Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

to ja się przypomnę ;-) ogrzewane 300m2, styro 15cm ściany, 10cm podłoga, 25cm wełna w dachu, czyli raczej przeciętnie bez szaleństw i dużo gorzej niż kamyk68

GWC i wentylacja mechaniczna - na razie bez reku

wyliczone własnoręcznie szczytowe zapotrzebowanie w OZC dla -20/20 13,1kW

Qf 45kW/m2 EA 114,5kWm2 co daje 33442 kWh/rok

ŚE jeszcze się robi dla mojego domku, ale już wiem, że potwierdza moje powyższe wyliczenia

liczyli mi to też z NIBE i wskazanie było na PC 12kW, lub z reku nawet 9kW

mam 12kW bo aż takim dużym optymistą nie jestem ;-) co będzie jak -30 przymrozi przez tydzień, a reku chyba już nie dołożę (nie widzę ekonomicznego sensu, zwrot min. 5-6lat hmm długo)

pierwszy najgorszy sezon (suszenie jastrychu, dom totalnie mokry, brak połowy drzwi wewn. itd.) powoli ku końcowi się zbliża i obecne wyniki:

średni czas pracy PC 16h/dobę w tym 1h na CWU, zużycie szacowane (obserwacje głównego licznika prądu i ilość godzin pracy) to 8200 kWh zakładając grzanie do końca kwietnia - czyli sprawność jakieś 4, przy moim obecnie nędznym temperaturowo DZ

koszt około 3200PLN (uwzględniwszy ostatnie podwyżki) w I taryfie 100%

 

patrząc na powyższe i wiedząc że następny sezon spokojnie -30% będzie potrzebne mocy to pewnie przejdę na dwie taryfy i koszt <2000PLN będzie jak najbardziej realny

ja się nie dziwię że kamykowi68 przy lepszym ociepleniu proponują 12kW pompę - trza policzyć zapotrzebowanie ale już "na oko" spokojnie ona da radę

podobnie z 5kW dla kolegi zukow2

 

takie tam moje zdanie laika, nie rozumiem trochę czemu Wy jesteście tacy "konserwatywni" ;-) ja w swoich szacunkach i tak założyłem spory margines bezpieczeństwa jak widać po praktyce i przeliczeniu do ŚE przez zupełnie niezależnego z tematem "eksperta" (EK wstępnie wychodzi 40-42kW/m2, aż zadzwonił zdziwiony się upewnić, czy wszystko dobrze ponotował, bo coś mało mu wyszło;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

widzę że Henok już powiedział co miałem do powiedzenia

 

ŻUKOW:

Zirius M2-5. Pompa ta ma moc 5,52 kW dla temp 0/50 st C

natomiast firma IVT podaje moc pompy ciepła dla parametrów 0/35 st. C. Jeżeli porównamy moce dostarczane przez obie pompy to wychodzi na to samo. Prawdopodobnie nawet sprężarki w obu przypadkach są takie same (ale tego nie jestem pewien).

 

ale fajny ten link

już skontaktowałem się z właścicielem domu z poznaniu

on buduje dokładnie taki sam dom z pC reku i zwykłym kominkiem

jedyna różnica że ja w 3 strefie (336mnp) i troche lepiej ocieplony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie czuję się jak ślepy. :o

Zdemontowałem dzisiaj mój podlicznik i wysłałem do zmiany taryf , a , że spisywałem z niego codziennie zużycie przez już pięć miechów ,to mi jakoś dziwnie , jak bez kobiety. :D :D :D -jakoś dziwnie :D :D -jokoś dziwnie :D

 

No dobra-teraz coś z innej beczki niż to co piszecie. 8)

Na belce rozdzielacza mam ( wy pewnie też) zawory do założenia na nie głowiczek , czyli razem będzie elektrozawór.

Ten zawór siedzi w belce i "stoi sobie" kilka milimetrów nad otworem w belce gdzie przepływa woda.

Jak to działa wszyscy wiecie , ale mam pytanie.

Tak sobie myślałem , czy wymontowując z belki te zawory i wkręcając w belkę zwykłą zaślepkę nie poprawi się przypadkiem dT GZ?

Uaktywni się "cała rura" i nie będzie zakłóceń spowodowanych tymi stojącymi nad dziurą zaworami. :wink:

Nie przesadzam?

