Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No i mam

wyliczenia dot. pompy ciepła

i ...

chciałabym się Was poradzić czy to realne wartości ? czy nie przewymiarowane ?

 

są warianty dla dwóch PC

 

Do ogrzania 293 m2, ściany zew. Ytong 36,5, z wyliczonego bilansu cieplnego wychodzi zapotrzebowanie na ciepło 9,87 kW, wyliczenia dla do -18st C zew i dla +21 st C wew

 

#1

Pompa ciepła NIBE Fighter 1240 10 kW wraz z wbudowanym zbiornikiem CWU ( 160 l.) (COP) wynosi 5,0 przy parametrach 0/35

Kolektor pionowy 181 m, zużycie (wyliczone) 5906 kWh/rok

 

#2

Pompa ciepła NIBE Fighter 1240 12 kW wraz z wbudowanym zbiornikiem CWU ( 160 l.) (COP) wynosi 4,8 przy parametrach 0/35

Kolektor pionowy 213 m, zużycie (wyliczone) 6440 kWh/rok

 

różnica w cenie to 4.3k PLN

 

Proszę o podpowiedzi co wybrać i dlaczego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i mam

wyliczenia dot. pompy ciepła

i ...

chciałabym się Was poradzić czy to realne wartości ? czy nie przewymiarowane ?

 

dla mnie nie ma tutaj w czym wybrac :) . Raczej obydwie wersje niedowymiarowane, a ciepłej wody 160 l to na ile osób to jest liczone?

Zapewne grzałka niezła tam jest wbudowana:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A twoja połowa ile pragnie(stopni oczywiście)? :D

 

Jej psuje 22-23

u nas też 20-21, no nie - w komputerowym pokoiku 22-23 bo tam Żaba po pół dnia bez ruchu spędza ;-), raczej zmarźluchy jesteśmy przy grzejnikach trzymające jeszcze niedawno 23-24; teraz powyżej 21 jest nam po prostu za ciepło i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A twoja połowa ile pragnie(stopni oczywiście)? :D

 

Jej psuje 22-23

u nas też 20-21, no nie - w komputerowym pokoiku 22-23 bo tam Żaba po pół dnia bez ruchu spędza ;-), raczej zmarźluchy jesteśmy przy grzejnikach trzymające jeszcze niedawno 23-24; teraz powyżej 21 jest nam po prostu za ciepło i

 

Pytałem dlatego że mnie dzisiaj specjalista z N... tołkował że odczuwalna temp. przy podłogówce wydaje się wyższa :roll: ja nie mam doświadczenia z podłogówka o pompach nie wspomnę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam

wyliczenia dot. pompy ciepła

i ...

chciałabym się Was poradzić czy to realne wartości ? czy nie przewymiarowane ?

 

dla mnie nie ma tutaj w czym wybrac :) . Raczej obydwie wersje niedowymiarowane, a ciepłej wody 160 l to na ile osób to jest liczone?

Zapewne grzałka niezła tam jest wbudowana:)

tia jakaś jest nawet przy DCW dla wybicia lagionelli się włączyła ;-)

 

sys35 czy ty masz jakiś uraz? co ktoś wspomni o NIBE to reagujesz... dziwnie

 

a tak z mojej praktyki dla 3 dorosłych osób biorących pod rząd prysznic (10-15min każda) spokojnie wystarcza i temperatury trzymam w przedziale 42-46C, bo i nie potrzeba więcej, fakt, że PC w międzyczasie dogrzewa, ale w 12kW to kilka minut na dogrzanie tego co się wypuści

zasobnik 160l jest owszem za mały jeśli ktoś ma wielką wannę i chce pod rząd 2-3 kompiele w niej urządzić lub chce grzać CWU tylko w II taryfie,

policzcie sobie ja akurat to poobserowałem (stacja uzdatniania wody ładnie mi przepływ chwilowy pokazuje) jak Żaba się pluskała - kran na maks odkręcony to 9l na minutę - ile minut można lać tę ciepłą wodę, zawsze jak by mało było można kosztem COP podnieść komfort i temperaturkę np do 55C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam

wyliczenia dot. pompy ciepła

i ...

chciałabym się Was poradzić czy to realne wartości ? czy nie przewymiarowane ?

