Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam Wszystkich :wink:

 

A co sądzicie o pompie ciepła zasilanej gazem a nie prądem? :o

 

Znalazłem to w necie:

 

http://www.atmopomiar.pl/ghp.php

 

Podobno oszczednosci, w skali rocznej moga byc wyższe o 30% porównujac z

pompa ciepła zasilaną prądem. :lol:

 

Ma ktoś taką pompę? :wink:

Hmmmm....tylko jak to się ma z ekologią :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie PC robią osoby które nie mają gazu lub nie chca mieć LPG .a i tak jest potrzebna energii elektr. do działania .

A propos gazu ...

Na na ostatnim Ecobuild 2009 ( Anglia ) pokazano 3 szt.

PC na chłodziwo CO2 ( R744 ) ….tu chyba pierwsza na świecie sprężarka dwu stopniowa obrotowa zastosowana w Sanyo w PC CO2 ECO

http://www.sanyoaircon.com/products/hydronic-products/co2-waterheaters.aspx

 

Ostatnio testowano PC w ramach projektu Projektu SHERHPA ( skończył się już ale jako ciekawostka w Walencji byli obecni przedstawiciele …Hibenatusa :o

…….i mam zagadkę co to takiego ? i co było przedmiotem badań ? http://www.ammonia21.com/images/content/articles/bock-f2-ammonia-compressor.jpeg

 

W Szwecji opatentowano nową metodę zabezpieczania odwiertu …w razie uszkodzenia ( pęknięcia ) http://www.ehpn.de/script/tool/forg/doc115/The%20Green%20Collector.pdf

co o niej myslicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace ladnie wszystko opisal, ale pozwole sobie troche uzupelnic, tak troche mniej naukowo a bardziej "na chlopski rozum". Oczywiscie, jak napisal terplace, najlepiej sobie dokladnie wszytko wyliczyc, ale lepsze szacunki niz nic.

1. czy należy od rozdzielacza prowadzić większe średnice rur do budynku ?jakie

Zalezy jak daleko jest rozdzielacz i jakiego przeplywu wymaga PC (co nalezy sprawdzic w instrukcji obslugi i montazu PC). Jesli rozdzielacz jest odalony od PC o np. 30m, to warto zastosowac rury o okolo rozmiar lub 2 rozmiary wieksze niz sekcje, np. 4 sekcje z 32, rura od rozdzielacza 40-ka, 50-ka. Najlepiej policzyc sobie jaki spadek cisnienia bedzie na rurach pojedynczej sekcji i rozdzielacza. Mozna to zrobic np. za pomoca danych z solis.pl:

 

http://www.solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/wykres_strat_pe/335-4-pol-PL/wykres_strat_pe_large.jpg

Terplace twierdzi, ze dane sa zanizone, wiec mozna do obliczonych oporow dolozyc np. 30%. Wykres jest dla rury o dlugosci 1000m, wiec dla krótszej trzeba sobie odczytane wyniki przeszacowac. Na osi y jest strata cisnienia w mWS, czyli w metrach slupa wody, na osi x zadany przeplyw w m3/h oraz jak kto lubi l/s. Czerone linie wyznaczaja strate cisnienia przy zadanym przeplywie dla rur o okreslinej grubosci (np. 32, 40 itd.)

2.jak ktoś nie ma rozdzielacza tylko te same rury co są w odwiercie doprowadzone to zostają wpięte do PC .....

Jesli wszytkie sekcje beda doprowadzone w poblize, czyli 2-3m od PC, to mozna wpiac do PC rury tej samej srednicy.

Co do sekcji klektora, to nie zaleca sie robienia dluzszych sekcji niz 150m z rury PE32. Jesli zachodzi potrzeba dluzszych sekcji, to wtedy trzeba przejsc na PE40.

3. niektórzy średnice rur dobierają do gleby

czary mary...

