Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

no niestety studzienki nie mam,

jest zakopane w ziemi ponizej 1m w odleglosci ok 2-3m od pompy

jak odkopie bede wiedzial dokladniej :(

rozumiem ze ta 40 za rozdzielaczem to waskie gardlo i stad mzoe byc takie duze dT ?

 

Nie masz nawet zaworów odcinających poszczególne pętle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jesli masz 3m od PC do rozdzielacza, to 40-ka wystarczy. Tez tak mam i jest OK dla obiegowki 100W i PC8kW.

 

Skoro Tobie wystarczy to dlaczego jemu nie wystarczy :D . Ile metrow rury masz w 1 obiegu? Może masz inny rozdzielacz z wiekszym gardłem. Może masz inna temp. dolnego zródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Tobie wystarczy to dlaczego jemu nie wystarczy :D .

 

Bo waskie gardlo jest w innym miejscu, nie w 6m rury PE40 i na razie nie wiadomo gdzie.

Od rozdzielacza do PC mam 3-4m rury PE40 w jedna strone, wiec w obie 6-8m, plus filtr siatkowy 5/4" i po 2 kolanka w kazda strone. Dla przeplywu 2m3/h 8m rury PE40 nie stanowi wielkiej przeszkody, wiec nie w tym tkwi problem. Rozdzielacz mam ze zlaczek skrecanych PE40. Temperatura DZ podobna, ale nie ma ona wielkiego znaczenia w naszych zakresach pracy, Liczy sie przeplyw i opory przeplywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moj chłopski :D rozum wygląda to tak.

Płynie sobie rzeka w korycie i nagle rozdziela sie na 4 takiej samej wielkości koryta. Co się z nią stanie? Będzie płynął strymyczek w każdym korycie. Nagle schodzi się do takiego samego koryta jak nim płynęła i płynie sobie nim dalej.

Co się dzieje pomiędzy jej wpływem i wypływem do tego samego korytka?

8).

 

Teraz zwiekszamy przepływ czyli obroty pompki tłoczącej co nam to da?

Zwiększenie i przepływu o ile? o ile trzeba zwiększyc obroty żeby uzyskac przepływ w naszych 4 korytkach większy o 25%, ano o 100%.

 

A co nam da zwiększenie koryta płynącago o 100 % czyli zastosowanie rury 63? To samo co zwiekszenie obrotów.

Wydaje mi się że nie ma znaczenia czy rozdzielacz jes metr czy 8 od PCi. Tu są tylko ograniczenia maksymalne ze wzgledu na opory, ale gardlo zawsze musi byc wieksze :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na tym forum i nie tylko o negatywnym wpływie bufora na system grzewczy z PCi. Moje zdanie jest troszkę odmienne. Otóz uważam, że bufor wpływa pozytywnie na pracę PCi.

Mam tu tylko 2 powody żeby tak twierdzic:

1. Wydłuża pracę PCi i pozwala wykorzystac efektywniej taryfe nocna.

2. Praca PCi nie jest stabilna i niezałeżna zmian oporów górnego zródła, szczegolnie przy automatycznych siłownikach regulujacych obiegi podlogówki.

 

Jakie jest wasze zdanie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zwiekszamy przepływ czyli obroty pompki tłoczącej co nam to da?

Zwiększenie i przepływu o ile? o ile trzeba zwiększyc obroty żeby uzyskac przepływ w naszych 4 korytkach większy o 25%, ano o 100%.

Nie o 100% ale o 56%, i nie obroty a wysokośc podnoszenia.

 

A co nam da zwiększenie koryta płynącago o 100 % czyli zastosowanie rury 63? To samo co zwiekszenie obrotów.

 

Tylko, że "zwiększenie mocy pompy kosztuje" eksploatacyjnie.

