Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam małe zadanie dla Was 8)

 

Chce wykorzystac PCi do ogrzewania basenu krytego na zewątrz.

Wielkośc 5*10*1,3. Jaka PCi mi bedzie potrzebna?

Dużo będzie zależało od tego czym to przykryjesz, jak rozwiążesz wentylację, jak zaizolujesz samą nieckę basenu. Za mało danych :(.

 

 

No tak to tak samo jak z domem :). Liczą się straty. Ja przeliczałem z grubsza ile energii trzeba dostarczyc zeby ogrzac wode z 10 do 28C i mi wyszło że PCi 16 powinna to ogrzac w 85 h.

A reszta to faktycznie niewiadoma. Jedna z firm powiedziałaże trzeba dodatkowo wywiercic 160 mb otworu, czyli planują moc PCi ok. 12 kW :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To jakaś chyba nietypowa rura. Jakich w zasadzie powinno sie używac tzn. chodzi mi o ciśnienie nominalne -PN, a co za tym idzie grubosc ścianki.
Podawałem z pamięci, a ta niestety jest zawodna są to rury PE80 32x2,4 PN10 SDR 13,6 - typowe rury wodociągowe. Te akurat były produkcji KWH Pipe Poland http://www.kwh.pl .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo będzie zależało od tego czym to przykryjesz, jak rozwiążesz wentylację, jak zaizolujesz samą nieckę basenu. Za mało danych :(.

 

a ilosc rozgrzanych uzytkowników sie nie liczy 8) ? Przecież to zyski :)

Oczywiście, że się liczy, podobnie jak zyski od słońca, jeżeli masz przeszklone przegrody. To trzeba po prostu policzyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omawialiśmy tu troszkę dobór dolnego zrodła do mocy PCi i niezmiennych 8) warunków glebowych.

Czy możemy trochę przejsc dalej do częsci praktyczej.

Chodzi mi o rury PE, glikol, rozdzielacze, studzienki. Czy ma ktoś jakieś ciekawe rozwiązania, którymi chciałby sie podzielic.

Wiemy już, że niektorzy napełniaa instalacje etanolem niektorzy dynaturatem :) a inni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakaś chyba nietypowa rura. Jakich w zasadzie powinno sie używac tzn. chodzi mi o ciśnienie nominalne -PN, a co za tym idzie grubosc ścianki.
Podawałem z pamięci, a ta niestety jest zawodna są to rury PE80 32x2,4 PN10 SDR 13,6 - typowe rury wodociągowe. Te akurat były produkcji KWH Pipe Poland http://www.kwh.pl .

Wiekszosc dostawców PCi zaleca PN 12,5 ze wzgledu na wytrzymałośc. Czy ma to jakieś znaczenie. Nie spłaszczy sie rura w razie braku ciśnienia w układzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcemy Ci tylko ułatwic życie

Po co się więc doradzałeś co do kolektora??

 

Chciałem się tylko dowiedzieć jakie macie długości i powierzchnie a nie pytałem jak zakopać i jaki kolektor wykonać (płaski czy spiralny).

Każdy ma swoje koncepcje i zrobi jak uważa za słuszne co jest poprzedzone zdobytymi wiadomościami , wyliczeniami i zdrowym rozsądkiem .

 

HenoK napracowałeś się przy twoim kolektorze bo z tego co widzę to faktycznie koparka musiała ciągle gdzieś zakręcać .

Ps.Piękny widok zimą z twojej działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sysiu :)

widać na oko ze obudowy są identyczne ( kolory też ale zdjęcie które znalazłam było niewyraźne i niezbyt umiałam je tu wstawić dlatego zostało to z pdf czarno białe ).

Ale chodzi o parametry .......na 14 różnych informacji 14 się zgadza ( Uponor podaje wiecęj danych ) dla całego typoszeregu od 5 kW do 12 kW ( 12 w Dipmlex nazywana jest 11- mimo ze parametry ma 12 kW ) ...

.... pokaż mi taką PC której moc cieplna przy 0/35 i 0/50 jest identyczna dla takich samych PC ale różnych producentów ... różnią się nawet jedną dziesiątą ale się różnią ....,

dla Ciebie jako św. Tomasza :) specjalnie zaznaczyłam które są identyczne

http://www.fulereny.blink.pl/mum/u5-12.jpg

i coooo?? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani,

 

Jak to jest z tymi danymi w katalogach pomp.