3. jakie rury ( średnice ) powinny być instalacją w domu

Takie, zeby wymagany przez PC przeplyw mogl byc zapewniony przez niezbyt mocna obiegowke (np. 60W). Na stronie http://www.oventrop.com/software/ovplan_myov.asp?Sprache=PL

znajduje sie soft (OVplan) do policzenia oporow przeplywu podlogowki. Warto sobie policzyc te opory i rozbic podlogowke na odpowiednia ilosc sekcji.

4.są nominalne przepływy dla różnych mocy PC ....czy dT ma na to wpływ

Owszem, ma. Do bardzo zgrubnych szacunkow pozna przyjac ze 1m3 wody potrafi przetransportowac 1kWh, jesli roznica temperatury dT wyniesie 1 stopien. A wiec 2m3/h z dT 4 stopnie przetransportuja 8kWh (w rzeczywistosci ciut wiecej jak pisal terplace, ale latwiej zapamietac 1stopien*1m3/h=1kWh). Wiec jesi mamy PC 8kW, to na godzine trzeba przetransportowac 2m3 jesli dT=4stopnie, a 1m3, jesli dT=8 stopni. Ze wzgledu na kompromis miedzy wysokim COP i mala moca pomp obiegowych przyjmuje sie ze dobrze jest gdy na podlogowce dT=4-5 stopni.

5. jak obliczyć efektywną moc grzewczą przekazywaną przez instalację
j.w., z grubsza 1stopien*1m3/h=1kWh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jak to się ma z ekologią :-?

Dobrze. Spalanie gazu ziemnego jest bardziej ekologiczne niz wegla, bo spalajac metan (gaz ziemny) wydziela sie mniej CO2, a wiecej wody. U nas prad jest robiony tylko z wegla, wiec gaz jest duzo bardziej ekologiczny. Chcialbym PC na gaz...ale jak na razie mam na 2 taryfy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jak to się ma z ekologią :-?

Dobrze. Spalanie gazu ziemnego jest bardziej ekologiczne niz wegla, bo spalajac metan (gaz ziemny) wydziela sie mniej CO2, a wiecej wody. U nas prad jest robiony tylko z wegla, wiec gaz jest duzo bardziej ekologiczny. Chcialbym PC na gaz...ale jak na razie mam na 2 taryfy :wink:

Nie wiem, czy jest to tak bardzo ekologiczne.

Poczytaj ten artykuł :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_cieplarniany

Para wodna jest najważniejszym gazem absorbującym promieniowanie (sama powoduje 36% – 66% bezpośredniego efektu cieplarnianego), razem z chmurami jest odpowiedzialna za od 66% do 85% efektu cieplarnianego. Sam CO2 odpowiada za 9% – 26%, podczas gdy O3 jest odpowiedzialny za 7%, a inne gazy cieplarniane (w tym głównie metan, tlenki azotu i freony) są odpowiedzialne za 8% efektu.

Czy nadal twierdzisz, że spalanie gazu ziemnego jest bardziej ekologiczne ? W jaki sensie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nadal twierdzisz, że spalanie gazu ziemnego jest bardziej ekologiczne ?

Oczywiscie, ze nadal tak twierdze. Spalajac gaz wydziela sie duzo mniej roznych szkodliwych zwiazkow niz spalajac wegiel. Co do efektu cieplarnianego, to ilosc wody wydzielana do atmosfery ze spalania gazu ziemnego to tak znikomy ulamek procenta, ze nie ma zadnego znaczenia dla calego ukladu. Mozna tez stosowac spalanie z kondensacja pary (partrz kociol kondensacyjny), gdzie ilosc wyemitowanej pary do atmosfery bedzie jeszcze mniejsza, ale to tez nie ma znaczenia. Jesli efekt cieplarniany jest wynikiem dzialania czlowieka, to znaczenie ma wydzielany podczas spalania gaz CO2, a nie wydzielane podczas spalania gazu H2O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nadal twierdzisz, że spalanie gazu ziemnego jest bardziej ekologiczne ?

