Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ladny. Masz plan jak chcesz to technicznie wykonac ? Odkrywka, rowy, czy inaczej ?

 

Kopać wąską łyżką 30 cm najpierw pierwsza nitka ,ułożenie rury, napełnienie wodą pod ciśnieniem i zasypanie .I tak kolejno następne nitki bo w ten sposób koparka może się poruszać bez ograniczeń .Znajomy który będzie mi to robił ma adapter do tej małej koparki ,taki do robienia wykopów pod rury ale niestety sięga to tylko do 125cm i robi rów o szerokości 10cm.Super sprawa ale niestety za mała głębokość . :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

[Kopać wąską łyżką 30 cm najpierw pierwsza nitka ,ułożenie rury, napełnienie wodą pod ciśnieniem i zasypanie .I tak kolejno następne nitki bo w ten sposób koparka może się poruszać bez ograniczeń .Znajomy który będzie mi to robił ma adapter do tej małej koparki ,taki do robienia wykopów pod rury ale niestety sięga to tylko do 125cm i robi rów o szerokości 10cm.Super sprawa ale niestety za mała głębokość . :evil:

 

Czy mogę dyskretnie zapytac jaki system ogrzewania planujesz w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychodzi Jasiek do spowiedzi:

- Proszę księdza uprawiałem seks oralny.

- O cieżki grzech. A z kim?

- Nie mogę księdzu powiedzieć!

- Może z Kryśką od Nowaków?

-Nie

- A może z Kaśką od Kowali?

- Nie

- Powiedz bo rozgrzeszenia nie dostaniesz!

- No naprawdę nie mogę proszę księdza.

- To może z Zośką od Graboszy?

- Nie

- Idź, nie dam Ci rozgrzeszenia.

Wychodzi chłopak z kościoła - czekaja na niego kumple:

- I co? Dostales rozgrzeszenie?

- Nie. Ale mam parę namiarów.

:oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopać wąską łyżką 30 cm najpierw pierwsza nitka

Nie bedzie to latwe, koparka bedzie bardzo duzo manewrowac. Jak sie wszystko zasyfi ziemia, trzeba bedzie uwazac, zeby kopiac nastepny rowek nie przeciac wczesniejszej sekcji. Rzeczywiscie extra by byla ta 10cm przystawka. Zastanow sie jeszcze nad spiralnym, bo kopanie jest o wiele latwiejsze i szybsze, zwlaszcza gdy sie zastosuje szeroka lyzke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopać wąską łyżką 30 cm najpierw pierwsza nitka

Nie bedzie to latwe, koparka bedzie bardzo duzo manewrowac. Jak sie wszystko zasyfi ziemia, trzeba bedzie uwazac, zeby kopiac nastepny rowek nie przeciac wczesniejszej sekcji. Rzeczywiscie extra by byla ta 10cm przystawka. Zastanow sie jeszcze nad spiralnym, bo kopanie jest o wiele latwiejsze i szybsze.

 

Też o tym mówiłem ale jakoś nie dociera 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ladny. Masz plan jak chcesz to technicznie wykonac ? Odkrywka, rowy, czy inaczej ?

Kopać wąską łyżką 30 cm najpierw pierwsza nitka ,ułożenie rury, napełnienie wodą pod ciśnieniem i zasypanie .I tak kolejno następne nitki bo w ten sposób koparka może się poruszać bez ograniczeń .Znajomy który będzie mi to robił ma adapter do tej małej koparki ,taki do robienia wykopów pod rury ale niestety sięga to tylko do 125cm i robi rów o szerokości 10cm.Super sprawa ale niestety za mała głębokość . :evil:

Co za grunt masz na działce? 1,5 czy 2 metry w głąb przy szerokości wykopu 30cm, to samobójstwo, jeśli nie masz tam mega spoistego gruntu. Był tu na forum opisywany przypadek jak się komuś taki wykop na głowę zawalił przy okazji wykonywania GWC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym mówiłem ale jakoś nie dociera .

