Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Za te 500,- "dołożą" dodatkowa węzownicę w buforze (zasobniku, zbiorniku).

NATEO znacznie przewymiarował PC ,pozostałe 7kW tak jak "mówi ksiązka" dla tej powierzchni. Układ z kominkiem pozwala na "dogrzanie" bufora (zasobnika, zbiornika) w przypadku ekstremalnych temperatur ( układ liczy sie dla -20 stopni celcjusza). Przy zastosowaniu bufora (zbiornika, zasobnika) możliwość "przegrzania" podlogówki raczej wątpliwa.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No dziękuję bardzo za szybką odpowiedź, ale wytłumaczcie mi blondynce czy lepiej pompa propanowa i osobna do c.u.w. jak chce Climakomfort czy lepiej jedna do wszystkiego za to glikolowa jak chce Nateo i IVT ? I jak to się ma do ich sprawności - czytaj rachunków za prąd? Bo chyba o to chodzi, żeby w sumie było taniej, ale i bezstresowo - w sesie wychłodzenia gruntu? :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można spojrzeć i tak:

Jak sie zepsuje kombajn to ani mycia ani ogrzewania. Kombajn "chodzi"wyżej bo musi, więc ma mniejszy COP.

Tak naprawdę, to kryterium jest takie:

Możliwości finansowe.

Warunki terenowe korzystniejsze dla jednego lub drugiego rozwiązania.

Własne przekonanie -co lepsze.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swimmer - jeśli chcesz się dowiedzieć co myślą o działających już pc ich użytkownicy to "wrzuć" w szukaj "pompa ciepła", a będziesz miała tematów od groma. Sporo użytkowników różnych pc jest już na forum. Z pewnością ich opinie też coś wniosą do Twoich przemyśleń.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cześc! Wiem, Ze jestem upierdliwa :wink: ale proszę gdybyście mieli wybierac nie patrząc na kasę, a jedynie na technikę, to które z podanych przeze mnie rozwiązań byście wybrali? Co do czytania to właśnie dlatego, że się naczytałam dziś nie wiem już nic.. :lol: Wolę posłuchac mądrzejszych i bardziej doświadczonych. Liczę na to, że Wasze opinie pomogą mi dokonac słusznego wyboru, w końcu większośc z Was ten temat dośc długo przerabia. :lol: Pozdrawiam i nie wkurzajcie się na mnie, czasem wygodnie byc blądynką! :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mam wrażenie, że w złym miejscu kładziesz nacisk na sprawę.

Zgoda, zostawmy kasę.

Jeżeli masz idealne warunki na pompę propanową, bezpośredniego parowania to... oczywiście stawiasz dowolną inną? :o

Zacznij nie od tego, która lepsza, tylko od tego, dla której możesz zbudować wydajniejsze dolne źródło. Potem dopiero firma A lub B.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zacznę od tego,że na działce mam.. piach. Powieszchnia 1024 m, od jeziora około 500 m i na górce..po rozmowiez panem od studni wiem, że wód podskórnych...nie ma. Trzebakopac do poziomu jeziora czyli jakieś15m, a potem jeszcze niźej bo jeśli chodzi o system woda-woda to musi byc stabilne źródło i nie wiem jaka jakośc tej wody skoro to przesącz z jeziora. kopanie dwóch studni zrzutoej i biorczej to jakies 8 tys. do tego pompa głębinowa jakieś 2,5 więc chyba zostaje kolektor poziomy. Acha IVT zaproponwalo nam odwierty bo nie chcieliśmy trawnika na 600 m. Pani stwierdziła,że to będzie jakieś 18 tys...dodatkowo, No to teraz bądźcie obiektywni... :roll: Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cześc! Wiem, Ze jestem upierdliwa :wink: ale proszę gdybyście mieli wybierac nie patrząc na kasę, a jedynie na technikę, to które z podanych przeze mnie rozwiązań byście wybrali? Co do czytania to właśnie dlatego, że się naczytałam dziś nie wiem już nic.. :lol: Wolę posłuchac mądrzejszych i bardziej doświadczonych. Liczę na to, że Wasze opinie pomogą mi dokonac słusznego wyboru, w końcu większośc z Was ten temat dośc długo przerabia. :lol: Pozdrawiam i nie wkurzajcie się na mnie, czasem wygodnie byc blądynką! :lol:

 

Wlasnie jestem na podobnym etapie. Tez nie wiem ktora wybrac. I niestety, im wiecej czytam, tym mniej wiem (chodzi o wybor).

