Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale Viessman na wizualizacji ma teraz +4,3°C, a nie +7. A klimaw +5.

Zgoda, tez to obserwuje. Na poczatku mial 7, ale niestety ma 400m rury na 11kW, a nie 600m na 6kW ;-)

 

Tylko, że za prawie 100m otworu to min. stówkę trzeba dać od metra. A 10 metrowe to zrobi byle studniarz (nawet ręcznie) za kilkadziesiąt zł od metra (np. 50). Pomimo większej instalacji i tak wyjdzie dużo taniej. No chyba że ktoś "nie ma działki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko, że za prawie 100m otworu to min. stówkę trzeba dać od metra. A 10 metrowe to zrobi byle studniarz

Prawda, masz racje. Ale w takim razie jaki jest sens ekonomiczny kolektora pionowego? No, chyba ze ktos nie ma miejsca, to trudno...

 

Sens ekonomiczny jest dla firm studniarskich, które zabrały się za montaż pomp ciepła. :wink: Natomiast dla inwestora to nie ma sensu ekonomicznego, ale raczej bezsens ekonomiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens ekonomiczny jest dla firm studniarskich, które zabrały się za montaż pomp ciepła. Natomiast dla inwestora to nie ma sensu ekonomicznego, ale raczej bezsens ekonomiczny.

No to rozwiales calkowicie moje watpliwosci, bo ja naiwny wierzylem ze poza zajmowanym miejscem ma jakies zalety. Jak ktos bedzie chcial wiercic pionowy, to trzeba mu klarowac zeby sie 20 razy zastanowil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , ze lekko przesadzacie z tym kolektorem ...i .chyba każdy może mieć swoje zdanie , prawda ? . A ja uważam że w pionowych . jest bardziej stabilna temp...i jeszcze nie zgadzam się że :

" PC bedzie sie częściej włączać na krocej co moze zmniejszyc jej trwalosc."

to zależy od sterownika ..jak ustawimy tak mamy .....jeśli tylko się grzeje w taniej taryfie to nie włącza się często bo nie ma jak ......a ponieważ dom jest wychłodzony to włączy się na dłużej pierwszy raz po przerwie a później zależy od krzywej i histerezy i domu ( jak szybko stygnie )

Henoczku zastanawiam się co powinna zrobić ta dociekliwa osoba aby nie być tylko teoretykiem ..masz jakiś pomysł :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tańsze ciepłomierze wprowadzają spore opory w instalacji hydraulicznej - spadek ciśnienia na nim przy przepływie nominalny wynosi zazwyczaj 1 bar (1m słupa wody)

 

1bar = 10m słupa wody

 

:wink:

przy przepływie nominalnym wodomierze i ciepłomierze mają opór ok. 1 m słupa wody czyli 0,1 bar, w metrach było dobrze :D .

Ultradźwiękowe nawet mniej

http://kamstrup.pl/media/8514/file.pdf str.6

Ciepłomierz warto mieć przez pierwszy 1 no moze i drugi sezon . Jak się już wie że dobrze jest to i popatrzeć się nie chce 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , ze lekko przesadzacie z tym kolektorem ...i .chyba każdy może mieć swoje zdanie , prawda ? . A ja uważam że w pionowych . jest bardziej stabilna temp...i jeszcze nie zgadzam się że :

" PC bedzie sie częściej włączać na krocej co moze zmniejszyc jej trwalosc."

to zależy od sterownika ..jak ustawimy tak mamy .....jeśli tylko się grzeje w taniej taryfie to nie włącza się często bo nie ma jak ......a ponieważ dom jest wychłodzony to włączy się na dłużej pierwszy raz po przerwie a później zależy od krzywej i histerezy i domu ( jak szybko stygnie )

 

a mi mówili że sprzęgło hydrauliczne ma duże znaczenie na częstotliwosc załańczania się PCi a co za tym idzie jej żywotnosc :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dodatku 600m rury na chyba 6kW swoje robi. np. Viessman na wizualizacji ma 11kW i 430m rury (odwierty 2x91m), wiec jakby wymiarowal z nieco mniejszym rozmachem.

U mnie na poziomym tez bylo w mrozy 2-3 stopnie (800m rury na 8kW), fakt, ze grzalem do 21 stopni miesiac, a nie od poczatku sezonu. W przyszlym sezonie bede mial pelniejsze dane.

 

 

Gdybym teraz wybierał pomiedzy sondą pionową a kolektorem poziomym to wybrałbym ten 2 a różnicę w cenie zainwestowałbym w kolektory słoneczne do regeneracji dolnego zródła w zimie, a do pogrzewania c.w.u latem. Ciekawe jakby to wpłynęło na ekonomię inwestycji?

