Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na zdrowy rozsądek takie COP w warunkach 0/55 ( 4,3 ) jest wątpliwe nawet dla "renomowanych"

ponieważ brak jest ogólnego standardu porónawczego to producenci uzywaja sobie na klientach. Taki COP wcale może nie byc wysoki jeśli podaje sie go w odniesieniu do temparatur czynnika chłodniczego (czyli parowanie/skraplanie) a nie glikolu i temperatury c.o. Ale tego nie ma często nawet drobnym drukiem.

Uczciwe podanie COP to dla temperatur instalacji dolnego i górnego źródła waraz z ewentualna pompa glikolu. Wtedy jest jakas analogia do kotła bo pompa obiegowa c.o. jest w każdej instalacji , choc tak juz całkiem szczerze to przy pompie ciepła więcej się napracuje i prądu zuzyje.

"Sprzedawca" pompy allegro bardzo dowcipnie skrytykował swojego nietrafionego dostawcę, ale jak znam życie kryje się za tym wiele nerwów i zawiedzionych nadziei ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na zdrowy rozsądek takie COP w warunkach 0/55 ( 4,3 ) jest wątpliwe nawet dla "renomowanych"

ponieważ brak jest ogólnego standardu porónawczego to producenci uzywaja sobie na klientach. Taki COP wcale może nie byc wysoki jeśli podaje sie go w odniesieniu do temparatur czynnika chłodniczego (czyli parowanie/skraplanie) a nie glikolu i temperatury c.o. Ale tego nie ma często nawet drobnym drukiem.

Uczciwe podanie COP to dla temperatur instalacji dolnego i górnego źródła waraz z ewentualna pompa glikolu. Wtedy jest jakas analogia do kotła bo pompa obiegowa c.o. jest w każdej instalacji , choc tak juz całkiem szczerze to przy pompie ciepła więcej się napracuje i prądu zuzyje.

"Sprzedawca" pompy allegro bardzo dowcipnie skrytykował swojego nietrafionego dostawcę, ale jak znam życie kryje się za tym wiele nerwów i zawiedzionych nadziei ...

 

Hydrol:) popieram Cię jak najbardziej. A co do allegro to konkurencja jak widac trzyma rękę na pulsie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła zirius m2-5 Bardzo bym prosił życzliwych forumowiczów o wypowiedzenie się na temat tej pompy, mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto użytkuje ten typ pompy, prosiłbym o ewentualne opinie na jej temat. Mam kilka pytań: czy długość przewodu podziemnego 120 m jest wystarczająca, jaka jest efektywność tej pompy oraz jakie są przybliżone koszty zakupu i instalacji. Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc w tym temacie.

Pozdrawiam Bartek

_________________

"carpe diem"[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ brak jest ogólnego standardu porónawczego to producenci uzywaja sobie na klientach.

 

Chyba od dzisiaj pytającym o to czy i jaką PCi wybrać będę polecał, że mają w cenie wymagać instalacji podlicznika i ciepłomierza po prostu. Z deklaracją że wyniki będą regularnie publikowane w tym wątku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ brak jest ogólnego standardu porónawczego to producenci uzywaja sobie na klientach.

 

Chyba od dzisiaj pytającym o to czy i jaką PCi wybrać będę polecał, że mają w cenie wymagać instalacji podlicznika i ciepłomierza po prostu. Z deklaracją że wyniki będą regularnie publikowane w tym wątku :D

Jestem za :).

Mam tylko kilka uwag ;).

Tańsze ciepłomierze wprowadzają spore opory w instalacji hydraulicznej - spadek ciśnienia na nim przy przepływie nominalny wynosi zazwyczaj 1 bar (10m słupa wody) - to powoduje, że pompa obiegowa będzie zużywała więcej energii.

Koszt ciepłomierza nie jest mały. Niewielkie ciepłomierze (tzw. mieszkaniowe) można dostać już za niewielkie pieniądze, np. http://www.allegro.pl/item569108017_cieplomierz_kamstrup_picocal_uzywany.html , ale nie nadawałby się on raczej do instalacji z pompą ciepła (za mały przepływ) i bez legalizacji nie mógłby on być raczej używany do rozliczeń dostawcy pompy ciepła :(.

Większe ciepłomierze, zwłaszcza ultradźwiękowe są już dużo droższe (ok. 1000 zł).

Pytanie kto z użytkowników pomp ciepła posiada zainstalowany ciepłomierz (na razie wiem, że ma takowy hydrol ) ?

Swoją drogą nie słyszałem , żeby posiadacze np. gazowych kotłów kondensacyjnych domagali się od dostawców kotłów montażu ciepłomierza.