Pierwotnie bylem za IVT. Jednak kombajn nie jest dobrym rozwiazaniem (wg mnie oczywiscie), choc firma ma duze doswiadczenie i uzywa najwyzszej jakosci materialow.

Znam opinie uzytkownika Neuratherm (czyli pompy montowane przez Clima Komfort). Jest bardzo pozytywna. Jednoczenie nie jest kombajnem (co jest lepszym rozwiazaniem). Ma bezposrednie odparowanie, co rowniez ma wplyw na mniejsze koszty (to tez jest dla mnie istotny element).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora dobra, Sylwester, więc weź sobie sporego drinka i poczytaj tę moją wypowiedź kilka razy zanim ostatecznie popukasz się w czoło i stwierdzisz, że ja już świętowałem jak to pisałem.

 

Jest bardzo dobrze. Wręcz świetnie! Ale....

Piach zwykle jest dobrze przepuszczalny dla wody. Jeżeli jest "gruby" to dodatkowo "ponadkapilarny" i niechętnie "podciąga" wodę z głębi. Raczej jest suchawy. Wcale to jednak nie oznacza, że suchy! Wilgoci (wody) w nim wystarczy, żeby się dobrze ogrzać. Kolektor poziomy na głębokości 2m "da" najwyżej 20W/mb rury a to bardzo niewiele. Zamrażanie tej wilgoci pompą propanową jest bardziej twórcze, ale też nie optymalne, bo to przecież to samo miejsce i te same parametry ilości wilgoci, temperatury gruntu, przenikalności cieplnej itp. Bardzo dobrze tu sprawdziłyby się kolektory pionowe.

Jakaś remiza z pewnością w okolicy jest. Pogadaj ze strażakami, że zasponsorujesz im pełne baki, a oni pobawią się swoją pompą na Twoim podwórku.

Rury kolektora w gruncie pionowo wcale iść nie muszą. Nawet spore odchyłki od idealnego pionu nie są tu przeszkodą. Jeżeli tak, jak na wybrzeżu "kopacze" bursztynu, pobawisz się w wypłukiwanie otworów silnym strumieniem wody, to możesz dosłownie w kilkanaście minut zagłębić w takiej piaskowej dziurze i ze 25m rury "prawie prosto w dół". Koszt żaden, jak motopompę wypożyczysz. Nawet z obsługą. Ustaw sprawę na sobotę wiosenną, słoneczną i zrób im grila. Z radością się pobawią w wykonanie Tobie kilku (nie za dużo trunków!) do kilkudziesięciu :lol: dziur z wepchniętymi do nich rurami kolektora. Tyle ile trzeba, bo to trwa moment! Widziałem osobiście płuczących bursztyn. Da się!

Strażacy dlatego, że operacja potrzebuje bardzo dużo wody, a przerwać jej w połowie dziury nie można. Oni mają i pompę i beczułkę z kilkoma hektolitrami pojemności a jeziorko blisko! Nie uwierzę w te 18 000 jako jedyną alternatywę!

Tak zagłębione rury to tylko trzeba połączyć (każdy instalator wod-kan to robi) i kolektor pionowy o sporej wydajności (powyżej 50W/mb, do 100W/mb) gotowy. Wtedy jest czas na wybranie pompy ciepła. Propanowe, oczywiście, odpadają. Może być z CWU lub bez. Jak wola.

Jakbym miał piach pod nogami, to wcale nie bawiłbym się w wiertnie, wiertaczy, wielką technikę tylko w motopompę, bo jest wystarczająco dobrym narzędziem.

