Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja jestem ogromnym zwolennikiem opomiarowania i usystematyzowania w jednej tabeli weyników

 

przecież wcale nie taka tabela nie musi dawać odpowiedź która pompa lepsza

wystarczy że będzie ktoś mógł wiedzieć jaką pompe ktoś posiada przy podobnych parametrach budynku

 

mało tego ja coś takiego zrobię a to są początki:

http://www.iqhome.eu/forum/viewtopic.php?f=6&t=9

 

następnym etapem będzie podłączenie licznika tylko do pci co uczynie

dodatkowy wodomierz jest niepotrzebny (jeżeli już to na pewno do wody ogrodowej) bo jak wiadomo ile wody ktoś zużywa to dla uproszczenia można przyjąć że jest to woda 1/2 ciepłą i 1/2 zimna (lub inne ustalone proporcje)

 

potem każdy nowy forumowicz przefiltruje sobie wynik który najbardziej zbliży go do jego domu

 

np mam dom 200m2, 15 cm ocieplenia, itp i zużywam tyle pradu na PC

a mam taką.... pci

 

co wy na to?

 

służę moją stroną - może coś sklece - sam jestem ciekaw wyników

aha no i przy da się koszt zakupu danej pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich.

1. Jaką powinienem przyjąć minimalną moc pompy ?

2. Ile i na jaką głębokość powinny zostać wykonane odwierty związane z dolnym źródłem ciepła ?

3. Czy są różne rodzaje wykonywania pionowego kolektora gruntowego ?

4. Czy zastosować wbudowany w pompę zbiornik c.w.u. (oferowane wyłącznie z wężownicą) czy dokupić dodatkowy (z podwójnym płaszczem wodnym) ?

5. Czy sprężarka Scroll produkcji Coppelanda jest najlepszym wyborem ?

6. Czy lepiej zastosować pompę z chłodzeniem pasywnym czy aktywnym ?

7. Czy lepiej pompę niedoszacować czy przeszacować (wcześniej była tendencja do niedoszacowania ale ostatnio spotykam się z opiniami że lepiej lekko przeszacować gdyż wiąże się to z oszczędnościa na energii elektrycznej) ?

8. Czy przeszacowanie pompy czymś grozi (opórcz większego kosztu zakupu) ?

9. Jakich producentów i wykonwaców możecie polecić z własnego doświadczenia ?

10. W jaki sposób ogrzać garaż ?

11. Czy zlecić firmie kompleksowe wykonanie instalacji pompy ciepła i ogrzewania podłogowego ?

12. Co sądzicie o ogrzewaniu podłogowym firmy Kisan ?

 

Moim prywatnym zdaniem:

1) 10kW powinno wystarczyc, ale chyba tez nie ma wielkiego zapasu, czy planujesz ewentualne dogrzewanie sie czyms jeszcze?

2) po dyskusji trwajacej ponizej zmienilem nieco moje prywatne zdanie na: odwierty jak najtansze, a najlepiej kolektor poziomy, bo o wiele tanszy. Pionowy poza zajmowanym miejscem nie ma zalet. Poziomy ma: cena, cena, cena, nie musi sie wiazac z robieniem kopalni odkrywkowej, nie musi zajmowac spojnego miejsca itd. ,

wczesniejsze bylo nastepujace:

"jesli juz pionowe to jak najglebiej, czym glebiej tym mniejsza jest "martwa strefa" istniejaca blisko powierzchni. Niestety pionowe bywaja za krotkie ze wzgledu na cene odwiertow i wtedy pracuja na podobnych temperaturach co poziome lub gorzej. Do obliczen dlugosci wez wariant pesymistyczny w ilosci W/m odwiertu a potem sprawdz cene. Zastanow sie nad poziomym, bo sa wielokrotnie tansze."

