Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

... I jest lepsze od solarów????

Proszę o jakieś opinie bo zaczynam być w tzw. kropce co wybrać do podgrzewania wody.

 

Zapomniałem dodać, że to urządzenie można podobno podpiąć do instalacji gazowej+kominek z pw+podłogówka... (taką instalację planuję u siebie).

 

no i mały szczegół-cena, zaproponowali mi tego Hovala za 11 120 zł (brutto) z możliwością małego obrywu :lol:

ale cały czas nie wiem na co się zdecydować-solar czy np. Hoval?

 

Czy warto wydawać za tego Hovala za 11 120 zł :o :o

 

dla zysku 9groszy/dziennie ( dla ceny węgla 800zł/tone) przy twoim obecnym ogrzewaniu ?

 

Czytaleś to porównanie: http://www.karbon.com.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=148

 

To ma być dla oszczędności ekonomicznych?? czy taka moda, mieć PC :D :D

 

Panowie to nie tak ... może byłem niedokładny w opisie-ja to ogrzewanie tj. gazowe+podłogówka+kominek z pł+...jeszcze coś planuję umieścić w swoim nowo budowanym domku :D Nie zamierzam palić w kominku węglem :lol: .

Obecnie w domu, w którym mieszkam mam ogrzewanie tradycyjne a w niedługiej przyszłości w tym czymś co się buduje chcę ogrzewanie takie jak napisałem...zastanawiałem się jedynie czy solar czy Hoval.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Panowie to nie tak ... może byłem niedokładny w opisie-ja to ogrzewanie tj. gazowe+podłogówka+kominek z pł+...jeszcze coś planuję umieścić w swoim nowo budowanym domku :D Nie zamierzam palić w kominku węglem :lol: .

Obecnie w domu, w którym mieszkam mam ogrzewanie tradycyjne a w niedługiej przyszłości w tym czymś co się buduje chcę ogrzewanie takie jak napisałem...zastanawiałem się jedynie czy solar czy Hoval.

 

co np.? :) zmieści Ci się coś jeszcze?

To wszystko będzie kosztowało pewnie tyle co PCi i nie musisz nic umieszczac 8). Kocioł gazowy i podłógowka i do tego kominek żeby Ci stóp nie odparzyło 8). Zartuje ale wydaje mi się, że jak już coś zrobic to PCi z podłogówka da Ci super oszczędnosci i wygode.[/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpatrujac skrajny przypadek rura 40-ka w piasku tez zadziala i tak samo dobrze dostarczy cieplo z ziemi do kolektora. Choc pewnie mozna by ja zastapic nieco tansza 20-ka, to przy ogolnych kosztach instalacji PC, oszczednosc na rurach bedzie trudna do zauwazenia.

 

Jak to rozumiec? Bo nie za brdzo kapuje :) To po co dobiera się dlugosc rury a nie średnice dla różnych warunków glebowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czary mary to niekoniecznie bo np. Vaillant bierze to pod uwagę ..grunt dopowiednio suchy , normalny , wilgotny .. rura DA 25, 32,

Masz racje Bonetko, ale nie dajmy sie zwariowac, to nie apteka i strzelac z tego tez nie bedziemy, stad uwazam, ze podchodzi to pod czary-mary :wink:. Wazniejsze jest zapewnienie odpowiednich przeplywow przy malych kosztach tloczenia i rozmiarow kolektora. Rozpatrujac skrajny przypadek rura 40-ka w piasku tez zadziala i tak samo dobrze dostarczy cieplo z ziemi do kolektora. Choc pewnie mozna by ja zastapic nieco tansza 20-ka, to przy ogolnych kosztach instalacji PC, oszczednosc na rurach bedzie trudna do zauwazenia.

Musze stanowczo zaprotestować wobec tezy o „czary-mary”.

Struktura i właściwości fizyczne gruntu (gęstość, porowatość, ciepło właściwe, przewodność cieplna gruntu, pojemność cieplna) mają istotne znaczenie – zwłaszcza, biorąc pod uwagę „wydajność” DZ pod koniec okresu grzewczego, a co wiąże się z malejącym COP.

Skrajne wartości pojemności cieplnej gruntu, to: dla suchego torfu 100 kWh/m3K do ponad 900 kWh/m3K dla mokrej gliny. Podobne zależności występują dla innych właściwości fizycznych gruntu.