Oczywiscie, ze nadal tak twierdze. Spalajac gaz wydziela sie duzo mniej roznych szkodliwych zwiazkow niz spalajac wegiel. Co do efektu cieplarnianego, to ilosc wody wydzielana do atmosfery ze spalania gazu ziemnego to tak znikomy ulamek procenta, ze nie ma zadnego znaczenia dla calego ukladu. Mozna tez stosowac spalanie z kondensacja pary (partrz kociol kondensacyjny), gdzie ilosc wyemitowanej pary do atmosfery bedzie jeszcze mniejsza, ale to tez nie ma znaczenia. Jesli efekt cieplarniany jest wynikiem dzialania czlowieka, to znaczenie ma wydzielany podczas spalania gaz CO2, a nie wydzielane podczas spalania gazu H2O.

Dziwny sposób rozumowania.

Zarówno para wodna jak i dwutlenek węgla występują w naturze w ilościach znacznie większych niż ilość produkowana przez człowieka.

Pomimo tego, że para wodna ma znacznie większy wpływ na efekt cieplarniany niż dwutlenek węgla, Ty uważasz, że paliwo, które produkuje jej więcej jest mniej ekologiczne ?

Argumentami na pewno są emitowany przy okazji spalania węgla związki siarki, czy pyły.

Jednak argument ze zwiększona emisją dwutlenku węgla uważam za zupełnie nietrafiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz pierwszy

Zamierzam wybudowac domek nad zbiornikiem wodnym ok. 90 m kw powierzchni uzytkowej, dobrze ocieplony tak aby można było korzystac z niego przez cały rok, niekonicznie jednak w sposób ciągły. Ma byc przeznaczony na wynajm i urządzony dośc komfortowo - pod względem jakości powietrza i temperatury. Chłodzony latem, dobrze wentylowany, bezobsługowo ogrzewany z zapewnionym komfortem cwu. Parterówka :

salon z aneksem kuchennym, 2 sypialnie, 2 łazienki, przedsionek i małe pomieszczenie gospodarcze. Poddasze nieużytkowe z możliwością rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych.

Przymierzam się do wykorzystania PC i bliski jestem wyboru NIBE FIGHTER 1127 wyposażonej w rewersyjny moduł chłodniczy, który przy wykorzystaniu podłagówki grzeje zimą i chłodzi latem. Po dodaniu zbiornika cwu i wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła miałbym załatwioną sprawę grzania, chłodzenia, wentylacji i cwu. Nowocześnie, ekologicznie i trochę drogo jak na 90 m kw. Jednakże w perspektywie roku planuję dobudowac kolejny taki obiekt i byc może za następny rok jeszcze jeden. W tym momencie pojawiają się wątpliwości, za których wyjaśnienie byłbym bardzo wdzięczny :

 

- czy można znacznie przewymiarowac PC F 1127-8 kW 24.900 zł netto

a F 1127-12 kW 28.900

czyli różnica w cenie niewielka a myślę, że 12 kW rozwiązałoby w przyszłości

zasilanie w co trzech domków póki co może zastosowac jakiś bufor

 

- czy można zastąpic wentylację mechaniczną z rekuperatorem nawiewem przy użyciu klimakonwektorów (chłodzenie i grzanie PC) zaś wywiew z dodatkową PC powietrze-woda, która dogrzewałaby cwu - ilości powietrza dopływającego i wyrzucanego powinny się bilansowac, ale jest to chyba możliwe do wysterowania.

