Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z tym zrzutem wody nie jest tak, ze to kwestia wadliwego wykonania? Bo w koncu to zrzut tego co zostało chwlię wcześniej pobrane! Tak na wyczucie to nie powinno nie działać dobrze - przy solidnym wykonaniu. Przeciez to jets odprowadzane rura/rurami a nie zrzucane do otworu, stad tez nie wiem, dlaczego warunki glebowe maja takie znaczenie. No ale zapytam kogos co robi studnie po prostu:)

 

Mimo to uwazam ze gra jest warta swieczki, bo jest duzo plusów, szczegolnie w kieszeni. Od pomp ludzi odrzucaja, jak zauwazyłem, głównie odwierty....koszt rzeczywiscie przerazajacy

 

Dochodzi do kolmotacji fitra i złoża woków filtra strudniu zrzutowej. Szybkość zależy od jakości wody.

Niestety w 95% przypadków jest tak, że łatwiej pobrać wodę niz ją zatłoczyć. Warstwy nieprzepuszczalne występujące nad złożem wywierają nacisk podnosząc ciśnienie w złożu (dlatego też poziom lustra wody jest zazwyczaj wyższy niż poziom złoża).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

grzegorz961

Chodzi o czystość wody - jak jest kiepska to się osady tworzą na pompie i wymienniku. Pewnie można dać filtry ale tam są chyba tak duże przebiegi że trzeba by je często wymieniać i koszty byłyby za wysokie.

jestem szczęśliwym uztkownikiem (3lata) pompy ciepła schładzającej wode ze studni. Nie chodzi o "czytość" wody a głównym ograniczeniem jest zawartość żelaza w wodzie. Zelazo w wodach podziemnych występuje w postaci rozpuszczalnych związków. W kontakcie z powietrzem tworzy nierozpuszczalny Fe(OH)x , który skutecznie i szczelnie zalepi studnię zrzutową , a nawet rurociągi i wymiennik. Dlatego tak rzadkie są przypadki że można takie źróło wykorzystać. Ile może byc żelaza? U mnie w badaniu wody napisane jst : nieoznaczalne. Czyli tak mało, że metoda stosowana przez sanepid tego nie wykrywa. Można więc założyć że maksymalną zawartością żelaza jest 50% dopuszczalnej normy dla wody pitnej.

Jak znaleźć taka wodę ? Niestety woda o niskiej zawartości żelaza może byc tylko w tzw. wodach podskórnych. Jest to pierwsze warstwa wodonośna od powierzchni gruntu nie oddzielona od góry warstwą nieprzepuszczalną. Jest to najczęsciej warstwa o małej wydajności i kapryśna , często po pewnym czasie woda zanika lub pojawia się tylko okresowo. W mnie woda jest na 4 m od osi pompy, a 6 od powierzchni gruntu .

Woda w głębszych warstwach zawiera najczęściej duże ilości żelaza. W celu zbadania przydatności wody należy intensywanie pompowac studnię przez ok. 30 minut i pobrac wodę do butelki pet pod sam korek , tak aby nie zostało powietrze. Zanieść do sanepidu i zlecić badanie na zawartość żelaza. Za kwotę ok. 20 zł otrzymamy odpowiedź.

Problem jednak w tym że i ten parametr może sie z czasem pogorszyć :(

Tegonieradze. O rozczarowanie łatwo. Moja woda nie nadaje sie do picia ( zanieczyszczenia np azotynami) ale do pompy ciepła OK.

Jakiekolwiek filtrowanie, odżelazianie itp nie ma sensu bo gosztuje dużo energii , pożre cały sens przedsięwzięcia a i tak zrzut szlag trafi.

Widziałem juz takie sytuacje : na początku był a studnia zrzutowa, potem zespół studni chłonnych z drenażem rozsączającym a na koniec kolektor płaski z glikolem. Wszystko nażyczenie inwestora a awarie i jezioro zawsze miały miejsce zimą w okolicach Sylwestra, gdy dom był pełen ludzi sprawgnionych ciepła i ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonetka

 

Ja też mam nadzieję, że przyszły rok będzie troszkę lepszy.

Dom przez lato wyschnie, bo część mokrych, a raczej już wilgotnych prac ciągle trwa, reku będzie uruchomione, drzwi wewnątrz powstawiane, garaż szczelnie odcięty od czesci mieszkalnej budynku, nocna lub weekendowa taryfa.

 

Razem powinno przyniesć to jakieś efekty w postaci niższych rachunków.

 

Czy zdjęcia kamerą termowizyjną warto robić tylko porą jesienno - zimową, czy wiosną też przyniesie to właściwe efekty ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do studni zrzutowej. Kolmatacja chemiczna filtra zachodzi poprzez wytrącenie sie związków żelaza i manganu. W naturalnym stanie żelazo znajdue sie na +2 stopniu utlenienia. Kontakt z powietrzem powoduje utlenienie i przejście na +3 stopień utlenienia. Gdyby udało się niedopuścić lub ograniczyć do minimum kontakt wody z powietrzem podczas obiegu przez pompe ciepła to teoretycznie kolmatacja studni chłonnej nie powinna zachodzić. Praktyka wiadomo nie teoria.

Zażelazienie wody zależne jest od ilości tlenu dopływającego do warsty wodonośnej. Zazwyczaj woda ujmowana spod glin lub w wody pradolin rzek (tj Wisła) mają żelazo w nadmiarze. Glina utrudnia dopływ tlenu a piaski rzeczne mają sporo organiki, która skutecznie konsumuje O2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomcioB

.nie mówiłeś o reku ....z reku można przyjąć średnio 40 W/mkw i wtedy jest w porządku ( 210 x40=8,4 kW a Ty masz 9 kW )

i piszesz , ze nie ma drzwi wew. itd .......

