury w dolnej części zbiornika. W takim przypadku PCi będzie się włączała „okazjonalnie”.

Tak sądzę.

 

1. turbulencje w sezonie zimnym powoduja ze mozmy grzac PCi do nizszych temperatur np 37 stopni w lecie juz musimy z 5 stopni do gory podciagnac

2. no tak tylko ze 50 stopni dla przeplywowego grzania moze byc malo:(

 

problem w tym ze potzrebujemy u gory jakies 70 stopni i wlecie moze nie byc z tym problemu ale w okresie przejsciowym?????

chyba ze w okresie przejsciowym jest tak malo energi dostarczonej przez solary lub rozbior ciepla na tyle duzy ze generalnie dla CWU nie ma zagrozenia bo PC jednak popracuje na tyle by podgrzac gorna warstwe wody

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda , że na tej stronie co podaje Fidox ( to stara stona tu już prezentowana najpierw jako Bugaj a póżniej Rodzinka ...to teraz są usunięte pewne zwroty które niekoniecznie mi się podobały jeśli chodzi o mailowanie )

nie ma analizy np. bez solarów i z solarami ( szkoda ) . Nie ma np. jak ustawiona jest PC w jakich okresach ..nie ma jaką ma moc PC ( ja nie widziałam ..gdzieś w treści było jak czytałam kiedyś) ile maja solary powierzchni ....( typ jakie też by się przydał ) mógły być schemat instalacji narysowany .....

Tam jest jeszcze grzałka antyzamrożeniowa ...do czego ? tzn że zawór rozprężny jest wyniesiony poza PC do studzienki ?

Inko

problem jest tu jeden ......że temp. w górze zbiornika jest "robiona " tylko przez PC z tego ustawienia np. 40 *C na zegarze .... i tylko jest pytanie jaką temp. należałoby wprowadzić aby po wymieszaniu ( przecież jakoś się mieszają i przekazują ciepło wzajemnie cżąsteczka cżąsteczce ) było tyle na górze ....a może prościej czy jeśli na środku jest np. 30 *C i wprowadzimy z solara 40 to będzie 70 *C nawet na środku . ( będzie najwyżej nierówna warstwowość ..bo chyba zimna jest cięższa i dlatego jest na dole zbiornika a ciepła lżejsza i dlatego jest wyżej ..tzn. tak mi się wydaje, pomijam że na dole są wloty powrotne więc chłodne no i na górze jest ciepło przegrzania PC ) .....bo działa to w ten sposób ???...

Kluczowa sprawa to napisać do tego Pana z linku ( albo kogoś kto ma solary ) i dowiedzieć się jaką on ma ustawioną z solarami ...wtedy będzie wszystko wiadomo ......

To nie o to chodzi że to nie będzie działało (gdyby co podniesie się temp PC na czujniku ) ...chodzi o to " jak" to będzie działało i czy to się w ogóle opłaca i pozostaje bez wpływu na komfort cwu

.

u tego Pana jest wyraźnie napisane że solary w okresie przejściowym tez działają .....dogrzewa co .....

w lecie też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM , mam 2 propozycje instalacji pompy ciepła, ale za chiny nie wiem któralepsza (stosunek ceny do możliwości i jakości itp.)Będę ogrzewał dom i cwu.

Może Ktoś z Szanownych Państwa może doradzić ?

 

1. http://www.thermogolv.gal.pl/oferta3.php ----pompa m2-5

 

2.http://www.sunenergy.pl/ ---- pompa IVT Greenline HT Plus C 6

 

będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BONETKO

troche mieszasz z tymi temp

jeżeli solar zrobi na dole np 90 stC

pompa na górze 70 st C

 

to:

1. pobierając wodę zimną do CW przenosimy ciepło z dołu bufora na górę

2. ciepłę zawsze idzie ku górze - warstwowość owszem ale nie tak żeby na dole było 90 a na górze 70stC tylko zawsze odwrotnie