 

Co wy tak z tym spiralnym ciągle .To tak jak by dyskutował na temat założenia zamiast podłogówki ogrzewania ściennego .Taki tylko przykład. Taki zaplanowałem i taki zrobię a co do strony technicznej to nie martwcie się ,mam wszystko zaplanowane i uzgodnione z operatorem koparki .Dodatkowo sam będę nadzorował prace.

 

 

Czy mogę dyskretnie zapytac jaki system ogrzewania planujesz w domu?

 

Tylko podłogówka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym mówiłem ale jakoś nie dociera .

 

Co wy tak z tym spiralnym ciągle .To tak jak by dyskutował na temat założenia zamiast podłogówki ogrzewania ściennego .Taki tylko przykład. Taki zaplanowałem i taki zrobię a co do strony technicznej to nie martwcie się ,mam wszystko zaplanowane i uzgodnione z operatorem koparki .Dodatkowo sam będę nadzorował prace.

 

 

Czy mogę dyskretnie zapytac jaki system ogrzewania planujesz w domu?

 

Tylko podłogówka .

 

Co za grunt masz na działce? 1,5 czy 2 metry w głąb przy szerokości wykopu 30cm, to samobójstwo, jeśli nie masz tam mega spoistego gruntu. Był tu na forum opisywany przypadek jak się komuś taki wykop na głowę zawalił przy okazji wykonywania GWC...

 

Grunt bardzo zwięzły ,kopane było pod rurociąg z wodą na 1,8m i szerokości 40cm coś ponad 370mb wykopu równolegle do granicy działek.Raczej większy problem może być z wykopaniem i zasypaniem niż z zawaleniem.

To co operator wyjął łyżką tak zostawało na powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy tak z tym spiralnym ciągle .To tak jak by dyskutował na temat założenia zamiast podłogówki ogrzewania ściennego

Oczywiscie, ze zrobisz jak uwazasz, tak tylko glosno zastanawialismy sie, bo ten poziomy i ten poziomy a nie scienny :wink:. Tez sie kiedys zastanawialem co wybrac, ale koparke mialem z lapanki, wiec zalezalo mi na prostocie prac i szybkosci wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy tak z tym spiralnym ciągle .To tak jak by dyskutował na temat założenia zamiast podłogówki ogrzewania ściennego .Taki tylko przykład. Taki zaplanowałem i taki zrobię a co do strony technicznej to nie martwcie się ,mam wszystko zaplanowane i uzgodnione z operatorem koparki .Dodatkowo sam będę nadzorował prace.

U siebie zrobiłem jeszcze bardziej skomplikowany układ wymiennika gruntowego :

http://forum.muratordom.pl/post2130317.htm#2130317 .

Jednak wykop nie przekraczał głębokości 1,5m. Szerokość łyżki 30cm. Najgorzej było przy ostatnich odcinkach, gdy trzeba było pomiędzy zasypanymi już dwoma rowkami wykopać trzeci - zdarzało się, że grunt się obsypywał (na działce mam glinę z przewarstwieniami piasku).

Ta metoda ma jedną wadę - trzeba rurociąg zasypywać na bieżąco, nie ma więc możliwości zrobienia próby ciśnieniowej przed zasypaniem.

U mnie akurat wszystko jest w porządku, ale lepiej na zimne dmuchać.

 

Bezpieczniejszą metodą jest wykopanie rowu o szerokości 100 - 120cm i położenie w nim dwóch rur.