Daj im na piwo i niech spróbują zrobić taki dołek gdzieś koło remizy. Tam piachy pewnie są prawie wszędzie. Będą wiedzieli po takiej próbie co i jak, a jak się uda, to świetnie sobie dorobią! (ba, nabędą nowego fachu! :lol: ) Nie Ty jedna masz ten problem w tej okolicy. Nie ty jedna nie lubisz wydawać góry kasy za taki "drobiazg".

Pozdrawiam Sylwestrowo-Noworocznie!

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sie ma! No nie powiem naprawdę chyba zacząłeś świętowac! To dobrze Wszystkiego Najlepszego W Nowym 2007 Roku! :D Co do strażaków to mam mięszne uczucia...może ten drink byłciut mocny :lol: A co do dolnego źródła to Clima dała nam też ofertę na pompę o symbolu W: woda-woda. Jest 1000 Euro tańsza, ale...czy się opłaca ciągnąc wodę z ok. 20m ? Ile wtedy zeżre E pompa Grudfos ( trzeba zainwestowac dodatkowo 2,5 tys.) ? Odwierty to małe mi - tylko 8000 tys. I jeśli za tę cenę mialabym pewnosc, że to się sprawdzi to o.k., ale co jeśli ten przesącz z jeziora po roku np. w wyniku suszy straci patametry: zapchane filtry, pogorszenie jakości wody itd. No chyba wszyscy myślimy o tym, że skoro wywalamy już tyle kasy to chociaż niech to działa ekonomicznie i bezawartyjnie. Zgadzacie się ze mną? Pozdrawiam.I jeszcze raz: niskich rachunków za prąd w Nowym Roku! :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie decyzja podjęta na tak, ale... jest kilka ale.

 

Co wybrać i dlaczego? Nibe? Thermia? IVT? Coś innego?

 

Kolektor raczej pionowy ze względu na piach i drzewa na działce.

 

Dom 140 m, parter, beton komórkowy 24 cm plus styropian 12 cm. Ogrzewanie w 100% podłogowe.

 

Doświadczenia siostry mieszkającej kilometr dalej są wielce pozytywne - rachunek roczny 2005/2006 za prąd wyniósł łącznie 3650 zł (taryfa budowlana, 105 m.kw. + 23 m.kw. garaż, 2,5 osoby + 2 dzieci, kuchnia elektryczna). Ma ona Nibe Fighter 1210 z kolektorem pionowym.

 

I tu kolejne pytanie - jaka moc pompy jest optymalna? Oferty firm proponują zazwyczaj modele 7-9 kW - czy to nie za mało?

 

Czy ktoś może polecić firmę z Warszawy lub w miarę bliskich okolic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 kW na dom 140 m2 to w zupelnosci wystarczy. Nawet za duzo. Mi zaproponowano 9 kW na dom 250 m2 (zarowno w IVT, jak i w Clima Komfort). Byla to oferta wstepna. W niedlugim czasie maja przyjechac i obejrzec dom.

 

Pamietaj jednak, ze oprocz metrazu, bardzo istotna jest kubatura. Ja mam dosc spora.

 

Kwestia wyboru firmy:

- Nibe - nie znam opinii

- IVT - jest to "kombajn" (wszystko w jednym) i to uwazam za duza wade. Poza tym zbiornik na cwu to tylko 165 litrow.

- Neuratherm (Clima Komfort) - znam opinie dwoch uzytkownikow. Sa bardzo zadowoleni. Poza tym, jest to pompa z bezposrednim odparowaniem, zatem jest jeszcze bardziej ekologiczna. Ja sklaniam sie wlasnie ku niej. Niestety cena dosc wysoka...

 

A firm z Warszawy nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych pasjonatów pomp ciepła.

Właśnie usiłuję wybrać jakąś pompę ciepła w przystępnej cenie. Nie mogę sie zdecydować. Może ktoś doradzi?

