Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

badłęm sprawe ciepłomierzy i odpuściłem

bo albo skutecznie zawężam przepływ

albo mniej ale nie dokładnie liczy

dodatkowy problem to minimalny przepływ załączający wodomierz/przepływomierz

może być tak że załączy się kran który ma 4l/min a ciepłomierz nic nie zmierzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja tak właśnie zrobiłem - będę miał podlicznik

i takie rozwiązanie polecam

bo z jednej strony:

tylko że problem polega na ustaleniu strat

to że pompa pracuje z określnoną mocą nie oznacza ile ciepła produkuje

 

ale z drugiej strony ciepłomierze stawiając opór

wymagają zastosowania większych pomp obiegowych, czyli droższych

co powoduje obniżenie sprawności poprzez większy wydatek na prąd który zużywa pompa obiegowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dalej swoje – z uporem maniaka. :oops:

Naprawdę ŚE może pomóc w realnej ocenie wysokości COP.

Mając ŚE i wskazania podlicznika PCi, można z dużą dozą prawdopodobieństwa, wyliczyć średni COP dla całego sezonu grzewczego. To jest miernikiem, a nie „chwilówki”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dalej swoje – z uporem maniaka. :oops:

Naprawdę ŚE może pomóc w realnej ocenie wysokości COP.

Mając ŚE i wskazania podlicznika PCi, można z dużą dozą prawdopodobieństwa, wyliczyć średni COP dla całego sezonu grzewczego. To jest miernikiem, a nie „chwilówki”.

 

To zależy na ile straty na wentylację / wietrzenie pokrywają się z założeniami przyjętymi w ŚE. Tu może być spora różnica... No i może trzeba by skorygować poziom zysków z urządzeń domowych na podstawie rzeczywistego zużycia energii elektrycznej a nie współczynników.

 

To co ja proponuję to nie chwilówki - PC ma licznik czasu pracy.

 

Najlepiej policzyć na oba sposby i zobaczyć czy wychodzi podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace z całym olbrzymim szacunkiem

nie zamierzam polemizować na temat który lepszy w okresie grzewczym ..chociaż patrząc na ten wykres to nie wiem czy tak bardzo różnice są nieistotne i można przyjąć że temp. jest porównywalna w okresie grzewczym tzn .kiedy, po kwietniu są porównywalne ?

http://www.solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/temperatura_zrodla/36385-1-pol-PL/temperatura_zrodla_large.jpg

pewnie można powiedzieć że to sobie ktoś wymyślił i jest naciągane ew. należałoby na swoim terenie zrobić dwa rodzaje i pionowy i poziomy i obserwować temp. DZ w tym czasie i porównywać wyniki i skoro by się robiło dla siebie to chyba wyniki byłyby wiarygodne .

A i jeszcze.... mogę się poprzekomarzać ? skoro 2 czy 3 stopnie są nieistotne dla ogólnego rozrachunku to czemu Tolekk tak bardzo się martwił że mu ich brakuje? może powinien odpuścić temat i trzeba mu było od razu powiedzieć żeby ich nie szukał ........

Henoczku

odnośnie tych 2 PC ....to są dla 13 kW ....dla 0 *C parowania

Hubomag

dla GZ *C .moc grzewcza kW ...wydat.moc elek.kW COP .....

....30........ 13,21 .................2,15 ........................6,12 ....

....40.........12,89 .................2,74.........................4,70 ....

....50 ........12,40..................3,4o.........................3,64 .....

Ecopol-system

-----------------------------------------------------------------------------------------

....30 .........13,4...................2,3...........................5,82......

....40..........12,5...................2,5...........................5,00.....

....50..........10,8...................2,2...........................4,90 ....