 

Np. taki IVT podaje dla pompy C9 pobór prądu 2,0kW dla 0/35.

 

natomiast Ecopower A9 2,4kW.

 

Czy to są dane z pompami obiegowymi ?

 

Jeżeli bez pomp to ile w takim razie pompy obiegowe pobierają bo chyba pompa GZ pracuje 24h/dobę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani,

 

Jak to jest z tymi danymi w katalogach pomp.

 

Np. taki IVT podaje dla pompy C9 pobór prądu 2,0kW dla 0/35.

 

natomiast Ecopower A9 2,4kW.

 

Czy to są dane z pompami obiegowymi ?

 

Jeżeli bez pomp to ile w takim razie pompy obiegowe pobierają bo chyba pompa GZ pracuje 24h/dobę ?

 

A jakie mają moce?? Takie same?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sysiu :)

widać na oko ze obudowy są identyczne ( kolory też ale zdjęcie które znalazłam było niewyraźne i niezbyt umiałam je tu wstawić dlatego zostało to z pdf czarno białe ).

Ale chodzi o parametry .......na 14 różnych informacji 14 się zgadza ( Uponor podaje wiecęj danych ) dla całego typoszeregu od 5 kW do 12 kW ( 12 w Dipmlex nazywana jest 11- mimo ze parametry ma 12 kW ) ...

.... pokaż mi taką PC której moc cieplna przy 0/35 i 0/50 jest identyczna dla takich samych PC ale różnych producentów ... różnią się nawet jedną dziesiątą ale się różnią ....,

dla Ciebie jako św. Tomasza :) specjalnie zaznaczyłam które są identyczne

http://www.fulereny.blink.pl/mum/u5-12.jpg

i coooo?? :lol:

 

Chyba tam zadzwonie i zapytam o wyniki testów 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzalem w/g twoich zalecen i oto wyniki

temp gazu zasysanego:

po 2 min bylo stabilnie 4,6C

po 15 min juz byly wahania 4.5 - 5,1 C

po 30 min 3,8 - 4,6 C

Po 2h 2,7 - 3,7 C

 

przy grzaniu CWU faktycznie dt mniejsza

DZ 4,4 / -1,1

temp gazu zas. waha sie tylko o 0,1 C od 6,5 do 6,6

 

Czyli niestabilnośc narasta. Można się spodziewać że jak przyjdzie jej dłużej chodzić (w większe mrozy) to może się skończyć na wyłączeniu PCi. Zmniejszenie dT GZ może pomóc ale nie musi. Opisz swoje dz. Ile i gdzie jakie są rury. Jaki wlany płyn. I jaki jest okres tych wahań. Jesli w PCi jest ekonomizer to na wahania może mieć wpływ cykliczna zmiana temp. na powrocie gz (z jakiegoś powodu). Ale jeśli wahania są też na cwu to raczej nie. To raczej wina niestabilnej pracy zaworu rozprężnego. Od jakości regulacji tego zaworu zależy istotnie COP i bezpieczeństwo spreżarki. Może przy montażu PCi zawór rozprężny został źle wyregulowany (zbyt mocno ograniczono przegrzanie).

 

Witam

 

powracam z moim problemem wysokiego dt 7-8

przyjechala ekipa dolala glikol do 1,5 bara, wyczyscili przy okazji filtry (troche piachu bylo) ale dt nadal takie samo :(

 

od instalatora wiem ze rury DZ mam 40 (odwierty 3x60m)

glikol "spirytusowy" (chyba etylenowy ?) i nie zamarza do -23C i tyle.

 

nie mam juz pomyslow jak zmniejszyc to dt

 

czy sama regulacja zaworu rozprężnego moze miec wplyw na dt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czy sama regulacja zaworu rozprężnego moze miec wplyw na dt ?

 

Można zmniejszyć dT poprzez regulację zaworu (zwiększenie dławienia i zmniejszenie mocy). Tylko nie należy tego robić bo to przyniesie same negatywne efekty:

- zmniejszenie mocy,

- zmniejszenie COP,

- więszksze zyżycie sprężarki.

Absolutnie nie wolno regulować zaworu rozprężnego w celu zmniejszenia dT!!

 

Co to znaczy glikol "spirytusowy"? Czy ci co to wlewali potrafią z grubsza podać parametry roztworu jaki "sklecili"?:

- lepkość kinematyczną,

- gęstość,

- ciepło właściwe.