Ma ktoś takie riozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam coś takiego .....dwie PC o podobnej mocy 13 kW ( różnica tylko 0,19 kW )..liczone na tych samych warunkach ( parowanie /skraplanie ) obie liczone bez pomp obiegowych ...którą byście wybrali i dlaczego ? ...co można jeszcze wysnuć z tych danych .............

.dla GZ *C .moc grzewcza kW ...wydat.moc elek.kW COP .....

....30........ 13,21 .................2,15 ........................6,12 ....

....40.........12,89 .................2,74.........................4,70 ....

....50 ........12,40..................3,4o.........................3,64 .....

-----------------------------------------------------------------------------------------

....30 .........13,4...................2,3...........................5,82......

....40..........12,5...................2,5...........................5,00.....

....50..........10,8...................2,2...........................4,90 ....

-----------------------------------------------------------------------------------------

Na podstawie tych danych korzystniej byłoby wybrać II pompę ciepła.

Jednak tak wysokie COP możliwe byłoby przy temperaturze dolnego źródła rzędu kilkunastu stopni.

Podejrzewam jednak, że w tych danych są błędy :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , ze lekko przesadzacie z tym kolektorem ...i .chyba każdy może mieć swoje zdanie , prawda ? . A ja uważam że w pionowych . jest bardziej stabilna temp...i jeszcze nie zgadzam się że :

 

W pionowych jest bardziej stabilna temp., ale co z tego jeśli średnio w sezonie grzewczym temp. jest porównywalna? Stabilność temp. jest ważna z uwagi na temperaturowy zakres pracy pompy ciepła, ale jeśli wahania są np. 0/10 stC to zakres ten jest na tyle mały że stabilność sama w sobie nie jest wartością. Inna sytuacja jest np. w powietrznych, gdzie zbyt duże możliwe wahania temp. prowadzą do znacznych komplikacji technicznych.

Oczywiście, że są wymienniki poziome z bardzo niksą temp. (niedowymiarowane) i pionowe z wysoką (przewymiarowane), ale to ekstrema, których nie należy rozpatrywać.

2 czy 3 stopniami różnicy to się nie ma co przejmować, bo wpływ na koszty eksploatacji nie będzie znaczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy przepływie nominalnym wodomierze i ciepłomierze mają opór ok. 1 m słupa wody czyli 0,1 bar, w metrach było dobrze :D .

Ultradźwiękowe nawet mniej

http://kamstrup.pl/media/8514/file.pdf str.6

Gdyby jeszcze cena była inna :(.

http://www.exa.bialystok.pl/firmy/kamstrup/kamstrup.pdf 368 Euro :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pionowych jest bardziej stabilna temp., ale co z tego jeśli średnio w sezonie grzewczym temp. jest porównywalna?

 

Ale mowa o zwykłej średniej czy średniej ważonej zmiennym zapotrzebowaniem na ciepło w różnych porach roku?

 

Sam napisałeś powyżej, że kluczowa jest nie tyle temperatura lecz przewodność cieplna. Z czym się zresztą nie do końca zgodzę, bo jeśli grunt będzie zimniejszy od glikolu w kolektorze to nawet nieskończenie wysoka przewodność nic tu nie da.

 

Pisanie ogólnie, że lepsze poziome lub pionowe wydaje mi się cokolwiek niezasadne. W zależności od zarówno temperatur jak i przewodności cieplnej wynik może być różny, bo wartość energii pozyskiwanej z mb zarówno kolektora poziomego jak i pionowego może podlegać znacznym wahaniom w zależności od lokalizacji.

 

Jak zwykle dochodzimy tu do zdolności fachowej oceny warunków przez instalatora i geologa który miałby ew. wykonać projekt prac geologicznych, no ale na tych polach wciąż przeważnie plaża jak widać z informacji o uzyskiwanych ofertach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mi mówili że sprzęgło hydrauliczne ma duże znaczenie na częstotliwosc załańczania się PCi a co za tym idzie jej żywotnosc :p

 

jeśli ktokolwiek tak mówi to radzę omijac go dalekim łukiem bo to ktoś kto nie ma elementarnej wiedzy o pompie ciepła i próbuje wciskac rozwiązania mające swoje uzasadnienie wyłącznie w kotłach w celu zapewnienie im minimalnego przepływu. Takie rozwiązanie w pompie ciepła wyłącznie generuje niski COP i nie pełni żadnej pozytecznej roli :evil:

To szkolny przykład , ale niestety obecny równiez w opracowaniach "bardzo renomowanych" dostawców.

Nie chodzi o to by wymuszać długie cykle , ale aby instalcja odbiorcza była tak zaprojektowana , że ma dużą bezwładność a pompa dostosowana do tej instalacji moc i wyłącznie z tego wynika długi cykl. Między innymi dlatego nie warto montowac pompy ciepła na moc wyliczoną w OZC bo krótkie cykle i spadek COP pożre inne zakłądane teoretycznie zyski w tym również prace wyłącznei w II taryfie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...