----------------------------------------------------------------------------------------

http://www.hubomag.pl/pdf/moce_tabela.pdf

drugą wstawię ......zeskanuję ......bo zniknęła ze strony :( .chyba że się pojawi na stronie ( była przed wymiarami ...tu ......

http://www.ecopol-system.pl/danetechniczne/danetechniczne.html

to w końcu jak ?...zgadza się ?...nie zgadza się ? ..może Ktoś coś na ten temat ..........może źle przepisałam ? albo policzyłam ( trzeba było zużycie policzyć z mocy i Cop )[

ps. musiałam wkleić inny link bo wykres był mały i nieczytelny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pionowych jest bardziej stabilna temp., ale co z tego jeśli średnio w sezonie grzewczym temp. jest porównywalna?

 

Ale mowa o zwykłej średniej czy średniej ważonej zmiennym zapotrzebowaniem na ciepło w różnych porach roku?

 

Ważonej. A dla uproszczenia marzec możesz przyjąć jako październik.

 

Sam napisałeś powyżej, że kluczowa jest nie tyle temperatura lecz przewodność cieplna. Z czym się zresztą nie do końca zgodzę, bo jeśli grunt będzie zimniejszy od glikolu w kolektorze to nawet nieskończenie wysoka przewodność nic tu nie da.

 

Temp. glikolu jest temp. wynikową. I zawsze jest oczywiście niższa temp. gruntu. A to o ile jest niższa zależy od tych rzeczy o których pisałem.

 

Pisanie ogólnie, że lepsze poziome lub pionowe wydaje mi się cokolwiek niezasadne. W zależności od zarówno temperatur jak i przewodności cieplnej wynik może być różny, bo wartość energii pozyskiwanej z mb zarówno kolektora poziomego jak i pionowego może podlegać znacznym wahaniom w zależności od lokalizacji.

 

Nigdzie tak nie napisałem. Nadużyciem jest natomiast twierdzenie, że pionowy jest bezwzględnie lepszy od poziomego, biorąc także pod uwagę koszty wykonania.

 

Jak zwykle dochodzimy tu do zdolności fachowej oceny warunków przez instalatora i geologa który miałby ew. wykonać projekt prac geologicznych, no ale na tych polach wciąż przeważnie plaża jak widać z informacji o uzyskiwanych ofertach.

 

Bo i dokładnie takiej wiedzy nikt nie ma i nie będzie miał. Można obracać się tylko w sferze szacunków. (Bywa że warunki w dwóch róznych odwiertach lub dwóch różnych pętlach wymiennika poziomego tego samego wymiennika są różne)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace z całym olbrzymim szacunkiem

nie zamierzam polemizować na temat który lepszy w okresie grzewczym ..chociaż patrząc na ten wykres to nie wiem czy tak bardzo różnice są nieistotne i można przyjąć że temp. jest porównywalna w okresie grzewczym tzn .kiedy, po kwietniu są porównywalne ?

http://www.solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/temperatura_zrodla/36385-1-pol-PL/temperatura_zrodla_medium.jpg

pewnie można powiedzieć że to sobie ktoś wymyślił i jest naciągane ew. należałoby na swoim terenie zrobić dwa rodzaje i pionowy i poziomy i obserwować temp. DZ w tym czasie i porównywać wyniki i skoro by się robiło dla siebie to chyba wyniki byłoby wiarygodne .

 

No i jeszcze kwestia zwymiarowania tych wymienników. Jak się zrobi za skromny poziomy....

 

A i jeszcze.... mogę się poprzekomarzać ? skoro 2 czy 3 stopnie są nieistotne dla ogólnego rozrachunku to czemu Tolekk tak bardzo się martwił że mu ich brakuje? może powinien odpuścić temat i trzeba mu było od razu powiedzieć żeby ich nie szukał ........

 

Nie wiem czemu sie martwił. A może się nie martwił o rozrachunek, grzejąc przez sprzęgło i z kilowatową pompą obiegową.

Dla rozrachunku istotny jest każdy stopień, tylko jak to się ma do zwiększonego nakładu inwestycyjnego? Wybór pomiędzy parametrami i kosztami to kwestia kompromisu. Ja zwyczajnie na innym poziomie odnajduję kompromis, kierując się bardziej twardymi rachunkami i doświadczeniem niż emocjami, w które "wyposażony" jest inwestor (nieraz tylko w emocje).

