Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zukow2

wiesz to sa zupełnie inne systemy ( Thermogolv -Zirius bezposrednie a IVT pośrednie ) . W Thermogolv mimo braku wymienników jest taki problem , że co. czasami wychładza zbiornik bo jest to system naczyń połączonych ( co +cwu w jednym ) . w IVT jest grzane albo co albo cwu i jedno nie ma żadnego wpływu na drugie . W thermog. cwu jest grzane przepływowo w IVT jest zb dwupłaszczowy ( mamka ) .

Jedyny mankament w IVT to to , że jest jeden przedział czasowy w sterowaniu dobowym a tania taryfa w Polsce ma dwa przedziały ..ale można sobie zamontować dodatkowy zegar. Ja mam trochę przewymiarowaną ( powinnam mieć 8 ale nie ma w typoszeregu więc 7 ..a mam 9 ....ale spokojnie starcza mi w taniej taryfie i nigdy nie pracowała ani długo ani często jak naszej Rodzinie Forumowej ).

Jeśli coś chcesz wiedzieć to pytaj .

Może jeszcze ze zb. w IVT jest 165 l..teraz chyba można wybrać i z większym 185 ..to taki ew. wybierz .

Wejdz na stronę IVT i przeczytaj instrukcję ....zobaczysz co i jak .....

W Thermogolv sterownie jest bardzo proste i można rózne rzeczy podpiąć ...kiedyś IVT było zdecydowanie droższe niż Thermogolv ..ale skoro masz podobne oferty to zamierzają upłynnić towar przed podwyżką (?) ...rozumiem , ze te oferty to całościowe a nie tylko sama PC ?.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko

dla uscislenia to w ziriusie CO moze wychlodzic zbiornik i zrobic problem dla CWu tylko w specyficznych przypadkach..

normalnie uzytkujac nie ma takiej mozliwosci.a wode masz naprawde goraca wczoraj sie poparzylem:)

 

zukow2

co mozna powiedziec..tak jak bonetka napisala to sa dwa rozne systemy..

wiekszosc forum poleca systemy posrednie..

a troche osob ma ziriusy (w tym ja) i inne bezposrednie CK

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie

 

to juz ci opisuje na moim przykladzie

 

ja steruje ogrzewniem dwukierunkowo.., jeden kierunek to sterownik PC generalnie bardzo prosty i wiele tam na nim ustawic sie nie da..oczywiscie mozna dolozyc jakikolwiek sterownik pogodowy i wtedy mamy bardziej skomplikowanie:)

 

drugi kierunek to to sterowania grzaniem poprzez temp wewnatrz domu jako ze zwykly sterownik PCinie ma takiej mozliwosci to obchodzimy to poprzez podlaczenie pod pompe obiegowa sterownika temp (ja mam podlaczony bezprzewodowy euroster) ktory w zaleznosci od temp wewnatrz domu wlacza lub wylacza pompe obiegowa a co za tym idzie po jakies chwili rowniez wlacza lub wylacza PCI

w taki sposob mozna rowniez sterowac wlaczaniem sie w tanszych taryfach co daje korzysci ekonomiczne

ale moze wystapic jeden problem

w momencie odpalenia pompy obiegowej po dluzszym niechodzeniu podlogowka wysysa cieplo w zbiornika szybciutko..oczywiscie PCi za chwile wlacza sie i zaczyna dogrzewac..ale jezeli w tym momencie chcemy skorzystac z goracej kapieli mozemy miec problem..

za jakis czas np pol godziny do godziny na tyle mamy nagrzana wode w gornej czesci zbiornika ze problem znika

jest to minus takiego troche na okolo sterowania PCI poprzez pompe obiegowa..oczywiscie te problemy mozemy zminimalizowac prawie do zera mi do tej pory przytrafilo sie od listopada trzy razy ze w momencie ktorym chcialem goraca wode mialem ciepla ot pod prysznic ok ale nie do wanny

 

musimy poobserwowac swoje i zyzcie i pod nie zaprogramaowac czasy gzrania

wszystko zalezy od tego jak dlugo dom potrafi utrzymac cieplo bo jezeli wyjdzie ze dopiero o 24 nastapi taki spadek temp ktory uruchomi pompe obiegowa to podejrzewam ze nie zauwazysz "problemu" bo go przespisz..a wczesniej bedziesz mial wystarczajaca ilosc cieplej wody..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zukow2

W projekcie masz 122m pow użytkowej, powierzchnia ułożenia podłogówki będzie większa i gdyby pominąć bardzo dobre ocieplenie twego domu, to z pewnościa dla IVT wybrałbym 7KW ze zbiornikiem 185l . Jeżeli to ocieplenie będzie tak jak w projekcie, to ewentualnie jaka wentylacja będzie u Ciebie?

Przy grawitacyjnej ,domek będzie musial miec dobrą wentylację bo szczelny i tu tez skłaniałbym sie do 7KW. Przy mechanicznej z GWC te 5,4KW może wystarczy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny mankament w IVT to to , że jest jeden przedział czasowy w sterowaniu dobowym a tania taryfa w Polsce ma dwa przedziały ..ale można sobie zamontować dodatkowy zegar.

 

Wydaje mi się że nawet bez dodatkowego zegara da się ustawić niemal optymalnie. Ustawiasz zegar na obniżanie temperatury grzania co w godz 6-13 tak aby się pompa nie włączyła. Włączy się o 13 i chyba zdąży nagrzać do 15? Nawet jak się włączy 1-2 razy przed 22 to i tak większość grzania odbędzie w tańszej taryfie, myślę że nie mniej niż 70%. Tym bardziej że pogodówka wymusza silniejsze grzanie w nocy, kiedy temperatura spada.

 

Porównywałaś koszty ustawienia z samej pompy i z dodatkowym zegarem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inko

ja napisałam "czasami " ....czyli w niektórych sytuacjach , gdybym o tym nie wspomniała byłabym nie w porządku .

A&zb

teoretycznie masz rację ale ...zależy jaką temp. mamy na zewnątrz jak jest zimniej to nawet z podbiciem w nocy włączała się przed 13 .....i po 15 też . Nie porównywałam ale to tylko zegar ...mam ustawiony tylko ten dodatkowy czas 13-15 poprzez zablokowanie w drogiej taryfie. Z góry mogę Ci powiedzieć , że to jakieś drobne te oszczędności ale ...dlaczego IVT ma mieć jeden czas jak wszyscy maja więcej ..oczywiście sa i tacy co wcale nie mają ale w szkole mnie uczyli aby równać do najlepszych a nie do gorszych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...