Biorąc pod uwagę, że do naszej dyspozycji z podanej pojemności cieplnej gruntu, pozostaje od 3 do 10% w przypadku kolektorów poziomych i od 10 do 30% w przypadku kolektorów pionowych, to moim zdaniem, przy gruntach „mało zwięzłych” i suchych, średnica rury kolektora może mieć duże znaczenie dla śródrocznej wartości COP pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie jest tak do końca, gdyż te PCi działają tylko w dodatnich temperaturach. Latem nie ma problemu, gorzej jest zimą bo korzystając chocby z powietrza wewnętrznego trzeba ją albo wpiąc w wentylację, albo miec dosc spore pomieszczenie np. piwnice. Trzeba też jej zapewnic odpowiedni przepływ powietrza. Mam taką PCi i jestem zadowolony 8) [/code]

 

Zimą solary też nie "wydolą". Tu ma być albo solary, albo ta PCi - działa tylko poza sezonem grzewczym - tak wynikało z postu.

 

Jak to rozumiec? Bo nie za brdzo kapuje :) To po co dobiera się dlugosc rury a nie średnice dla różnych warunków glebowych?

 

Praktycznie, powinno dobierać się długość, średnicę i wielkość (intensywność) przepływu, zarówno w zależności od gruntu, jak i do konkretnej PCi.

Aby nie komplikować życia instalatorom, a inwestorów nie narażać na dodatkowe „babole” w sposób w miarę bezpieczny, uśredniono te wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą solary też nie "wydolą". Tu ma być albo solary, albo ta PCi - działa tylko poza sezonem grzewczym - tak wynikało z postu.

 

To, że solary nie wydolą to jest jasne. Ta PCi na c.w.u. wydoli tylko tak jak pisałem pracuje w dodatkowych temp. i potrzebuje odpowiedni przepływ powietrza. Zawsze można włączyc tez grzałke.

W przypadku tamtego kolegi to jesli inwestuje w kominek z płaszczem wodnym to lepiej mu założyc solary. Będzie miał 3 zródła w tym 1 pewne GAZ 8).

Ludzie sobie lubią komplikowac zycie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rwxw

oczywiście że nie dajmy się zwariować :) , natomiast z tym dT 4-5*C chodziło mi o GZ ...bo chyba i DZ i GZ jest istotne dla instalacji.

 

Odnośnie CombiVal ...to tak piszecie jaby to była nowa jakaś PC ( moze typ tak ( -10+35 ) ale nie metoda i producent ) przecież Clima Komfort grzeje cwu w ten sposób od lat ......:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VT 152(kompaktowe urządzenie do podgrzewania wody-z wyglądu taka lodówka z zasobnikiem 270 litrowym). Czy ktoś z was maił już do czynienia z takimi pompami ciepła? Jak to się sprawuje w życiu codziennym? Ile to zużywa np. prądu? Czy faktycznie się sprawdza?

 

sprawdza się. ciągnie około 500 W. Rocznie (w moim przypadku) zabezpieczenie c.w.u dla 2+2 to jakieś 1000 kWh (wg podlicznika, z pompką c.u.w.). Jak ustawisz tylko na II taryfę to wychodzi około 300-350 zł/rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

sprawdza się. ciągnie około 500 W. Rocznie (w moim przypadku) zabezpieczenie c.w.u dla 2+2 to jakieś 1000 kWh (wg podlicznika, z pompką c.u.w.). Jak ustawisz tylko na II taryfę to wychodzi około 300-350 zł/rok.

 

Jak to robisz, że grzejesz tylko w taryfie nocnej? Do jakiej temp. grzejesz wode? i czy używana jest grzałka?

Tu te oblicznia mogą byc mylne, gdyz ktoś może używac tylko prysznica, kto inny może lubic się codziennie pławic w wannie 8)

Na podstawie Twoich danych można przeliczyc mniej więcej ile wody zużywasz dziennie :p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze stanowczo zaprotestować wobec tezy o „czary-mary”.