 

Przypadek z zasypaniem w wykopie przy robieniu GWC opisywała w swoim dzienniku siłaczka :

http://forum.muratordom.pl/post1418405.htm#1418405

Naprawdę nie warto tak ryzykować !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Słoneczka :D

Chcę wam coś pokazać ........tu jest PC Dimplex

http://www.dimplex.de/nc/pl/p-ciep3a/solankawoda/uniwersalna-dla-specyficznych-wariantow-klienta/si-5te.html

a tu PC Uponor

http://www.fulereny.blink.pl/mum/u11.jpg

http://www.fulereny.blink.pl/mum/u12.jpg

porównajcie nie tylko wygląd ( kolory identyczne ) ale dane i Dimlexa i Uponora ( pierwsza kolumna w tabelce ) czy w wielu punktach nie są identyczne???... .( właściwie dla tych parametrów co podaje Dimpex wszystkie :)

dla SI 5TE i dla SWP 5I

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="HenoKU siebie zrobiłem jeszcze bardziej skomplikowany układ wymiennika gruntowego :

http://forum.muratordom.pl/post2130317.htm#2130317 .

Jednak wykop nie przekraczał głębokości 1,5m. Szerokość łyżki 30cm. Najgorzej było przy ostatnich odcinkach, gdy trzeba było pomiędzy zasypanymi już dwoma rowkami wykopać trzeci - zdarzało się, że grunt się obsypywał (na działce mam glinę z przewarstwieniami piasku)

 

Henok wygląda to jak podłogowka 8) Testowałeś promień gięcia rury :D ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Słoneczka :D

Chcę wam coś pokazać ........tu jest PC Dimplex

http://www.dimplex.de/nc/pl/p-ciep3a/solankawoda/uniwersalna-dla-specyficznych-wariantow-klienta/si-5te.html

a tu PC Uponor

http://www.fulereny.blink.pl/mum/u11.jpg

http://www.fulereny.blink.pl/mum/u12.jpg

porównajcie nie tylko wygląd ( kolory identyczne ) ale dane i Dimlexa i Uponora ( pierwsza kolumna w tabelce ) czy w wielu punktach nie są identyczne???... .( właściwie dla tych parametrów co podaje Dimpex wszystkie :)

dla SI 5TE i dla SWP 5I

 

Bonetka ale to nie te same bo Dimplexa są kolorowe 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co wy tak z tym spiralnym ciągle .To tak jak by dyskutował na temat założenia zamiast podłogówki ogrzewania ściennego .Taki tylko przykład. Taki zaplanowałem i taki zrobię a co do strony technicznej to nie martwcie się ,mam wszystko zaplanowane i uzgodnione z operatorem koparki .Dodatkowo sam będę nadzorował prace.

 

 

Czy mogę dyskretnie zapytac jaki system ogrzewania planujesz w domu?

 

Tylko podłogówka .

 

Chcemy Ci tylko ułatwic życie :D

Po co się więc doradzałeś co do kolektora??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok wygląda to jak podłogowka 8) Testowałeś promień gięcia rury :D ??
Właśnie na podłogówce się wzorowałem. Taki układ przy ograniczonej działce ma najmniejszą ilość zmian kierunku przepływu i tym samym najmniejsze opory hydrauliczne. Mam 3 obiegi po ok. 90m każdy z rury PE fi 32/2,7mm. Z promieniem gięcia nie było problemu pomimo dosyć niskiej temperatury (ok. 10 st. C).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok wygląda to jak podłogowka 8) Testowałeś promień gięcia rury :D ??
Właśnie na podłogówce się wzorowałem. Taki układ przy ograniczonej działce ma najmniejszą ilość zmian kierunku przepływu i tym samym najmniejsze opory hydrauliczne. Mam 3 obiegi po ok. 90m każdy z rury PE fi 32/2,7mm. Z promieniem gięcia nie było problemu pomimo dosyć niskiej temperatury (ok. 10 st. C).

 

To jakaś chyba nietypowa rura. Jakich w zasadzie powinno sie używac tzn. chodzi mi o ciśnienie nominalne -PN, a co za tym idzie grubosc ścianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam małe zadanie dla Was 8)

 

Chce wykorzystac PCi do ogrzewania basenu krytego na zewątrz.

Wielkośc 5*10*1,3. Jaka PCi mi bedzie potrzebna?

Dużo będzie zależało od tego czym to przykryjesz, jak rozwiążesz wentylację, jak zaizolujesz samą nieckę basenu. Za mało danych :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...