Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Są rury DN32 ze ścianką 2.4 i DN40 ze ścianką 2,4.Jeśli będzie się zasypywać rury muszą być pod ciśnieniem więc teoretycznie nie powinno się nic stać.Teoretycznie bo znam przypadek gdzie to się udało i teraz jedna nitka kolektora nie pracuje .Ci co z nimi rozmawiałem nie stwierdzili większego wpływu na moc pompy więc wnioskuję że kolektor został przewymiarowany.Chyba grubość ścianki ma wpływ na przekazywanie ciepła do glikolu.

Przeanalizowałem te wszystkie za i przeciw i jednak dam 5x 110m DN32(żona będzie musiała posadzić drzewka w innym miejscu :oops: )

Ciekawie opisane:

 

http://www.solis.pl/index.php/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/grunt_kolektory_plaskie

 

http://www.solis.pl/index.php/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/obliczenia_przeplywu_zrodla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są rury DN32 ze ścianką 2.4 i DN40 ze ścianką 2,4.Jeśli będzie się zasypywać rury muszą być pod ciśnieniem więc teoretycznie nie powinno się nic stać.

 

Wez pod uwagę że możesz w razie awarii stracic cisnienie w obiegu i co wtedy? Czy cienka scianka to wytrzyma? Szkoła niemiecka poleca rury PN 12,5

Jesli taką znajdziesz z cienka scianka jest ok. Jesli nie to trzeba to przemyslec co jest lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solis pisze:

 

Uzysk energetyczny dla kolektorów poziomych waha się w przedziale 15-30 W/m 2 gruntu. Pod poziomem gruntu, na głębokości ok.1.8 m (+-0.2m w zależności od strefy klimatycznej) instaluje się poziome kolektory ziemne z rur PE DN32 PN6.

 

Mam trochę obaw co do rury PN 6 tu byłbym trochę ostrożny 8) bo to raczej rura w sztangach. Chyba jakaś pomyłka na stronce.

 

A uzysk energetyczny według pewnej szkoły jest taki:

 

Podłoże // Moc pobrana // Odległość // Moc pobrana na 1 m rury kolektora

Gleba sucha // 10 W/m2 // 1,0 m // 8W/mb

 

Gleba spójna, // 20 – 30 W/m2 // 0,8 m // 12 – 18 W/m

wilgotna

 

Gleba przew. // 40 W/m2 // 0,5 m // 20 W/m

wodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wydajność DZ liczy się do mocy chłodniczej pompy(chyba że jestem w błędzie) czyli około 8kW gdzie wychodzi mi według obliczeń 440mb rury DN40 w czterech pętlach po 110mb każda.Przepływ 2300l/h daje to około 10,5minuty na okrążenie kolektora co mieści się w przedziale czasowym 8-12 minut.Licząc 20W/m2(grunt gliniasty lekko wilgotny) wychodzi 400m2 kolektora u mnie około 420m2 .Niektóre źródła podają 1,2-2 inne 1,5-3 x powierzchnia ogrzewana czyli u mnie 170m2 x2,5=425m2 czyli mamy blisko pesymistycznych założeń.Zadając pytanie chciałem porównać moje wyliczenia ze stanem faktycznym użytkowników PCi z kolektorem płaskim

 

Bardzo dobrze to policzyłeś tylko że wziąleś pod uwage pow. gruntu a nie uzysk z 1 mb rury a to jest różnica. Średni możesz przyjąc 15 W/mb rury czyli dla mocy chłodniczej 7,5 kW wyniesie dokładnie 500 mb i to Ci powinno wystarczyc będąc optymistą. Zajmie powierzchnie 500*0,8 czyli też 400 m2 8) Może sie uda jednak z drzewkami :)

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze kogos zainteresuje mala fotorelacja z budowy kolektora spiralnego. Obrazek po lewej sekcja 1 (30m), po prawej poczatek 4-tej sekcji w ksztalcie litery L, w srodku reszta sekcji 4 (20m). Caly kolektor wyglada mniej wiecej jak odbicie lustrzane tego:

LLL_____dom

_______I

 

http://img21.imageshack.us/img21/7078/kol1.jpghttp://img21.imageshack.us/img21/1091/kol2b.jpghttp://img21.imageshack.us/img21/296/kol3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Trochę popłynęli z gęstością glikolu. 30% roztwór glikolu etylenowego i propylenowego ma prawie identyczną gęstość jak woda. A nawet jakby miał większą to można by było zmniejszyć przepływ aby uzyskac taką samą dT - to jest akurat właściwość korzystna. Niestety autor opracowania tak jak większość ludzi myli lepkość z gęstością. Potocznie mówi się że coś jest gęste tak wizualnie, ale to jest właśnie oznaka lepkości a nie gęstości. Gęstość to poprostu stosunek masy do objętości.

Parametr lepkości kinematycznej (ważnej z uwagi na opory przepływu i dobór pomp) uwzględnia już sam w sobie gęstość substancji. Przy danej lepkości dynamicznej substancji im większa gęstość tym mniejsza lepkość kinematycza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego tak krzywo i tak płytko? Jaka tam rura jest włożona?

 

Płytko to może i nie jest tylko tak się wydaje.

 

Ale kilka wskazówek:

- pod rurami ( i nad) warto zrobić podsypkę z piachu w gruntacj ciężkich (gliniastych)(już przy zasypywaniu twarda bryła gliny może spaść z wysoka załamując rurę, w dodatku pod rurą są górki i dołki, których zbrylona glina podczas zasypywania może nie wypełnić),

- jak już się kopie szeroki rów, to warto wykopać trochę szerszy i rurę powrotną ułożyć z boku spirali,

- należy unikać opierania spirali o ścianę boczną (to pierwszy krok do załamania rury).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy warto stosować jakieś dodatki zmniejszające lepkość glikolu polipropylenowego a jeśli tak to co polecacie.Mam około 200litrów glikolu więc nie będę kombinował z jakimś gotowym .Przydałyby się też inhibitory korozji tylko co będzie najlepsze. :roll:

Myślę że przy płaskim kolektorze będzie trochę większy uzysk gdyż rury będą równomiernie rozłożone (zakładając tą samą długość rur) co 90cm co pewnie nie jest bez znaczenia.Gdzieś napisali że kolektor płaski ma większe opory od spiralnego?Jak to możliwe?Przecież spiralny to same łuki więc i opory większe. :o

Co do żwiru to Bardzo dobry pomysł też go planowałem zastosować (15cm pod i 15 cm nad rurą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do żwiru to Bardzo dobry pomysł też go planowałem zastosować (15cm pod i 15 cm nad rurą).

 

Może żwir nie, bo pomiędzy kamykami źwiru będzie powietrze, ale zwykły piasek. Zresztą źwir jest za drogi.

 

Starczy także po kilka cm od góry i od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego tak krzywo i tak płytko? Jaka tam rura jest włożona?

 

Płytko to może i nie jest tylko tak się wydaje.

 

Ale kilka wskazówek:

- pod rurami ( i nad) warto zrobić podsypkę z piachu w gruntacj ciężkich (gliniastych)(już przy zasypywaniu twarda bryła gliny może spaść z wysoka załamując rurę, w dodatku pod rurą są górki i dołki, których zbrylona glina podczas zasypywania może nie wypełnić),

- jak już się kopie szeroki rów, to warto wykopać trochę szerszy i rurę powrotną ułożyć z boku spirali,

- należy unikać opierania spirali o ścianę boczną (to pierwszy krok do załamania rury).

 

Co do głębokości to mi się wydaje, że to jest jednak niezbyt głeboko na oko 1,3m a powinno byc ok. 1,8m.

Pytanie o rure padło gdyż może to byc rownie dobrze rura TS PN12,5 i tu raczej nie trzeba się bawic w podsypki.

Masz racje co do podsypki przy zwykłej rurze, ale jest tu jeszcze inny ważny chyba aspekt: równomoernośc pracy kolektora. Jeśli jest grunt nieprzepuszczalny pozwoli na gromadzenie się na kolektorze wody, można też rozprowadzic po nim wodę opadowa z dachu, odwodnienie domu czy rozsaczki z POŚ. Rure powrotna mozna podnieśc wyżej zeby nie łączyła się ze spiralą, ale do tego potrzebna inna głebokośc zakopania kolektora.