 

Wydaje mi się że nie ma znaczenia czy rozdzielacz jes metr czy 8 od PCi. Tu są tylko ograniczenia maksymalne ze wzgledu na opory, ale gardlo zawsze musi byc wieksze :wink:

 

Ma znaczenie, jak rura ma 16m, to spadek ciśnienia przy tym samym przepływie jest 8 razy mniejszy od 2m rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na tym forum i nie tylko o negatywnym wpływie bufora na system grzewczy z PCi. Moje zdanie jest troszkę odmienne. Otóz uważam, że bufor wpływa pozytywnie na pracę PCi.

Mam tu tylko 2 powody żeby tak twierdzic:

1. Wydłuża pracę PCi i pozwala wykorzystac efektywniej taryfe nocna.

2. Praca PCi nie jest stabilna i niezałeżna zmian oporów górnego zródła, szczegolnie przy automatycznych siłownikach regulujacych obiegi podlogówki.

 

Jakie jest wasze zdanie??

 

1. Przy podłogówce można sobie darować. Taki sam efekt można uzyskać zwiększając niewiele histerezę regulacji. Już kilka razy liczyłem w tym wątku jaki efekt da zastosowanie bufora.

2. To się zgadza. Tylko to kosztem mniejszego COP, bo wyższa temp. skraplania i dodatkowa pompa obiegowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moj chłopski :D rozum wygląda to tak.

Ale jesli te 6m rury PE40 to tylko np. 20% oporow a waskie gardlo lezy w innym miejscu, to zamiana jej nawet na PE100 niewiele wniesie do calego ukladu.

 

Nawet nie wiesz jak może wnieść dużo. Zależy to od nachylenia charakterystyki pompy obiegowej i punktu pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wydłuża pracę PCi i pozwala wykorzystac efektywniej taryfe nocna.

2. Praca PCi nie jest stabilna i niezałeżna zmian oporów górnego zródła, szczegolnie przy automatycznych siłownikach regulujacych obiegi podlogówki.

 

Jakie jest wasze zdanie??

 

1. Przy podłogówce można sobie darować. Taki sam efekt można uzyskać zwiększając niewiele histerezę regulacji. Już kilka razy liczyłem w tym wątku jaki efekt da zastosowanie bufora.

2. To się zgadza. Tylko to kosztem mniejszego COP, bo wyższa temp. skraplania i dodatkowa pompa obiegowa.

 

Wydaje mi się, że nie do końca tak jest. Zależy jak sie dobierze układ i do jakich temp.będzie ładowany bufor.

Wyobrażmy sobie układ z buforem i bez oraz dom podzielony na 2 strefy grzewcze. Co się stanie gdy 1 strefa osiągnie swoja temperaturę i zamnknie połowe obiegu. W układzie bez bufora wzrośnie znacznie dt oraz opory przepływu co wpłynie ujemnie na COP PCi. W uładzie z buforem natomiast układ dalej będzie pracował na tych samych prawie parametrach, wiec też Cop pozostane taki sam.

Czy nie jest lepiej dla PCi gdy pracuje w stałych parametrach?

Chyba ważniejsze niż zmiana COP o 0,1 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o 100% ale o 56%, i nie obroty a wysokośc podnoszenia.

 

Tylko, że "zwiększenie mocy pompy kosztuje" eksploatacyjnie.

 

 

Ma znaczenie, jak rura ma 16m, to spadek ciśnienia przy tym samym przepływie jest 8 razy mniejszy od 2m rury.

 

Ja pisałem o korytkach a nie rurach. Wiadomo że tu trzeba uwzględnic opory . Skąd wiesz że o 56 % a nie 65% np. A jak moj kolektor ma spadek np. 5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

bardzo Cię proszę wyjaśnij dokładnie jak to jest z tymi przepływami i konkretnie i na przykładzie ..i tak

DZ

1. czy należy od rozdzielacza prowadzić większe średnice rur do budynku ?jakie

2.jak ktoś nie ma rozdzielacza tylko te same rury co są w odwiercie doprowadzone to zostają wpięte do PC .....