A może mi lekko w główce się poprzestawiało , bo nie mam podlicznika? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

widziałeś to wyjaśnienie Fidoxa? ...co o tym myślisz? ....może rzeczywiście nie wzięlśmy pod uwagę sprawy objętości tej wody w porównaniu z wężownicą z solara i szybkości nagrzewania się wody ......przecież to zb. 500 l a u tego Pana 300 l . Dla mnie osobiście trochę za bardzo ogólnie i wolałabym liczby.

Inko

wierz mi ale fakt że nie jesteś zadowolona do końca spędza mi sen z powiek i jest mi z tego powodu niezmiernie przykro :cry: ( ciągle o tym myślę ) .

Ty masz dom 140 mkw i do takiego domu licząc normalne ocieplenie i wentylację grawitacyjną powinna wystarczyć 7 kW dla -20/20 ( 50W/mkw ) i taką dobrał Thermogolv . My tutaj zastanawialiśmy się między 8 a 9 kW ..i 8 byłoby akurat o ten 1 kW większa. Sądzę że też dużo zależy od domu i myślę , że są wśród nas osoby które mają dobrane idealnie w ten sposób i grzeją tylko w taniej taryfie i im spokojnie wystarcza . Natomiast chyba każdy wiedział że grzanie dwutaryfowe jest ekonomiczniejsze i Pan z Thermogolv też . Nie wiem czy Cię pytał? ..to Jego PC i powinien znać jej możliwości. Wiedział , że to specyficzna PC ze względu na sposób grzania, rozbiór temp. , kolektor itd. owszem jest to ujęte w mocy bo jak kiedyś wspominałam w/g standardów dla pośrednich ona właściwie jest 9 kW ( dla 0/35 ma 9,2 kW o ile pamiętam) i skoro tak to może i z tym grzaniem w taniej taryfie trzeba było wziąć to dodatkowo pod uwagę i dodać ten 1 KW .

Jeśli chodzi o niedowymiarowanie to tutaj nie ma tej sytuacji byłaby gdybyś miała np. 6 czy 5 . Skąd takie pojecie i tak się zakorzeniło? . Ten art. który podawałam był z 2004 r i to tam była analiza ( przecież nikt czegoś nie wie od razu musi na czymś się opierać chyba że sam potrafi przeprowadzić wywód logiczny ) ...i tam był wniosek że tak jest najekonomicznej ..tylko szkoda , ze nikt tego wcześniej nie podał z konkretnymi liczbami ...bo różnicę między 9 a 12 ( proponowano 10 kW ) były niewielkie ( około 5% ) jeśli chodzi o inwestycję a najtaniej w ekspolatacji wychodziła największa czyli 12 kW .Gdyby było to znane to nikt może tak bardzo nie bałby się normalnie policzonej PC i jeśli wybierałby niedowymiarowaną to robiłby to świadomie i wiedziałby dlaczego tak a nie inaczej ...a nie tylko dlatego że tak się robi i taka jest ogólna opinia że dobiera się na 80 % zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślałem , czy wymontowując z belki te zawory i wkręcając w belkę zwykłą zaślepkę nie poprawi się przypadkiem dT GZ?

Uaktywni się "cała rura" i nie będzie zakłóceń spowodowanych tymi stojącymi nad dziurą zaworami. :wink:

Nie przesadzam?

A może mi lekko w główce się poprzestawiało , bo nie mam podlicznika? :D

już ze 100 stron wcześniej pisołech że żadnych bajerów w instalacji, siłowników , rotametrów. Wywal graty i powinien wzrosnąc przepływ co poznasz po zmniejszeniu dT. Ciekawe ile spadnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie troche wypadłem z tematu

dlatego odpowiadam od czasu do czasu

teraz mam na głowie czy dać drzwi wejściowe 110 czy 100 szerokość otworu

jakie proporcje zachować dla barierek balkonowych, jakie flizy

to 1000x trudniejsze niż hydraulika

 

co do zapotrzebowania:

miesza mi się wszystko ale chyba podkreślam chyba 3000 kwH rocznie na CWU i 3000 kWh rocznie na CO

zapotrzebowanie 3700kw - szczytowe

wody - w domu zużywam 11m3 miesięcznie - przyjmuje że połowa to ciepła

to wszystko z głowy

 

Bonetko muszę cie zmartwić ale mam jeszczejadną wypowiedź (znawcy a nie moją bo ja gonie za drzwiami wejściowymi)

Bonetka się niestety myli, ponieważ sprawa dotycząca doboru mocy pompy ciepła jest uzależniona od parametrów w jakich podaje się jej moc.