Bonetka, zauważyłaś pewne, że każdy mówi iż głębsze odwierty to tylko lepiej. Ale porównaj np. klimaw z instalacją Viesia z wizualizacji.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pomysła :wink: może byśmy napisali dla odmiany dlaczego wybraliśmy taką, a taką firmę? Co stanowiło kryterium doboru? Przy odrobinie szczęścia powinno się wyklarować kto ma wśród nas najlepsze noty i dlaczego. Nie będzie trzeba porównywać budynków, ociepleń i tym podobnych...co Wy na to? Kto się bawi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ecopol-system

-----------------------------------------------------------------------------------------

....30 .........13,4...................2,3...........................5,82......

....40..........12,5...................2,5...........................5,00.....

....50..........10,8...................2,2...........................4,90 ....

----------------------------------------------------------------------------------------

 

Co to za pierdoły. Moc el. dla skraplania 50 jest mniejsza niż dla 30 i 40?

Parametry podane są dla 0 parowania (raczej dla systemów w/w). Dla systemów glikol/woda należy patrzeć na temp. parowania -5. Może jak ktoś mierzył moc to puścił by-pass w sprężarce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ecopol-system

-----------------------------------------------------------------------------------------

....30 .........13,4...................2,3...........................5,82......

....40..........12,5...................2,5...........................5,00.....

....50..........10,8...................2,2...........................4,90 ....

----------------------------------------------------------------------------------------

 

Co to za pierdoły. Moc el. dla skraplania 50 jest mniejsza niż dla 30 i 40?

Parametry podane są dla 0 parowania (raczej dla systemów w/w). Dla systemów glikol/woda należy patrzeć na temp. parowania -5. Może jak ktoś mierzył moc to puścił by-pass w sprężarce.

 

Przecież nie ma tu podanych temp. parowania, więc czego się czepiacie :p

Trzeba dojsc samemu jakie powinny byc :lol: [/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zukow2 , a jak cenowo wyglądają te oferty z IVT i Thermogolv

 

POMPA M2-7 razem z instalacją,kotłownią, zbiornikiem-ok. 37tyś

POMPA IVT Greenline HT Plus C7-- OK 47tyś z wszystkim(ale dokładna wycena jeszcze nie dotarła do mnie więc to troszkę na oko ale blisko).

 

poradźcie co wybrać :D

opłaca się dodać tę dychę do IVT?

 

dodam że mam wycenę na IVT al odwiert na kolektory pionowe-razem 52tys(w tym 14tyś za pionowe kolektory, zbiornik 165l)

NIe wiem co z podłogówką , bo te 165 l to na c.w.u.Dodatkowy zbiornik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest to spowodowane mocnym przewymiarowaniem kolektora w postaci dwururki w wielkości całkowitej 600mb rur dla 6kW? :o

 

Oczywiscie ze jest, ale pewnie Ty nie placiles 100zl za mb odwiertu (i chwala Ci za to), wiec pozwoliles sobie na przewymiarowanie, co tylko na dobre Ci wychodzi. Mozna powiedziec, ze nie ma za duzych kolektorow, moga byc tylko za male :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drugą wstawię ......zeskanuję ......bo zniknęła ze strony :( .chyba że się pojawi na stronie ( była przed wymiarami ...tu ......

http://www.ecopol-system.pl/danetechniczne/danetechniczne.html

to w końcu jak ?...zgadza się ?...nie zgadza się ? ..może Ktoś coś na ten temat ..........może źle przepisałam ? albo policzyłam ( trzeba było zużycie policzyć z mocy i Cop )

Jeżeli dotyczyło to temepratury dolnego źródła 0 st. C, to przy "normalnej" konstrukcji pompy ciepła, a firma Ecopol-System nie pisze, że stosuje jakieś specjalne konstrukcje chłodnicze w swoich pompach ciepła, jest raczej niemożliwe.