 

Terplece kiedyś pisałes o oporach czy są one znacznie większe niż przy liniowym? Jakie długości pętli byłyby optymalne i przy jakich średnicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego tak krzywo i tak płytko? Jaka tam rura jest włożona?

Plytko to nie jest, bo jest 180-200cm, szerokosc tez 2m, co wynikalo z promienia zgiecia rury. Czy krzywo ? Trudno powiedziec, bo fotki z komorki to jedno, a druga sprawa, to nie musza byc zachowane katy proste, a 3 nitki maja ksztalt litery L (nie widac w calosci na zdjeciach). Rura do wody PE40 SDR11 lub 17 (nie pamietam).

Odnosnie podsypki, to planowalem ja zrobic, w jednej sekcji czesciowo zrobilem, ale potem doszedlem do wniosku, ze w moim wypadku mozna sobie odpuscic. Podczas ukladania rur lalo przez 3 dni (jesien), wiec glina byla mokra, a w zasadzie byla nie glina tylko miekkie bloto po kostki, kamieni nie bylo. Po wykopaniu rowu koparka zostawiala gorki i glebokie slady zebow. Trzeba je bylo rozbic i wyrownac przed polozeniem rur. Z przygod ktore sie zdarzyly, to pomagierzy naciagajac spirale strasznie sie zawzieli i za mocno pociagnecli rure, ktora sie zaklinowala a nastepnie zlamala na zgieciu. Trzeba bylo rozciac i zlaczyc mufa elektrooporowa. Poza tym wszystko przebieglo sprawnie i kolektor dziala.

Co do żwiru to Bardzo dobry pomysł też go planowałem zastosować

Podsypka powinna byc z piasku. Przed ukladaniem kolektora policz sobie ile piasku bedziesz potrzebowal i tyle zamow, bo wychodzi go dosyc duzo. Opory w prostym nie moga byc wieksze niz w spiralnym, zgiecia tez sa lagodne ale jest ich mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw tak na oko to wygładało że płytko sorry za słowa krytyki :(

Jaki długości rur zastosowałeś?

Spoko, slowa krytyki sa zawsze mile widziane. Jest to moj 1-szy kolektor (i pewnie ostatni), wiec na pewno nie wszystko jest idealnie zrobione. Zdjecia nie oddaja skali, wiec sie nie dziwie, ze miales watpliwosci. rozmiary mozna oszacowac na podstawie wielkosci koparki i jej lyzki (90cm). Rury mam po 200m i ze wzgledu na dlugosc sekcji zdecydowalem sie na 40-ki. Grubosc rury zdecydowala o szerokosci wykopu, wczesniej planowalem 1metr, ale 40-ki nie da sie tak zgiac i stad szerokosc 2m. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ze myslisz o tym juz teraz, bo oszczedzisz sobie sporo pracy w przyszlosci. Ja niestety wczesniej nie pomyslalem... Odnosnie przpustow, to czy bedzies mial studzienke zbiorcza na zewnatrz, czy nie. Jesli studzienka bedzie, to wystarcza 2 male przepusty (np. z rury 70-k, 100ki), jesli nie, to tyle ile sekcji x 2 lub 2 duze, w ktorych zmieszcza sie odpowiednio rury wejsciowe i wyjsciowe wszystkich sekcji. Przepusty powinny byc skierowane na zewnatrz w dol.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz.

 

Wstepnie szacuje ze bede potrzebowal pompe o mocy 9-10kW. Dla kolektora pionowego to beda dwa odwierty - czy w tym przypadku beda wychodzic tylko dwie rury ? W przypadku kolektora plaskiego to chyba nie bedzie innego wyjscia jak zrobienie studzienki bo na dzialce mam piach do 3m ppt, tak ze ten kolektor to krotki nie bedzie.

Ja myslalem o wstawieniu jednej 160-ki, bo musze jeszcze puscic rure do GWC. Tak ze teraz nie wiem co rozsadniejsze - jedna grubsza czy dwie ciensze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...