Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Podłogówka na 150m łacznie z łazienkami, drabinki faktycznie pełnia tylko rolę uzupełniającą do ręczników, garaż 20m z jednym grzejnikiem. Dom ocieplony styro 15 cm, podłoga dół 12 cm góra 7 cm styro. Pompa pracuje od listopada. Przez dwa miesiące pracowała bardzo dużo (wygrzewanie budynku, posadzki) w domu było 24, 25 C. Od 1 listopada do 1 marca zużycie ogólne 3950 KWh w taryfie C11. Po otrzymaniu rachunku :o zaczałem sie interesować praca instalacji i urzadzenia, stad wizyta na forum :D Obecnie pompa pracuje około 8-10h na dobę. Temperatura wew. 21/22 C. Poczytałem forum i faktycznie martwi mnie moja niska temperatura Dz :cry:

 

Do 30 min. pracy pompy tem. Dz wyj/wej -1/3

ponad 30min i więcej spada -3/1 :cry:

Spawdziłem pompke obiegową Dz, Wilo, jest na III biegu.

 

Fotki rozdzielacza:

Czy przepływ 1 l/min dla podłogówki jest prawidłowy?

Jak można to ustawiać na moim rozdzielaczu bez montazu siłowników? :wink:

 

http://img26.imageshack.us/img26/3446/roz1.jpg

 

http://img26.imageshack.us/img26/8605/roz2.jpg

 

http://img26.imageshack.us/img26/1029/roz3i.jpg

 

I troche fotek mojej podlogówki:

 

http://img26.imageshack.us/img26/8345/pod1.jpg

-

http://img5.imageshack.us/img5/9026/pod3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Michell

Pobór prądu 3950kWh:4/: 30= 32,9 kWh /24h ....ale dom się wygrzewał i wysokie parametry 24-25*C to i nie dziwne ... grzejesz w całodziennej taryfie więc kwota za energię była spora.

Zacząłeś szukać dlaczego tak jest ..ale to normalne.

Zakładając że wszystko jest dobrze odpowietrzone itd w DZ ..to skoro chodziła PC na okrągło wyziębiła DZ ..(chyba nie było tak od początku ?) nie można zmienić dT na mniejszą skoro chodzi na 3 biegu . Teraz PC chodzi 10 godzin i dlatego na pocżątku cyklu ( po przestoju ) jest wyższa ( >3*C )

Zdjęcia b.ładne ( dobry fotograf jesteś :) ale nic nie piszesz z jakich rur zrobione jest instalacja 16, 17 ? czy masz równe pętle ( jaka długość ) czy rotametry wszystkie ustawione są identycznie ( u mnie chyba na 1,5 ) chyba że któraś pętla ma większy przepływ bo pętla jest dłuższa czy wyjątkowo zimne jest pomieszczenie.

Skoro jesteś taki dokładny to narysuj albo napisz czy poza PC masz jakąś pompę obiegową do co. Myślę , że te odpowietrzniki po lewej stronie rozdzielacza się sprawdzają (koleżanka ma takie w domu ale jak kiedyś nie zakręciła na amen tylko zostawiła troszkę odkręcone ale woda nie leciała i uważała że na tym polega odpowietrzenie bo jak są na amen to nie działają ..to puścili chyba większe ciśnienie i potop w domu :( ) .

Warto byłoby obniżyć jeszcze dT na GZ do 5. ( chociaż z 6 też można wytrzymać ..dobrze ze nie więcej i czasami nie da się tego poprawić jeśli inst na takie parametry była obliczona ) . Nie napisałeś na jakim biegu masz pompę ogrzewanej wody w PC i zewnętrzną (?) ( napisz jakie te pompy typ itd ....do DZ też ...).

Nigdy nie pisaliśmy konkretnie jakie powinny być ustawienia rotametrów ..a szkoda .

Pytasz jak się reguluje ..są rotametry tylko do odczytu a są takie gdzie specjalna głowicą ( taką specjalną okrągłą z dziurką nasadką ) regulujesz i ustawiasz ten przepływ tak aby woda zdążyła to ciepło oddać . Ogólnie chodzi o takie ciśnienie przed odbiornikiem aby pokonać opory przepływu w odbiorniku . ( opór przepływu przez podłogówkę jest większy niż przez grzejniki ) Zbyt małe ciśnienie to brak ciepła a za duże to oddanie więcej ciepła ( przy określonej mocy to zabranie ciepła w jednym miejscu a spowodowanie deficytu w drugim ).