3. niektórzy średnice rur dobierają do gleby , jak długość kolektora ( moc PC ) ma wpływ na wybór rur ( średnic..przykłady ) max nitki ..

GZ

3. jakie rury ( średnice ) powinny być instalacją w domu ( miedzianą ) GZ ...( bo przecież jak nie będzie odpowiedniego przepływu przez skraplacz to będzie drożej )

4.są nominalne przepływy dla różnych mocy PC ....czy dT ma na to wpływ ..np. dT 7 ...0,5 l/s ( wiem za duża delta ale to dla przykładu )

5. jak obliczyć efektywną moc grzewczą przekazywaną przez instalację mając odpowiednie średnice i przepływ ( np mamy 16 kW a instalacja 28/1,5 przepływ 0,25l/s= 7,32 kW ..za mało )żeby sprawdzić czy wystarczy dla naszej instalacji PC

Tylko b. proszę tak, żeby wszyscy zrozumieli ..przykłady ...dobrze ?.

 

mam dla Was ciekawostkę ....to jest ekran nowej firmy PC ...która ma hasło reklamowe...Inteligentne pompy ciepła :) ( panel dotykowy i nadzór internetowy )

http://www.euteris.pl/gallery/41.jpg

a sama strona to http://www.euteris.pl ( nacisnąć na dole na czarnym tle na pompy ciepła i tam dokumentacje ..są ceny ..Cop dla 0/35 ..dla 8 kW ..3,52 ..dla 0/50 1,81 ..)

 

obok compaktonitu i mas betonowo-bentonitowych uszczelnienie odwiertów Caliduthermem..( lepsze przewodzenie .blokowanie przepływu miedzy warstwami wodonośnymi )

 

tu jest strona która ma program komputerowy do doboru PC WP-OPT

http://www.wp-opt.de/ ( należy pobrać i zainstalować program ..dobrej zabawy :) )

 

jeszcze jedno ...Klima-Therm ( Fujitsu) wprowadził od 1.03 PC Waterstage powietrze/woda ( 5-16 kW )

http://www.klima-therm.pl/pl/produkty/dom/waterstage/art59.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiesz jak może wnieść dużo.

Przy przeplywie rzedu 1.8 - 2m3/h, czyli przeplywie okolo 0,5m/s strata cisnienia na 8 metrach rury PE40 to okolo 0,16-0,20mWS, wiec nie az tak duzo. Przy np. 60 metrach bedzie juz o co walczyc, przy 6-8m mozna chyba sobie odpuscic i mysle, ze nie z tym ma problem phoenix.pl. Dochodza jeszcze kolanka, rozdzielacz, jak jest zle zgrzewany i ma za male przeswity po zgrzaniu, to moze byc gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wydłuża pracę PCi i pozwala wykorzystac efektywniej taryfe nocna.

2. Praca PCi nie jest stabilna i niezałeżna zmian oporów górnego zródła, szczegolnie przy automatycznych siłownikach regulujacych obiegi podlogówki.

 

Jakie jest wasze zdanie??

 

1. Przy podłogówce można sobie darować. Taki sam efekt można uzyskać zwiększając niewiele histerezę regulacji. Już kilka razy liczyłem w tym wątku jaki efekt da zastosowanie bufora.

2. To się zgadza. Tylko to kosztem mniejszego COP, bo wyższa temp. skraplania i dodatkowa pompa obiegowa.

 

Wydaje mi się, że nie do końca tak jest. Zależy jak sie dobierze układ i do jakich temp.będzie ładowany bufor.

Wyobrażmy sobie układ z buforem i bez oraz dom podzielony na 2 strefy grzewcze. Co się stanie gdy 1 strefa osiągnie swoja temperaturę i zamnknie połowe obiegu. W układzie bez bufora wzrośnie znacznie dt oraz opory przepływu co wpłynie ujemnie na COP PCi. W uładzie z buforem natomiast układ dalej będzie pracował na tych samych prawie parametrach, wiec też Cop pozostane taki sam.