 

- jak wygląda kwestia awaryjności PC (wymiana sprężarki to ponoc tragedia finansowa ) i ich długowieczności

 

Przepraszam za przydługą wysowiedź i dziękuję za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy można zastąpic wentylację mechaniczną z rekuperatorem nawiewem przy użyciu klimakonwektorów (chłodzenie i grzanie PC) zaś wywiew z dodatkową PC powietrze-woda, która dogrzewałaby cwu - ilości powietrza dopływającego i wyrzucanego powinny się bilansowac, ale jest to chyba możliwe do wysterowania.
Wentylacja powinna działać w sposób ciągły. Pompa ciepła najbardziej ekonomicznie pracuje w II taryfie, czyli z długimi przerwami w ciągu doby. W tym widzę największy problem z zastosowaniem takiego rozwiązania.

Problem ten znika, gdy decydujemy się na ogrzewanie pompą ciepła z jedną taryfą.

W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie pompy ciepła o zmiennej wydajności np. NIBE FIGHTER 1250 (moc grzewcza pompy zmienia się w zakresie od 4,5 do 16 kW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy

- z chlodzeniem przez podlogowke nalezy uwazac gdyz temperatura podlogi nie moze spasc ponizej punktu rosy, bo bedzie mokra podloga. Ogranicza to mozliwosci chlodzenia taka metoda. Z drugiej strony masz zakopana w ziemi rure z glikolem, ktorym poprzez wymiennik mozesz ochladzac powietrze nadmuchiwane do domu. Jest to tansze niz klimatyzacja - agregat nie pracuje, pracuje tylko pompa obiegowa, a dodatkowo regenerujesz (nagrzewasz) sobie dolne zrodlo.

- awaryjnosc PC nie rozni sie specjalnie od awaryjnosci lodowek, czy moze bardziej wiekszych lad chlodniczych, wiec nie jest duza. Wymiana sprezarki to raczej nie tragedia finansowa, lecz znalezienie sprezarki (czy tez jej zamiennika) i wymiana przez jakiegos serwisanta urzadzen chlodniczych. Dla rozeznania poszukaj sobie w sieci cen sprezarek chlodniczych scroll o mocy chlodniczej 8-10kW np. Copeland. Nie jest to za darmo, ale ceny nie sa kosmiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RWXW

dziekuję bardzo za wyjasnienia . Specjalnie tak zredagowałam aby ukazać pewne zależności . Co do czary mary to niekoniecznie bo np. Vaillant bierze to pod uwagę ..grunt dopowiednio suchy , normalny , wilgotny .. rura DA 25, 32, 40 , .

Rehau ...śred. zewn. rur użależnione od możliwej wydajnosci poboru ciepła np.20x1,9, 25x2,3; 32x2,9..grunt sypki , spiosty wilgotny , nasycony wodą .

Rozumiem , ze to dT sobie zakładmy ,ze takie będzie ...np. 4 czy 5 ..bo faktycznie jakie będzie to można się przekonać juz po fakcie, dobrze że są 3 biegi to zawsze jakoś mozna trafić :)

Pkiter

gdyby połaczyć instalację nawiewną przez klimakonwektory to jest to błędem ze względu na jeszcze jeden aspekt ..hałas

Jesli ktoś chce mieć komfort to przede wszystkim robi podłogówkę a dodatkowo klimakonwektory które uzywane są w razie koniecznosci i np. przed snem aby schłodzić pomieszczenie .....( czy dogrzać w zimie jeśli potrzeba ) .

Swoją drogą ciekawa jestem z technicznego punktu widzenia wygląda np . ogrzewanie 3 domków jedną PC ( inwerterową ) oddalonych od siebie o np. 20 metrów ....to nie dobudówka .....tu ciepłociągi porządnie ocieplone muszą jakoś biec pod ziemią ....i sztuką jest aby nic nie traciły po drodze ....czy jeden zb cwu na te 3 domki .? ...uważam że trzeba obmyśleć cała instalację docelową aby póżniej nie było niespodzianek .

( może powinno się zacżąć od środkowego domku w sensie lokalizacji i ten postawić jako piewszy żeby PC stała w środku - mniejsze długości ciepłociagów )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy jest to tak bardzo ekologiczne.