 

Pomiaru COP można też dokonać w dużo tańszy sposób. Pisałem o tym w tym wątku kilka stron wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tańsze ciepłomierze wprowadzają spore opory w instalacji hydraulicznej - spadek ciśnienia na nim przy przepływie nominalny wynosi zazwyczaj 1 bar (1m słupa wody)

 

1bar = 10m słupa wody

 

:wink:

Dziękuję za czujność :).

Oczywiście masz rację, zjadłem to zero, czy co ? :(.

Już poprawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opomiarowanie, powiadacie – a po co?

Przecież istnieje coś takiego jak ŚE, a tam multum wskaźników. Wystarczy osobny podlicznik do PCi, a dla bardziej skrupulatnych, zainstalowanie wodomierza na CWU i wszystko jasne.

Możliwości, jednak takie same, co do ewentualnych roszczeń wobec instalatora czy sprzedawcy. – czyli znikome, ale pozostaje wiedza – bezcenne. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam coś takiego .....dwie PC o podobnej mocy 13 kW ( różnica tylko 0,19 kW )..liczone na tych samych warunkach ( parowanie /skraplanie ) obie liczone bez pomp obiegowych ...którą byście wybrali i dlaczego ? ...co można jeszcze wysnuć z tych danych .............

.dla GZ *C .moc grzewcza kW ...wydat.moc elek.kW COP .....

....30........ 13,21 .................2,15 ........................6,12 ....

....40.........12,89 .................2,74.........................4,70 ....

....50 ........12,40..................3,4o.........................3,64 .....

-----------------------------------------------------------------------------------------

....30 .........13,4...................2,3...........................5,82......

....40..........12,5...................2,5...........................5,00.....

....50..........10,8...................2,2...........................4,90 ....

-----------------------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym mam do Was prośbę jako osób o dużej wiedzy i doświadczeniu o doradzenie mi którą z pomp na moim miejscu byście wybrali i dlaczego, biorąc pod uwagę możliwości, funkcjonalność, gwarancję, serwis oraz cenę.

Przeceniasz możliwości tego Forum.

Taką kompleksową wiedzę mogą mieć producenci i dystrybutorzy pomp ciepła.

Jednak w ich interesie nie leży informowanie, że pompa konkurencji, pomimo tego, że droższa jest warta swojej ceny, bo ma większe możliwości, jest bardziej funkcjonalna, ma dłuższą gwarancję oraz wspaniały serwis.

Raczej skupią się na zaletach swojego produktu, dyskretnie pomijając wady.

 

Ty niestety z tej marketingowej papki musisz wyłowić prawdę ;). Nikt za Ciebie nie odrobi tego zadania :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieję że na podstawie Waszych dotychczasowych doświadczeń z PC będziecie w stanie podpowiedzieć mi (a nie wybrać za mnie), która z wymienionych przeze mnie ofert jest Waszym zdaniem najlepsza.

nie narzekaj masz 137 stron lektury zawierającej 3 lata doświadczeń użytkowników - jak dla mnie jesteś w komfortowej sytuacji (poza tym, że wskazane doświadczenia nasuwają milion dodatkowych, szczegółowych pytań :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieję że na podstawie Waszych dotychczasowych doświadczeń z PC będziecie w stanie podpowiedzieć mi (a nie wybrać za mnie), która z wymienionych przeze mnie ofert jest Waszym zdaniem najlepsza.

Problem w tym, że prawie każdy na tym Forum ma wiedzę o swojej pompie ciepła, a niewiele wie o innych.

O nowych konstrukcjach, takich jak pompy inwertorowe to już w ogóle trudno znaleźć tu sensowne opinie.

Chociaż muszę powiedzieć, że jest na tym Forum jedna bardzo dociekliwa osoba, która oprócz wiedzy o swojej pompy ciepła wie też dużo o innych konstrukcjach.

Szkoda tylko, że jest to wiedza teoretyczna ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spadek ciśnienia na nim przy przepływie nominalny wynosi zazwyczaj 1 bar (1m słupa wody)

 

Chciales chyba napisac 0.1 bar czyli 1m slupa wody. Przykladowa charakterystyka jest np. na 6-tej stronie:

http://www.sbt.siemens.pl/_files_/hvp/karty/N5338pl.pdf

 

Do instalacji PC nadaja sie liczniki o Qn 1.5 m3/h lub zdecydowanie lepiej 2.5 m3/h, a na pewno nie 0.6 m3/h. Mozna np. zastosowac dwa - jeden do podlogowki, drugi do grzejnikow (tak sobie zamontowalem 2x Qn1.5 i jest OK) albo podlogowki na pietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieję że na podstawie Waszych dotychczasowych doświadczeń z PC będziecie w stanie podpowiedzieć mi (a nie wybrać za mnie), która z wymienionych przeze mnie ofert jest Waszym zdaniem najlepsza.

 

To nie tak. My Ci możemy podpowiedziec jak poprawnie wybierać ale nie którą wybrać. Trochę źle podchodzisz do tematu - to nie jest kupno tostera lub telewizora, gdzie kupujesz w zasadzie sam produkt a ew. błędy instalacji można dość łatwo skorygować.

