Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przymierzam się do kupna zbiornika z mamką. Znalazłem zbiornik, który jest szczupły. Z izolacją ma 85 cm średnicy przy pojemności 1000/100 (więcej miejsca nie mam :( )Czy jest jakieś przeciwwskazanie aby stosować tak duży zbiornik przy PCi? Do zbiornika będzie jeszcze podłączony solar i kominek przez dodatkowe wężownice. Czy 100 l to nie za mało? Duża pojemność zewnętrznego a mała coś wewnętrznego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oni wszystkie warianty mają ze zbiornikiem c.w.u. 100l. Są 1000/100, 750/100 i 500/100. Sam nie wiem, 100 l wydaje się być trochę mało, ale z drugiej strony w mamce chyba liczy się całkowita pojemność zbiornika. Jak wydoję malucha to woda zimna powinna szybko się ogrzać tą otaczającą, więc teoretycznie powinno być ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną maxymalna dla -20 st.C =14kW
To jeszcze wytłumacz skąd wziąłeś te 14kW mocy maksymalnej, jeżeli obliczeniowa moc <11kW ?

Czyżbyś wykorzystał pozostałości z porannej kawy? :lol: :lol: :lol:

 

 

Myślałem że tu na forum przedszkolaków nie ma :o :o

ale jak są :D :D to wytłumaczę :D :D

 

 

 

10800 + 3200 = 14 000 W

 

Co "mały MATRIX" u ciebie :lol: :lol: :lol:

Bez pół litra tego "nie rozbierzesz" to już " wyższa szkoła jazdy"

 

Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W

Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W

:D :D :D

A wydaje się to takie proste :lol: :lol: :lol:

 

Jak byś nie wiedział to wentylacja odnosi się do tego samego domu :lol: :lol: :lol:

 

( a tego magistra to za jajka i kurczaki czy za wiedzę) :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną maxymalna dla -20 st.C =14kW
To jeszcze wytłumacz skąd wziąłeś te 14kW mocy maksymalnej, jeżeli obliczeniowa moc <11kW ?

Czyżbyś wykorzystał pozostałości z porannej kawy? :lol: :lol: :lol:

 

 

Myślałem że tu na forum przedszkolaków nie ma :o :o

ale jak są :D :D to wytłumaczę :D :D

 

 

 

10800 + 3200 = 14 000 W

 

Co "mały MATRIX" u ciebie :lol: :lol: :lol:

Bez pół litra tego "nie rozbierzesz" to już " wyższa szkoła jazdy"

 

Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W

Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W

:D :D :D

A wydaje się to takie proste :lol: :lol: :lol:

 

Jak byś nie wiedział to wentylacja odnosi się do tego samego domu :lol: :lol: :lol:

 

( a tego magistra to za jajka i kurczaki czy za wiedzę) :D :D :D

Widzę, że potrafisz tylko ludzi obrażać, wiedzą natomiast nie grzeszysz.

Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W

Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W

Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej Qf = 34,7 W/m2

Zapotrzebowanie na m3 powierzchni ogrzewanej Qv = 13,7 W/m3

Wg instrukcji do programu OZC :

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Qo[W]:

Zsumowane obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną dla wszystkich pomieszczeń w budynku łącznie z mocą potrzebną na ogrzanie powietrza wentylacyjnego.

Czy nadal uważasz, że do 10837W należy dodać 3192W ?

 

Jeśli mnie kwalifikujesz do przedszkola budowlanego, to sam może najpierw zaliczysz żłobek ? :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną maxymalna dla -20 st.C =14kW
To jeszcze wytłumacz skąd wziąłeś te 14kW mocy maksymalnej, jeżeli obliczeniowa moc <11kW ?

Czyżbyś wykorzystał pozostałości z porannej kawy? :lol: :lol: :lol:

 

 

Myślałem że tu na forum przedszkolaków nie ma :o :o

ale jak są :D :D to wytłumaczę :D :D

 

 

 

10800 + 3200 = 14 000 W

 

Co "mały MATRIX" u ciebie :lol: :lol: :lol:

Bez pół litra tego "nie rozbierzesz" to już " wyższa szkoła jazdy"

 

Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W

Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W

:D :D :D

A wydaje się to takie proste :lol: :lol: :lol:

 

Jak byś nie wiedział to wentylacja odnosi się do tego samego domu :lol: :lol: :lol:

 

( a tego magistra to za jajka i kurczaki czy za wiedzę) :D :D :D

Widzę, że potrafisz tylko ludzi obrażać, wiedzą natomiast nie grzeszysz.

Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W

Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W

Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej Qf = 34,7 W/m2

Zapotrzebowanie na m3 powierzchni ogrzewanej Qv = 13,7 W/m3

Wg instrukcji do programu OZC :

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Qo[W]:

Zsumowane obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną dla wszystkich pomieszczeń w budynku łącznie z mocą potrzebną na ogrzanie powietrza wentylacyjnego.

Czy nadal uważasz, że do 10837W należy dodać 3192W ?

 

Jeśli mnie kwalifikujesz do przedszkola budowlanego, to sam może najpierw zaliczysz żłobek ? :lol: :lol: :lol:

 

Sam zabrnołes i nie kumasz jak to się oblicza,

to powtórz algorytmy z Kan OZC wer.3.0 a nie p...l głupot :)

Jak jesteś taki mądry to pochwal sie ile dla jego domu przyjmuje się do łącznego bilansu energii cieplnej w sezonie grzewczym :

np.Qg w miesiącu styczeń

 

I co przyjnuje się do obliczeń w OZC do bilansu energii cieplnej ( Qh),( podaj oznaczenia i nazewnictwo niech się inni też przy tobie uczą)

jak takiś mądry HenoK :D :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mariankossy,HenoK

 

Uprasza się o kulturalną duskusję ,a nie przewalanie przez konia i niewybredne epitety. :evil:

Tem wątek raczej zawsze był merytoryczny i techniczny i niech takim pozostanie. 8)

Nie cytujcie tak dużo, bo świra można dostać czytając co rusz po pół strony samych cytatów. :cry:

mariankossy

Popatrz trochę z samokrytycyzmem na siebie - co masz do powiedzenia o PC?

Może zmień wątek? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj dwie rury 40 w izolacji chłodniczej ( czarna gruba-nie jest tania) pod ławą(tam dodatkowa rura ochronna)

Jesli nie trzeba, to lepiej nie dawac pod lawa, bo moze przemarzac i uszkodzic fundament. Jesli nie ma jeszcze fundamentu, to budujac go mozna latwo zrobic przepusty zabetonowujac styropian (do pozniejszego wydlubania) lub rury kanalizacyjne ze spadkiem na zewnarz (co najmniej 20 stopni). Powinny byc minimum 2 przepusty (cieply i zimny) lub jeden szroki zeby zrobic z niego 2. Jesli chodzi o srednice przepustow, to takie, zeby rury kolektora sie zmiescily z izolacja cieplna. Jesli bedzie studzienka zbiorcza na zewnatrz to wystarcza dwie 70-ki, jesli studzienki nie bedzie to grubsze, takie zeby rury kolektora + izolacja sie w nich zmiescily.

Przepusty moga byc w polowie fundamentu lub wyzej, pozniej mozna wypuscic rury kolektora w podlodze piwnicy (pomieszczenia gospodarczego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zabrnołes i nie kumasz jak to się oblicza...
Dobrze wiem jak to się oblicza. To nie miejsce na tego typu wywody. Metodologia obliczeń pokazana jest w pliku pomocy do programu oraz w normach, na podstawie których program opracowano. Każdy, kto chce z pomocą tego programu obliczyć sezonowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania powinien w pierwszej kolejności z tymi danymi się zapoznać. Tobie także radzę to zrobić. Krzykiem niewiele zdziałasz ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw

W połowie fundamentu? :o

Przyjmując dla uproszczeń spód ławy na głębokości 1m i wysokość ławy średnio 30cm , to w/g ciebie rury będą na 35 cm od powierzchni ziemi? :o :roll: :roll:

 

w sumie czemu nie to są rury izolowane, więc czy będą 150 cm czy 50 cm pod ziemią nie ma wielkiego znaczenia - tak sądzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podać moje końcowe dane z ŚE to w kontekście "dyskusji" mariana z henokiem proszę, trochę danych ze spotkania teorii z praktyką:

EP 102,5 kWh/m2*rok; EK 43 kWh/m2*rok (jak widać dalej bardziej pesymistyczne od rzeczywistości, ale i to nie dziwne bo do ŚE audytor w/g tabel policzył sprawność PC = 3,3)

poniżej moje teoretyczne wyliczenia z OZC

Qo 13135 W

Qwent 289 W (tak wyszło z GWC i rozsądnie przyjętej max 350m3/h wymiany na cały dom ~0,5 kubatury)

Qf 45 W/m2

Qh 33442 kWh/rok

 

teraz uwaga! z licznika energii (niestety tylko oszacowanie bo brak podlicznika) zużycia energii na CO+CWU 8.10.08-30.04.09 (zakładam że już dalej będzie tylko CWU, w tych poprzednich miesiącach CWU to 10% zużycia)

8700 Kwh - pierwszy sezon z wygrzewaniem jastrychu włącznie

 

jakby na to nie patrzeć teoria spotkała się z praktyką pompa 12KW spokojnie dała radę ogrzać 300m2 i sprawność w okolicy 3,5-4 wypadła (z uwzględnieniem w relanym zużyciu pomp DZ i GZ)

 

tomi2703 - masz prawie identyczną powierzchnię, dość zbliżone zapotrzebowanie na moc cieplną, jak spojrzysz na te dane to pewnie więcej jak 20-30% się nie pomylisz (ja i tak zakładam, że następny sezon zejdę spokojnie 30% ze zużyciem w dół po zlikwidowania obecnych mostków cieplnych, budynek będzie wysuszony porządnie, a i grunt nad DZ w końcu się ułoży)

 

nie śmiem twierdzić, że powyższe moje wyliczenia są funta kłaków warte, ale wydaje mi się, że na tyle dobre na ile były mi potrzebne do decyzji o PC, oszacowaniu kosztów eksploatacji, a i sprawdziły sie w realnym działaniu ogrzewania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw

W połowie fundamentu? :o

Przyjmując dla uproszczeń spód ławy na głębokości 1m i wysokość ławy średnio 30cm , to w/g ciebie rury będą na 35 cm od powierzchni ziemi? :o :roll: :roll:

 

Przepusty powinny być zrobione nad ławą. Ława rzecz święta. Jak wyjdą płytko, to trudno. Ciecz i tak jest niezamarzająca. Ten metr czy dwa nie będzie miał znaczenia jeśli chodzi o temp. w DZ. A w dodatku przy budynku ziemia i tak jest cieplejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli 100 to CWU to troche malo. Poza tym wazne jest jak jest konfiguracja twojego system. Gdzie CWu gdzie ogrzewanie, jak podlaczone sa te zbiorniki i co bedzie grzelo co.

Nie zmienia to faktu ze 1000/100 to troche dziwna wersja ...

Ps

ja mam 300/450.

 

Pompa ciepła glikol-woda 7kw, solar. Woda ogrzewana z PCi + solar przez dodatkową wężownicę. Taki chyba standard ...

 

Czy ktoś jeszcze może do tematu dorzucić 2 grosze? :D Te 100 l wewnętrznego zbiornika to mało czy może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła glikol-woda 7kw, solar. Woda ogrzewana z PCi + solar przez dodatkową wężownicę. Taki chyba standard ...

 

Czy ktoś jeszcze może do tematu dorzucić 2 grosze? :D Te 100 l wewnętrznego zbiornika to mało czy może być?

 

Solar nie jest standardem razem z PCi. Chyba, że ktoś ma za dużo kasy i chce aby sąsiedzi podziwiali "piękne, świecące" panele na dachu. Jak zrezygnujesz z solara (czyli też i z wężownicy) to i zbiornik może być z 140l, czy 160l.

 

Z solarem 100l powinno spokojnie starczyć (wyższa temp.) ale w lato. W zimowe pochmurne dni może być problem. Z mojego doświadczenia wiem, że zużycie wody przez podobne rodziny różni się 2 a nawet 3-krotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...