Poczytaj ten artykuł :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_cieplarniany

HenoK z całym szacunkiem, ale nie daj się wpuścić w kanał. Tu działają (na wielu płaszczyznach) UJEMNE sprzężenia zwrotne, które powodują samoregulację. Inaczej Ziemia już dawno przestałaby istnieć. Podam przykład:

1. Generujemy coraz więcej pary.

2. Temperatura na Ziemi wzrasta.

3. Rośliny rosną coraz szybciej wiążąc wodę (parę wodną, wilgoć) w sobie.

4. pary wodnej w powietrzu jest coraz mniej.

5. działanie efektu cieplarnianego zostaje zredukowane.

To proste sprzężenie zwrotne. Na niego nakładają się kolejne... znane i nieznane...

Poza tym jaki wpływ na efekt cieplarniany ma generacja pary przez człowieka gdy 2/3 powierzchni Ziemi to zbiorniki wodne nieustannie parujące.

Można udowodnić hipotezę, że mucha wpadając w najbardziej newralgiczną część silnika turboodrzutowego spowoduje katastrofę samolotu. Papuga postawiona na klawiaturze napisze "Hamleta"..... Pomimo tego siły zbrojne nie stosują much do zwalczania statków powietrznych, a pisarze nie wykupują masowo papug... chodzi bowiem o prawdopodobieństwo tych zdarzeń....

Dla propagandy wszystko jest proste i jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie szukam za i przeciw. Tak sobie wykombinowałem że w lecie jak jest ciepło to wodę grzeję pompą a piec wygaszam (tem. powyżej 15 stopni to i efektywność lepsza). W zimie jak grzeje piecem to wyłączam pompę - a piec i tak chodzi wiec to niech grzeje i wodę. Do mini można podłączyć osobny zbiornik wiec miałbym tylko jeden baniak w kotłowni - nie mam pojęcia czy to jest możliwe i czy warte kombinowania. Dla tego szukam info jak ta pompa się sprawuje w zimie (bo mi bestia z domu zabiera cieple powietrze) i jaka jest jej efektywność bo przy ogrzewaniu w zimie to raczej suche powietrze jest. Moze to głupie co piszę ale wole teraz trochę poszukać niż potem płacić :)

 

też drążę ten temat :D

 

w innym "pokoju" forum już pisałem:

 

Proszę o pomoc...przymierzałem się do solarów...aż tu pewien sympatyczny pan zaczął mi proponować pompę ciepła HOVAL CombiVal WP-VT 152 (kompaktowe urządzenie do podgrzewania wody-z wyglądu taka lodówka z zasobnikiem 270 litrowym). Sugerował mi, że taką pompę można w każdej chwili włączyć i wyłączyć (normalnie poprzez wtyczkę) można to to coś postawić sobie np. w garażu i ma to coś grzać wodę dla rodziny 2-3 osobowej do temperatury ok 52`C... hm brzmi to wszystko ciekawie.Kosztuje to 11 tys, czyli mniej więcej tyle ile zestaw solarny, który też maja na składzie...

Czy ktoś z was maił już do czynienia z takimi pompami ciepła? Jak to się sprawuje w życiu codziennym? Ile to zużywa np. prądu? Czy faktycznie się sprawdza? I jest lepsze od solarów????

Proszę o jakieś opinie bo zaczynam być w tzw. kropce co wybrać do podgrzewania wody.

 

Zapomniałem dodać, że to urządzenie można podobno podpiąć do instalacji gazowej+kominek z pw+podłogówka... (taką instalację planuję u siebie).

 

no i mały szczegół-cena, zaproponowali mi tego Hovala za 11 120 zł (brutto) z możliwością małego obrywu :lol:

ale cały czas nie wiem na co się zdecydować-solar czy np. Hoval?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no i mały szczegół-cena, zaproponowali mi tego Hovala za 11 120 zł (brutto) z możliwością małego obrywu :lol:

ale cały czas nie wiem na co się zdecydować-solar czy np. Hoval?