Myślę , że któryś z Panów napisze konkretnie i łopatologicznie wszak hydraulika to męska dziedzina , prawda ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, faktycznie problem może byc w wychłodzonym Dz tak jak pisze Bonetka, zreszta dziekuję bardzo za pomocny dłuuuugi opis :p Pamiętam jak parę dni po uruchomieniu instalatorzy byli zdziwieni że Dz ma takie dobre warunki temp. Dz była 2/7. Później nie kontrolowałem tego bo nie miałem czasu a pompa przez dwa miesiące chodziła podejrzewam 20h na dobę :o ,stąd pewnie grunt wokół sond bardzo sie wychłodził.

Z jakich rur zrobiona jest instalacja i jakiej długości są pętle tego nie wiem, ale po powrocie do domu sprawdzę i napiszę. Do CO jest tylko jedna pompa obiegowa zamontowana wewnątrz PCi, jaka jest napiszę po powrocie do domu. Mam jeszcze pompę obiegową cyrkulacji CWU, która załancza się jak włączy się światło w łazienkach. Rotametry na rozdzielaczu wszystkie ustawione tak samo. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie wiesz jak dlugie sa petle, to mozesz zrobic regulacje na oko, a wlasciwie na reke, tzn. doprowadzic do tego, zeby wszystkie powracajace z podlogowki rury mialy mniej wiecej podobna temperature - co sprawdzasz np. reka. Osiagniesz to poprzez zmniejszenie przeplywu rur za cieplych i zwiekszenie dla rur za zimnych. Staraj sie to zrobic tak, zeby jak najmniej dusic przeplywy, a jesli sie da to zmniejsz bieg pracy obiegowki ktora tloczy wode do podlogowego (mniejsze zuzycie pradu). A wiec np. najpierw odkrec wszystkie przeplywy na maksa i dus te rury, ktore sa najcieplejsze az do osiagniecia rownowagi. Wez pod uwage duza bezwladnosc podlogowki.

Co do zdziwienia instalatorow PC, to pewnie udawali :wink: bo chyba nie robia instalacji gdzie pare dni po wlaczeniu jest 0/-4... Mozesz ich teraz pomeczyc, ze parametry DZ dosyc mocno spadly co wskazuje na nie za duze DZ i spytac czy tak ma byc, a jesli tak, to dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RWXW :) dzięki za czytelny opis regulacji, faktycznie można w ten sposób podregulować sobie podłogówkę. Już się bawię :D Długości petli niestety nie mam nigdzie napisanych, spróbuję wydobyć je od instalatora. Ale generalnie naliczyłem ich 23 w 10 pomieszczeniach, nie liczac drabinek i grzejnika w garażu.Czyli na chłopski rozum chyba nie sa za długie? Podłogówka zrobiona jest z rur 18x2,0 czy to dobrze? Bonetka pisała o 16 lub 17 :roll:

Co do pomp obiegowych Gz i Dz:

 

Gz - pompa WILO Star RS 25/6-3 C

 

I bieg - 0,20A 46W

II bieg - 0,30A 67W

III bieg - 0,40A 93W

 

Pompę Gz - ustawioną mam na II biegu (? może włączyć na III? chyba dt Gz by sie poprawiło, dobrze myślę?)

 

Dz - pompa WILO Star RS 25/7-3 C

 

I bieg - 0,30A 62W

II bieg - 0,42A 92W

III bieg - 0,58A 132W

 

Pompę Dz - ustawioną mam na III biegu więc chyba dobrze, analizując wpisy na forum innych użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michell.

Co oznacza temperatura pomieszczenia? Gdzie jest zlokalizowany czujnik i czy on bierze udział w regulacji. Jak na moje wysoko masz krzywą grzewczą. Na te 6*C na zewnątrz wyliczona 33*C na c.o. to troszkę dużo (dla 21*C w pomieszczeniu to duże straty w budynku).

Brakuje mi przy temperaturach wartości po przecinku, mało precyzyjnie Danfoss podaje te temperatury -- -3/1 to dt DZ może być 3,4 albo 5 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura pomieszczenia to temperatura którą mogę sobie zadać aby taka była w pomieszczeniu. Czujnik czy jest? nie wiem, możliwe ze w pompie jest taki czujnik (za słaby jestem aby to stwierdzić) :D i w obecnej chwili pozwala regulować temperaturę tylko w pomieszczeniu gdzie stoi pompa, po jednym sezonie grzewczym doradzali pozakładać czujniki temp. w pomieszczeniach i siłowniki na rozdzielacze. Jednak nie wiem czy to zrobię bo czytając wcześniejsze wpisy na forum osoby wręcz demontują te układy bo więcej przynoszą szkód niz pożytku - podobno :roll: Czego jestem pewien to tego, że temperatura ta bierze udział w regulacji temp. zasilania Gz. Nie wiem dlaczego ale gdy ustawię 18 stopni na wyswietlaczu pompy to temperatura na poddaszu i na dole wynosi rzeczywiście 21C. Doszedłem do tego, około 1,5 miesiąca temu gdy zacząłem mieszkać w domu. Temp. na wyświetl. ustawiona 21C a w domu taka parówa że na golasa można było biegać :lol: Kupiłem termometr pokojowy i ku mojemu zdziwieniu rzeczywista temperatura na poddaszu 24C :o Teraz mam na wyświetlaczu ustawione 18C, i rzeczywista temp. 21 do 22 C. Ale wciąz nie wiem o co chodzi? Muszę jeszcze poczytać to forum, choc czasu na to mam mało, może sie dowiem, choć Danfossa ma tu chyba niewielu :cry:

Co do ceny to za cała instalację Dz+Gz+PCi zapłaciłem 67k netto +7%vat ale było to w pazdzierniku 2008 kiedy euro stało nisko :lol: (pompa z Danii) teraz z pewnością cena odpowiednia do kursu walut :D

 

Moje pomieszczenie gospodarcze:

 

http://img10.imageshack.us/img10/1986/pci2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drabinek i grzejnika w garażu.Czyli na chłopski rozum chyba nie sa za długie? Podłogówka zrobiona jest z rur 18x2,0 czy to dobrze?

Dobrze, petle rzeczywiscie nie sa chyba za dlugie i moze sa nawet rowne, skoro tyle ich jest. Czym grubsza rura tym mniejsze opory. Co do biegu pompy GZ, to poeksperymentuj z minimalnym dlawieniem i 1-szym biegiem. Moze wydoli, ale jesli roznica temperatur zasilania i powrotu bedzie za duza, to zostaw 2-gi.

czy jest? nie wiem

Jesli nie wisi gdzies w pokoju na scianie to pewnie go nie ma i pompa nie wie jaka jest rzeczywiscie temperatura w pokojach. Pewnie za to jest jakis na elewacji budynku - do pogodowki, na podstawie ktorego oraz krzywej grzania pompa szacuje sama jak grzac, zeby w pokojach bylo tyle stopni ile nastawiles. Jesli nastawiles 18, a jest 21, to masz niedoregulowana krzywa grzania i pompa na jej podstawie mysli ze jest 18, a w rzeczywistosci jest 21, bo masz lepiej ocieplony budynek niz przewidywalo standardowe ustawnienie. Takie przesuniecie w sumie chyba nie przeszkadza. Zobacz co sie dzieje, gdy temperatury na zewnatrz spadaja oraz rosna. Czy nie masz np. za cieplo gdy sie robi na zewnatrz coraz zimniej, za zimno gdy sie robi na zewnatrz coraz cieplej, za zimno gdy sie robi na zewnatrz zimno, czy za cieplo gdy sie robi na zewnatrz cieplo. Jesli cos takiego sie dzieje, to mozna podregulowac krzywa grzania (mniej lub bardziej pochylic), zeby regulacja lepiej trafiala w Twoje zapotrzebowanie ciepla. Nie da sie tego raczej ustawic od strzalu po zainstalowaniu PC czy kotla gazowego. Trzeba troche poeksperymentowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michell

ja napisałam jako przykład te rury . Robią z różnych i z 16 i dalszych ..nawet 22 mm... średnica rur ma wpływ na dozwoloną max dł. jednej pętli. ( opory przepływu mogą zmaleć o 30 % przy zwiększeniu średnicy rur np. z 16 do 17)

Dziękuję za podanie pomp . Ja bym na chwilę przestawiła pompę GZ na 3 bieg i zobaczyła czy się zmieni dT zasilenia i powrotu GZ. ( na te 5 czy mniej )

To na co zwracał uwagę Rume ...ma rację oczywiście ( 33 to niektórzy mają jak jest -25 na zewnątrz ) . Ale to zależy ogólnie od 2 czynników oczywiście domu ( mostki itd ) ale też od projektu ..na jakie obliczeniowe był robiony ( przez kogo czy to wykonawcy PC czy ktoś inny a oni tylko wykonali ) i jeśli był robiony np. na 45/40 to nic nie pomoże i tak będzie .

Nie ma żadnego czujnika w pomieszczeniu czyli pokojówki ( i nie bierze on udziału w regulacji gdyby był to na ekranie sterownika byłby jako żądana w pom. w nawisie obok wartości fabrycznej ( 20*C ) ) ..a Michell mierzy normalnie termometrem.( zmiana nastawy pokój na sterowniku o 1*C powoduje przesunięcie krzywej o 3 *C inaczej zwiększenie o ten 1 *C wymaga podniesienia temp. zasilania o 3 *C ) .