Czy nie jest lepiej dla PCi gdy pracuje w stałych parametrach?

Chyba ważniejsze niż zmiana COP o 0,1 8)

 

Układ wykonuje się tak, że nie powinno być konieczności wielostrefowej regulacji. Chyba że są to np. dwa budynki, lub systemy o znacznie różniącej się pojemności cieplnej, wtedy bufor jest zalecany. Ale w prostym systemie jest to bez sensu. Dla pompy ciepła 10kW, bufor 500l pozwoli zmagazynować jedynie 2,9kW podnosząc temp. o 5stC, co oznacza wydłużenie czasu pracy o 20min. Szkoda kasy na bufor i armaturę bo hipotetyczny zysk nie zwróci się nigdy.

Odnosząc to do bezwładności ogrzewania podłogowego to jest poprostu nic. Wystarczy zwiększyć histerezę regulacji podłogówki o np. 0,1 , 0,2 stC aby uzyskać ten sam efekt. Potrafią to robić średnio inteligentne sterowniki niektórych pomp ciepła, automatycznie korygując charakterystykę pogodowa lub histerezę.

 

Jak odetniesz pół instalacji to będziesz miał nadwyżkę mocy, a więc temp. bufora będzie się podnosiła, co wpłynie niekorzystnie na COP, i to nie o 0,1 a 0,5 i 1 czy 1,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o 100% ale o 56%, i nie obroty a wysokośc podnoszenia.

 

Tylko, że "zwiększenie mocy pompy kosztuje" eksploatacyjnie.

 

 

Ma znaczenie, jak rura ma 16m, to spadek ciśnienia przy tym samym przepływie jest 8 razy mniejszy od 2m rury.

 

Ja pisałem o korytkach a nie rurach. Wiadomo że tu trzeba uwzględnic opory . Skąd wiesz że o 56 % a nie 65% np. A jak moj kolektor ma spadek np. 5m.

 

Korytka to nie rury. A to że 56% to wiem z fizyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiesz jak może wnieść dużo.

Przy przeplywie rzedu 1.8 - 2m3/h, czyli przeplywie okolo 0,5m/s strata cisnienia na 8 metrach rury PE40 to okolo 0,16-0,20mWS, wiec nie az tak duzo. Przy np. 60 metrach bedzie juz o co walczyc, przy 6-8m mozna chyba sobie odpuscic i mysle, ze nie z tym ma problem phoenix.pl. Dochodza jeszcze kolanka, rozdzielacz, jak jest zle zgrzewany i ma za male przeswity po zgrzaniu, to moze byc gorzej.

 

Zgadza się że dla takiego przepływu i długości to mała część oporów instalacji.

Faktycznie niektórzy "zbyt ambitnie zgrzewają" rury i kształtki PP i PE i robią kołnierze wewnątrz. A może rury są pozałamywane. Załamana rura PE ma bardzo mały przekrój w miejscu załamania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace

bardzo Cię proszę wyjaśnij dokładnie jak to jest z tymi przepływami i konkretnie i na przykładzie ..i tak

DZ

1. czy należy od rozdzielacza prowadzić większe średnice rur do budynku ?jakie

 

Liczy się cały układ. Sprawdza opory i dobiera pompę obiegową. Optymalizuje się układ gdzie z jednej strony to koszty wykonania a z drugiej strony moc pompy obiegowej. Dla PCi do 10kW, bez szaleństw można tak zaprojektoewać układ aby osiągnąc dT4K przy pompie obiegowej 100W.

 

2.jak ktoś nie ma rozdzielacza tylko te same rury co są w odwiercie doprowadzone to zostają wpięte do PC .....