 

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Biorąc pod uwagę koszty eksploatacyjne, to pompa ciepła na potrzeby CWU, nieznacznie przekracza koszty eksploatacyjne w stosunku do solarów .

Z drugiej strony to, CWU będzie zawsze i zawsze w odpowiedniej ilości i temperaturze – bez względu na to co jest za oknem.

Ceny tego typu pomp ciepła są zróżnicowane. Można je kupić już od 7.000,- ( a nawet taniej – bywają takie okazje).

Można przyjąć, że przy cenie 0,45 za 1kWh, koszt przygotowania 100l wody o temperaturze 55 stopni będzie wynosił od.0,5 do 0,7 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK z całym szacunkiem, ale nie daj się wpuścić w kanał. Tu działają (na wielu płaszczyznach) UJEMNE sprzężenia zwrotne, które powodują samoregulację. Inaczej Ziemia już dawno przestałaby istnieć. Podam przykład:

1. Generujemy coraz więcej pary.

2. Temperatura na Ziemi wzrasta.

3. Rośliny rosną coraz szybciej wiążąc wodę (parę wodną, wilgoć) w sobie.

4. pary wodnej w powietrzu jest coraz mniej.

5. działanie efektu cieplarnianego zostaje zredukowane.

To proste sprzężenie zwrotne. Na niego nakładają się kolejne... znane i nieznane...

Poza tym jaki wpływ na efekt cieplarniany ma generacja pary przez człowieka gdy 2/3 powierzchni Ziemi to zbiorniki wodne nieustannie parujące.

Doskonale sobie zdaję z tego sprawę. Jednak zauważ, że takie same sprzężenia zwrotne działają też w przypadku CO2. Pomimo to został on uznany za głównego sprawcę efektu cieplarnianego.

Ludzie bezpośredni wpływ mają jedynie na niewielki procent dwutlenku węgla stale istniejącego w atmosferze, przetwarzanego przez rośliny i zwierzęta, emitowanego przez wulkany i oceany.

To też jest czysta propaganda.

Nie byłoby w niej nic złego, gdyby nie to, że na podstawie tej propagandy jedne narody ograbiają inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie szukam za i przeciw. Tak sobie wykombinowałem że w lecie jak jest ciepło to wodę grzeję pompą a piec wygaszam (tem. powyżej 15 stopni to i efektywność lepsza). W zimie jak grzeje piecem to wyłączam pompę - a piec i tak chodzi wiec to niech grzeje i wodę. Do mini można podłączyć osobny zbiornik wiec miałbym tylko jeden baniak w kotłowni - nie mam pojęcia czy to jest możliwe i czy warte kombinowania. Dla tego szukam info jak ta pompa się sprawuje w zimie (bo mi bestia z domu zabiera cieple powietrze) i jaka jest jej efektywność bo przy ogrzewaniu w zimie to raczej suche powietrze jest. Moze to głupie co piszę ale wole teraz trochę poszukać niż potem płacić :)

 

też drążę ten temat :D

 

w innym "pokoju" forum już pisałem:

 

Proszę o pomoc...przymierzałem się do solarów...aż tu pewien sympatyczny pan zaczął mi proponować pompę ciepła HOVAL CombiVal WP-VT 152 (kompaktowe urządzenie do podgrzewania wody-z wyglądu taka lodówka z zasobnikiem 270 litrowym). Sugerował mi, że taką pompę można w każdej chwili włączyć i wyłączyć (normalnie poprzez wtyczkę) można to to coś postawić sobie np. w garażu i ma to coś grzać wodę dla rodziny 2-3 osobowej do temperatury ok 52`C... hm brzmi to wszystko ciekawie.Kosztuje to 11 tys, czyli mniej więcej tyle ile zestaw solarny, który też maja na składzie...