Dom bedzie miał powierzchni użytkowej około 155m2, plus nieogrzewany garaż. Parterowy z poddaszem użytkowym. Projet z Archonu http://www.archon.pl/index.php?act=32&lang=pl&sid=m42662753c7785

Chciałbym aby pompa działała w nocnej taryfie, a w dzień w czasie mrozów miałbym wspomaganie kominkiem z płaszczem wodnym (płaszcz dlatego, że przy DGP brudzi się przy wylotach powietrza).

Moce cieplne według projektanta domu są jak nastepuje:

temp. -5st. Q= 5,9kW

temp. -10st. Q= 7,7kW

temp. -15st. Q= 9,7kW

temp. -20st. Q= 11,6kW

Podłoże jakie mam na działce to piasek zagliniony. Działka ok 1000m2, w tym czesciowo drzewa, które chciałbym zostawic.

Natomiast nie wiem jaką pompę należy zastosować do takiego terenu (bezpośrednie parownie czy glikolową)

Do tej pory pod uwagę brałem dwie pompy:

1. Pompę z firmy PPC ECOPOWER 11kW (polskie pompy ciepła, glikolowe, o atrakcyjnych cenach- szczegóły na http://www.ppcpompy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=17). Tutaj według słów instalatora potrzebuje ok 600m koletktora, który nie bardzo miesci mi się na działce

2. Pompę Sirius M2-7/S2-7 D-X - pompa z bezposrednim parowaniem, szczególy na http://www.thermogolv.gal.pl/cennik2.php. Według ich informacji tylko 180 m kolektora potrzeba (ale jak się to sprawuje w gruncie piaszczysto-glinistym?)

 

czy ktoś może mi cos doradzić, tak aby po pierwsze wybrać właściwy rodzaj pompy do mojego gruntu, a po drugie nie wydawać kosmicznych pieniędzy.

dzięki za wszelkie sugestie

KubaB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym aby pompa działała w nocnej taryfie, a w dzień w czasie mrozów miałbym wspomaganie kominkiem z płaszczem wodnym (płaszcz dlatego, że przy DGP brudzi się przy wylotach powietrza).

Przepraszam ale dla mnie to bardzo dziwne rozwiązanie: Pompa Ciepła sama w sobie jest drogim urządzeniam i do tego jeszcze kominek z PW (też przecież drogi)

 

Podłoże jakie mam na działce to piasek zagliniony. Działka ok 1000m2, w tym czesciowo drzewa, które chciałbym zostawic.

Zainteresuj się pompą firmy CLIMAKOMFORT Neuratherm.

 

a po drugie nie wydawać kosmicznych pieniędzy.

Pompa Ciepła i związane z nią inwestycje to już jest ... kosmiczna cena. :p :p :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale dla mnie to bardzo dziwne rozwiązanie: Pompa Ciepła sama w sobie jest drogim urządzeniam i do tego jeszcze kominek z PW (też przecież drogi)

 

Tak, ale gazu mieć nie będę (przynajmniej na razie). A odnośnie cen to kotłownia pod klucz (przystosowana do współpracy z kominkiem i solarami (zrobie je gdy miasto bedzie je dotować, na co się zanosi) z pompa ciepła PPC to około 30 tys zł. Termogolv podobnie. Jak bym miał liczyc kotłownie olejową (albo gaz z butli) i koszty aksploatacji to wcale pompa ciepła nie wychodzi tak drogo. A poza tym jest ekologiczna.

 

Zainteresuj się pompą firmy CLIMAKOMFORT Neuratherm.

Wyślę do nich zapytanie, ale z tego co gdzies czytałęm ceny maja wyższe niż Termogolv czy PPC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cześc! I my podjęliśmy wstępnie decyzję: dzięki Wam będzie to Climakomfort - chyba, bo wczoraj dostaliśmy wstępna wycenę od Oschnera Golf GMDW 9 - 58 tys. Bezpośtednie parowanie, zasobnik, jedna pompa do wszystkiego, zestaw mieszający ( bo ogrzewanie podłogowe i kaloryfery)czyli kotłownia na gotowo.

Więc jest porównanie do Climy..która lepsza wg Was? Proszę o opinię. Pozdrawiam. Kacha :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...