Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Coś mi tam liczyli

To mi przypomina panią K..k , która kiedyś w "stanie wyższym" mówiła -umiem coś tam ,coś tam. :D

Na tym , że coś ci tam policzyli nie pojedziesz. :cry:

Musisz otrzymać czarno na białym i spokojnie przeanalizować , gdzie się te różnice pojawiają. :wink:

 

 

Różnice pojawiają się w jednym punkcie każda firma liczy inne zapotrzebowanie budynku na ciepło.Więc teraz ja mam skończyć studia żeby to obliczyć i przekonać się kto ma rację? Chciałem wziąść niezależnego projektanta ,który mi to wszystko zaprojektuje .Firmy mówia że wykonają według własnych projektów bo wtedy dadzą gwarancję!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A&zb

teoretycznie masz rację ale ...zależy jaką temp. mamy na zewnątrz jak jest zimniej to nawet z podbiciem w nocy włączała się przed 13 .....i po 15 też

 

Ja chciałem nie podbijać w nocy tylko obniżyć w dzień 6-13, tak aby się nie włączyła w tym czasie. Jak jest bardzo zimno to PC musi pracować dłużej niż czas niskiej taryfy i albo będzie za zimno jak ją zablokujesz nacałe 14 godzin albo będzie musiała grzać z wyższą krzywą w pozostałym czasie co pogorszy COP.

 

Zbyt dużo możliwości regulacji to też nie jest najlepiej, bo to prosta droga do rozregulowania ukłądu przez mniej zaawansowanych użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice pojawiają się w jednym punkcie każda firma liczy inne zapotrzebowanie budynku na ciepło.Więc teraz ja mam skończyć studia żeby to obliczyć i przekonać się kto ma rację? Chciałem wziąść niezależnego projektanta ,który mi to wszystko zaprojektuje .Firmy mówia że wykonają według własnych projektów bo wtedy dadzą gwarancję!!!
Czy cenowo te oferty też różnią się o prawie 50% ?

W takiej sytuacji najlepiej byłoby poprosić o ofertę ... trzecią firmę, a jak trzeba będzie to nawet ... dziesiątą ;).

Wtedy dopiero będziesz mógł wyrobić sobie zdanie o jakości tych dwóch ofert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice pojawiają się w jednym punkcie każda firma liczy inne zapotrzebowanie budynku na ciepło.Więc teraz ja mam skończyć studia żeby to obliczyć i przekonać się kto ma rację?

 

Gauss zdaje się udowodnił empirycznie że istnieje coś takiego jak mądrość zbiorowa - tzn że średnia wartość wyciągnięta z wielu ocen powinna być bliska prawdy (im więcej projektów weźmiesz do średniej tym mniejszy błąd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest pies pogrzebany :cry:

zawsze mówiliśmy o różnicach między doborem jednej a drugiej firmy .

Zapytaj ich konkretnie na jaka obliczeniową to jest -10/20 czy -15/20 ..bo chyba nie -25/20 .....i nawet jak Ci odpowiedzą , ze jest niedowymiarowana to zapytaj na ile to jest np. 80 % zapotrzebowania ...czy mniej

Nibe ma program do liczenia ...jak Ci odpowiedzą to będziesz wiedział .....może poproś Nibe aby Ci przestawiła całe liczenie ( zawsze liczą dla kliku mocy i wybierają najoptymalniejszą moc w stosunku do ceny zakupu i eksploatacji ) ....

A&zb

masz rację ale mój domek jest ciepły i uważam , że podbicie w nocy i jeszcze w dzień 13-15 ..wystarczy a nawet jak się wychłodzi to zaczeka .....nie podbijam dużo tylko +2 ...a na Cop aż taka uczulona nie jestem :) ...nie mam ciepłomierza więc nie mierzę ...zeszłam z kosztów prądu o połowę ,...więc nie jest żle ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice pojawiają się w jednym punkcie każda firma liczy inne zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Od tego należy zacząć. Wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło dla tego konkretnego budynku. Nie jest to aż tak trudne. Może być nawet szacunkowe. Podając nawet przybliżone wartości, możesz dokonać wyboru firmy. Teoretycznie można przyjąć, że dla ogrzania 350m2 potrzebujesz PCi o mocy około 17 – 20kW. Porównuj oferty z taką mocą. W przypadku realizacji i tak potrzeba będzie dokładnego wyliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np.w Nibe liczyli mi -20/20 i tam wyszło im że że pompa 11,7KW wystarczy dodatkowo jest grzałka która niby ma być tylko do przegrzewania CWU i w wypadkach powyżej -20.Z tym facetam gadało się jakoś tak logicznie .Ale czy mówił prawdę???

 

Ceny nie są właśnie takie rozpięte jak te moce .

 

 

IVT napisali moc 17KW gadałem z gościem od nich ;mogę Panu dać namiary na ludzi u których to działa (zarypisty argument).

 

Siwy właśnie o tym mowa cały czas jedni daja 11kw i też to "jakos"obliczyli inni od 17-20 KW i też to "jakoś" obliczyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamyk68

 

Na moje oko to IVT Ci policzyli typowo, tzn dla domu z ociepleniem zapewniającyn U=2-2,5, okna U=1.0, wentylacja grawitacyjna.

 

Natomiast Nibe uwzględniło planowany odzysk ciepła z wentylacji, okna trójszybowe, 20cm styropianiu/wełny na ścianach, etc.

 

 

Czyli można wnioskować że Nibe lepiej się przyłożyło do wyceny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co ja gadałem z tymi z IVT odniosłem wrażenie że to co proponuja jest jedynie słuszne i tak ma być :-?
Jeżeli zrobią Ci to taniej niż Nibe słabszą instalację, to nie zastanawiaj się tylko wybierz ich rozwiązanie lub skorzystaj z tej rady : http://forum.muratordom.pl/post3132924.htm#3132924 ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>zukow2

 

Skoro to jest projekt domu energooszczędnego, to powinien zawierać dokładny rachunek zapotrzebowania energetycznego, skorygowany w ramach adaptacji pod Twoje konkretne potrzeby. Jaki ma być system wentylacji?

 

wskaźnik zapotrzebowania na ciepło E=15.1 kWh/(m3rok)

zapotrzebowanie na energię końcową EA= 44,6 kWh/(m2rok)

 

wentylacja -rekuperator -stockair lub dospel.

okna -szyby 0,6, ramy 1.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...