 

a co do niedowymiarowania:

moim zdaniem to nie problem

a wręcz jak to mówi guru motywacji = zastąp słowo problem słowem wyzwanie, szansa

 

szansa na co aby zastosować automatykę mądra

 

powiedzmy że mamy dom któy potrafi zakumulować w podłdze, ścianach dość dużo i to jest nasz bufor który należy użyć aby wpompować w taryfie nocnej energię

gdzieś to liczyłem ile może zakumulować 20 ton betonu - napewno więcej niż śmieszny 500L buforek

uważam że automatyka załatwi sprawę idziemy brać prysznic a tu nagle podłogówka wysysa nam ciepło lub inne probmy , ups wyzwania

 

poza tym w pewnym momencie doszedłem do wniosku słuchając bardzo mądrych ludzi - po co teoretyzować - jak już budujesz to potem sprawdzisz czy wszystko działa i zaczniesz reagować na wady. a nie wyliczenia teoretyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczuwam neutralną podłogę. 8)

Z temp "nie za bogato" , bo nie lubimy ciepło. :D

Jak nam instalator ustawił na poczatku na 24* to chciałem się z chaty wynosić. :wink:

Mam ustawioną krzywą 3 z obniżeniem o -1 więc prawie 2 i nie chcę więcej.

PC pracuje teraz ok 8-10h/doba więc pary ma jeszcze dużo , a DZ też ciągnie aż miło. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczuwam neutralną podłogę. 8)

Z temp "nie za bogato" , bo nie lubimy ciepło. :D

Jak nam instalator ustawił na poczatku na 24* to chciałem się z chaty wynosić. :wink:

Mam ustawioną krzywą 3 z obniżeniem o -1 więc prawie 2 i nie chcę więcej.

PC pracuje teraz ok 8-10h/doba więc pary ma jeszcze dużo , a DZ też ciągnie aż miło. :D

 

 

Ja w tym sensie że jak powiedziałem swojej drugiej połowie że obliczenia pompy są na 20 stopni to chciała mnie zabić :wink:

 

Czyli teoretycznie jakbyś chciał możesz sobie ustawić np 23 bez większego problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko dzieki za to ze tak bardzo martwisz sie o innych (miedzy innymi o mnie)

 

ale ja moze troche przesadzam tzn uwazam ze gdybym wzial M2-9 wyszloby mi to na zdrowie tzn w kieszeni bym to poczul (mniej do zaplaty bo wiecej z II taryfie)..ale z drugiej strony zimno w domu nie jest i rachunki nie sa takie ze trzeba rwac wlosy z glowy..na wiosne pouszczelniam i podocieplam to i owo i zobaczymy nastepny sezon:)

p.Kolodziej dalej twierdzi ze dla mnie m2-7 idealna...:p

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fido

ja nie powiedziałam , ze żle podana jest moc w Thermogolv ...to logiczne , ze skoro pracuje ( a zbiornik tak pracuje dla parametrów 0/50 czyli to jego punkt pracy ) to podane jest dla takiej i tyle ma ..ja napisałam że pośrednia jak pracuje dla co. ma 0/35 i moc jest podawana dla tego parametru........ i tutaj dla tego parametru jest 9,2 kW ....chyba , ze tak nie jest ? .

a skoro masz Takiego Specjalistę a my się tu głowimy nad solarami to zapytaj o tę sprawę ..to będzie najbardziej wiarygodnie .

szkoda , ze nie zacytowałeś co napisał Terplace i odpowiedz dotyczyłaby konkretnie tego .....

Ludzka rzeczą jest błądzić .....i nigdy nie uważałam że mam patent na rację .....

 

Inko jak dobrze , że masz takie podejście . Ja też myślę , ze to pierwszy sezon i będzie lepiej ba mam taka nadzieję i musi tak być :)) . Wiem , ze Pan Kołodziej jest przemiłym Panem i nikomu krzywdy by nie zrobił . Ale mnie to dręczy po prostu. Dopiero jak napiszesz, ze wszystko jest w porządku bedzie w porządku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...