Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

pobserwowałam trochę wczoraj tę wizualizację ..

Terplace ma jak najbardziej rację z tym że ...owszem jest zmieszana ale wyrażnie widać , że nie podaje takiej bo pompa jest czerwona a nie zielona i powinna się kręcić czyli puszczać na podłogówkę ....wiecie jak to jest zrobione? bufor będzie cały czas stygł aż do spadku temp. około 24,8 i wtedy podaje na podłogówkę około 22*C ( dogrzewa do 23,3 ..pózniej włacza się DZ itd ale nie ładuje za duzo bufora i nie aż do takiej wyskokiej ..myslę , ze tak wysoko to ostatnie ładowanie w nocnej taryfie ) .Jak już robi się tak idealnie ..to od czasu do czasu powiinno być jakiekolwiek puszczanie na podłogówkę i dwa zegary jeden przed zaworem mieszajacym a drugi za i wtedy widać ile konkretnie puszcza ( przecież przy -1,7 nie podaje aż 30,2 ! ). pomijam już takie kwiatki jak temp. powrotu 10 *C a zasilenia DZ 7 *C jeśli się odświeża to powinno być to zsynchronizowane ( można natomiast uzanć , że tem DZ nie pracując nagrzewa się w pierwszym odcinku w domu i czyjnik pokazuje taką dużą ...chociaż laik spogladając na te tem DZ mógłby pomyśleć że temp. DZ taka jest i jak wykopie głebokie odwierty to taka będzie ).

Jeszcze to , ze cwu też jest ładowane raz na dobę a pózniej tem.spada do 37 *C

Odnośnie jeszcze wizualizacji .

http://www.pamar.waw.pl/download.html ( ostatni punkt )

Jakiś wyjątkowy gamoń jestem bo nie mogę jej uruchomić ..mimo , że włączam i PC i grzanie wody i co. i podaję temp. wewnętrzną i temp. cwu ..nic się nie dzieje ...moze dla takich jak ja powinno być w treści jakie są konkretne kroki ...tu nacisnąć , tu kliknąć ..przecięz nie może być tak , że wymagania sprzetowe mają być nie wiadomo jakie bo to jest dla przeciętnego uzytkownika . Przeleciałam tyle sterowników i animacji ..ale tu ..nie umiem.

Jeszcze odnosnie histerezy

Michell masz mała dT to i małą histerezę . Myslę , ze metodą prób i błędów byłoby najlepiej . Ty nie musisz się martwić bo grzejesz cały dzień . Histerezą większą można spowodować właśnie dłuższe cykle i rzadsze włączenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odnośnie jeszcze wizualizacji .

http://www.pamar.waw.pl/download.html ( ostatni punkt )

Jakiś wyjątkowy gamoń jestem bo nie mogę jej uruchomić ..mimo , że włączam i PC i grzanie wody i co. i podaję temp. wewnętrzną i temp. cwu ..nic się nie dzieje ...moze dla takich jak ja powinno być w treści jakie są konkretne kroki ...tu nacisnąć , tu kliknąć ..przecięz nie może być tak , że wymagania sprzetowe mają być nie wiadomo jakie bo to jest dla przeciętnego uzytkownika . Przeleciałam tyle sterowników i animacji ..ale tu ..nie umiem.

A masz tą pompę podłączoną kabelkiem do Twojego komputera ?

Do tego służy ta wizualizacja - do obsługi konkretnej pompy ciepła po porcie szeregowym :lol: . Bez tego się nie da :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie jak to jest zrobione? bufor będzie cały czas stygł aż do spadku temp. około 24,8 i wtedy podaje na podłogówkę około 22*C ( dogrzewa do 23,3 ..pózniej włacza się DZ itd ale nie ładuje za duzo bufora i nie aż do takiej wyskokiej ..myslę , ze tak wysoko to ostatnie ładowanie w nocnej taryfie ) .

Bonetka wszystko pięknie i ładnie gdy temperatura na zewnątrz koło 0C. Trzeba by zobaczyc co się dzieje przy -20 C :). Dobrze by było gdyby była możliwośc automatycznego odcięcia bufora przy ekstremalnie niskiej temp. zewnętrznej bo wtedy taki układ może nie wydolic pokryc te 11,3 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pobserwowałam trochę wczoraj tę wizualizację ..

Terplace ma jak najbardziej rację z tym że ...owszem jest zmieszana ale wyrażnie widać , że nie podaje takiej bo pompa jest czerwona a nie zielona i powinna się kręcić czyli puszczać na podłogówkę ....wiecie jak to jest zrobione? bufor będzie cały czas stygł aż do spadku temp. około 24,8 i wtedy podaje na podłogówkę około 22*C ( dogrzewa do 23,3 ..pózniej włacza się DZ itd ale nie ładuje za duzo bufora i nie aż do takiej wyskokiej ..myslę , ze tak wysoko to ostatnie ładowanie w nocnej taryfie ) ..

 

Jak zrobiłem zrzut ekranu to PCi dopiero co się wyłączyła. Minutę wcześniej pompy były zielone i sie kręciły.

Sposób sterowania tym jest bardzo prosty. Zawór trójdrogowy jest sterowany według charakterystyki pogodowej. Jeśli temp. jest niższa od zadanej, co całość idzie w podłogówkę bez podmieszania (bufor jest wtedy jakby niewidoczny dla układu). Jeśli temp. zbliża się do zadanej, zawór trójdrogowy przymyka się (ogranicza się ilość ciepła dostarczanego do podłogówki, a nadwyżka idzie w bufor), aż do "całkowitego odcięcia podłgowki" od bufora. Wtedy całość ciepła PCi "idzie" na ładowanie bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP pompy może byc dobrze równy 5 przy dobrym ukladzie.