Czy ktoś z was maił już do czynienia z takimi pompami ciepła? Jak to się sprawuje w życiu codziennym? Ile to zużywa np. prądu? Czy faktycznie się sprawdza? I jest lepsze od solarów????

Proszę o jakieś opinie bo zaczynam być w tzw. kropce co wybrać do podgrzewania wody.

 

Zapomniałem dodać, że to urządzenie można podobno podpiąć do instalacji gazowej+kominek z pw+podłogówka... (taką instalację planuję u siebie).

 

no i mały szczegół-cena, zaproponowali mi tego Hovala za 11 120 zł (brutto) z możliwością małego obrywu :lol:

ale cały czas nie wiem na co się zdecydować-solar czy np. Hoval?

Czy warto wydawać za tego Hovala za 11 120 zł :o :o

 

dla zysku 9groszy/dziennie ( dla ceny węgla 800zł/tone) przy twoim obecnym ogrzewaniu ?

 

Czytaleś to porównanie: http://www.karbon.com.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=148

 

To ma być dla oszczędności ekonomicznych?? czy taka moda, mieć PC :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla zysku 9groszy/dziennie ( dla ceny węgla 800zł/tone) przy twoim obecnym ogrzewaniu ?

To ma być dla oszczędności ekonomicznych?? czy taka moda, mieć PC :D :D

 

Nie dla zysku, tylko dla wygody. Może chce odpocząć od obowiązku ciągłego palenia?

Pomijam tu również fakt, że aby ogrzać CWU w kotle na węgiel, to albo ten kocioł trzeba codziennie rozpalać, albo „palić na okrągło”, a to, w obu przypadkach, powoduje zwiększenie ilości spalanego węgla i to znacznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czary mary to niekoniecznie bo np. Vaillant bierze to pod uwagę ..grunt dopowiednio suchy , normalny , wilgotny .. rura DA 25, 32,

Masz racje Bonetko, ale nie dajmy sie zwariowac, to nie apteka i strzelac z tego tez nie bedziemy, stad uwazam, ze podchodzi to pod czary-mary :wink:. Wazniejsze jest zapewnienie odpowiednich przeplywow przy malych kosztach tloczenia i rozmiarow kolektora. Rozpatrujac skrajny przypadek rura 40-ka w piasku tez zadziala i tak samo dobrze dostarczy cieplo z ziemi do kolektora. Choc pewnie mozna by ja zastapic nieco tansza 20-ka, to przy ogolnych kosztach instalacji PC, oszczednosc na rurach bedzie trudna do zauwazenia.

Rozumiem , ze to dT sobie zakładmy ,ze takie będzie ...np. 4 czy 5

dT dla DZ jest wymaganiem zapisanym w instrukcji montazu dla np. Stiebela, dzieki czemu mozna oszacowac czy przeplyw jest dobry czy za maly bez podpinania przeplywomierza. Zalecane dT podlogowki mozna oszacowac z zalecanego dla danej PC przeplywu przez wymiennik wg uproszczonego wzoru 1stopien*1m3/h= okolo 1kWh. Czym dT mniejsze, tym lepiej, a 5 stopni to kompromis miedzy kosztami tloczenia a temperatura wymiennika PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no i mały szczegół-cena, zaproponowali mi tego Hovala za 11 120 zł (brutto) z możliwością małego obrywu :lol:

ale cały czas nie wiem na co się zdecydować-solar czy np. Hoval?

 

Z drugiej strony to, CWU będzie zawsze i zawsze w odpowiedniej ilości i temperaturze – bez względu na to co jest za oknem.

 

W sumie nie jest tak do końca, gdyż te PCi działają tylko w dodatnich temperaturach. Latem nie ma problemu, gorzej jest zimą bo korzystając chocby z powietrza wewnętrznego trzeba ją albo wpiąc w wentylację, albo miec dosc spore pomieszczenie np. piwnice. Trzeba też jej zapewnic odpowiedni przepływ powietrza. Mam taką PCi i jestem zadowolony 8) [/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...