Według mnie był to po prostu błąd na stronie internetowej, dlatego też zapewne błędne dane zostały usunięte ze strony internetowej. Miejmy nadzieję, że pojawią się już w prawidłowej postaci z uwzględnieniem zakresu 0/35, o który się dopominałaś :).

Bonetko, nie na darmo przyznano Ci tytuł NAJDOCIEKLIWSZA KOBIETA NA TYM FORUM ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

spokojnie , nie denerwuj się

wiem , że dla -5 ale ....właśnie pomyłka była dla 0 a nie -5 ....( tu było 11,2/2,0 ....10,6/2,3 ....10,0/2,5 )

odnośnie odwiertów to ...na pewnej głębokości jest jakaś stała temp. i żeby nie wiem co nie będzie jej więcej ( za małe te głębokośc żeby sobie dodawać kolejne stopnie geotermalne ) natomiast trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy ten 1 *C więcej ( 10,- 11 i trochę ) zrównoważy koszt większej mocy pompki i ułatwi regulację przepływów .

Z drugiej strony jak klient czyta że w Szwecji robią odwierty w skale po 200 metrów i więcej to sobie myśli że tu nie ma żadnych minusów a same plusy .

Może zechciałbyś wyjaśnić raz jeszcze konkretnie ...bo wiem , że część firm preferuje małą ilość długich a cześć rozbija ogólną długość na 3, 4 odwierty w zależności od dł. całkowitej ..... z uwzględnieniem jaka min. i max dł się opłaca biorąc pod uwagę wszystkie aspekty ...a i żeby było precyzyjnie to z kosztami wykonania i bez kosztów .( jeśli występuje różnica na tym polu bo część ma pieniądze i nie chce tu szukać kompromisów ...chce wszystkiego co najlepsze )

Poza tym legalnie od 100 mb potrzebne jest chyba specjalne zezwolenie Urzędu Górniczego ...( powyżej 30m tylko wodno-prawne )

 

W nowym numerze Globe Energia między innymi jest prezentowana nowa metoda odwiertów za którą zespół dostał nagrodę 50.000 eu ( wiad. 17.06.08 ...troszkę opóźnienie jest niestety z przekazywaniem inf. ..powinno być prezentowane w ubiegłym roku )

http://fulereny.blink.pl/mum/g1.jpg

http://fulereny.blink.pl/mum/g2.jpg

Henoczku

:oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki maly off top

 

- czy cisnienie w CO jezeli waha sie w zaleznosci od temp 2 bar do 0,5 jest dobre? to ze sie waha to chyba normalne bo i rozna temp ...

 

- jezeli nie uzywam pompki obiegowej CWU to czy nie powinienem zakrecic rury obiegowej ? baaardzo dlugo czeka sie na ciepla wode i tak mysle czy podczas odkrecenia kurka zamaist leciec odrazu w kran to najpierw krazy w obiegu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jezeli nie uzywam pompki obiegowej CWU to czy nie powinienem zakrecic rury obiegowej ? baaardzo dlugo czeka sie na ciepla wode i tak mysle czy podczas odkrecenia kurka zamaist leciec odrazu w kran to najpierw krazy w obiegu ??
Nie masz pompki cyrkulacyjnej, czy tylko jej nie używasz ? Jeżeli masz rurę cyrkulacyjną, to pewnie pompka także występuje.

Przy pompie cyrkulacyjnej powinien być zainstalowany zawór zwrotny. Zamkniecie cyrkulacji raczej nic nie pomoże. Nie lepiej sterować pompka cyrkulacyjną zegarem sterującym, np. http://www.allegro.pl/item564065198_wylacznik_wlacznik_czasowy_programator_timermini.html lub takim na szynę : http://www.allegro.pl/item564543276_programator_czasowy_na_szyne_din.html .

Programujesz sobie włączanie pompki np. na 10 minut przed spodziewanym rozbiorem ciepłej wody i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...