W przyszłym roku będzie ok! przekonasz się :)

kamera wiosną ? ..może nie mam racji ale na mój kobiecy rozum skoro to promieniowanie i pokazuje temp. ciała w tym wypadku muru to najwyżej kolory będą ciut jaśniejsze niż normalnie ( bo chyba powietrze przy jakim to się mierzy ma jakieś znaczenie ( w zimie przy niższej temp. bardziej wyraziste kolory , większa różnica między temp. muru a powietrza ). Może nie mam racji ale tak myślę ...gdyby żle i mało logicznie to ktoś się odezwie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w weekend będę testował inną konfigurację aby wydłużyć swoje i w ogóle zmienić proporcje pomiędzy podłogówką i grzejnikami na korzyść tej pierwszej co powinno podwyższyć COP.

 

No właśnie u mnie teraz cykle są około 20 min :(. Nie wygląda to chyba za dobrze.

Jakieś rady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w weekend będę testował inną konfigurację aby wydłużyć swoje i w ogóle zmienić proporcje pomiędzy podłogówką i grzejnikami na korzyść tej pierwszej co powinno podwyższyć COP.

 

No właśnie u mnie teraz cykle są około 20 min :(. Nie wygląda to chyba za dobrze.

Jakieś rady?

a o ile stopni pompa podgrzewa wodę w 1 cyku ? Ten paramter też decyduje o czasie pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

przebrnąłem przez ten watek i chyba nie jestem ani trochę mądrzejszy - z to pytań się namnożyło, ze ho ho

 

a jak gdzieś była odpowiedz to umknęła w gąszczu następnych pytan

 

nieważne.....

 

 

tak sobie pomyślałem, ze każdy tutaj by chciał aby ta PC kosztowała jak najmniej.

 

a co by było - jak byście nie mieli ograniczeń finansowych?

 

http://img10.imageshack.us/img10/3251/forsa162094306227420.jpg

 

 

pomnimy pytania typu: czy się spłaci czy nie

 

Napiszcie jaka instalacje grzewcza (plus CWU ewentualnie) z użyciem pompy ciepła byście chcieli mieć?

Co waszym zdaniem jest obecnie największym "wypasem" na rynku?

 

Pomijam moce i wymiary (są istotne - ale jakieś wypośrodkowanie można przyjąć) - coś na zasadzie - jaki samochód byś chciał mieć?

 

A może napiszcie jak zrobić to najtaniej i jak na wypasie

 

Ja bym sobie kupił Maybacha np. 62, wille na Karaibach i pokichalbym całą pompę 8). Spłaci się w 100% w krótkim czasie użytkowania każda inwestycja w ogrzewanie :lol: Co Ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was ...opalacie się ? :D bo słoneczko piękne :)

Klimaw ..wiesz , wiesz :) można byłoby jeszcze dodać , ze odbywa się to w ramach wybranej ( ustawionej ) temp. min i max na zasileniu ( nigdy nie spada poniżej ani nie jest powyżej bez względu na temp. zewnętrz, krzywą czy przesunięcie .

TomcioB

termowizja .....wiosną nie powinno się robić jak jest np.0 *C w nocy +14*C w ciągu dnia ( czyli nisko i wysoko ) , nie powinna być bezpośrednio nasłoneczniona elewacja (jeśli badanie od wewnątrz .... wyrównuje różnicę temp.)... różnica temp. wewnątrz i na zewnątrz min.10-15 K ( może być 5 ale jest utrudniony odczyt ) różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz 5-50 Pa.

Tolekk

wszyscy cieszymy się że jest jak trzeba :)

 

jestem na Mazurach .....mały mrozek a na jeziorze amatorów rybek z 5 i to daleko od brzegu :wink : browarka co chwila któryś wyciąga a i mamrot się znajdzie :D...wcale się nie dziwię ..tyle czasu siedzieć nad przeręblą ...... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fidox

tak sobie czytam rózne publikacje i natknęłam się na coś takiego ...Zirius M2...bezposrednie parowanie

- moc chłodnicza nie dotyczy ....

- temp. pracy bez ograniczeń ....czyli przy każdej min. DZ ( i max ) działa ( w solance jest ograniczenie -5 *C ( max 15,16 , 20 różne firmy róznie określają max )

- rodzaje instalacji dolnego ,źródła : kolektor ziemny poziomy lub sonda gruntowa ......... tzn. co, robi się już pionowe ???......czy chociaż raz były takie wykonane ? a może ja to żle rozumiem ..ale sonda to sonda pionowa ....chyba , że to jest do solanki ( w Szwecji są takie ale na naszym rynku nie ma Ziriusa glikolowego ( ?) ) ale wtedy nie powinno być w tytule bezposred. parowanie ...to jak ???

może zechciałbyś kilka słów komentarza......bo my musimy tu być zorientowani :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zukow2 , a jak cenowo wyglądają te oferty z IVT i Thermogolv

 

POMPA M2-7 razem z instalacją,kotłownią, zbiornikiem-ok. 37tyś

POMPA IVT Greenline HT Plus C7-- OK 47tyś z wszystkim(ale dokładna wycena jeszcze nie dotarła do mnie więc to troszkę na oko ale blisko).

 

poradźcie co wybrać :D

opłaca się dodać tę dychę do IVT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...