 

Jeśli spadek policzony dla tego odcinka spadek ciśnenia jest niewielki to może być i tak.

 

3. niektórzy średnice rur dobierają do gleby , jak długość kolektora ( moc PC ) ma wpływ na wybór rur ( średnic..przykłady ) max nitki ..

GZ

 

Średnica rur (powierzchnia) ma nieznaczny wpływ na "osiągi wymiennika". Nieco większy wpływ średnica ma przy gruntach słabo przewodzących, większy przy mniej przewodzących. Zwiększając średnicę rur np. z 32 do 40 można zwiększyć wydajność wymiennika o pojedyncze %, ale tu znowu pytanie czy to się opłaci.

 

3. jakie rury ( średnice ) powinny być instalacją w domu ( miedzianą ) GZ ...( bo przecież jak nie będzie odpowiedniego przepływu przez skraplacz to będzie drożej )

 

Tutaj podobnie, jak przy dz. Liczy się spadki ciśnienia dla projektowanych średnic i długości.

 

4.są nominalne przepływy dla różnych mocy PC ....czy dT ma na to wpływ ..np. dT 7 ...0,5 l/s ( wiem za duża delta ale to dla przykładu )

 

dT wynika właśnie z przepływu.

 

5. jak obliczyć efektywną moc grzewczą przekazywaną przez instalację mając odpowiednie średnice i przepływ ( np mamy 16 kW a instalacja 28/1,5 przepływ 0,25l/s= 7,32 kW ..za mało )żeby sprawdzić czy wystarczy dla naszej instalacji PC

 

Nie bardzo rozumiem o co pytasz.

 

Może o to:

 

Q=V*cw*ro*dT

Q-moc

V-przepływ

cw-ciepło właściwe

ro-gęstość

dT- de te

 

np. V=2m3/h, tj. 0,000556m3/s

cw=4,2kJ/kg*k

ro=1000kg/m3

dT=4K

 

Q=0,000556*4,2*1000*4=9,3kW

 

Jeśli średnice rurociągów będą za małe, lub długości duże, to zmeni się przepływ odwrotnie proporcjonalnie do dT. Jeśli zwiększymy przepływ np. 2x przez zmianę pompy obiegowej to dT zmaleje 2x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace bardzo Ci dziekuję ...

wiem że powinno sie policzyć ale mam wątpliwośći czy oni ( znaczy fachowcy to liczą ..mogę się załozyć że nie wszyscy i dla niektórych to czarna magia ).

Dostają gotową PC co ma już w srodku pompy obiegowe więc nic nie liczą . Dz jak się bierze firmę zewnetrzną ( profesjonalną ) to ona decyduje o rurach DZ i sposobie prowadzenia odwiertów ..napełnia DZ bierze należność i ich rola jest skończona. Podłączenie PC ..robią z takich średnic zawsze .i dla wszystkich .

Mam tylko jedno podejrzenie ( nie wiem czy mam rację ) jak są siłowniki czy inne zabawki i boją się o minimalny przepływ że nie będzie takiego ( u mnie 70 % nominalnego ( 0,31l/s ) = 0,217 l/s to robią drugą pompę poza PC ( i jest to wtedy pompa główna.)

Więc żeby się dowiedzieć i policzyć co i jak, trzeba byłoby rozrysować całą instalację rury ( przekroje , ilośc , długości ) pompy ( jakie mogłyby być i jakie zastosowano ) dT ......tylko wtedy można zobaczyć czy to wszystko jest dobrze ...DZ moze być mniej dokładne ( u mnie ) bo brak pewnych danych ale GZ spokojnie można rozpatrzyć .

Szkoda że nie mamy przykładowej instalacji ...wtedy byłoby wiadomo ...co można byłoby zrobić inaczej czy lepiej ....

ps.mam dT GZ 5*C na 3 biegu a DZ 4,5 też na 3 biegu ..więc nie da się zmniejszyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...