 

To że pompa inwerterowa jest o 15% droższa może być na plus lub na minus, w zalezności od tego jakie będą różnice w kosztach eksploatacji obu opcji. To dostawca powinien Ci przedstawić kalkulację a my ją mozemy zaopiniować rzecz jasna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieję że na podstawie Waszych dotychczasowych doświadczeń z PC będziecie w stanie podpowiedzieć mi (a nie wybrać za mnie), która z wymienionych przeze mnie ofert jest Waszym zdaniem najlepsza.

 

Wez pod uwage jeszcze cos. Sorki, ze troche splyce, ale zastanow sie co ma wplyw na COP samej PC, cudow tu nie ma, a sa:

- rodzaj agregatu - scroll (wydajniejszy i bardziej zywotny) czy tlokowy

- glikol, czy bezposrednie parowanie (jeden posrednik mniej ale wieksza komplikacja, cena, wymagana duzo wieksza precyzja prac ziemnych)

reszta to marketongowy belkot i wybranie takeigo sposobu liczenia, porownywania, zeby wyszlo producentowi czy sprzedawcy jak najlepiej. Reszta w skrzyni dla przecietnego uzytkownika nie ma wiekszego znaczenia. Sterowanie jest na tyle prymitywne (typu wlacz wylacz), ze chyba kazdy producent robi to rownie dobrze (jesli ktos to spapral, to warto go napietnowac). Przydatna jest regulacja pogodowa, bo wlacz-wylacz nastepuje w zaleznosci od temperatury na zewnatrz i temperatury wody w instalacji CO.

Z waznych rzeczy jest jeszcze instalacja, instalacja i jeszcze raz instalacja, wewnetrzna i zewnetrzna. Z tego co widze, to na tym najlatwiej sie chyba przejechac, bo skrzynie PC zaprojektowano przez fachowcow w fabryce, a instalacje czasem wykonuja takie misie (jak to na budowie), ze szkoda gadac. Jesli sam nie czujesz sie na silach z chocby uproszczonym projektem (chocby w celu weryfikacji proponowanego Ci rozwiazania), to na fachowosc ekipy zwroc szczegolna uwage.

W instalacji zewnetrznej gra duza role:

- dlugosc (lepiej za duzo niz za malo) i srednica zakopanej rury (dluzsza rura -> wieksza srednica)

- ilosc sekcji

- pozioma, pionowa (koszmarna cena), czy mieszana

- myslenie tych, ktorzy ja beda robic

 

Wybierz rozwiazanie tansze, z moca dopasowana do Twoich potrzeb, z wiekszym kolektorem dolnym i bedzie dobrze. Unikaj magikow, ktorzy czaruja, zeby wyciagnac duzo kasy za "kosmiczna technologie" z lady chlodniczej ;-)

 

Co do kolektora, to pisales, ze masz spora dzialke, wiec po co Ci kolektor pionowy ?

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

Wybierz rozwiazanie tansze, z moca dopasowana do Twoich potrzeb, z wiekszym kolektorem dolnym i bedzie dobrze. Unikaj magikow, ktorzy czaruja, zeby wyciagnac duzo kasy za "kosmiczna technologie" z lady chlodniczej ;-)

Pozdrowienia

 

Bardzo ładnie to ujałęs 8) . Magicy kosztują i to czasami wiele :wink:

Tak to już niestety jest, że każdy magik chwali to za co mu płacą :lol: .

Tak naprawdę to jaki jest koszt "zachodniej" pompy?

30%, 40% a może 25% jej ceny detalicznej?

Dlaczego polskim producentom opłaca się się skladac PCi z tych samych podzespołów za 1/3 ceny?

Ano dlatego bo cała oprawa kosztuje: transport, marketing, reklama itd...

Instalator musi też miec dowód w kieszeni 8) , żeby zainstalował akurat taką a nie inną pompę.

Kto za to płaci? A kto inny jak nie my. Co w zamian dostajemy?:

zbyt małe dolne zrodło, bo przecież trzeba byc lepszym od konkurencji,

niejednokrotnie instalatora partacza (ale po szkoleniu :p ), bufor jako zabezpieczenie w razie awarii (aby się serwisant nie musiał za bardzo spieszyc) i

gwarancje na lata. A co po 2 latach jeśli sterownik np. nawali? Ano będzie kosztował adekwatnie do ceny pompy czyli pięciokrotnie więcej niż polski, bo na "zachodnim"można ustawic o 1 strefe czasową więcej :lol:.

Tak jak mawiali wielcy tego świata :) "Cudze chwalicie, swego nie znacie, Sami nie wiecie, co posiadacie " Jachowicz

 

Pozdrawiam

P.s. nie bulwersujcie się za bardzo :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...