 

są warianty dla dwóch PC

 

Do ogrzania 293 m2, ściany zew. Ytong 36,5, z wyliczonego bilansu cieplnego wychodzi zapotrzebowanie na ciepło 9,87 kW, wyliczenia dla do -18st C zew i dla +21 st C wew

 

#1

Pompa ciepła NIBE Fighter 1240 10 kW wraz z wbudowanym zbiornikiem CWU ( 160 l.) (COP) wynosi 5,0 przy parametrach 0/35

Kolektor pionowy 181 m, zużycie (wyliczone) 5906 kWh/rok

 

#2

Pompa ciepła NIBE Fighter 1240 12 kW wraz z wbudowanym zbiornikiem CWU ( 160 l.) (COP) wynosi 4,8 przy parametrach 0/35

Kolektor pionowy 213 m, zużycie (wyliczone) 6440 kWh/rok

 

różnica w cenie to 4.3k PLN

 

Proszę o podpowiedzi co wybrać i dlaczego ?

 

hmm, wiem że globalne ocieplenie jakieś, ale ja bym jednak liczył dla -20, i coś dla ytonga - bo rozumiem, że I warstwowy mur? - to chyba za bardzo optymistyczne wyliczenie

ale wszystko zależy od jeszcze co najmniej kilku dodatkowych istotnych elementów, typu: ustawienie do kierunków świata, przeszklenia, itd. też się zdziwiłem ile takie "nieistotne" drobiazgi zmieniają :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytałem dlatego że mnie dzisiaj specjalista z N... tołkował że odczuwalna temp. przy podłogówce wydaje się wyższa :roll: ja nie mam doświadczenia z podłogówka o pompach nie wspomnę :D

 

Możesz przyjąc, że temp. może byc niższa o 2 C przy podłogówce i bedzie tak samo odczuwalna jak przy kaloryferach. Może żona nie zatłucze :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

hmm, wiem że globalne ocieplenie jakieś, ale ja bym jednak liczył dla -20, i coś dla ytonga - bo rozumiem, że I warstwowy mur? - to chyba za bardzo optymistyczne wyliczenie

ale wszystko zależy od jeszcze co najmniej kilku dodatkowych istotnych elementów, typu: ustawienie do kierunków świata, przeszklenia, itd. też się zdziwiłem ile takie "nieistotne" drobiazgi zmieniają :-)

 

NIBE mają turbodoładowanie i ukrytą dodatkową sprężarkę, która aktywuje się sms-em. A tak na poważnie to te ich dobory czasami są dobijające :lol:

Może jednak faktycznie jest tak. Może jakiś kominek uwzględnili albo rekuperator, kto to wie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryska

Do ogrzania 293 m2......

Kolektor pionowy 181 m .......

 

A mnie troszkę dziwią te wyliczenia. Wszędzie dotąd spotkałem się z opiniami, że mniej więcej na ogrzanie 1 m2 powierzchni domu potrzeba 1m kolektora pionowego (plus dobrze jak jeszcze mały zapas - w tym przypadku np. odwierty 300m). Tak więc czy aby ten nie za krótki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam

wyliczenia dot. pompy ciepła

i ...

chciałabym się Was poradzić czy to realne wartości ? czy nie przewymiarowane ?

 

są warianty dla dwóch PC

 

Do ogrzania 293 m2, ściany zew. Ytong 36,5, z wyliczonego bilansu cieplnego wychodzi zapotrzebowanie na ciepło 9,87 kW, wyliczenia dla do -18st C zew i dla +21 st C wew

 

#1

Pompa ciepła NIBE Fighter 1240 10 kW wraz z wbudowanym zbiornikiem CWU ( 160 l.) (COP) wynosi 5,0 przy parametrach 0/35

Kolektor pionowy 181 m, zużycie (wyliczone) 5906 kWh/rok

 

#2

Pompa ciepła NIBE Fighter 1240 12 kW wraz z wbudowanym zbiornikiem CWU ( 160 l.) (COP) wynosi 4,8 przy parametrach 0/35

Kolektor pionowy 213 m, zużycie (wyliczone) 6440 kWh/rok

 

różnica w cenie to 4.3k PLN

 

Proszę o podpowiedzi co wybrać i dlaczego ?