5) tak, jest to b. dobry wybor

8) przeszacowanie grozi tym, ze wieksza pompa ma minimalnie mniejsza sprawnosc, ale za to moze lepiej wykorzystac taryfe nocna. Bedziesz potrzebowal wiekszego kolektora (cena) i wiekszego odbiornika ciepla. PC bedzie sie czesciej wlaczac na krocej co moze zmniejszyc jej trwalosc - ale to w sumie jak bonetka pisze nizej kwestia sterowania.

9) wykonawcow pilnowanych...

10) zaizolowac od domu i nie ogrzewac

11) zalezy od firmy, ceny, nadzoru nad wykonawcami i jeszcze raz ceny

12) rura jest rura - wszystko jedno, wazny jest podzial na sekcje, gestosc rozlozenia rur, a wiec projekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim prywatnym zdaniem:

2) jesli juz pionowe to jak najglebiej, czym glebiej tym mniejsza jest "martwa strefa" istniejaca blisko powierzchni. Niestety pionowe bywaja za krotkie ze wzgledu na cene odwiertow i wtedy pracuja na podobnych temperaturach co poziome lub gorzej.

 

Wybacz, ale z tym stwierdzeniem nie mogę sie zgodzić. Jest to zbytnie uproszczenie, a co wiecej sporo przekłamane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem ogromnym zwolennikiem opomiarowania i usystematyzowania w jednej tabeli weyników

 

 

np mam dom 200m2, 15 cm ocieplenia, itp i zużywam tyle pradu na PC

a mam taką.... pci

 

co wy na to?

 

Według mnie nie ma to najmniejszego sensu, gdyż na wyniki PCi wpływa zbyt wiele czynników. Jedny sens porównania byłby, gdyby pomy te pracowały w tych samych warunkach. Najlepiej byłoby się wymienic co roku pompami :lol:

Co wy na to 8) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale z tym stwierdzeniem nie mogę sie zgodzić. Jest to zbytnie uproszczenie, a co wiecej sporo przekłamane.

 

Fakt, ze jest to uproszczenie, i nie twierdze, ze pionowe nie dzialaja, ale niestety mechanizm czasem bywa (oczywiscie nie zawsze) taki, ze inwestor chce zrobic jak najkrotszy odwiert, bo bolesnie odczuwa cene rzedu 100zl/mb odwiertu. Ze wzgledu na cene trudno przewymiarowac kolektor pionowy. Jesli ktos rzeczywiscie niedowymiaruje odwiert, to niestety efekty dobre nie beda i temperatura zasilania bedzie blizsza 0 niz +10 stopni. Zawsze jednak mozna zrobic nastepny.

Co do glebokosci, to dopiero ladnych pare metrow pod ziemia temperatura sie stabilizuje. Przy 3 odwiertach 30m ta "martwa",a w zasadzie zminiejsza niz 8 stopni to na oko okolo 20% przy odwiertach na 100m odpowiednio mniej.

A jakie osiagasz teraz temperatury DZ ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jest to jakiś punkt odniesienia

 

zawsze można rozbudować tabele np o warunki klimatyczne itp

 

poza tym laik będzie miał jakiś punkt odniesienia

a tak to co chwile pisze ktoś jaką pci proponujecie

 

jak będzie porównanie dość duże to ktoś zawsze znajdzie zbliżone dla siebie parametry

 

a teraz to może liczyć jedynie na firmy które proponują rozwiązania

NIGDZIE NIE MA NAJMNIEJSZYCH PORÓWNAŃ

 

uważam że takie dzięki 11 osobom Zirius będzie miał najlepszą dokumentację porównawczą.... bo zawsze znajdą sie argumenty dzięki którym nie zrobi się żadnego porównania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie czego tak twierdzisz? :o

??? chocby z wyliczen, jak za malo, to za malo. Oczywiscie zalezy o ile za malo. Jesli rura bedzie odpowiednio dluga, to efekty beda lepsze niz poziomego, jesli ja skrocimy, to z temperatura glikolu i COP zblizymy sie do poziomego, wiec po co przeplacac ? Chyba ze ktos musi bo nie ma miejsca, to trudno. Jesli oszczedzajac jeszcze skrocimy, to... Na szczescie nie musialem wiercic ;-)

Mierzyles jakie masz teraz temperatury DZ po dluzszej pracy PC?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw

Ja nie mam za krótkiego odwiertu bo jak pisałem wcześniej mam 15 sztuk po 10mb czyli 300mb rur , a że mam dwururkę to wychodzi 600mb. :D

Temp DZ wejściowa w mrozy nigdy nie spadła poniżej +2*.