W takim razie napisz, czym grozi zastosowanie rur o wiekszych srednicach w lekkich glebach, np. rury 40mm w piasku, bo ja poza minimalnie wiekszymi niepotrzebnymi kosztami nie widze za bardzo przeciwskazan, pod warunkiem, ze kolektor nie bedzie za maly. Po prostu grubsza rura nie wyssie tyle ciepla z piachu ile by wyssala z mokrej gliny, ale to dalej sprawa minimalnie wyzszych kosztow instalacji. Moze sie po prostu myle i jest to bardzo istotne.

To po co dobiera się dlugosc rury a nie średnice dla różnych warunków glebowych?

To, jak dobrze wiesz jest podstawa :wink:, a srednica moim zdaniem specjalnie istotna nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie napisz, czym grozi zastosowanie rur o wiekszych srednicach w lekkich glebach, np. rury 40mm w piasku, bo ja poza wiekszymi kosztami nie widze za bardzo przeciwskazan, pod warunkiem, ze kolektor nie bedzie za maly.

Mi się wydaje jednak, że średnica rury ma wplyw, bo większa jest powierchnia wymiany ciepła. Stosuje się też rury karbowane i ponoc przepływ burzliwy ma pozytywny wpływ na działanie kolektora.

Kosze z rury karbowanej opatentowała jedna z firm. Są jednak dosc drogie :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To post Czandry z 4.03.09

"Witam,

Nasza pompa ciepła jest z firmy Nateo ze Świdnicy http://www.pompyciepla.com ...model smart+. O ile pompa jest ok - wygląda nowocześnie, steruje się ją poprzez panel dotykowy, to gorzej wyglądała sprawa z instalacją i jej dostawą. Firma miała duże opóźnienie. Instalacją natomiast zajmuje się polecana przez nich firma instalacyjna. Sami tego nie robią, bo nie mają swoich ekip montażowych. Wykonali także źródło dolne. Nie wiem, czy można ich polecać. U nas raczej się nie spisali, chociaż jest to bardziej wina firmy instalacyjnej niż producenta. Nie wiem jak to wygląda w przypadku innych producentów. Wydaje mi się, że mogą mieć sporo zleceń i montażyści się nie wyrabiają, stąd zapewne opóźnienia."

 

no cóż ...to właśnie takie kwiatki wpływają na opnie o PC ....

ale należy oddzielić dwie sprawy , PC jako samo urządzenie i montaż ...oczywiście jedno bez drugiego nie działała i liczy się całość .

Szkoda , że producent nie dołożył starań aby zapewnić sobie odpowiednie ekipy montażowe ..Wszyscy inni producenci szkolą swoje ekipy i starają się aby montaż ich urządzeń był bezporoblemowy i zgodny ze sztuką instalatorską . Przecież chyba zdaje sobie sprawę że na rynku nie jest sam jeden, teraz jest dużo firm i polskich i zagranicznych . Popsuć sobie opinię można bardzo łatwo ale ją naprawić niestety o wiele trudniej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje jednak, że średnica rury ma wplyw

Masz racje, za cienka rura (np. 20-ka ktora stosuja niektore firmy jak pisala Bonetka) moze nie odebrac takiej ilosci ciepla, jaka moze dostarczyc ciezka gleba - wtedy jest problem i trzeba wydluzyc kolektor, czyli znacznie zwiekszyc koszt. Moim zdaniem problemu nie ma w druga strone: lekka gleba + gruba rura. Wiec nie ma co czarowac tylko stosowac rury 32 lub 40mm dla sekcji dluzszych niz 150m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to robisz, że grzejesz tylko w taryfie nocnej? Do jakiej temp. grzejesz wode? i czy używana jest grzałka?

Tu te oblicznia mogą byc mylne, gdyz ktoś może używac tylko prysznica, kto inny może lubic się codziennie pławic w wannie 8)

Na podstawie Twoich danych można przeliczyc mniej więcej ile wody zużywasz dziennie :p.

podgrzewacz zasilany przez programator, który ustawiony jest tylko na tanią taryfe. Grzeje do 47-48 stC. Grzałka wyłączona.

Ile wody? trudno określić. Generalnie idzie około 8-9 m3/m-c.

Obliczenia mylne-zgadza sie.U nas wanna praktycznie pusta stoi. Tylko prysznicz. Okazjonalnie wanna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podgrzewacz zasilany przez programator, który ustawiony jest tylko na tanią taryfe. Grzeje do 47-48 stC. Grzałka wyłączona.