 

Cześć,

nie wiem jaki projekt domu i czy ściana 36 cm bez docieplenia, ale u mnie przy 128 m2 użytkowej (167 m2 po podłogach), dach 30 cm wełny, podłoga 15 cm styro, ytong 40 cm wyszło 8 KW przy -20 C.

Odwierty jutro kończą, w sumie 6 sztuk na 240 m.

Mój dom to mniej niż połowa Twojego i tylko ~2 Kw różnicy, sprawdź te obliczenia zapotrzebowania...........

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś to liczyłem ile może zakumulować 20 ton betonu - napewno więcej niż śmieszny 500L buforek

Też tak kiedyś uważałem, ale zmieniłem zdanie po przeliczeniu.

Te 20 ton betonu możesz "przegrzać" o maksymalnie 2-3 st. C, bez pogorszenia komfortu cieplnego (no chyba, że chcesz mieć akumulator izolowany od reszty budynku). Przy cieple właściwym betonu 840 J/(kg*K) i dT=3K zakumulujesz ok. 14kWh energii.

Bufor możesz zagrzać nawet do 90 st. C. Jeżeli będzie współpracował z podłogówką, to może być wystudzony do 30 st. C. 500L zgromadzi więc prawie 35kWh energii.

Takie rozwiązanie ma oczywiście sens przy wysokotemperaturowym źródle ciepła, np. kotle węglowym, grzałce elektrycznej. Przy pompie ciepła ekonomiczniej jest zrobić ogrzewanie podłogowe o większej pojemności cieplnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzania 293 m2, ściany zew. Ytong 36,5, z wyliczonego bilansu cieplnego wychodzi zapotrzebowanie na ciepło 9,87 kW, wyliczenia dla do -18st C zew i dla +21 st C wew

 

#1

Pompa ciepła NIBE Fighter 1240 10 kW wraz z wbudowanym zbiornikiem CWU ( 160 l.) (COP) wynosi 5,0 przy parametrach 0/35

Kolektor pionowy 181 m, zużycie (wyliczone) 5906 kWh/rok

 

#2

Pompa ciepła NIBE Fighter 1240 12 kW wraz z wbudowanym zbiornikiem CWU ( 160 l.) (COP) wynosi 4,8 przy parametrach 0/35

Kolektor pionowy 213 m, zużycie (wyliczone) 6440 kWh/rok

 

różnica w cenie to 4.3k PLN

 

Proszę o podpowiedzi co wybrać i dlaczego ?

Pomijając fakt zapotrzebowania domu na ciepło do ogrzewania (trzeba to precyzyjnie policzyć), lepszym rozwiązaniem może być droższa PCi zuzywająca w sezonie grzewczym więcej energii.

Dlaczego ? Zakładając, że ta 10kW jest dobrana "na styk", przy ekstremalnie niskich temperaturach będzie ona pracowała 24h/dobę, a z I taryfy będzie korzystała już przy temperaturach poniżej -5 st. C.

Zakładając, że 20% z tych 5906 kWh/rok jest w I taryfie z ceną 52gr/kWh, a 80% w cenie 26 gr/kWh otrzymamy roczny koszt ogrzewania 1843 zł.

 

Jeżeli druga pompa pozwoli na korzystanie z II taryfy w 95% przy rocznym zużyciu 6440 kWh otrzymamy koszt ogrzewania 1758 zł.

 

Zupełnie inaczej wygląda to wyliczenie, gdy obie pompy są za małe w stosunku do zapotrzebowania cieplnego budynku i trzeba będzie wspomagać się grzałką elektryczną.