3. solar dogrzewa dół bo tam jest zazwyczaj najniższa temperatura a solar zimą daje najmniej pewną i najniższą tem więc warto nawet troszkę podgrzać będzie działał nawet przy powiedzmy 30 st C

 

proszę zadaj problem na mojej grupie - mam obiecane że tam dostanę odpowiedź od tego gościa

 

zukow2

nie mogę się wypowiadać o innych pompach ale zobacz u mnie na forum

nikt nie kupił 5kW pompy a jest tam 11 posiadaczy ziriusa

http://www.iqhome.eu/forum/viewtopic.php?f=6&t=9

 

i nie radzę takiej kupować choć ja pierwszy miałem taką zastosować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko i fido

problem jest jeden terplace to przeciez napisal

 

jezeli solar nagrzeje nam na dole zbiornika do 40 stopni a niedaleko jest rowniez czujnik do PCi to po prostu nam sie PCi nie wlaczy i zrobi nam sie problem z CWU bo dla niej potrzebujemy wyzszych temp (ogrzewanie przeplywowo)

 

tak to wyglada ale z drugiej strony oczywiscie jakos to jest rozwiazane tylko nie wiem jak..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko i fido

problem jest jeden terplace to przeciez napisal

 

jezeli solar nagrzeje nam na dole zbiornika do 40 stopni a niedaleko jest rowniez czujnik do PCi to po prostu nam sie PCi nie wlaczy i zrobi nam sie problem z CWU bo dla niej potrzebujemy wyzszych temp (ogrzewanie przeplywowo)

 

tak to wyglada ale z drugiej strony oczywiscie jakos to jest rozwiazane tylko nie wiem jak..

 

Albo podnieść temp. zadaną dla PCi w zbiorniku (niższe COP), albo na sterowniku solarów ustawić włączanie pompy obiegowej solarów gdy temp. cieczy przekroczy np. 65°C (małe wykorzystanie solarów - w zasadzie w zimie żadne), także w lato mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zukow2

 

Ale napisz coś więcej nt i tych ofert i domu w którym mają być realizowane.

 

dom energooszczędny "CIEPŁY DOM P132" z pracowni Lipińscy.pl.Ściany SILKA 24 +20styro termoorganika platinum plus, dach dachówka cementowa+wełna 20cm, podłoga styro. 20cm, ogrzewanie podłogowe.Powierzchnia chałupy użytkowa 120 m2.kubatura 630m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, nie pomyślałam , że nawet gdyby PC była na min ( chyba jakieś istnieje ) to i tak woda zrzucona z solara podnosi temp. ponad tę na czujniku i PC się wyłączy .

Fido dlatego pisałam , ze ciepła woda unosi się do góry ....gdybyś wpuścił 90 na dole to PC nie da 70 na górze bo się wyłączy po prostu ..poza tym wymiesza się i będzie 90 *C na górze ale z solara ( no może trochę mniej bo jak wpadnie do danej wody to trochę się ochłodzi ) .

Przecież pytanie i Ty możesz zadać i Inka też bo sama jestem ciekawa jak ustawia ten Pan konkretnie z podaniem liczb itd. ....

Pan z tego linku wyglądał na umiejącego liczyć , robić r-ki ekonomiczne, analizy itd ..i dlatego to trochę dziwne , że zdecydował się na taki system ( chyba że świadomie ) , szkoda że solary założył razem z instalacją bo może gdyby później to na zasadzie porównania mógłby wyciągnąć wnioski .

Tu jest art. i opina jaki sens maja solary przy PC ...

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,8196/Itemid,255

Tolekk

Nasi Panowie się odezwą . W wytycznych projektowych od str. 50 są przykładowe schematy . Chyba trzeba będzie do Twojej dodatkowo regulator solarny . Pierwszeństwo ładowania można chyba jakoś ustawić na regulatorze .

a tak z innej beczki

przypuśćmy , że jest ten solar ...jaką największą można byłoby puszczać do zbiornika ( kiedyś już o to pytałam i nie chodziło mi o temp. z PC ) ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...