Był jeszcze tu podniesiony temat dolnego zródła .że za małe ...200 mb do 8 kW to w/g mnie wcale nie małe ( 8,1/1,7 czyli moc chłodnicza 6,4 kW...32W/mb ) i przecież na początku temp. DZ była ok! .trochę się wyziębiło ale wiosna idzie :)

R-ki spadną trochę bo PC nie grzeje już 20 godzin tylko 10 ale nadal będą wyższe niż u kogoś kto grzeje tylko w taniej taryfie i na niższych parametrach .

 

Rume ..masz rację przy takim zagęszczeniu raczej niemożliwe . ( dobrze byłoby się dowiedzieć na jaką robiony był projekt ..chyba , że na oko ). Pewnie te wysokie parametry są związane z niewykończeniem pomieszczeń -brak zabudowy poddasza .....

Michell

ja bym obniżyła krzywą na niższą ( zadawalającą) ....i zostawiła 20 *C jako pokój ..to wartość umowna i przy niej nie ma żadnego przesunięcia krzywej . Przesunięcia powinno się dokonywać sporadycznie na jakiś krótki czas . Nie przeszkadza jak w dół ale jak w górę z 20 do 21 ) to i owszem bo daje +3 więcej na zasilaniu przy wszystkich temp zewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na co zwracał uwagę Rume ...ma rację oczywiście ( 33 to niektórzy mają jak jest -25 na zewnątrz ) . Ale to zależy ogólnie od 2 czynników oczywiście domu ( mostki itd ) ale też od projektu ..na jakie obliczeniowe był robiony ( przez kogo czy to wykonawcy PC czy ktoś inny a oni tylko wykonali ) i jeśli był robiony np. na 45/40 czy większą to nic nie pomoże i tak będzie.

 

Przy tym zagęszczeniu rurek to możliwe ? Dzięki za wytłumaczenie jak to jest z tą regulacją w Danfossie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to za dużo informacji w jeden dzień :D Muszę to wszystko na spokojnie przetrawić :lol: A tej instrukcji instalatora ze strony Danfossa za ..... nie mogę pobrać :-? może komuś sie udało? Spokojnej nocy Wszystkim :D
Też próbowałem - nie daje się :(.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie kochani pompiarze

kłaniam sie nisko szannownemu GP,

szczególne wyrazy uznania dla najaktywniejszej z aktywnych, czyli Bonetki

oraz wyrazy szacunku dl awszystkich forumowiczów.

jestem na etapie poznawania szczeółów zw. z PC,

zostało mi jeszcze 53 strony forum do przeczytania

i dopiero potem zacznę zadawać pytania...

po dotychczasowej lekturze moge jedynie powiedzieć, że Wasza wiedza techniczna i własne doświadczenia są nieocenione dla kogoś takiego jak ja...

pozdrawiam wszystkich

napewno niedługo tu wrócę

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie te wysokie parametry są związane z niewykończeniem pomieszczeń -brak zabudowy poddasza .....

Michell

ja bym obniżyła krzywą na niższą ( zadawalającą) ....i zostawiła 20 *C jako pokój ..to wartość umowna i przy niej nie ma żadnego przesunięcia krzywej . Przesunięcia powinno się dokonywać sporadycznie na jakiś krótki czas . Nie przeszkadza jak w dół ale jak w górę z 20 do 21 ) to i owszem bo daje +3 więcej na zasilaniu przy wszystkich temp zewnętrznych.

 

Poeksperymentuję z obniżeniem krzywej wg zaleceń Bonetki :) Podzielę sie z Wami spostrzeżeniami niebawem. Dzisiaj tez przełącze pompę Gz najpierw na III bieg, popracuje 0,5h spiszę temp. wej/wyj. Później na I bieg według zaleceń RWXW + dławienie przepływu (własnie, bo tego nie wiem, dławić na wejściu czy na powrocie?) i też opiszę spostrzeżenia.

 

Co do wykończenia poddasza to mam wykończone, jednak dopiero 2 tygodnie temu miałem montaż drzwi wewnętrznych, pewnie to też ma duzy wpływ na pracę pompy,bo do garażu też nie było drzwi a stamtąd najbardziej zimno leciało. Choć skoro nie mam jeszcze (chyba) czujnika temperatury wewnętrznej, bo na ścianie nigdzie nie wisi, to i tak temperatura ustawiała sie tylko pod czujnik zewnętrzny, który jest na murze. Dlatego muszę się pobawić tą krzywą, chyba dobrze rozumiem? Jeśli nie to od razu mnie wyprostujcie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszych testach :D

Przestawiłem pompę obiegową Gz na III bieg i zmniejszyłem krzywą.Temperatura w domu 21,4*C .Chodzi tak od 18-stej. Zrobiłem teraz fotkę o 22.30 popatrzcie na wyniki i poproszę o komentarze :) czy tak zostawić czy jeszcze pozmieniać?

 

http://img120.imageshack.us/img120/6536/iiibieg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...