Ile wody? trudno określić. Generalnie idzie około 8-9 m3/m-c.

Obliczenia mylne-zgadza sie.U nas wanna praktycznie pusta stoi. Tylko prysznicz. Okazjonalnie wanna.

 

ten programator jest wbudowany w PCi czy dodatkowo uzywasz jakiegos?

Rozumiem tak tez mozna jesli sie uzywa cwu w okreslonych porach.

Wann rozumiem do specjalnych okazji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawailiśmy na temat tej wizualizacji Viessmana tu więcej informacji

http://www.fulereny.blink.pl/mum/Vies.pdf

odnosnie Hoval..mozna się zorientować mniej więcej co jest co

http://80.66.225.12/seiten/bom_frameset.asp?&dokar=Z11&doknr=10000438&doktl=XX&dokvr=00&matnr=4204058

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten programator jest wbudowany w PCi czy dodatkowo uzywasz jakiegos?Rozumiem tak tez mozna jesli sie uzywa cwu w okreslonych porach.

"Kopmpletny" podgrzewacz c.w.u to PC +pompka cyrkulacji. jedno i drugie zasilane osobno. Jedyny główny parametr na PC to zadana temp. wody (można jeszcze załączyć wbudowaną grzałke i zwiększyć obroty dmuchawy). Reszta sterowana oddzielnymi, supermarketowymi programatorami. Jeden na PC - ustawiony na tanie taryfy; drugi na cyrkulacje-wg potrzeb. Od (kwietnia-maja) 2008 zestaw chodzi na podliczniku. Wskazanie na dziś - 930 kWh. zatem zakładam ok. 1000 kWh/rok.

Cyrkulacja na dzień roboczy ustawiona na poranek i wieczór (jakieś 6 programów) + 3-4 programy na weekend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam na targach EXPOTHERM 2009 ...i moze kilka słów pozwolę sobie bo i tak nic ciekawego się tu nie dzieje ( chyba przesilenie wiosenne :wink: ).

Źle rozpropagowane, żle oznaczone miejsce ...jedna hala i duzo wolnej przestrzeni :o ...wystawcy nie mają dobrych min bo mało odwiedzajacych ( ale to pierwszy raz i chyba za rok będze lepiej 8) .

Dwie PC obecne to Oschner i Nateo .....może ciekawostki ....Oschner

- zakopuje DZ przy bezpośrednim parowaniu na 1.80 i uważa to za odpowiednią głebokość

- nie robi instalacji bez bufora bez wzgledu na rodzaj instalacji

- sondy co najmniej 100 metrowe na mniejsze nie daje gwarancji ( obecnie 5 lat )

- dobiera PC na 100 % zapotrzebowania ( brak grzałek w PC )

- pionowe liczy srednio 40 W/mb poziome 25 W/mkw

Nateo ..... te nowe wygladają ciekawie ( wysoki połysk ) wszystko w 2 obudowach a nawet można schować pralkę , gwarancja 5 lat )

- mają sprzęgło w środku 56 l ( rozdzielają obieg skraplacza od co. )

- w obudowie są wszystkie pompy obiegowe ( czasami i 5 szt, ) są naczynia przeponowe słowem to co u innych jest na zewnątrz tu jest w środku

- sterownik ma krzywą , przesunięcie , 3 czasy dobowe ( ?) , histerezę ,

teraz Firma ONNINEN http://www.onninen.com/poland/nowosci/Pages/Default.aspx

zajęła się rozpowadzeniem PC Nateo ..szkolą swoich instalatorów i chyba nareszcie bedzie lepiej pod tym wzgledem :)

ps.

z nowości na ostatnich targach ISH pokazano nową pompę Wilo Star Z Nowa ...cyrkul. cwu tylko 4,5 Wata :o ( dostępna u nas od jesieni )

Kto chce budować basen powinien się wybrać jeszcze jutro trwają targi . ( W-wa ul. Marsa 56 ..wjazd od Rekruckiej ).

Tu Nateo w środku

http://www.fulereny.blink.pl/mum/pcn.jpg

http://www.fulereny.blink.pl/mum/pcn.1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...