Wzialem statystyki ze strony Viessmana, bo sa tam udostepnione wiarygodne wyniki pomiarow parametrow PC, a instalacja raczej zrobiona jest fachowo, wiec mozna ja traktowac jako instalacje wzorcowa. Jesli znasz jakas instalacje PC z COP bliskim 5 i dane sa w sieci, to daj jakies namiary, bo chcialbym poogladac parametry na jakich dziala i wyniki pomiarow. U mnie sama PC bez obiegowek ma COP 3.8-4 (wyliczone na podstawie cieplomierzy i 3-fazowego podlicznika), wiec jest nad czym popracowac.

 

http://www.co2-erdsonde-bensheim.de/pages/onlineanlage_bensheim.php

http://www.heliotherm.com/livedaten/livedaten_sturm.asp

 

nie jest to wprawdzie live ale pompa pacuje od 2006 roku. Może coś znajde ciekawego to dam znac 8) . COP 5,27 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak jak mówiłem podaję. Po roku posiadania taryfy nocnej. Zużycie energii elektrycznej na cały dom to 9623kWh. Całkowity koszt energii elektrycznej (tylko taką posiadam) 3211,85zł.

Zużycie w proporcjach 67% w nocnej 33% w dziennej. Średnia cena kWh z całego roku to 0,3338zł

Pompa ciepła Neuratherm dom pow użytkowa 210m2 całkowita 290m2. Jestem zadowolony. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo ciekawe wnioski płyną z Waszych wypowiedzi te techniczne jak i użytkowe. Powoli "dojrzewam" do decyzji o istalacji PC. Jednak chciałbym usłyszeć opinie o istalacji która ma podgrzewane latem dolne źródło za pomocą kolektorów słonecznych. Czytałem o takich w wersji eksperymentalnej ale może ktoś już ten temat przerobił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Możecie podać jakie macie powierzchnie kolektora (płaski) i ile pętli dla pompy o mocy 10-11kW.Ile macie w obliczeniach W/m2 kolektora.

Pozdrawiam

 

To zależy od rodzaju gruntu. Średnio przyjmuje się 15 do 20 W/ 1mb rury PE przy rozstawie 0,8-1,0 m na 1 kW mocy grzewczej PCi . Czyli dla PCi 10 kW 500 lub 600 mb.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo ciekawe wnioski płyną z Waszych wypowiedzi te techniczne jak i użytkowe. Powoli "dojrzewam" do decyzji o istalacji PC. Jednak chciałbym usłyszeć opinie o istalacji która ma podgrzewane latem dolne źródło za pomocą kolektorów słonecznych. Czytałem o takich w wersji eksperymentalnej ale może ktoś już ten temat przerobił?

 

Według mnie inwestycja nieopłacalna. Lepiej zainwestowac w ogrzewanie podłogowe (rozkład rur)i dolne zródło(zwiększyc moc) lub w ocieplenie budynku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To zależy od rodzaju gruntu. Średnio przyjmuje się 15 do 20 W/ 1mb rury PE przy rozstawie 0,8-1,0 m na 1 kW mocy grzewczej PCi . Czyli dla PCi 10 kW 500 lub 600 mb.

Pozdrawiam

 

Tak się przyjmuje bez solarów a nasze pytania dotyczą gruntu podgrzanego latem więc DZ może wyglądać trochę inaczej?

Nieopłacalne z jakiego punktu widzenia PCi czy solarów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To zależy od rodzaju gruntu. Średnio przyjmuje się 15 do 20 W/ 1mb rury PE przy rozstawie 0,8-1,0 m na 1 kW mocy grzewczej PCi . Czyli dla PCi 10 kW 500 lub 600 mb.

Pozdrawiam

 

Tak się przyjmuje bez solarów a nasze pytania dotyczą gruntu podgrzanego latem więc DZ może wyglądać trochę inaczej?

Nieopłacalne z jakiego punktu widzenia PCi czy solarów?

 

Podgrzanego do jakiej temperatury i jaka objętosc gruntu? 8) Jaki akumlator? izolowany? :) Takie pytania są bardzo retoryczne i trudno na nie odpowiedziec jak się zachowa grunt. Oby trawy nie spaliło 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP 5,27 8)

Niezle te pomiary, dzieki, nasz Viessmann rzeczywiscie blado wypada. Ciekawe, czy u nas komus tez wychodza takie wspolczynniki ? Mozna tez zauwazyc, ze w odwiertach pionowych osiagaja temperature nie +4 jak Vies, ale okolo +8 stopni, co widac za luty np. na

http://www.effiziente-waermepumpe.ch/messdaten/monatsdaten.php?monat=2&jahr=2009

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzanego do jakiej temperatury i jaka objętosc gruntu? 8) Jaki akumlator? izolowany? :) Takie pytania są bardzo retoryczne i trudno na nie odpowiedziec jak się zachowa grunt. Oby trawy nie spaliło 8)

 

Widzę iż strony praktycznej tego zagadnienia tu nie znajdę a retorycznych pytań przecież nie zadawałem. Tu jest trochę praktyki z tego co znalazłem:

http://www.sator.solis.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP 5,27 8)

Niezle te pomiary, dzieki, nasz Viessmann rzeczywiscie blado wypada. Ciekawe, czy u nas komus tez wychodza takie wspolczynniki ? Mozna tez zauwazyc, ze w odwiertach pionowych osiagaja temperature nie +4 jak Vies, ale okolo +8 stopni, co widac za luty np. na

http://www.effiziente-waermepumpe.ch/messdaten/monatsdaten.php?monat=2&jahr=2009

 

Ta PCi akurat pracuje z sonda wypełnioną CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...