Np. zakładając, że to 12kW jest właściwym doborem (przy ekstremalnie niskich temperaturach będzie ona pracowała 24h/dobę) Jeżeli druga pompa pozwoli na korzystanie z II taryfy w 80% przy rocznym zużyciu 6440 kWh otrzymamy koszt ogrzewania 2009 zł (ilość energii grzewczej przy COP 4,8 wyniesie 30912kWh)

 

Przy wspomaganiu pierwszej pompy grzałką do kosztu wyliczonego jak wyżej

1843 zł trzeba doliczyć koszt brakującej energii : 30 912 - 29 530 = 1382 kWh

(pompa wyprodukuje przy COP=5,0 29530kW energii cieplnej), co przy cenie 26 gr/kWh da kwotę 359 zł, a razem z pompą ciepła 2202 zł.

 

Koszty eksploatacji przy większej pompie ciepła wychodzą więc niższe, wyższy też może być komfort (np. szybsze podgrzanie ciepłej wody). Tylko czy roczny koszt eksploatacji niższy o 100 - 200 zł wart jest dodatkowego nakłądu inwestycyjnego 4 300 zł ?

 

Ja bym zastanowił się nad jeszcze innym rozwiązaniem, które wcześniej dyskutowaliśmy. Czy nie zastosować większej PCi przy pozostawieniu takiego samego DZ ? Przecież zakładając, że PCi ma pokryć 100% zapotrzebowania budynku na ogrzewanie i cwu w przypadku silniejszej pompy ciepła dużo więcej ciepła z gruntu nie "wyciągniemy" (w tym wypadku silniejsza PCi ma nieco mniejsze COP).

W takim wypadku koszt inwestycyjny wzrośnie niewiele (1000 - 1500 zł), i wzrost ten zaczyna być uzasadniony ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ciepłej wody 160 l to na ile osób to jest liczone?

Zapewne grzałka niezła tam jest wbudowana:)

4 osoby

kominek zwykły rekreacyjno – wizualny, bez rekuperatora

bo rozumiem, że I warstwowy mur? ale wszystko zależy od jeszcze co najmniej kilku dodatkowych istotnych elementów, typu: ustawienie do kierunków świata, przeszklenia, itd. też się zdziwiłem ile takie "nieistotne" drobiazgi zmieniają :-)

jednowarstwowy mur,

duży salon od północnego zachodu ze sporym przeszkleniem

A jakiej gęstości jest to Ytong?

400

 

Jak dobrze że jesteście :D . Pewnie kufajki przez 6 m-cy nie schodziły by z nas przy tych wyliczeniach.

Te wyliczenia są sporządzone przez program NIBE i jeszcze wykonawca napisał ze zużycie prądu w rzeczywistości jest o około 50 % mniejsze. :-?

I jak tu ufać sprzedawcom ? :(

Musze teraz dokładnie przeczytać i zrozumieć HenoKa :wink: (dzięki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli druga pompa pozwoli na korzystanie z II taryfy w 95% przy rocznym zużyciu 6440 kWh otrzymamy koszt ogrzewania 1758 zł.

 

Tylko że większa PCi będzie pracowała z trochę niższm COP-em.

 

A grzałka pracująca w szeregu z PCi także trochę obniży COP PCi, po podniesie temp. na powrocie.

 

Obliczenia są tutaj dużo bardziej skomplikowane. Ostateczny wynik zależy od konkretnej sytuacji. Ale różnice nie będą duże, więc moim zdaniem aby zaoszczędzić sobie kłopotu lepiej dobrać PCi w punkt i nie kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez reku, z dużymi przeszklaniami, ze taką ścianą (najprawdopodobniej nie osiągniesz dla takiej ściany U<0,3, czyli żadna rewelacja). Moc Nibe wydaje się być mocno niedoszacowana, chyba że założyli iż intensywnie będą grzały pracowały. [Ale się zrymowało :lol: ]. Może taki dobór wynika z kursu EURO (mniejszej mocy system jest do przełknięcia cenowo dla inwstora).

Nie znam twojego projektu, dlatego nie traktuj tego stwierdzenia kategorycznie, ale powinieneś się obracać wokół wartości 15do17kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...