Teraz jest około +5*.dT DZ około 4K.

Nie uważam żeby było to źle , więc jestem zaprzeczeniem idiotycznych , teoretycznych i kategorycznych stwierdzeń , że krótsze odwierty są gorsze. :o

W praktyce teoria legła na polu chwały. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw

Ja nie mam za krótkiego odwiertu bo jak pisałem wcześniej mam 15 sztuk po 10mb czyli 300mb rur , a że mam dwururkę to wychodzi 600mb. :D

Temp DZ wejściowa w mrozy nigdy nie spadła poniżej +2*.

Teraz jest około +5*.dT DZ około 4K.

Nie uważam żeby było to źle , więc jestem zaprzeczeniem idiotycznych , teoretycznych i kategorycznych stwierdzeń , że krótsze odwierty są gorsze. :o

W praktyce teoria legła na polu chwały. :roll:

 

Jaką powierzchmnie zajęły te otwory? Trochę chyba z gruntu też ciepła ściągasz tym sposobem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam za krótkiego odwiertu bo jak pisałem wcześniej mam 15 sztuk po

Ja nie twierdze, ze masz zle, bo fajnie ze dziala i tez mnie to cieszy. Fakt, masz plytko - dzieki temu nie masz 7stopni tylko 2-5, a to roznica. W dodatku 600m rury na chyba 6kW swoje robi. np. Viessman na wizualizacji ma 11kW i 430m rury (odwierty 2x91m), wiec jakby wymiarowal z nieco mniejszym rozmachem.

U mnie na poziomym tez bylo w mrozy 2-3 stopnie (800m rury na 8kW), fakt, ze grzalem do 21 stopni miesiac, a nie od poczatku sezonu. W przyszlym sezonie bede mial pelniejsze dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw

Ja nie mam za krótkiego odwiertu bo jak pisałem wcześniej mam 15 sztuk po 10mb czyli 300mb rur , a że mam dwururkę to wychodzi 600mb. :D

Temp DZ wejściowa w mrozy nigdy nie spadła poniżej +2*.

Teraz jest około +5*.dT DZ około 4K.

Nie uważam żeby było to źle , więc jestem zaprzeczeniem idiotycznych , teoretycznych i kategorycznych stwierdzeń , że krótsze odwierty są gorsze. :o

W praktyce teoria legła na polu chwały. :roll:

 

Nie legła. Już kilka razy pisałem, że moc układu wymiennikowego zależy od:

- różnicy temperatur,

- przewodności cieplnej,

- powierzchni wymiany.

Sama temp. niczego nie gwarantuje, bo jak rozłożymy rurę np. na powetrzu o temp. 40stC, to nie otrzymamy wyższej temp. cieczy w rurach niż byśmy tę samą rurę ułożyli gruncie o temp. 0stC. Wąskim gardłem jest przwodność cieplna i to ona w dłuższym okresie determinuje temp. glikolu. Im słabsza przewodność cieplna ośrodka tym wpływ temp. ośrodka na temp. glikolu jest mniejszy. A z uwagi na stosunkowo niską rzeczywistą przewodność cieplną gruntów wpływ temp. zostaje zmarginalizowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viessman na wizualizacji ma 11kW i 430m rury (odwierty 2x91m), wiec jakby wymiarowal z nieco mniejszym rozmachem.

 

Ale Viessman na wizualizacji ma teraz +4,3°C, a nie +7. A klimaw +5. A na jesieni to już dz w wersji klimaw będzie "dużo lepsze" od np. tego dz z wizualizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...