 

A co twierdzą ci fachowcy na temat dużego dT?

 

Przypomnij jeszcze jaką i ile masz rury zbiorczej (od rozdzielacza do PCi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby się przekonać czy są identyczne wystarczyłoby mieć spis elementów z symbolami ( spręzarka , wymienniki itd .. ) jednej firmy i drugiej jakiejś dowolnej PC.

Sprawdzałam i inne też się pokrywają ...np. WWP ( U) z WI ..TE (D) ...WWP ( U ) z WI..CS ( D) ...kto chce popatrzeć proszę pobrać ten duży pdf 3,21 MB ( str. 12-18, 21 ) ze strony :

http://catalog.uponor.de/index.php?id=28&no_cache=1&tx_uponorproduct_pi1[child]=1413&tx_uponorproduct_pi1[language]=DEde

ze stroną

http://www.dimplex.de/nc/pl/p-ciep3a/solankawoda/uniwersalna-dla-specyficznych-wariantow-klienta/si-24te.html

 

Rozmawialiśmy o COP ..kto chce niech poczyta tu są porównania między poszczególnymi markami ;

http://wogone.com/iq/review_of_domestic_heat_pump_cop.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby się przekonać czy są identyczne wystarczyłoby mieć spis elementów z symbolami ( spręzarka , wymienniki itd .. ) jednej firmy i drugiej jakiejś dowolnej PC.

Sprawdzałam i inne też się pokrywają ...np. WWP ( U) z WI ..TE (D) ...WWP ( U ) z WI..CS ( D) ...kto chce popatrzeć proszę pobrać ten duży pdf 3,21 MB ( str. 12-18, 21 ) ze strony :

http://catalog.uponor.de/index.php?id=28&no_cache=1&tx_uponorproduct_pi1[child]=1413&tx_uponorproduct_pi1[language]=DEde

ze stroną

http://www.dimplex.de/nc/pl/p-ciep3a/solankawoda/uniwersalna-dla-specyficznych-wariantow-klienta/si-24te.html

Bonetka, ale właściwie to w czym problem? Ktoś im po prostu te pompy musi robić, bo chyba (jeszcze?) żadnej fabryki nie kupili ;-). Viesmann też niby "swoich" sam nie robi. Pytanie tylko czy wybrali dobrego dostawcę. Osobiście mam nadzieję, że tak... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację ..właściwie to chyba dla Glen Dimplex robi KKW Kulmbacher Klimageräte-Werk GmbH ...oni go kupili ...więc jest ich .....

tak jak Viessmann brał od Satag Thermotechnik.

...skończyły się targi ISH we Frankfurcie ..Viessmann pokazał nowy regulator Vitotronic ( i nowy Vitodens 222-F -gazowy kompakt kondensacyjny )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację ..właściwie to chyba dla Glen Dimplex robi KKW Kulmbacher Klimageräte-Werk GmbH ...oni go kupili ...więc jest ich .....

No jak zajrzyesz w te zstawienia COP, które kilka postów pokazywałaś, to tam nawet nie ma dimplexa, ale jest właśnie KKW ;-)

Z resztą Dimplex się do tego oficjalnie na swojej stronie przyznaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Stoje własnie przed dylematem ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Otrzymałem propozycję pompy ochsner Europa Mini powietrze/powietrze. Mam pytania:

1. Czy ktoś może trafił na informację jak spada efektywnośc pompy w zależności od temperatury powietrza? Nie chodzi mi o klasycza pompe ciepła tylko podgrzewacz do wody. Powietrze jest zasysane z pomieszczenia domu. A pompa nie ogrzewa domu tylko samą wodę.

2. Jeżeli ktoś użytkuje taki podgrzewacz czy to się sprawdza w zimie (pompa poniekąd zabiera ciepłe powietrze z domu). Czy nie lepiej na okres zimowy wode użytkową podgrzewać z innego źródła np. kotła którym ogrzewany jest dom.

 

Bedę wdzięczy za odpoiwedzi lub wskazanie linków gdzie mogę ich poszukać. POniżej link o którą pompe/rozwiązanie mi chodzi.

 

http://www.ecomotyl.pl/energia-odnawialna/pompy-ciepla/ciepla-woda-uzytkowa

 

 

 

POzdrawiam

N

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...